Euroliga: Real-gála az El Clásicón, dráma az OAKA-ban

Egy pont híján 40-es zakót szabott a parádésan játszó Real Madrid a Barcelonára, a Panathinaikosz-Olympiakosz derbi viszont csak az utolsó másodpercekben egy klasszikus Szpanulisz-Printezisz összjáték után dőlt el. A karriercsúcsot dobó Jankunas által vezetett Zalgiris három negyedet bírt a CSZKA otthonában, a Galata pedig jó játékkal nyerte az isztambuli rangadót.

Alapszakasz, 8. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 7-1) – Zalgiris Kaunas (litván, 2-6) 95-86

A 32 évesen 30 pontos Euroliga-karriercsúcsot dobó Paulius Jankunas (30/3, 8 lepattanó) főszereplésével három negyeden keresztül partiban volt, sőt javarészt vezetett is a Zalgiris a CSZKA Moszkva otthonában. Az október hónap MVP-jének járó trófeát a meccs előtt átvevő Milos Teodoszics (25/6 pont, 5 gólpassz) De Colo sérülésével egyértelműen az elsőszámú vezére lett az oroszoknak, 18 pontot már az első félidőben be is rámolt a vendégek gyűrűjébe, amivel kvázi egálban tartotta csapatát a szerb játékmester. A negyedik negyedben aztán robbantott a moszkvai sztárcsapat, Aaron Jackson (19/9 pont) is felzárkózott Teodoszics mellé a hátvédsorban, illetve némileg váratlanul Jeff Ayres (13 pont, 7 lepattanó) is előlépett, aki mind a 13 pontját az utolsó másfél negyedben szerezte. Rohant is egy 11-2-es sorozatot a CSZKA, amire már nem volt válasza a Zalgirisnek, a hazaiak 28-17-re nyerték meg a záró negyedet, és ezzel a mérkőzést is. Érdekesség, hogy javarészt Ayres 12/11-es mutatójának hála a Moszkva 37 büntetőt értékesített (a 43 kísérletéből), ami klubrekord az oroszoknak és 2007 óta senki nem küldött a helyére ennyi „ingyenpontot” az Euroligában.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Teodoszics 25/6, Jackson 19/9, Higgins 15/6, Ayres 13
A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 30/3, Pangos 14/6, Milaknis 11/9

Galatasaray Odeabank (török, 2-6) – Darüssafaka Dogus (török, 5-3) 85-81

Első idegenbeli vereségét szenvedte el a Darüssafaka a városi rivális Galatasaray pályáján, miután a nagyon jól játszó Ataman-legénység felülmúlta őket a második félidőben. Pedig a Galatában nem játszott a két irányító, Smith és Dentmon sem, ám a nagy rutinróka, Emir Preldzic (17/9 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés) a pontszerzés mellett a játékszervezésben is előlépett. Preldzic mellett Tibor Pleiss (22 pont, 8 lepattanó, 3 blokk) volt a másik X-faktor, illetve Vladimir Micov (16/3 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) is biztos pont volt a bordó-sárgáknál. Az első félidő egyébként még abszolút kiegyenlített volt, a nagyszünetben mindössze egyetlen pont volt a csapatok között (37-38). Fordulás után aztán többek között Preldzic két triplájával 11 megválaszolatlan pontot szerzett a Galata, majd Pleiss három egymást követő támadást is kosárral fejezett be, nem engedte tehát újra közel magához a CSZKA-verés után kissé fáradtnak tűnő Darüssafakát a házigazda és magabiztosan lezárta a meccset.

A Galatasaray legjobb dobói: Pleiss 22, Preldzic 17/9, Micov 16/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Clyburn 20/12, Anderson 15/9, Wilbekin 14/3

Panathinaikosz Superfoods (görög, 4-4) – Olympiakosz (görög, 5-3) 77-79

Drámai véget ért az a Panathinaikosz számára az Olympiakosz elleni nagy görög rangadó, miután az ősi ellenség Jorgosz Printezisz (16/3 pont, 10/7 mezőnyből) három másodperccel a vége előtt szerzett meccsnyerő 2+1-es játékával győztesen távozott a zsúfolásig megtelt OAKA-ból. 77-76-nál ez egy klasszikus, oly sokszor játék volt a pireusziak két ikonja főszereplésével, hiszen a korábbi csapata ellen szintén nagyot játszó Vaszilisz Szpanulisz (22/12 pont, 8 gólpassz) betörése után leosztotta a labdát a belépő Printezisznek, akit faulttal együtt sem lehetett megállítani. Az ellentámadásból a 300. tripláját épp ezen a meccsen szerző Antonisz Focisz (13/6 pont, 8 lepattanó) még próbálkozhatott egyet távolról, ám ezt jól kivédte az Olympiakosz. A vendégek sikere egyébként teljesen megérdemelt, hiszen szinte végig kontrollálták a mérkőzést, a James után Gistet is elvesztő Pana csak futott az eredmény után. Ezt azonban nem csinálta rosszul, hiszen Nick Calathes (16/3 pont, 9 gólpassz) és Chris Singleton (14/6 pont, 9 lepattanó) újra stabil pontok voltak náluk, majd K.C. Rivers (14/12 pont, 5/4 tripla) és Focisz tripláival a hajrában fordítottak is a Zöldek. 76-72-nél azonban megvillant Szpanulisz és Printezisz, majd jött a fentebb már részletezett játék, ami után ünnepelhetett az Olympiakosz.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Calathes 16/3, Singleton 14/6, Rivers 14/12, Focisz 13/6
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 22/12, Printezisz 16/3, Hackett 11/6

FC Barcelona Lassa (spanyol, 4-4) – Real Madrid (spanyol, 6-2) 63-102

Megsemmisítő verést mért a Real Madrid a legnagyobb riválisára, ráadásul mindezt Barcelonában tette a királyi gárda. A Pana elleni győzelem után nagy lendülettel érkező fővárosiak kihasználták a sérülésektől tizedelt katalánok enerváltságát, akik közül egyedül Tyrese Rice (23/9 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) tudott olyan teljesítményt hozni, amilyen még többektől is kellett volna egy ilyen meccs megnyeréséhez. A Realban ászai ezzel szemben egymást múlták felül, a teljesség igénye nélkül Sergio Llull (20/6 pont, 7 gólpassz) ott folytatta, ahol két nappal korábban abbahagyta, Anthony Randolph (18/3 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) dupla-duplázott és élményszámba menő sapkákkal demoralizálta a Barcát, Jaycee Carroll (19/12 pont, 3 lepattanó) pedig szórta a triplákat. Ez volt a Madrid legnagyobb győzelme az Euroligában a Barcelona felett, hajszálnyival még az emlékezetes 2013-as Final Four-elődöntőt (100-62) is felülmúlta. A Real már az első félidőben eldöntött minden lényegi kérdést, a nagyszünetben 54-32-re vezető vendégek 11/8-as (73%) triplamutatóval, 13 gólpasszal és 9 kikényszerített labdaeladással álltak a meccs első felét követően.

A Barcelona legjobb dobói: Rice 23/9, Dorsey 10
A Real Madrid legjobb dobói: Llull 20/6, Carroll 19/12, Randolph 18/3