Euroliga: Negyeddöntők - 3. kör (2.)

Érdekes játéknapon van túl az Euroliga Top 8 mezőnye, hiszen két olyan gárda nyert a két szerdai ütközeten, melyek a saját párharcaikban esélytelennek vagy kevésbé esélyesebbnek voltak titulálva bő egy héttel ezelőttig. Az Olimpiakosz egyenesen a kiesés szélére sodorta a Sienát, a Bilbao pedig "csak" szépített a szuperfavorit CSZKA Moszkva ellen, ami ha másra nem is, de arra jó, hogy hitet adjon a baszkok számára a negyedik, szintén élet-halál mérkőzésre. Nézzük, hogyan alakult ez a két derbi!

Olimpiakosz (görög, 2 - 1) - Monte Paschi Siena (olasz, 1 - 2) 75 - 55 (14-12, 18-9, 18-6, 27-25)

Ahogy azt lehetett várni, a találkozó elején megpróbált nekiugrani a görögöknek az olasz egyeduralkodó, 10 - 3-as Siena vezetésnél, amikor még a Monte Paschi őskövület, inkább már csak védekezésben használt Stonerook is beszórta a triplát. Onnantól viszont egy olyan kemény csapatvédekezést rakott össze Ivkovics mester fiainak a következő két és fél negyedre, hogy a mérkőzést megtekintő szakértők csak ámulhattak és bámulhattak. Az olajozott, sokpasszos támadásairól híres Monte Paschi majd 27 perc alatt összesen 15(!!!) pontot tudott dobni, ez pedig meg is pecsételte a Pianigiani-tanítványok sorsát - nem csak erre a mérkőzésre, de talán az egész sorozatra tekintve is .

A hazaiak ráadásul úgy nyerték meg 20 ponttal ezt a derbit, hogy Szpanulisz írd és mondd: 2 pontig jutott 6-ból 1-es mezőnyözéssel és büntetőkísérlet nélkül, a hellének eddigi hőse a párharcban, Printezisz 4 egységnyit tett csak be a közösbe és ki is fordította a bokáját, a legtapasztaltabb center, Papadopulosz nevezve sem lett a mérkőzésre, a nagy dobó, Keselj, aki eddig szintén jobb számokat produkált a sorozatban, mint a szezonban, mindössze 2-őt dobott, Joey Dorsey pedig pont nélkül és csupán 3 lepattanóval zárt... Nagyon jól mutatja az idei Olimpiakosz erejét, hogy ezekkel a mutatókkal együtt is fölényes sikert aratott a piros-fehér együttes. A három váratlan plusz a három görög fiataltól, Papanikolautól (9 pont, 3 lepattanó, 2 blokk), Szlukasztól (11 pont, 5-ből 4 mezőny, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda) és Mantzarisztól (9 pont, 3 lepattanó, 2 gólpassz, 2 szerzett labda) érkezett.

A vendégeknél a 15 pontos McCalebb szépen hozta magát, sőt, Andersenre sem lehet egy rossz szava sem az itáliai szurkolóknak, de Igor Rakocsevics esetében megint megtudtuk, hogy eddigi pályafutása során miért inkább a pontkirályi címek megszerzésében és nem a csapatbajnoki címek begyűjtésében jeleskedett (4 pont, 6-ból 2 mezőny, 3 eladott labda). A Siena pénteken az életben maradásért küzd és az eddigiek alapján még azt is mondanánk, hogy a momentum az ő oldalukon lesz, hiszen a görög klub tavalyi nagyarányú diadala az olaszok elleni negyeddöntőben vagy a Panathinaikosz kiütése idén a Maccabi elleni nyitóderbin mind azt mutatják, hogy az ilyenkor bő zakót kapó gárda lélektani előnybe kerül, ám ez alkalommal picit árnyaltabb a kép, de minden további kiderül két nap múlva Pireuszban.

Az Olimpiakosz legjobb dobói: Hines 15, Szlukasz 11, Law 10

A Siena legjobb dobói: McCalebb 15, Andersen 12, Ress 8

A három győzelemig tartó párharc állása: 2 - 1 az Olimpiakosz javára

Bizkaia Bilbao (spanyol, 1 - 2) - CSZKA Moszkva (orosz, 2 - 1) 94 - 81 (25-14, 22-16, 24-17, 23-24)

Kevesen mondták azt a sorozat előtt, hogy az Euroliga-újonc Bilbao akár meccset is nyerhet az egész szezonban eddig összesen 1 vereséget benyelő orosz sztárcsapat ellen, ehhez képest a tavalyi ACB ezüstérmes történelme legelképesztőbb győzelmét aratta a kontinens jelenlegi legerősebbnek tűnő klubja ellen. Kis túlzással azt lehetne mondani, hogy a 9 - 3-as futással startoló, s az első negyed után még csak 1 egységnyi hátrányban lévő moszkvaiaknak sanszuk sem volt a győzelem megszerzésére, s ez által a párharc mai lezárására a maradék három játékrészben. A félidőt 7 pontos baszk fórral zárták a felek, de a 7-ből 5 triplát elsüllyesztő Shvednek és a 9-ből 9(!) mezőnykísérletet értékesítő, 22 pontig jutó Krszticsnek alaposan meg kellett tolnia ahhoz a vendégek szekerét, hogy egyszámjegyű maradjon a differencia ekkorra.

A fordulás után a sorozat előző mérkőzésén 0(!) pontot szerző Vasziliadisz tarthatatlan volt, az összesen 20 egységig jutó görög dobógép 4 triplát is bevert, ráadásul 6 lepattanót is megkaparintott, nem véletlenül lett ő a forduló MVP-je. Mellette Marko Banic is nagyon összeszedte magát, 18 egysége 9-ből 7-es mezőnyözéssel igen mutatós, ahogy maga az energiaszint is, amivel játszott a fantasztikus CSZKA-centersor gyűrűjében, s még a lepattanó párharcot is megnyerték a vendéglátók (31 - 30), ami kisebb csoda a maga nemében. A találkozó másik legjobbjáról, Aaron Jacksonról pedig még egy szót sem szóltunk, de a playoffra nagyon feljavuló amerikai irányító 13 pontos, 8 gólpasszos és 2 szerzett labdás performansza is mesteri volt.

Összességében el lehet mondani, hogy a Bilbao minden játékosa azt tette a mai este folyamán, amihez igazán ért, ilyen az, ha a baszk gárda csúcsformában játszik - nem véletlenül gyűrtek le most egy sokkal egységesebb, erősebb alakulatot. Ez a siker komoly lendületet adhat Kacikarisz mester tanítványainak a pénteki 4. meccsre is.

A Bilbao legjobb dobói: Vasziliadisz 20, Banic 18, A. Jackson 13

A CSZKA legjobb dobói: Krsztics 22, Kirilenko 16, Shved 15

A három győzelemig tartó párharc állása: 2 - 1 a CSZKA Moszkvának

A forduló MVP-jének a Bilbao hősét, Kosztasz Vasziliadiszt választották, ami nem véletlen, hiszen 20 pontot termelt a CSZKA Moszkva ellen, amit 6 lepattanóval spékelt meg, ráadásul csapata elverte a kontinens jelenlegi első számú kosárlabda klubját:

A negyeddöntő-kör harmadik meccseinek legszebb jeleneteivel zárjuk mai összefoglalónkat: