Euroliga-alapszakasz: 6. forduló (1.)

A szerdai napon négy derbit rendeztek a férfi Euroligában, melyeken három - mondhatni papírforma – találkozón nyertek a favoritok, ám akadt egy vaskos meglepetés is, amit a tavalyi Európa Kupa győztese szolgáltatott a szinte bevehetetlen sienai katlanban. Lássuk, hogyan alakultak az egyes derbik – videókkal, statisztikákkal kiegészítve!

D-csoport: Monte Paschi Siena (olasz, 4 – 2) – UNICS Kazany (orosz, 4 – 2) 73 – 79 (16-21, 25-20, 20-16, 12-22)

Nem is húzzuk a dolgot, rögtön az alapos meglepetést jelentő találkozó összefoglalásával kezdünk! Az UNICS Kazanynak nagyon bejött az utóbbi időben, hogy a sérült Nathan Jawai nem lehet az aktív keret tagja és ezáltal jóval gyorsabb kosárlabdát kell játszania az orosz gárdának. Veremeenko egyenesen brillírozik, a kisemberek pedig Domercant vezetésével nagyon élnek a némileg kötetlen játékrendszerben. No de a mérkőzés kezdetéhez visszakanyarodva elmondhatjuk, hogy ez is ugyanúgy indult, mint a Monte Paschi szinte összes hazai derbije: Bo McCalebb úgy kerülgette a pályán az ellenfél védőiit, mintha azok csupán álló bóják lennének, a most is precíz Kaukenas kosarával már 12 – 4-re ment a vendéglátó. Ekkor azt hihettük, szokás szerint eldönti az olasz bajnok az adott meccset már az első negyedben (bár idén már lényegesen ritkábban történik ilyen velük, mint a korábbi években). Ám Domercant pár perccel később már 18 – 14-es vendég vezetést alakított ki triplájával, el is csendesedett a hazai publikum... Az utóbbi időben saját pályáján erődemonstrációkat tartó UNICS most végre idegenben is úgy muzsikált, ahogy arra a keret mélysége amúgy is lehetőséget adna. A két gárda 5 héttel korábbi ütközetéhez képest tényleg olvasható volt a különbség, amit az említett palánkalatti mozgékonyságbeli változás eredményezett. A második negyedben nagyon beindult a pontgyártás a Sienánál, de amikor Greer bevarázsolt egy (újabb) távolit, már 30 – 23 is volt a kazanyiaknak, nagy volt a meglepetés az olaszoknál... Ekkor McCalebb egyedül fordított, de Domercant is felvette a kesztyűt, hihetetlen dobópárbaj folyt a parketten, Wilkinson találata után alakult ki a félidei 41 – 41.

A fordulást követően gyorsan átvette az irányítást Simone Pianigaini együttese, Kaukenas, majd McCalebb és Lavrinovic is betalált, a periódus végén 61 – 57-nél úgy tűnt, lendületben a Siena és Lyday-ék csak kapaszkodnak, váltakozó sikerrel. Ám az utolsó felvonásban Domercant valósággal megőrült, teljesen érthetetlen, hogyan kerülhetett ennyire jó formába az utóbbi évek viszonylag szerényebb produkciói után. Itt most mindenkit lefutott, megkerült, átugrott – valóban, mint 6-7 évvel ezelőtt – vagy mint éppen az első fordulóban, amikor 30-at vert be egykori csapatának... Kétpontos találata nem volt ez alkalommal, de a triplavonalon túlról 8 próbálkozásból 6-szor betalált, pillanatok alatt 7 egységnyivel vezetett az UNICS. McCalebb minden próbálkozása hiába, már csak kétpontnyira tudta felhozni övéit, a macedón-amerikai ki is pontozódott, majd a bosnyák válogatott hátvéd stílszerűen lezárta a derbit büntetőivel, ezzel gyakorlatilag továbbjuttatva csapatát, s egyben fel is hozta az oroszokat a tabellán holtversenyben a második helyre a Sienával. Első ránézésre bődületesen nagy papírforma-borítás ez, de azért mégsem tekintenénk annak, mivel az idei Monte Paschi valamiért nem az a magabiztos, „kikezdhetetlen” támadó- és védőjátékkal rendelkező gárda, az UNICS pedig egy kis hullámzás után úgy fest, képes megvetni a lábát ezen a szinten is, a lomha centerek nélkül (Szavraszenko is csupán 2 percet töltött pályán, Veremeenko viszont a maradék 38-at teljesen végigjátszotta) pedig egészen jól muzsikál ez a gyorsabb játék a náluk.

A Siena legjobbjai: McCalebb (22 pont, 13-ból 9 mezőny, 3 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 6 kiharcolt falt – kipontozódott), Kaukenas (13 pont, 5 kiharcolt falt), Lavrinovic (8 pont, 4 lepattanó)

Az UNICS Kazany legjobbjai: Domercant (24 pont, 8-ból 6 tripla, 6-ból 6 büntető, 5 lepattanó, 5 eladott labda, 11 kiharcolt falt), Veremeenko (21 pont, 14-ből 10 mezőny, 10 lepattanó (ebből 7 támadó), 3 eladott labda, 2 blokk), Greer (12 pont, 3-ból 2 tripla, 2 szerzett labda, 3 eladott labda)

6. Asseco Prokom 0 gy – 5 v

A-csoport: Olimpiakosz (görög, 3 – 3) – Bizkaia Bilbao (spanyol, 2 – 4) 88 – 81 (27-24, 18-18, 15-19, 28-20)

Mindkét gárdának égetően nagy szüksége volt a győzelemre, mivel féltávnál negatív mérleggel csak a csoport második felébe tartoztak, igaz egy-egy győzelem, illetve vereség választotta el az A-jelű hatos első, illetve utolsó helyezettjét egymástól 5 forduló után. A 29 pontos karriercsúcsot repesztő Szpanulisz vezetésével hamar elléptek a görögök, 19 – 9-nél gyorsan ki kellett találnia valamit a spanyolok görög vezetőedzőjének, Fociosz Kacikarisznak. Ha nagy taktika béli váltás nem is jött, de az idén eddig kissé alulteljesítő Janis Blums most elsőrangúan produkált, több fontos kosarat szerezve felhozta a baszkokat, Vasziliadisz segítségével pedig 29 – 29-nél már egált mutatott az eredményjelző a második negyed elején. Ekkor a hazaiak centereinek összjátékaiból profitált a legtöbbet az Olimpiakosz, de 38 – 36-ra már vezetni is tudott a Bilbao, úgyhogy láthatóan hiányzott a kinti-benti játék egyensúlya a vendéglátóknál. Szpanulisz rá is kapcsolt, az ő találatainak köszönhetően 3 egységnyi előnnyel mehetett el a nagyszünetre Dusan Ivkovics legénysége.

A fordulást követően a végre valóban jól játszó Aaron Jackson főszereplésével nekilendült a baszk gárda és újra náluk volt a vezetés, Mumbru-ék 9 – 0-s rohama után már 6-tal is ment a spanyol alakulat, de a periódus végére egyre csökkentette hátrányát a piros-fehér együttes, majd a brillírozó és valóban élete meccsét játszó Szpanulisz találataival az utolsó etap kezdetén már újra a helléneknél volt a staféta bot, annyira, hogy az 5 perc alatt 12 pontot szóró kisember megőrülése után már 79 – 70-nél a partiban maradásért kellett küzdenie az ACB tavalyi ezüstérmesének. Blums és Jackson még belevetették magukat egy fordítási kísérletbe, de a megállíthatatlan Szpanulisz lehűtötte a kedélyeket, sorban értékesítette a rajta beütött faltokért járó büntetőket. Az Olimpiakosz ezzel a diadallal feljött 50 százalékos mérlegre és az egyre javuló produkcióval együtt azt mondhatjuk, hogy innentől kezdve jó esélyük van innentől a továbbjutásra, míg a Bilbaónak már gyakorlatilag nincs több lehetősége hibázni, a 4 hátralévő meccsükből 3-at szinte biztosan meg kell nyerniük ahhoz, hogy beférhessenek a Top 16-ba.

Az Olimpiakosz legjobbjai: Szpanulisz (29 pont, 12-ből 8 mezőny, 4-ből 2 tripla, 12-ből 11 büntető, 6 gólpassz, 4 eladott labda, 10 kiharcolt falt), Hines (18 pont, 9-ből 8 mezőny, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt falt), Antics (13 pont, 3-ból 2 tripla, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk)

A Bilbao legjobbjai: Mumbru (17 pont, 7-ből 5 mezőny, 2-ből 2 tripla, 4 lepattanó, 4 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda, 7 kiharcolt falt), Banic (15 pont, 11-ből 7 mezőny), Blums (14 pont, 6-ból 3 tripla, 4 eladott labda), Jackson (13 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz, 3 eladott labda), Fischer (9 pont, 7 lepattanó, 2 szerzett labda)

6. Bizkaia Bilbao 2 gy – 4 v

B-csoport: CSZKA Moszkva (orosz, 6 – 0) – Zalgiris Kaunas (litván, 1 – 5) 95 – 82 (24-25, 27-20, 22-21, 22-16)

A DigiSport Plus jóvoltából itthon is a televízión keresztül nézhettük ezt a derbit, melyről ugyan hiányzott a legnagyobb név (Kirilenko), de úgy véljük, senkiben sem maradt hiányérzet a CSZKA és a Zalgiris, avagy a két történelmi európai klubóriás összecsapása után. A hétvégén bokasérülést szenvedő Milos Teodoszics a kezdőötössel futott ki a parkettre és semmilyen szinten sem látszott rajta, hogy bármiféle fájdalmai lennének, 29 percet játszva mutatott be kiváló irányító-produkciót. A litván Lavrinovic nem bizonyíthatott honfitársai ellen, mivel neki még mostanra sem jött rendbe a sérülése, de a szombaton még lázzal küszködő Nenad Krsztics ott volt a hazaiaknál és ő is remekelt, a szerb irányítóval most is fantasztikusan játszottak össze támadásról támadásra, nem véletlen tehát, hogy 21 ponttal és 7 lepattanóval zárt, mezőnydobást is csak egyet rontva. A délszláv vezérek segítségével pedig az orosz bajnok lett az első gárda idén, mely matematikailag is kvalifikálta magát a Top 16-ra. Nem volt ez egy annyira egyszerű mérkőzés a vendéglátók szemszögéből, az első negyed végén még vezetni is tudott a Sonny Weems húzta kaunasi alakulat. A második 10 percben még nagyobb kosáresőt zúdított a CSZKA a gyengén védekező és egyéni villanásokra építő Zalgiris-re, mint az első negyedben, félidőben 6-tal ment Jonas Kazlauskas legénysége. A fordulást követően húzd meg, ereszd meg stílusú derbivé vált az ütközet, még 66 – 62-nél visszajött a remény, de a lendületbe jövő Shved gondoskodott arról, hogy ne legyen izgulni valója a moszkvaiaknak az utolsó negyedben. A Kaunasnak tehát hiába, hogy nem a csoport veretlen első helyezettjét kell idegenben megleckéztetnie, de tény, hogy egy újabb kudarccal kerültek távolabb a továbbjutástól. Ty Lawson meccsről meccsre gyengébben teljesít a litvánoknál, ma már csak 2 pontra és 0 gólpasszra futotta tőle 3 szerzett labda kíséretében. Ez bizony édeskevés lesz így, nagyon ráncba kéne magát szednie Trifunovics mester fiainak a maradék 4 találkozóra.

A CSZKA Moszkva legjobbjai: Krsztics (21 pont, 8-ból 7 mezőny, 9-ből 7 büntető, 7 lepattanó, 6 kiharcolt falt), Shved (16 pont, 7-ből 5 mezőny, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt falt), Teodoszics (14 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz), Voroncevics (14 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt falt), Kurbanov (10 pont, 3 lepattanó)

A Zalgiris Kaunas legjobbjai: Weems (22 pont, 3 lepattanó), Popovic (12 pont, 2 szerzett labda), Delininkaitis (12 pont – kipontozódott), Rakovics (10 pont), Jankunas (9 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda)