Euroliga: Teodoszics klasszisa, Szpanulisz karriercsúcsa

Rengeteg érdekességet tartogatott az Euroliga pénteki játéknapja is, így például Milos Teodoszics a semmiből nyerte meg a meccset a CSZKA-nak, Vaszilisz Szpanulisznak pedig élete egyik legjobb teljesítményére volt szüksége a hosszabbításos sikerhez. Feltámadóban a Milano, Vitoriában pedig az év eddigi legjobb meccsét játszották. Jöjjenek a részletek!

(A mérkőzések statisztikái az eredményekre kattintva elérhetők)

Alapszakasz, 3. forduló

B-csoport

Cedevita Zagreb (horvát, 0-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 3-0) 72-76

Sokáig úgy tűnt, hogy a szezon során először betlizni fog Milos Teodoszics, aki pontjai és gólpasszai helyett sokáig csak rontott dobásaival és eladott labdáival tűnt ki Zágrábban. A negyedik negyedben aztán megmutatta a szerb irányító, hogy mitől nagy klasszis, hiszen szinte a semmiből vágott be négy triplát az utolsó játékrészben, amivel 70-57-es előnybe került az addig inkább csak vele együtt szenvedő csapata. A meccs egészét tekintve remeklő és erőn felül játszó Cedevita viszont még innen is visszajött a meccsbe, ám az utolsó percben Kyle Hines (4 pont, 12 lepattanó) hatalmas blokkja nem engedte 4 pontnál közelebb a hazaiakat.

A Cedevita sokáig vezetett, ami elsősorban a 21 pontos karriercsúcsot dobó Nemanja Gordicsnak volt köszönhető. Egy-egy nagy visszatérő, illetve új csapatában bemutatkozó irányító is volt a két csapatban, a horvátoknál Roko Ukic 14, míg a moszkvaiaknál Nando De Colo 13 ponttal debütált.

A Cedevita legjobb dobói: Gordics 21/12, Ukic 13/3, Bilan 10
A CSZKA legjobb dobói: Teodoszics 14/12, De Colo 14/3, Weems 13/3, Voroncevics 10/6

Unicaja Malaga (spanyol, 3-0) – Limoges CSP (francia, 1-2) 75-69

Az ALBA Berlin után a Limoges ellen is megszenvedett saját otthonában a Malaga. No azért ez a meccs negyed annyira sem volt körömrágós, mint a múlt heti, de a francia bajnok egyáltalán nem adta könnyen magát és a győzelmet. Fran Vazquez (13 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) és Mindaugas Kuzminskas (11/3 pont, 5 lepattanó) a megbízhatóság szobrai Malagában, akik hatalmas mezőnymunkával ezúttal is hozták magukat. Ők voltak a főszereplői annak a megsemmisítő, 23-2-es rohamnak, mellyel sikerült dűlőre vinnie az addig rendkívül szoros meccset a spanyoloknak. 61-46-os vezetés után már nem kellett izgulniuk az Unicaja híveinek, csapatuk a harmadik meccsét is megnyerte.

A Malaga legjobb dobói: Vazquez 13, Kuzminskas 11/3, Golubovics 11
A Limoges legjobb dobói: Smith 14/9, Boungou-Colo 11/3, Westermann 10/6

C-csoport

FC Bayern München (német, 1-2) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 1-2) 74-81

Nagy győzelmet aratott a Milano Münchenben, ami roppant fontos is volt az olaszoknak, így pedig tovább bonyolódnak a szálak a halálcsoportban az öt kiváló csapat között, akik közül egy biztosan ki fog esni. A meccs előtt még nyeretlen Olimpia nagyszerűen nyitotta a meccset, elsősorban Daniel Hackett (16/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) tanári játékával olajozottan működött a taljánok játéka, ami 17-2 arányú vendégvezetésben mutatkozott meg. A Bayern szigorított védekezésén, ami egy 12-0-s bajor rohamhoz vezetett, így az első negyed vége felé már fej-fej mellett haladtak a csapatok.

A nagyszerű kezdés után aztán inkább a küzdelem dominált, nem volt szép a meccs a folytatásban. Nihad Djedovics és Anton Gavel hatalmasat betliztek a hazaiaktól, így Heiko Schaffartzik lépett elő a kisemberek közül, aki távoli bombáival rendre nagyot lendített csapatán. A Milanóban viszont sokan hatalmasat javultak az első két heti, helyenként értékelhetetlen játékuk után. Hackett mellett a dobókezét végre megtaláló Joe Ragland, az újjászülető Linas Kleiza vagy éppen a magát hasznossá tevő MarShon Brooks is kulcsszituációkban dobott be egy-egy nagy kosarat, miközben mindannyian nagyon nagyot melóztak mezőnyben. Érdekesség, hogy éppen az eddig Achilles-pontnak számító tripláknak köszönhetik a milánóiak sikerüket. A több jó teljesítményt felvonultató Olimpia kisebb meglepetésre nyerni tudott tehát a bajor fővárosban, de ezzel a játékkal bárki ellen lehet esélyük a folytatásban is.

A Bayern legjobb dobói: Schaffartzik 15/12, Szavanovics 13/3, Stimac 12, Bryant 10
A Milano legjobb dobói: Hackett 16/6, Ragland 16/9, Kleiza 11/3, Samuels 10

FC Barcelona (spanyol, 3-0) – PGE Turow (lengyel, 0-3) 86-67

Megerőltetés nélkül nyert a Barcelona a Turow ellen, a katalánok annyit adtak ki magukból, amennyi a magabiztos győzelem begyűjtéséhez kellett. Justin Doellman (20/6 pont, 8 lepattanó) az eddigi legjobb meccsét hozta gránátvörös-kékben a számokat illetően, ráadásul mind a 20 pontját az első félidőben szerezte. Alex Abrines is jól csoportosította a pontjait, ő három perc alatt szerzett 10 egységet, akkor, mikor végleg eldöntötte a Barca a meccset a második félidőben. A Turowot ezúttal is Damin Kulig (19/9 pont, 5 lepattanó) és Mardy Collins (15/3 pont, 4 gólpassz) húzta, ez a tisztes helytálláshoz volt elég részükről.

A Barcelona legjobb dobói: Doellman 20/6, Thomas 16, Abrines 10/9, Tomic 10
A Turow legjobb dobói: Kulig 19/9, Collins 15/3

D-csoport

Neptunas Klaipeda (litván, 1-2) – Olympiakosz (görög, 3-0) 81-85 h.u.

A szezon első hosszabbításos meccsén nagyon megszenvedett a győzelemért az Olympiakosz, a görögök csak Vaszilisz Szpanulisz (34/18 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) 34 pontos karriercsúcsával tudták legyőzni a Neptunast. A korábbi Final Four MVP 41 percet játszott és pontjainak felét az utolsó negyedben és a ráadásban szerezte. Az ilyen meccseket Szpanulisz a legfontosabb alkalmakra szokta tartogatni, ám enélkül aligha nyert volna most csapata.

Pedig már az elején 10 pontos előnyt építettek fel a piros-fehérek (17-27), de a remekül küzdő hazaiak visszajöttek a meccsbe, többször vezettek is, majd kiharcolták a hosszabbítást. Jöhetett volna a második extra periódus is, ám 4 másodperccel a vége előtt, 81-82-nél Mustafa Shakur (13 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) kihagyta második büntetőjét, így a görögök örülhettek a kiizzadt győzelemnek.

A Neptunas legjobb dobói: Gailius 16/6, Zavackas 14/6, Shakur 13, Galdikas 13, Mazeika 11/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Szpanulisz 34/18, Szlukasz 13/6, Lojeski 10/6, Dunston 10

Laboral Kutxa Vitoria (spanyol, 2-1) – Galatasaray (török, 1-2) 91-90

Egészen fantasztikus, sokpontos meccset játszott egymással a Laboral Kutxa és a Galatasaray, ami csak három másodperccel a vége előtt dőlt el. Érdemes megnézni a meccs összefoglalóját, ami az eredményre kattintva érhető el, nehéz volt a készítőknek összevágniuk egy kisvideót a legszebb jelenetekből. A szezon eddigi talán legjobb meccse volt ez, ahol 24-szer adták át egymásnak a vezetést a csapatok, és 13-szor álltak döntetlenre. A nagy adok-kapokból végül a 8 pontos hátrányból felálló baszkok jöttek ki szerencsésebben, hiszen a kiváló Thomas Huertel (17/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 10/8 mezőnyből) a szintén remek Colton Iversont (17 pont, 6 lepattanó, 9/7 mezőnyből) dobatta meg egy elzárás-leválás után, ami a győztes kosarat jelentette végül.

A Laboralban jól (és 14 ponttal) mutatkozott be az Euroligába visszatérő Sasha Vujacic, míg a törököknél Zoran Erceg (24/18 pont, 5 lepattanó, 9/6 tripla), Furkan Aldemir (14 pont, 9 lepattanó) és Valdimir Micov (20/6 pont, 4 gólpassz) egyaránt remekeltek.

A Laboral legjobb dobói: Huertel 17/6, Iverson 17, Vujacic 14/9, Bertans 12/6
A Galatasaray legjobb dobói: Erceg 24/18, Micov 20/6, Aldemir 14, Arroyo 11/6