Euroliga: Visszatért az igazi Barcelona!

A csütörtöki játéknap rangadóján a Barca leoktatta a címvédő Maccabit, a Real továbbjutott, a Laboral pedig óriási sanszot hagyott elúszni.

Top 16, 10. forduló

E-csoport

Galatasaray (török, 2-8) – Crvena Zvezda Telekom (szerb, 3-7) 68-91

Az alaprotációból hét embere maradt csupán mostanra a Galatának, nem csoda hát, hogy nagyon fáradtan várták a Zvezda elleni meccset a törökök, miután a hétvégén hat emberrel és hősies játékkal legyőzték az örök rivális Fenerbahcét a bajnokságban. Ennek a bravúrnak itták meg a levét most az Ataman-tanítványok, akiknek lényegében momentumuk sem nagyon akadt az ismét jól játszó szerbek ellen. A belgrádiak most sajnálhatják igazán a néhány váratlanul elbukott hazai meccsüket, hiszen ennél bőven lehetett volna több is a szereplésükben. Ezúttal viszont közel a maximumot hozták ki magukból, nagy tempót diktálva 15-4-gyel kezdték a meccset, a második negyedben pedig már 20 ponttal vezettek (29-49). Fordulás után aztán indítottak egy nagy rohamot a törökök, és Zoran Erceg (11/6 pont, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) vezérletével 9 pontra zárkóztak fel. A felélénkülő hazai reményeket azonban gyorsan eloszlatták a szerbek, egy 17-0-s rohammal ismét tetemes előnyre tettek szert (51-77). Ebből a nagy futásból a mezőny legeredményesebbje, Jaka Blazic (19/9 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) 10 ponttal vette ki a részét, kiváló napot fogott ki a szlovén hátvéd. Csakúgy, mint a másik hat 10 pont felett termelő belgrádi játékos, akik közül Boban Marjanovicsnak (14 pont, 9 lepattanó) hajszál híján, de megszakadt az öt meccse tartó dupla-duplás sorozata.

A Galatasaray legjobb dobói: Pocius 13/3, Erceg 11/6, Young 10
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Blazic 19/9, Marjanovics 14, Jankins 14/12, Mitrovics 12, Zirbes 12, Kalinics 11/3

FC Barcelona (spanyol, 7-3) – Maccabi Tel-Aviv (izraeli, 6-4) 89-71

Nagyon simán intézte el a Barcelona a Maccabi Tel-Avivot a játéknap rangadóján, ez a 18 pontos különbség pedig azt is jelenti, hogy egymás elleni összevetésben is jobbak lettek a katalánok. A szezon elején is tapasztalt nagy formába lendültek a gránátvörös-kékek, a Pana elleni győzelem után ismét úgy játszottak Navarróék, ahogy oly sokszor megszokhattuk tőlük. Esélyt sem adtak a házigazdák a címvédőnek, már a meccs elején elhúztak, az első negyed 26-16-os eredménnyel zárult. Palánk alatt volt nagy fölényben a Barca, Ante Tomic (16 pont, 12 lepattanó, 6 gólpassz) szenzációs játékkal dominált már a meccs kezdetén. Ez a folytatásban sem változott, a katalánok ugyanis 71%-kal (28/20) értékesítették a meccs egészében a kétpontosokat, és mivel agresszívan támadták a gyűrűt, ezért sok büntetőt is dobhattak (28/22, 79%). Mindent megpróbált a Maccabi, de Tomic mellett mindegyik hazai játékos hasznos tudott lenni, így félidőre nemhogy csökkent volna, inkább tovább nőtt a különbség (47-34). A folytatásban sem változott semmi, Jeremy Pargo és Devin Smith jó játéka nélkülözhetetlen a Maccabi számára a bravúrgyőzelmek begyűjtéséhez, őket viszont ragyogóan limitálták Satoranskyék. Biztosan tartotta tehát előnyét a Barca, akik nagyszerű győzelmükkel már félig-meddig magukénak érezhetik a csoport legalább második helyét.

A Barcelona legjobb dobói: Tomic 16, Doellman 13/3, Navarro 11/6, Satoransky 11/3, Thomas 11/3
A Maccabi legjobb dobói: Alexander 16/12, Szkorcanitisz 15, Randle 10

Real Madrid (spanyol, 9-1) – ALBA Berlin (német, 4-6) 93-62

Gond nélkül érvényesítette a papírformát a Real Madrid az ALBA Berlin legyőzésével, ami után a madridiak elsőként biztosították helyüket a rájátszásban. A többek között legstabilabb játékosa, azaz Jamel McLean nélkül érkező ALBA egy rövid periódustól eltekintve nem tudta megnehezíteni a spanyol sztárcsapat dolgát. A jó szellemben pályára lépő Real már 23-11-nél kétszámjegyű különbséggel vezetett, a második negyedben azonban négy tripla is behullott vendégoldalon, így félidőre csökkent a különbség (46-39). A nagyszünet után aztán nem bízták a véletlenre a dolgot a blancók, védekezésben jelentősen emeltek az addigi színvonalukon, az ezáltal megszerzett labdákból pedig kíméletlenül leindították a germánokat. Ennek megfelelően 30 ponttal nyertek végül a madridiak, akik közül mindenki jól játszott, senkit nem lehet igazán kiemelni. Önmagához képest talán csak Rudy Fernandezől (11/6 pont, 8 gólpassz) szokatlan, hogy nyolc gólpasszt is kiosztott társainak.

A Real Madrid legjobb dobói: Carroll 13/6, Llull 12, Fernandez 11/6, Nocioni 10/3, Ayon 10
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Redding 14/6, King 10/6

F-csoport

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 3-7) – Laboral Kutxa Vitoria (spanyol, 4-6) 89-85

Hatalmas győzelmi esélyt szalasztott el a Laboral Kutxa a Nyizsnyij Novgorod vendégeként, ami még könnyen lehet, hogy sokba fog kerülni a baszkoknak, a végelszámolásnál erre érdemes lesz majd visszagondolni. 38 percen keresztül ugyanis a vendégek játszottak előnyben, ha nem is nagy különbséggel, de szinte végig ők diktálták a tempót. Davis Bertans (21/12 pont, 3 gólpassz) volt elsősorban elemében, aki nagy dobásokat is értékesített, ő is nagyon kellett hozzá, hogy minden orosz fordítási kísérletet meghiúsítson a Laboral. Egészen a hajráig, hiszen az utolsó negyedet 32-20-ra tudta megnyerni a Novgorod, ezzel sokkolva a vendégeket. Az oroszok a fantasztikusan játszó Trey Thompkins (22/12 pont, 10 lepattanó) nehéz dobásával vették át a vezetést, mely része volt annak a 11-0-s rohamnak, amivel a hazaiak 75-80-ról 86-80-ra a maguk javára fordították a meccset. Nagy szerepet játszott a hajrában a palánk alá visszatérő Art Parahuszki (13 pont, 9 lepattanó, 3 blokk), illetve a kispadról X-faktorként remekül beszálló Jevgenyij Baburin (12/6 pont, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) is. Taylor Rochestie (14 pont, 9 gólpassz) hozta a tőle megszokottakat, az új szerzemény, az izraeli Gal Mekel (20/3 pont, 7 gólpassz) pedig a VTB Liga után itt is letette névjegyét új csapatában.

A Nyizsnyij Novgorod legjobb dobói: Mekel 20/3, Thompkins 22/12, Rochestie 14, Parahuszki 13, Baburin 12/6
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Bertans 21/12, Causeur 13/6, James 11/3, Shengelia 11/3, Begic 11, Adams 10/6