Euroliga-alapszakasz: 9. forduló (2.)

Tanulságos játéknapon, illetve fordulón vagyunk túl, hiszen olyan eredmények születtek több sorsdöntő mérkőzésen is, melyeken nem lepődtünk volna meg az alapszakasz rajtja előtt, ám a korábbi 8 fordulóban nyújtott produkciók alapján hatalmas meglepetésnek számítanak! Már csak egy veretlen maradt a mezőnyben, történt egy hihetetlen negatív csúcsdöntés is, ennyi utolsó másodperces távoli találatot (noha ezek mind „csak” a támadóidő, vagy egyes negyedek, nem pedig a mérkőzés végén estek) még nem nagyon láttunk egy játéknapon sem, a Bilbaónál pedig "előrehozott Karácsonyt tartottak". Nézzük is ezt a fantasztikus, 6 meccses játéknapot, videók, statisztikák segítségével!

A-csoport: Fenerbahce Ulker (török, 5 – 4) – Bizkaia Bilbao (spanyol, 4 – 5) 70 – 80 (14-25, 19-19, 17-23, 20-13)

Akik látták ezt a mérkőzést, egy ideig biztosan nem felejtik el! Nem sok olyan derbiről mondhatjuk el ezt, ahol nem kifejezetten szoros az eredmény, de erre a találkozóra jól illik a „kivételes” jelző, ha másért nem is, de a baszkok teljesítménye okán mindenképp. A felvezetőnkben már taglaltuk, hogy eddig mennyire balul sült el Mumbruék szezonja, pedig sokkal-sokkal több van ebben a társaságban, minthogy a hazai bajnokságban és az Euroligában is negatív mérlegük legyen. Most mintegy robbanásszerűen jött ki belőlük ez az úgymond extra, a spanyol ezüstérmesnek tényleg 9 nappal korábban volt itt az ajándékozás estéje.

Már az egész derbi úgy kezdődött, hogy itt ma a továbbjutástól egy lépésnyire lévő Fenernek sansza sem lehet a kiesés szélén lévő vendégekkel szemben. 15 – 6-os start után az első negyed végén – köszönhetően többek közt egy támadó idő végi hihetetlen triplának Janis Blums-tól (a lett valamiért mindig jó kabala) – már kétszámjegyű volt a differencia, no ez az a csapat, amit a baszk vezetőség összerakott a nyáron, nem is nagyon értjük, miért vártak eddig ezzel a produkcióval.

A hosszú sérülés után visszatérő Marko Tomas-t is bevető törökök mindent megpróbáltak, de egyszerűen hiába, sorozatban szerezték a lélekromboló kosarakat a spanyolok, és szinte végig kétszámjegyű maradt a fórjuk. Amikor egyszer sikerült 6 egységnyire feljönni Gist-éknek, akkor azonnal jött két Bilbao-találat és folytatódott minden a ma megszokott menetben. A félidő végére 11 volt Kacikarisz mester fiainak előnye, elképesztően játszott a vendég alakulat, eddig csak a Caja Laboral ellen láttunk tőlük hasonlókat, de akkor is jött a rövidzárlat és összességében csak nehezen diadalmaskodtak.

Most ez egy másik eset volt, itt nem volt semmi jelentős hullámvölgy, minden vendég kulcsembernek kijött a lépés és a szerencse is abszolút a fekete mezesek oldalán állt – nézzük csak meg Grimau tripláját a „belvárosból” 2 perccel a harmadik etap vége előttről... A saját megszokott tempójában kosarazó Ulker egyszerűen nem tudott ritmust váltani, de ezen az estén valószínűleg nem lett volna csapat, mely képes megtörni a Bilbao lendületét.

Az idényben eddig legkiegyensúlyozottabban teljesítő emberük (nem sok van, akiről ezt el lehetne mondani a baszkoknál, a másik ilyen a horvát Banic és itt meg is állhatunk a számba vétellel), Kosztasz Vasziliadisz egyetlen értékesített kosarával már 22-vel(!) ment a Bilbao, gála volt ez a javából! D'Or Fischer most végre le is tett valamit az asztalra azok után, hogy idén maximum csak olvastunk róla, mennyire jó játékos ő ebben az európai mezőnyben, 16 pontos, 10 lepattanós dupla-duplával állt saját csapata élére és a mezőnyben brillírozó baszkoknak a palánk alatt is igazi stabilitást adott. 38 – 26-ra nyerte a lepattanó csatát a vendég gárda, Turkcan borzasztóan hiányzik a törököknél centerben.

A fejben talán már ünneplő és a végére némileg kiengedő vendégek végül mindenféle veszély nélkül lehozták a végjátékot is, az utolsó fordulóban az általuk idegenben már legyőzött Caja Laboral ellen vívhatnak meg egy igazi ki-ki mérkőzést, amennyiben azt nyerik, biztosan a Top 16 mezőnyének tagjai lesznek, a baszk riválisuk pedig egy esetleges vereséggel sem biztos, hogy kipottyan. Az est vesztese egyértelműen a Fener (legalábbis ebben a csoportban, az abszolút mélyrepülőt egy másik hatosban találjuk, erre mindjárt ki is térünk), mely ezen az egy meccsen elbukta, amit az utóbbi hat hétben felépített (0 – 2-es rajt után 5 – 1-et mentek Ukic-ék). Ha nyernek a Cantu ellen egy hét múlva, akkor biztosan továbbmennek, ám amennyiben elvéreznek a hazai pályán még veretlen olaszok otthonában, akkor nagy valószínűséggel vége a dalnak és eddig tartottak a Final Fouros álmok.

A Fenerbahce Ulker legjobbjai: Preldzic (19 pont, 5-ből 3 tripla, 7 lepattanó), Bogdanovic (11 pont, 3-ból 2 tripla), Gist (11 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 blokk), Ukic (11 pont), Jerrells (9 pont, 4 gólpassz)

A Bizkaia Bilbao legjobbjai: Fischer (16 pont, 10-ből 7 mezőny, 10 lepattanó, 2 blokk), Grimau (13 pont, 4 lepattanó), Jackson (11 pont, 6 gólpassz, 8 kiharcolt falt), Banic (10 pont, 7-ből 5 mezőny, 4 lepattanó), Blums (9 pont, 5-ből 3 tripla, 2 szerzett labda), Mumbru (9 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 eladott labda)

A-csoport: Olimpiakosz (görög, 5 – 4) – Bennet Cantu (olasz, 5 – 4) 86 – 61 (18-12, 20-17, 25-15, 23-17)

9 fordulónak kellett eltelnie ahhoz, hogy a görög óriást először láthassuk pozitív mérleggel rendelkezni, de még annak ellenére sincsenek nyeregben Dusan Ivkovics legényei, hogy most vezetik a csoportot egy körrel az alapszakasz vége előtt, bár a Batum nélküli Nancy otthonában azért illene behúzni azt az utolsó sikert is, ami a Top 16-hoz szükséges náluk. Mivel az Olimpiakosz buta módon engedte legutóbb visszajönni a Caja Laboralt és ez által nem nyerték meg az egymás elleni összevetést, csak magát a mérkőzést, így az sem volt mindegy, mennyivel tud diadalmaskodni a hellén alakulat, s itt jön a képbe Teletovic-ék tegnapi, óriási kiütése a Nancy ellen. Nos, végül a vártnál sokkal simábban húzta be ezt a derbit a 22 pontos Szpanulisz húzta piros-fehér együttes, de ez is nagy kevés az utolsó forduló előtt, mindenképp győzniük kell majd emiatt Franciaországban Anticséknak egy hét múlva a biztos üdvösséghez.

A Cantu, ahogy azt már említettük korábban, az egyetlen gárda, mely matematikailag is biztosította már a továbblépését, így a sérülésekkel teli, elég erőltetett menet után lévő csapatukkal érthető módon nem erőlködték túl ezt a görögországi kirándulást, aminek az lett a vége, hogy rájuk nem jellemző módon majdnemhogy kiütötték őket. A vendégek 18 percig voltak partiban, utána már nem tudtak mit kezdeni a rajtuk átrobogó hazaiakkal, egy 18 – 2-es futással lerendezte az összecsapást az Olimpiakosz. Micov kiválóan játszott ezen az estén is, de mellette csak Leunen nyújtott értékelhetőt, a többiek mind betliztek támadásban és védekezésben sem működött úgy a gépezet, ahogy azt megszokhattuk a Cantu-tól. A görögök továbbra is veretlenek hazai pályán, de idegenben nyeretlenként is kellene hozniuk a Nancy elleni utolsó összecsapást, amire azért minden esélyük meg is van a körülmények ismeretében.

Az Olimpiakosz legjobbjai: Szpanulisz (22 pont, 5 gólpassz, 3 eladott labda), Printezisz (14 pont, 6-ból 5 mezőny, 5 lepattanó), Hines (12 pont, 2 blokk), Papadopulosz (12 pont, 4 lepattanó), Antics (8 pont, 6 lepattanó)

A Bennet Cantu legjobbjai: Micov (17 pont, 3 lepattanó), Leunen (9 pont, 3 lepattanó), Gianella (8 pont, 3 lepattanó – kipontozódott)

6. Nancy 3 gy – 6 v

B-csoport: Brose Baskets Bamberg (német, 3 – 6) – Zalgiris Kaunas (litván, 3 – 6) 68 – 82 (13-20, 17-24, 19-14, 19-24)

Egész egyszerűen érthetetlen, nincs rá jobb szó. Itt jön ki igazán, hogy ezt a játékot milyen mértékben eredményre játsszák és nem „holmi” pontozásos sportág a kosárlabda. Gyakorlatilag kijelenthetjük, hogy az idény legnagyobb csalódását keltő litván bajnok annyival továbbjutott a csoportból, hogy kétszer megverték a németeket, összehoztak egy jó meccset az Unicaja ellen, egyébként meg vegetáltak az össze többi találkozójukon. Ezzel szemben a Bamberg a legnagyobbakkal is partiban volt, sőt, le is győzte idegenben az Unicaja Malagát, hazai pályán a címvédő Panathinaikoszt és csak egy utolsó másodperces kosárral kapott ki az egész mezőny egyetlen veretlen csapatától, a CSZKA Moszkvától. Ezzel együtt ma este a Brose Baskets elbúcsúzhatott a továbbjutási reményektől, miután teret hagytak a fonalat nagyon elkapó Zalgirisnek.

Hazai pályán végig, mindenki ellen irányítani tudták a mérkőzéseket, két találkozót vesztettek el az utolsó szekundumokban, de ez most mit sem ér, ahogy az utóbbi években, úgy most is az utolsó banánhéjon csúsztak el Predrag Szuputék. Vizsgálhatjuk más szemszögből is a történteket: a baltiak úgy összeszedték magukat a kritikus, mindent eldöntő derbire, hogy le a kalappal, hónapokon keresztül ezt a Zalgiris Kaunas-t keresték a szakértők, hát most megmutatták Kalnietis-ék, hogy tudnak, ha akarnak, pedig hol van már Ty Lawson, akit az NBA-ből hoztak Litvániába, hogy vezesse ezt a társaságot... No de ott van még egy másik tengerentúli import, jelesül Sonny Weems, aki ma is emlékezetes légi bemutatót tartott, no meg eljutott 14 pontig és 6 lepattanóig – ami nála még lényegesebb – kirívó hibák kísérete nélkül.

A mindig nagy lendülettel és bátran játszó Bamberg most megtorpant a tét súlya alatt, a nagy dobók besültek, az első 14(!) triplakísérletét elpuskázta a német bajnok, mire feleszméltek volna, már majd 20-szal ment a kaunasi alakulat és veszve volt minden... 20 – 11-es vendég vezetésnél már érezhető volt az első negyed vége felé, hogy ez nem a Brose Baskets diadalmenete lesz, a litvánok pedig végre azzal az energiával és koncentrációval játszottak, amit eddig is vártunk volna tőlük itt az alapszakasz-csoportkörben. A második 10 perc derekán 22 – 40-nél már majdnem 20-as fórban volt a Zalgiris, lassan ott tartott a derbi, hogy akár le is lehetett volna fújni...

Hiába várták a lelkes hazai szurkolók, nem jött a nagy feltámadás a németektől, helyette a zsinórban két triplát is bevágó Kalnietis még inkább elvette a bambergiek kedvét. Aztán Jenkins megtörte a jeget és betalált a hárompontos vonalon túlról, majd az addig csupán 2 pontos Szuput is elkezdett termelni, így a harmadik etap végén már csak 9 volt a vendéglátók hátránya, majd a szerb bedobó távolija után felcsillant a remény, 60 – 67-et mutatott a záró szakasz közepén az eredményjelző. Aztán egy balti időkérést követően Delininkaitis egy triplával, Javtokas pedig egy 2+1-es akcióval vetett véget a germán álmoknak, ha a KK Zagrebet hazai pályán legyűrik az utolsó fordulóban, biztosan ott vannak a Top 16-ban Popovic-ék, de az is elég, ha a Bamberg nem nyer Athénban a Panathinaikosz vendégeként...

Ennyin múlik a siker vagy a bukás, nagyon jó lecke volt ez a mérkőzés és maga az egész eddigi csoportkör is a formaidőzítés és a mentális toppon lét témakörét illetően, bár minden meccs 40 percig tart, itt minden alapszakasz-csoportkör 10 fordulóig tart... Ma megláthattuk, hogy ilyen jellegű csodák nincsenek, az igazán elképzelhetetlen eseménysor az lenne, ha ezek után minden fordulna az utolsó héten.

A Brose Baskets Bamberg legjobbjai: Szuput (16 pont, 4 lepattanó), Roberts (13 pont), Slaughter (10 pont, 9 lepattanó, 6 kiharcolt falt), Tucker (9 pont, 12 lepattanó, 3 eladott labda, 5 kiharcolt falt), Gavel 87 pont, 5 gólpassz, 5 kiharcolt falt – kipontozódott)

A Zalgiris Kaunas legjobbjai: Weems (14 pont, 8-ból 6 mezőny, 3-ból 2 tripla, 6 lepattanó), Kalnietis (14 pont, 4-ből 2 tripla, 5 gólpassz), Popovic (13 pont, 9-ből 8 büntető, 3 eladott labda, 8 falt), Delininkaitis (12 pont, 4-ből 3 tripla, Jankunas (10 pont, 14 lepattanó), Javtokas (7 pont, 10 lepattanó, 3 eladott labda, 6 kiharcolt falt)

6. KK Zagreb 2 gy – 7 v

D-csoport: Monte Paschi Siena (olasz, 7 – 2) – Barcelona (spanyol, 8 – 1) 77 - 74 (23-20, 13-15, 11-24, 30-15)

Sose becsüld le egy bajnok szívét” - tartja a (kosaras) mondás. Noha a Siena „csak” az olasz pontvadászat regnáló aranyérmese és az Euroligában „mindösszesen” egy Final Four részvétel jött össze Pianigiani fiainak az előző idényben, most mégis ez a mottó jutott eszünkbe az itáliaiakkal kapcsolatban. A veretlen, már réges-rég továbbjutó Barcelona úgy érkezett Sienába, hogy egy Bo McCalebb, Rimantas Kaukenas, Ksistof Lavrinovic trió nélkül kiálló, idén egyébként is a szokásoshoz képest kevésbé meggyőzően szereplő Monte Paschi fogadja őket. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a találkozó nagyobb részében vezetett is a katalán sztárgárda, akkor különösen nagy tett, amit Igor Rakocsevics és társai véghezvittek ezen az estén.

Ugyan a 18 pontos különbség nem lett meg, így biztosan csoportelső a Barca, de most nyilvánvalóan senkit nem izgat Sienában egy ilyen diadal után. Hiába, hogy nem jutott vele egy tapodtat sem előrébb az olasz gárda, de a továbbiakban ez óriási lelki többletet adhat Andersenéknek, és a némileg hitüket vesztő(?) szurkolók is visszakaptak valamit a sorozatos negatív események után. Az ACB bajnoka most ráfázott, hogy belealudt a mérkőzésbe, ez volt az első vereségük a nemzetközi porondon Navarro-éknak idén.

A végig szorosan alakuló szuperrangadón ugyanúgy voltak nagy utolsó másodperces, támadó idő lejárta előtti, vagy éppen negyedvégi triplák, mint a Bilbao mérkőzésén, csak itt nem olyan egyoldalúan adták elő ezeket a felek, mint ott. A félidőt jelző dudaszó pillanatában Aradori hármasa jelentette azt, hogy 1 pontos előnnyel mehet pihenni a nagyszünetre a Siena. A harmadik negyedben emelt a tempón a spanyol alakulat, s az egyetlen kosarát a játékrész végét jelző dudaszó pillanatában háromnegyed-pályáról(!) szerző Ingles távolijával már 12-vel ment a Barcelona.

Eidson bevert egy hármast a záró etap elején, tehát 15-ös, behozhatatlannak tűnő fórban voltak Xavi Pascual fiai, de a valóban szívből játszó sienaiak ezzel mit sem törődve meg is kezdték a felzárkózást és egy 30 – 12-es(!) rohammal végül behúzták a győzelmet! A 20 pontot szerző Aradori és a negyed negyedben kétszámjegyű pontterméssel jelentkező Rakocsevics hátukra vették a hazaiakat és 1:12-vel a lefújás előtt már a katalánok nyakán voltak Andersen faulttal együtt a gyűrűbe gyömöszölt kettese után. A büntető ugyan kimaradt, de Aradori nem hibázott a vonalról, s már az olaszok vezettek, majd egy elbaltázott vendég támadást követően Rakocsevics büntetői zárták a meccset. Tét nélküli találkozó ide vagy oda, Sienában új hősöket ünnepeltek ma este!

A Monte Paschi Siena legjobbjai: Rakocsevics (21 pont, 6 kiharcolt falt), Aradori (20 pont, 8-ból 7 büntető, 4 lepattanó, 5 kiharcolt falt), Ziszisz (16 pont, 5-ből 3 tripla, 3 lepattanó), Andersen (6 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz)

A Barcelona legjobbjai: Lorbek (22 pont, 12-ből 8 mezőny, 6 lepattanó), Eidson (14 pont, 4-ből 2 tripla), Mickeal (9 pont, 6 lepattanó)

D-csoport: UNICS Kazany (orosz, 6 – 3) – Asseco Prokom (lengyel, 1 – 8) 68 – 41 (19-6, 16-5, 19-16, 14-14)

A Prokomról elmondtuk, hogy mennyire jól tartotta magát eddig a vereségei ellenére is és általában nagy csatára tudta késztetni az Euroliga-élklubokat is. Nos, ezek után nem kicsi szégyenfolt fűződik a nevükhöz ez után az este után: írd és mondd, 11(!!!) pontot szereztek csapatszinten az első félidőben, ennél rosszabb támadóteljesítményt még soha nem nyújtott egy gárda sem ebben a versenysorozatban. Már ekkor biztos volt a kiütés, de hogy a negyedik negyed közepén 64 – 26(!) álljon az eredményjelzőn, az egészen elképesztő. A végére némileg kozmetikázó, és legalább a 40 pontos határt elérő lengyelek 30,5 százalékkal dobták a kétpontosokat, 16,6 százalékkal a triplákat és 58,3 százalékkal büntetőztek... A Domercant – McCarty – Lyday trió vezette UNICS nyugodtan kipihenhette magát ezen a találkozón, mindenki kapott bőven lehetőséget a bizonyításra, nagyon kicsi energiabefektetéssel is elpáholták a már biztos kieső Prokomot a tuti Top 16-os résztvevő oroszok. A 43 – 31-es lepattanóarány csak tetézte egyébként a pocsék vendég dobómutatókat, régen láthattunk ennyire gyenge csapatteljesítményt egy gárdától ebben a sorozatban.

Az UNICS Kazany legjobbjai: Domercant (18 pont, 5.ből 4 tripla, 8 lepattanó), Lyday (12 pont, 3-ből 2 tripla, 4 gólpassz, 3 eladott labda), McCarty (10 pont, 3 lepattanó)

Az Asseco Prokom legjobbjai: Blassingame (10 pont, 4 gólpassz, 2 szerzett labda, 5 kiharcolt falt), Motiejunas (7 pont, 6 lepattanó), Lafayette (6 pont, 3 lepattanó)