Euroliga: Perasovic állásába került az újabb Efes-blama

De Colo vezetésével biztosan nyerte a forduló rangadóját és immár egyedül vezeti a bajnokságot a CSZKA.

De Colo vezetésével biztosan nyerte a forduló rangadóját és immár egyedül vezeti a bajnokságot a CSZKA. A Pana Rivers 5 triplás negyedének köszönhetően behúzta a Milano elleni meccsét, de elvesztette Calathest. A két kiváló alsóházi összecsapáson az Efes és a Valencia sem tudta megtartani nagy előnyét a hajrában, így a Baskonia és a szárnyaló Zvezda fordítottak, Velimir Perasovicnak pedig megköszönték a munkát Isztambulban.

Alapszakasz, 12. forduló

Anadolu Efes (török, 3-9) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 6-6) 81-82

Bár öt perccel a vége előtt még a hazaiak tűntek befutónak, ám az utolsó másodpercekben kapott büntetőkkel a Baskonia ellen is vesztesen hagyta el a pályát az Efes, ez pedig már Velimir Persovic mester állásába került (akit a hírek szerint Ergin Ataman vált majd). A mérkőzés egyébként a várakozásaink szerinti látványos csatát hozta, és a változatosságra illetve az izgalmakra sem lehetett panasz. A talán élete meccsét játszó Vincent Poirier (16 pont, 12 lepattanó, 5 blokk, 3 gólpassz) főszereplésével a Baskonia kezdett jobban (7-16), de hamarosan az Efes is visszahozta magát a meccsbe, félidőben 42-45-ös állást mutatott az eredményjelző. Fordulás után egy 10-0-s rohammal húzott el ismét a baszk alakulat (47-57), ám a megállíthatatlan üzemmódba kapcsoló Errick McCollum (21/9 pont, 3 lepattanó) 11 ponttal vette ki a részét abból a 19-4-es futásból, amivel megfordította a meccset az Efes. Az isztambuliak 76-67-re vezettek a hajrá előtt, ám Poirier, Toko Shengelia (17 pont, 8 lepattanó) és Matt Janning (16/12 pont) pontjaival felzárkózott 81-80-ra a Baskonia. Ekkor aztán McCollum rontott, egy támadása pedig még volt a vendégcsapatnak, aminek a végén Poiriert faultolták, ő pedig nem hibázott a vonalról, és meccsnyerő büntetőivel feltette a koronát a szenzációs teljesítményére. A hazaiaknál Vladimir Stimac (10 pont, 17 lepattanó) 17 lepattanós teljesítménye érdemel még külön említést, ami eddig szezoncsúcs az idei sorozatban.

Az Efes legjobb dobói: McCollum 21/9, Dunston 14, Stimac 10, Ledo 10/3, Dragic 10/6
A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 17, Poirier 16, Janning 16/12

CSZKA Moszkva (orosz, 10-2) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 7-5) 101-86

Az ismét zseniálisan játszó Nando De Colo (26/9 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) vezérletével közönségszórakoztató játékot nyújtva, roppant magabiztosan intézte el a CSZKA Moszkva a Maccabit, ami után az oroszok immár egyedül vezetik a tabellát. A második negyed volt a meccs döntő szakasza, hiszen bár már az elsőben is a moszkvaiak jártak előrébb, ám tízpercnyi játék után még 21-20 volt az állás. A második felvonást aztán kétszer annyi pontot szerezve, 28-14-re nyerte meg a CSZKA, amikor is De Colo mellé a dupla-duplázó Sergio Rodriguez (15/12 pont, 11 gólpassz, 3 lepattanó) is felzárkózott, és kettejük gólpassz-parádéjából többek között Cory Higgins (17/9 pont, 3 lepattanó, 3/3 tripla), Kyle Hines (14 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Szemen Antonov (14/6 pont, 3 lepattanó) is alaposan profitált. A folytatásban aztán 90-84-nél zárkózott legközelebb a Norris Cole (24/6 pont, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés, 3 lepattanó) vezette Maccabi, ám egy újabb De Colo-bomba szertefoszlatta a fordításról szőtt álmaikat.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 26/9, Higgins 17/9, Rodriguez 15/12, Antonov 14/6, Hines 14
A Maccabi legjobb dobói: Cole 24/6, Thomas 24/6, Cohen 12, Kane 10

Panathinaikosz Superfoods (görög, 8-4) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 3-9) 80-72

Bár a meccs elején akadtak gondjaik, de a Panathinaikosz végül különösebb izgalmak nélkül hozta a Milano elleni fellépését és megőrizte hibátlan hazai mérlegét. A görögök örömébe azonban üröm is vegyült, hiszen vezérük, a november havi MVP-címét a meccs előtt átvevő Nick Calathes (9/3 pont, 12 gólpassz, 4 labdaszerzés) vállsérülést szenvedett, ami nagyon nem nézett ki jól, ám ha minden igaz, két hét körüli kihagyással megúszhatja a klasszis irányító. A meccset tehát lassan kezdte a Pana, vagy ha úgy tetszik a Milano játszott remekül, egy 13-2-es futásnak köszönhetően az Olimpia 14-23-ra hozta az első játékrészt. A folytatásban aztán jött K.C. Rivers (20/18 pont, 3 lepattanó, 9/6 tripla), akinek tüzet fogott a keze, és csak a második negyedben egymaga bepörkölt 5 triplát (6 kísérletből). A Pana így vissza tudott jönni 39-41-re a nagyszünetig, ami után már a társakra is átragadt Rivers lendülete, ők is egyre inkább betalálgattak kintről, így a második félidőben már a gyorsan 10 megválaszolatlan pontot szerező hazaiaknál volt a meccs irányítása, amit nem is engedtek ki kezeik közül. A Pana végül 28/15-ös (54%) triplamutatóval és csapatszinten kiosztott 24 gólpasszal zárt.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Rivers 20/18, Lojeski 14/9, Gist 11/3
A Milano legjobb dobói: Micov 13, Gudaitis 11

Valencia Basket (spanyol, 3-9) – Crvena Zvezda mts (szerb, 5-7) 82-86

Az Efes-Baskonia meccshez hasonlóan a Valencia-Zvezda alsóházi derbi sem okozott csalódást, sőt, egy egészen pazar összecsapás volt ez is. A meccset aztán kisebb-nagyobb meglepetésre a szerbek nyerték, a Valenciának még a 13 pontos negyedik negyedbeli előny sem volt elég ezúttal, ezt egy nagy leolvadással leadták és így zsinórban immár nyolcadik vereségüket szenvedték el. A Zvezda ezzel szemben sorozatban immár harmadszor nyert, és mintegy keretbe foglalták ezt a meccset is a jó kezdésükkel illetve a még jobb befejezésükkel. A vendégek ugyanis egy 9-0-s szakasszal elhúztak, majd 22-33-nál már kétszámjegyű volt a különbség a felek között. A folytatás aztán a Valenciáé volt, a spanyolok a szebbik arcukat mutatva kontrolljuk alá vonták a mérkőzést, és 72-59-nél kialakult a meccsen a legnagyobb különbség. Ekkor azonban ketten is a Zvezda élére álltak, ők pedig a rutinos Pero Antics (10/6 pont, 4 labdaszerzés) és az utolsó öt percben 14 pontot szerző James Feldeine (26 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) voltak, lényegében kettejüknek köszönhetően egy 17-0-s rohamot repesztett és fordított 71-76-ra a belgrádi legénység. Ezt követően még átvette egyszer a vezetést a Valencia is (77-76), ám két remek védekezéssel és hibátlan büntetőzéssel behúzta ezt az újabb nagy sikert a Zvezda.

A Valencia legjobb dobói: San Emeterio 17/6, Pleiss 13, Abalde 12/6, Green 10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Feldeine 26, Rochestie 13/3, Antics 10/6