Euroliga: Visszatért a helyes útra a Real és a Maccabi

Az ismét remeklő Luka Doncic és Nick Calathes épphogy lemaradtak a tripla-dupláról, ám mindketten nagy győzelemre vezették csapataikat. A Real három vereség után most kiütötte a Malagát, a győzelmi szériában lévő Pana egylabdás meccset nyert meg az Efes otthonában, a feltámadt Baskonia ezúttal 20-szal nyert Kaunasban, a Maccabi pedig megérdemelten hozta a Himki elleni rangadót szintén idegenben.

Alapszakasz, 8. forduló

Himki Moszkva (orosz, 5-3) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-3) 69-77

A kedden egyaránt elhasaló Himki Moszkva és Maccabi közül az utóbbi tudott javítani az egymás elleni mérkőzésükön, méghozzá teljesen megérdemelten. Az izraeliek jobban kezdték a mérkőzést (8-17), lendületük pedig tovább tartott egészen az első negyed végéig, hiszen az első játékrészben 28 pontot rámoltak be (19-28). A folytatásban aztán közelebb araszolt a Himki, majd fordulás után át is tudta venni a vezetést a moszkvai csapat, Alexej Shved (21/3 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) triplája után, 50-46-nál úgy tűnt, átbillen a mérleg nyelve a hazaiak javára. Ekkor azonban némileg váratlanul honosított játékosunk, DeAndre Kane (6 pont, 3 gólpassz, 2 labdaszerzés, 2 lepattanó) lépett elő a Maccabiban, az ő három kosarával a főszerepben csapata egy 11-0-s rohammal vette vissza a vezetést és a meccs kontrollját. A Himki innentől végig futott az eredmény után, és bár a hazaiak legjobbja, az izmos dupla-duplát hozó Thomas Robinson (17 pont, 13 lepattanó) visszahozta még 1 pontra az oroszokat, akik azonban elsősorban a 12/3-as triplamutatót összehozó James Anderson (13/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) révén túl sokat hibáztak a hajrában, elszalasztották a kulcsszituációkban adódó lehetőségeiket, így kikaptak. A Maccabi oldalán sokkal jobban eloszlottak a terhek, mint a Himkinél, a sok átlagosan jó teljesítmény közül csak Pierre Jackson (19/3 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés, 4 lepattanó) számai emelkedtek ki.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 21/3, Robinson 17, Anderson 13/9
A Maccabi legjobb dobói: Jackson 19/3, Roll 14/6, Cole 10, Bolden 10/6

Anadolu Efes (török, 2-6) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 5-3) 81-82

Óriási meccset játszott egymással az Efes és a Panathinaikosz, az egylabdás végjátékot pedig a hatalmasat játszó, egy lepattanó híján tripla-duplázó Nick Calathes (29/9 pont, 10 gólpassz, 9 lepattanó, 42 indexpont) vezette görögök tudtát végül megnyerni. A Pana ezzel sorozatban harmadik győzelmét aratta, ezúttal egy küzdelmes, izgalmas találkozón. A meccs nagy részében egyébként is az athéni had vezetett, ám az Efes elsősorban Brock Motum (21/9 pont, 5 lepattanó, 3/3 tripla), Vladimir Stimac (15 pont, 4 lepattanó, 6/6 mezőnyből) és Errick McCollum (16 pont) jóvoltából sosem hagyta leszakítani magát, olykor még a vezetést is át tudták venni. Így érkeztünk el az utolsó perchez, amely döntetlen, 79-79-es állásról indult. Ekkor jött Calathes, aki egy hatalmas, dudaszóra dobott triplával juttatta újra előnyhöz a Panát, majd 11 másodperce még maradt volna megnyerni a meccset az Efesnek is, ám McCollum nem jutott igazán jó dobóhelyzethez, James Gist (11/3 pont, 2 blokk) blokkolta a középtávoliját, így a Zöldek örülhettek.

Az Efes legjobb dobói: Motum 21/9, McCollum 16, Stimac 15, Dunston 12
A Panathinaikosz legjobb dobói: Calathes 29/9, Singleton, Gist 11/3-11/3

Zalgiris Kaunas (litván, 4-4) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 3-5) 77-97

Nagyon ráérzett a ritmusra a Baskonia, hiszen azt követően, hogy két napja kereken 30 ponttal megverték a vitoriaiak a Real Madridot, most 20-szal multák felül a Zalgirist is, és megszerezték első idegenbeli sikerüket. Ahogy a Real ellen, úgy most is volt egy lényegében tökéletes periódusa az eleve jobban is kezdő Baskoniának, hiszen mikor a Zalgiris nagy nehezen szorossá tette a meccset, akkor egy öt triplát magában foglaló 20-1-es rohanással léptek el 30-52 arányban a vendégek. Fordulás után sem lazítottak a gyeplőn a baszkok, a különbség rövidesen 30 pont közelébe szökött (36-62), innentől kezdve pedig hiába próbált meg mindent az ismét nagy szívvel küzdő Zalgiris és jött vissza egészen 64-71-ig, a meccs már zsebben volt a vendégeknek. A Baskonia legeredményesebbjei Rodrigue Beaubois (19/18 pont, 8/6 tripla) és Toko Shengelia (19/3 pont, 8 lepattanó) voltak, de Johannes Voigtmann (15/3 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) és Jayson Granger (14/12 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó) is rengeteget tettek a győzelemért. A Zalgirisnek Paulius Jankunas (20 pont, 3 lepattanó) és Vaszilij Micics (12 pont, 8 gólpassz) jó játéka kevésnek bizonyult.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 20, Micics 12, Milaknis 10/6
A Baskonia legjobb dobói: Beaubois 19/18, Shengelia 19/3, Voigtmann 15/3, Granger 14/12, Janning 11/6

Real Madrid (spanyol, 5-3) – Unicaja Malaga (spanyol, 3-5) 89-57

Nemcsak a Zalgirist, hanem a Malagát is láthatóan lefárasztotta a litvánok elleni -20 pontról való visszakapaszkodás majd hosszabbítás, az andalúzok fásultan mozogtak, hiányzott belőlük a kreativitás. Így pedig nem lehet esélye egy csapatnak sem győzni a Real Madrid otthonában, még akkor sem, ha ők sincsenek éppen a topon, hiszen egy hárommeccses vereségsorozatot törtek most meg a királyiak. A meccs előtt az október havi MVP-díját átvevő Luka Doncic (13 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz, 2 blokk) ezúttal ugyan „csak” a harmadik legjobb dobója lett csapatának, hiszen Jaycee Carroll (17/15 pont, 7/5 tripla) és Rudy Fernandez (14/9 pont) is beelőzte végül, ám egyrészt a szlovén szupertini a negyedik negyedben már nem is játszott, másrészt az addigi 25 percében alaposan kitöltötte statisztikai lapját, és 28-as indexmutatójával ismét toronymagasan a legértékesebb játékos lett. Méghozzá nemcsak saját csapatában, hanem az egész mezőnyben is, a Malagában egyetlen játékos sem akadt, aki Nedovics hiányában vezérré lépjen elő, így egy tükörsima meccsen nyert a Llull, Ayon, Kuzmics trió mellé Anthony Randolphot is újra elveszítő Real.

A Real Madrid legjobb dobói: Carroll 17/15, Fernandez 14/9, Doncic 13
A Malaga legjobb dobói: Diaz 10/6, Miloszavljevics 10/3