Euroliga: Negyeddöntők - 1. kör (2.)

A kontinens topsorozatában kedden megkezdődtek a negyeddöntős párharcok, s a mai játéknapon a másik két páros, tehát a CSZKA Moszkva - Bizkaia Bilbao duó és a Monte Paschi Siena - Olimpiakosz duett is megkezdte a harcot a három győzelemig tartó sorozatban, melyek végén a győztesek megváltják jegyeiket az isztambuli Final Fourra. A DigiSport Plus jóvoltából ma is láthattunk élő derbit, nézzük, hogyan alakult ez, illetve a másik csata, mely végül kisebb meglepetéssel végződött.

CSZKA Moszkva (orosz, 1 - 0) - Bizkaia Bilbao (spanyol, 0 - 1) 98 - 71 (27-26, 23-14, 34-11, 14-20)

Egy fantasztikus negyeddel vette kezdetét az a negyeddöntős párharc, melyben egyszerűen mindenki csak a CSZKA Moszkvát érezte esélyesnek a továbbjutásra. A baszkok megmutatták az első 12 percben, hogy mi az a játék, amivel lehet sanszuk, csak annyi volt a gond, hogy Mumbruék mindössze egy játékrészen keresztül tudták ezt hozni, közben az oroszok mind a 40 percet ugyanazon a fordulatszámon pörögve kosarazták végig. Máshogy nézve újabb üzenet a riválisoknak, ami már gyakorlatilag ijesztőnek számít: ma is kiderült, ha mindent belead a moszkvai kirakatcsapat, akkor gyakorlatilag mindenhol mindenki ellen toronymagas esélyesnek számít.

Az első félidőt még relatíve vállalható különbséggel zárta le a lepattanóharcot csak 35 - 29 arányban elvesztő vendég gárda, de a harmadik negyed maga volt a pokol Kacikarisz mester fiai számára, 34 - 11-re nyerte ezt a 10 percet a 15-öt szóró Shved húzta vendéglátó. A CSZKA gyakorlatilag összes játékosa kiadta magából, amit egy ilyen precízen szervezett gépezet alkatrészeként lehet, a 12 pályára lépő hazai játékosból 10 szerzett is pontot, illetve mindenki volt bent legalább 6 percet a parketten. Ezzel elmondható, hogy a szuperfavorit a pénteki második találkozóra még pihentetni is tudta ászait (bár a CSZKA-ban ki nem számít ásznak...), avagy játszott egy jó edzőmeccset.

Az immáron újra D'or Fischerrel kiálló Bilbao csak egy kategóriában maradt el látványosan ellenfelétől a dobott pontokon kívül, de abban nagyon. 17 labdát adtak el Jacksonék az oroszok 10-ével szemben, így semmit sem ért a 18 gólpassz és a szokatlanul jól működő csapatjáték, illetve a Kriszticsék ellen abszolút jónak számító lepattanó-teljesítmény. Ugyanakkor valami egészen más szintű játékkal kellene előállni a baszkoknak, ha szeretnének valami csodát tenni pénteken ugyanitt.

A CSZKA legjobb dobói: Krsztics 18, Shved 15, Gordon 14

A Bilbao legjobb dobói: Vasziliadisz 15, Mumbru 14, Banic 9

A három győzelemig tartó párharc állása: 1 - 0 a CSZKA Moszkva javára

Monte Paschi Siena (olasz, 0 - 1)  - Olimpiakosz (görög, 1 - 0) 75 - 82 (26-21, 22-21, 18-16, 9-24)

Itt az első meglepetés, bár jó kérdés, hogy egyáltalán lehet-e igazi papírforma-borításnak titulálni a görögök sienai diadalát. Annyi biztos, hogy a tavalyi párharc után idén van mit visszaadnia a némileg esélytelenebbnek tartott és pályahátránnyal kezdő Olimpiakosznak - már ugye azon játékosainak, akik már akkor is a csapat kötelékébe tartoztak... A Monte Paschi a második negyedbeli megingásait leszámítva magabiztosan vezetett 33 percen keresztül - még ha végig csak egyszámjegyű is volt az előny. A végül Papadopulosz nélkül felálló vendégek taktikája maximálisan bejött, hagyták élni a végül 28 pontos idénycsúcsot szóró David Andersent és Bo McCalebbet is inkább dobni engedték, mint irányítani, bár az amerikai így sem vállalta túl magát, de a többieket egyáltalán nem.

A harmadik etap végén kezdett elszakadni a Siena, sőt, a negyedik játékrészre fordulva Ziszisz kosarával már megvolt a 10 pont is közte, s a hellének első számú ásza, Szpanulisz a kipontozódás határára sodródott. A görög istenek viszont ezen az estén Printeziszt segítették elsősorban, 20 pontját és 3 tripláját kivétel nélkül a lehető legjobb pillanatokban helyezte el az olaszok gyűrűjében. Egyet akkor dobott, miután a siena görögje, Ziszisz az említett középtávolit bevarázsolta, ezzel azonnal szűkített a távolságon, aztán a negyed derekán, Szpanulisz 5. személyi hibáját követően is elkezdett vállalni, másfél perccel a végső dudaszó előtt már kettővel ment az Ivkovics-legénység, amikor egy újabb jó távolival gyakorlatilag eldöntötte a találkozót.

Ki kell emelni Acie Law teljesítményét is, az idényt még a Partizan színeiben kezdő irányító teljesen más szintet és más stílusú játékot hoz a görögöknél, mint tette azt a szerbeknél, de ez eddig nagyon bejön az Olimpiakosznak, az ő higgadtsága, végjátékbeli vezérszerepe és okos döntései is kellettek ahhoz, hogy a piros-fehérek el tudják venni a Siena pályaelőnyét. Pénteken óriási lesz a nyomás az olaszokon, akik 15 ponttal bukták el az első felvonás utolsó negyedét, egyszerűen kötelező a győzelem Pianigiani fiai számára, ha még valahogy vissza szeretnének térni egy döntő mérkőzésre a sorozat végén Sienába.

A Siena legjobb dobói: Andersen 28, McCalebb 15, Stonerook 6

Az Olimpiakosz legjobb dobói: Printezisz 20, Hines, Szpanulisz 15-15

A három győzelemig tartó párharc állása: 1 - 0 az Olimpiakosz javára

A forduló MVP-je Dimitrisz Diamantidisz (Panathinaikosz) lett, miután 15 ponttal, 5 lepattanóval, 8 gólpasszal, 2 szerzett labdával és 2 blokkal zárt a Maccabi Tel-Aviv elleni első negyeddöntős mérkőzésen