Euroliga: Printezisz megidézte "A dobást"

Kialakulni látszik az idei rájátszás mezőnye, miután a Darüssafaka nem tudott bravúrt elérni Moszkvában. Az Olympiakosz hosszabbítás után nyert Belgrádban, mégpedig Jorgosz Printezisz védjegyének számító dobásával, ami kísértetiesen hasonlított a 2012-es finálét eldöntő találatához. A Real magabiztosan verte az ezúttal edzőjét elveszítő Barcelonát az El Clásicón.

Alapszakasz, 27. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 20-7) – Darüssafaka Dogus (török, 13-14) 95-85

Az EB-re románok által honosítani kívánt Scottie Wilbekin (26/24 pont, 9/8 tripla) elképesztő, 9/8-as triplaparádéja ide vagy oda, a CSZKA Moszkva túl nagy falatnak bizonyult a Darüssafaka számára, így a törökök playoff-reményei matematikailag még ugyan nem, de reálisan nézve szertefoszlottak három fordulóval az alapszakasz vége előtt. A címvédő három ásza és alappillére, a dupla-duplázó Milos Teodoszics (20/12 pont, 10 gólpassz) és az erről épphogy lemaradó Nando De Colo (17/9 pont, 8 gólpassz) és Kyle Hines (17 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 7/6 mezőnyből) egyszerre játszottak egészen fantasztikusan, ez pedig sok volt a törököknek, akiknek még nagyon kellett volna egy-két hasonló extra teljesítmény a bravúrhoz. A CSZKA győzelme valójában egy percig sem forgott igazi veszélyben, az oroszok a gördülékeny támadójátékukkal végig tartani tudták 10 pont körüli előnyüket, és mikor a vendégek egy kicsit közelebb férkőztek volna, rendre betalált valaki közülük és letörték ellenfelük lelkesedését. A moszkvaiak ezzel első csapatként biztosították pályaelőnyüket a rájátszásban (majd így tett az Olympiakosz és a Real Madrid is a későbbiekben a nap folyamán).

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Teodoszics 20/12, De Colo 17/9, Hines 17
A Darüssafaka legjobb dobói: Wilbekin 26/24, Clyburn 13, Wanamaker 10/3, Anderson 10/6, Aldemir 10

Crvena Zvezda mts (szerb, 15-12) – Olympiakosz (görög, 19-8) 64-66 h.u.

A Crvena Zvezda otthonában Jorgosz Printetisz (15/6 pont, 3 lepattanó) lemásolta „A dobást”, amivel a 2012-es döntőben megnyerte a CSZKA Moszkva elleni finálét csapatának a pireusziak ikonikus játákosa. Ez az egykezes középtávoli azóta már a védjegye lett Printezisznek, és ezt most újra bemutatta, mikor 64-64-es állásnál, három másodperccel a hosszabbítás vége előtt az alapvonalról elsüllyesztette a meccsnyerő dobást. Ahogy az várható volt, a két kőkemény védekezéséről híres gárda egy roppant fizikális, kevés pontot hozó mérkőzést játszott egymással, ám az, hogy hosszabbítás után mindössze 64-66-os végeredmény szülessen, minden várakozást alulmúlt. A meccs ennek ellenére azonban roppant érdekesen alakult, hiszen azt követően, hogy a Zvezda mindössze 17 pontig jutott az első félidőben (17-30), a szerbek a másodikban hét perc alatt szereztek ennél eggyel több, 18 egységet, ráadásul úgy, hogy az Olympiakosz ez idő alatt egyszer sem talált a gyűrűbe. Ennek a 18-0-s rohamnak a végén aztán már izzott a zsúfolásig megtelt Kombank Arena, mikor immár a Zvezdánál volt az 50-42-es előny. Ezt azonban nem tudták megőrizni a belgrádiak, az Olympiakosz kiválóan játszó triója, Printezisz, Kosztasz Papanikolau (17/6 pont, 9 lepattanó) és Dimitriosz Agravanisz (16/9 pont, 3 lepattanó) ugyanis visszahozták a meccsbe a görögöket. Mancarisz aztán megnyerhette volna már a rendes játékidőben a találkozót a vendégeknek, ám triplája egy kicsit hosszú sikeredett. Így folytatódhatott a dráma a túlóra során is, aminek a végén a fentebb taglalt jelensort követően az Olympiakosz örülhetett.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Gudurics 14/9, Jenkins 13/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Papanikolau 17/6, Agravanisz 16/9, Printezisz 15/6

Galatasaray Odeabank (török, 10-17) – UNICS Kazany (orosz, 7-20) 75-67

A Galatasaray-Kazany meccs négy negyedéből hármat megnyertek vagy egálra hoztak a tatárok, a fennmaradó egyben viszont 24-6 arányban robogott át rajtuk a Galata, így Pasutyinék zsinórban immár a tízedik vereségüket voltak kénytelenek elkönyvelni. A mindent eldöntő játékrész egyébként a második volt, így a második félidő már csak formaság volt csupán a tabella alsó felében helyet foglaló csapatok nem túl érdekfeszítő csatáján. A meccs embere Jon Diebler (17/15 pont, 5 lepattanó, 6/5 tripla) lett a Galatából, aki valósággal szétlőtte a Kazanyt, míg az oroszoknál a pontkirályi címre hajtó Keith Langford (24/6 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz) most is hozta a szokásos statisztikáját.

A Galatasaray legjobb dobói: Diebler 17/15, Daye 12/6, Tyus 10
A Kazany legjobb dobói: Langford 24/6, Colom 11

Real Madrid (spanyol, 20-7) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 10-17) 85-69

A Real Madrid végig vezetve, magabiztosan nyerte meg az El Clásicót a rájátszásról 11 év után idén először lemaradó Barcelonával szemben. A top 3 csapat így nem tud elszakadni egymástól, hiszen azután, hogy a múlt héten mindhárman kikaptak, ebben a fordulóban így vagy úgy, de mindegyikük diadalmaskodni tudott. A királyiak 22-13-ra nyerték már az első negyedet,  de csak azt követően kerültek biztonságos távolságba, hogy a második negyedben csináltak egy újabb, 16-5-ös rohamot. A játékrész végét aztán egy kis Lamonica-show is megfűszerezte, az Euroliga egyik legellentmondásosabb bírója ugyanis valóban véleményes ítéletekkel sújtotta a Barcát, amit az egyébként is frusztrált Barcokasz mester nem viselt túl jól, így már a félidő előtt a kiállítás sorsára jutott. Az edzőjüket vesztett katalánok aztán hiába hintettek be a meccs végére 14 triplát remek százalékkal (25/14, 56%), ez is csak arra volt elég, hogy ne kapjanak kiütéses verést. A Real zseniális támadógépezetének fejét, Sergio Llullt (21/12 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) ugyanis ezúttal sem lehetett megfékezni, a klasszis irányító mindössze 25 játékperc alatt jutott el karriercsúcsot jelentő 32-es indexmutatóig. És ha már az indexmutatónál tartunk, itt érdemes kiemelni az ifjú Luka Doncicot (5 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés), aki mindössze 5 pontja ellenére 19-es értékig jutott sokoldalú, kiemelkedően hasznos játékának köszönhetően.

A Real Madrid legjobb dobói: Llull 21/12, Ayon 14, Randolph 13/6
A Barcelona legjobb dobói: Tomic 12, Rice 12/12, Koponen 11/9