Euroliga-selejtezők - 1. forduló

Vilniusban és Charleroi-ban ma és tegnap 4-4 mérkőzéssel lezajlottak a kontinens topsorozatának első selejtezős mérkőzései, így már csak 8 csapat van harcban azért, hogy közülük kettő csatlakozhasson a 24-es főtáblás mezőnyhöz.

A-csoport

Galatasaray (török) – PAOK Thessaloniki (görög) 77 – 64

A mérkőzés elején tudvalevő volt, hogy egy olyan csapat fog búcsúzni a további küzdelmektől (és egyben csatlakozni az Európa Kupa mezőnyéhez), mely elég alaposan bevásárolt erre az idényre (is) és a játékoskeretét tekintve bőven ott lehetne a helye a 24-es mezőnyben. Ehhez képest a feldobás utáni percekben, majd az egész első félidő alapján az derült ki, hogy sem a törökök, sem pedig a görögök nem álltak össze csapattá legalább elfogadható szinten, nagyon alacsony színvonalú játékot hozott mindkét fél addig a pontig. Egy kisebb árulkodó jel viszont már a nagyszünet előtt volt arról, melyikük mozdulhat el esetleg a holtpontról, az első negyedben még gyengén lepattanózó Galata beerősített a második 10 percre a palánk alatt, majd egy kisebb rohanással a periódus zárása előtt magukhoz vették a kezdeményezést Lakovic-ék. Apropó, Lakovic. A szlovén kisemberrel kapcsolatban megállapítottuk még a mérkőzés felvezetőjében, hogy ő lehet a legfontosabb tényező az összecsapáson – mind negatív, mind pedig pozitív értelemben. Azzal viszont nem számoltunk, hogy amennyiben gyengén teljesít játékszervezőként, akkor Oktay Mahmuti mester szemrebbenés nélkül lekapja a pályáról, vagy „csak” feljebb tolja őt egy poszttal, mintegy kivéve a kezéből a felelősséget. Pedig pontosan így történt, a bombaerős hátvédsorral rendelkező Galatasaray megpróbálkozott Lakovic-csal, de korán megmutatkozott, hogy ez sem a Barcából érkező kisember napja, így az első félidő jó részében Acik volt a beugró, majd a fordulás után a török válogatott Arslan mozgatta a gárdát, nem is akárhogyan.

A nagyszünetet követően tisztában volt vele a török sztárcsapat, hogy egyszerűen nem hagyhatják a döntést az utolsó percekre, vagy akkor megtörik a görögöket, vagy pedig egy újabb 20 perces szenvedés jön, aztán a végén majd nyernek valahogyan... A török gárdáknak az utóbbi években rendre az okozta a vesztüket a nagy bevásárlásokat, illetve célkitűzéseket követően, hogy a nemzetközi kuparajt után közvetlenül jöttek a váratlan vereségek, amik a későbbiekben nagyon fájtak... Most már az első kudarc is azonnali kiesést jelentett volna a feleknek, a török alakulat pedig ezt nem engedhette meg magának, így rákapcsolt a harmadik negyedben. A palánk alatt alapos fölényt alakítottak ki, a játékrész kétharmada alatt csupán 1(!) lepattanót engedélyeztek a PAOK-nak, közben nem cifrázták a támadásokat, Arslan elküldött mindenkit oldalra, vagy a sarokba, felhívta a centert kettő-kettőzni, ezzel pedig semmit sem tudott kezdeni a szaloniki együttes, gyorsan 10 pont fölé ugrott a különbség, amit a továbbiakban remeklő Jamon Gordon vezetésével még növelni is tudtak Mahmuti mester legényei. Így a meglepetés elmaradt, a csalódáskeltően kosarazó Giddens, Wright, Dikoudis, Stiggers, Andriuskevicius ötösfogat fényévekre volt a két nagyon akaró csapattárstól, Marcus Goree-tól, illetve Ioannis Kalampokis-tól, ez pedig édeskevésnek bizonyult a bravúrhoz. A Galata a második félidőben megmutatta, hogy valóban nagy esélyese ennek az ágnak, legközelebb holnap este a francia ASVEL ellen küzdhetnek meg a legjobb 4-be jutásért, ahonnan már csak egy lépés a csoportkörbe való jutás.

A Galatasaray legjobbjai: Gordon (21 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda), Andric (15 pont, 3 lepattanó), Arslan (14 pont, 2 szerzett labda), Acik (3 pont, 7 gólpassz)

A PAOK legjobbjai: Goree (17 pont, 6 lepattanó, 2 blokk), Kalampokis (16 pont, 6-ból 4 tripla, 3 lepattanó), Wright (11 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 6 eladott labda), Dikoudis (10 pont, 8 lepattanó, 3 eladott labda)

Cibona Zagreb (horvát) – Cholet Basket (francia) 77 – 70

A találkozó előtti felvezetésünkben elemeztük, hogy mi lehet az egyik, illetve a másik fél fegyvere ezen a találkozón. Nos, úgy nézett ki a selejtezősorozat nyitóderbije, hogy két és fél negyeden keresztül a franciák akarata érvényesült, a negyedikben pedig totálisan meghozta gyümölcsét a remek Cibona-védekezés. Antwain Barbour és Demonte Harper ráadásul támadásban is igen aktív volt, az ő vezetésükkel szépen lehozták az utolsó 15 percet a Zagrebnek. Volt egy 13 perces szakasz a harmadik, illetve a negyedik játékrészben, ami alatt a Cholet nem tudott mezőnykosarat szerezni, ez pedig meg is pecsételte a sorsukat. Talor Battle 20 perc játékideje alatt 23 pontot rámolt be, de a 14-ig jutó Fabian Caseur-ön kívül nem igazán akadt társa, a pocsékul dobó gallok így már az első körben elvéreztek és „csak” az Európa Kupában folytathatják. A két új szerzemény, Demetrius Nichols és Chandler Parsons összesen 7 pontot volt képes felmutatni, ami minden várakozást alulmúlt, a horvátoknak megmaradt az esélyük, hogy elérjék idén is a főtáblát, ám már holnap este nagyon könnyen kizuhanhatnak a formában lévő Lietuvos ellen.

A Cibona legjobbjai: Barbour (16 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Harper (13 pont), Rudez (11 pont, 6 lepattanó), Chase (10 pont), Suton (8 pont, 7 lepattanó, 4 eladott labda)

A Cholet legjobbjai: Battle (23 pont), Caseur (14 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda)

Lietuvos Rytas (litván) – Buducnost Podgorica (montenegrói) 83 – 64

A nyitónap esti mérkőzésén az A-csoportban nem született meglepetés – sem az eredményt, sem pedig a játék képét tekintve. A hazai Rytas korán egyértelművé tette, hogy itt ezen a napon csak az ő csapatuk juthat tovább, a félidőre már 10 pont volt a felek között. Seibutis és Ryce röpítették a litvánok szekerét, mellettük Valanciunas is jól dolgozott a palánkok alatt, a másik oldalon csak a fiatal NBA draftolt Nikola Vucevic-et és Nikola Ivanovic-ot emelhetjük ki. Az első, illetve a harmadik negyedben úgy ahogy kiegyenlített volt a játék, de amikor a páros negyedekben magasabb sebességi fokozatba kapcsolt a Lietuvos, arra már nem volt válasza a montenegróiaknak, akik így búcsút mondhatnak az Euroliga szereplésnek. Azért ez utóbbi nem meglepő semmilyen szinten sem, nekik az is nagy szó, hogy az Európa Kupában főtáblára jutnak. A hazaiaknak már jóval nehezebb dolguk lesz holnap este a Cibona ellen, de ennek a találkozónak is esélyesei a mai játékukat látván.

A Lietuvos legjobbjai: Seibutis (17 pont), Rice (16 pont, 5 gólpassz), Valanciunas (11 pont, 8 lepattanó, 2 blokk), Babrauskas (10 pont), Katelynas (10 pont)

A Buducnost legjobbjai: Vucevic (18 pont, 6 lepattanó), Ivanovic (14 pont)

ASVEL (francia) – Gravelines (francia) 80 – 72

A tavaly még az EuroChallenge-ben vitézkedő Gravelines szurkolói bizonyosan csalódottak lehetnek ezen összecsapás után. No nem feltétlen azért, mert mondjuk az Euroliga főtáblára jutás lett volna tőlük elvárható, hanem mert a szintén francia riválist megint nem sikerült legyűrni éles helyzetben. Tavaly a hazai bajnokságban is alulmaradtak az ASVEL-el szemben, most pedig hiába nyertek ellenük napokkal ezelőtt az edzőmeccsen, Edwin Jackson és társai egy apróbb periódust leszámítva végig irányították a derbit és relatíve magabiztosan győztek Albicy-ék ellen. Az elején gyorsan meglett a közte 10, a 25 pontos Philipp Goss vezetésével magabiztosan uralták az eseményeket, ám a félidő zárása előtt szinte a semmiből egyenlített a Gravelines. Ennyi nem is volt elég a hátrébb rangsorolt gárdának, a vezetést is magukhoz ragadták a fordulás után, de a folytatásban kijött, hogy az ASVEL-nél több a klasszis, illetve a rutinos harcos, Dijon Thompson, Kim Tillie és a végül kipontozódó NBA center, Hilton Armstrong lehozták a végjátékot, pedig a két triplát kritikus helyzetben elsüllyesztő Albicy alaposan rájuk ijesztett, sőt alig másfél perc volt vissza, amikor már csak 4 volt a hátránya a Jomby-éknak. Végül a jobb csapat ment tovább, melynek holnap este piszkosul nehéz dolga lesz a Galatasaray ellen.

Az ASVEL legjobbjai: Goss (25 pont, 8-ból 5 tripla, 3 lepattanó, 5 gólpassz, 6 eladott labda), Tillie (17 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz), Jackson (10 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz), Thompson (10 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda)

A Gravelines legjobbjai: Edwards (13 pont, 11 lepattanó, 3 eladott labda), Albicy (13 pont, 2 gólpassz, 2 szerzett labda), Johnson (13 pont, 6 lepattanó), Bokolo (11 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda)

B-csoport

Alba Berlin (német) – VEF Riga (lett) 82 – 60

Tudvalevő volt, hogy a németek lényegesen nagyobb játékerőt képviselnek, mint a lett bajnok. A 7-ből 4 triplakísérletét értékesítő Staiger vezetésével már a félidőre megnyugtató, 12 egységnyi előnyt harcoltak az Alba játékosai. A folytatásban sem nagyon talált fogást a Riga Schaffartzikékon, a 16 - 7-es gólpassz különbség teljesen jól tükrözi, hogy melyik gárda volt képes tudatos és hatékony csapatjátékot bemutatni, Lettország büszkeségei számára bőven nagy eredmény lesz az is, ha az Európa Kupa csoportmeccsein helyt tudnak állni. Az Allen – Wood – Weaver trió remekelt, mindannyian kétszámjegyű dobóteljesítményt produkáltak, eléggé erősnek néz ki az idei Alba Berlin. A németeknek lesz holnap egy kőkemény csatájuk a rendező Charleroi alakulatával, de, ha már ekkora esélyt kaptak a sorsolás folyamán, akkor illene élni vele.

Az Alba Berlin legjobbjai: Staiger (15 pont, 7-ből 4 tripla), Wood (13 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz), Allen (11 pont, 6 lepattanó), Weaver (11 pont, 3 lepattanó, 6 gólpassz, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Simonovic (11 pont, 9 lepattanó)

A Riga legjobbjai: Janicenoks (13 pont, 3 gólpassz), Valters (10 pont, 3 lepattanó), Berzins (10 pont, 3 lepattanó)

Belgacom Spirou Charleroi (belga) – BC Donetsk (ukrán) 61 – 59

Az első forduló legnagyobb ütközete a hazaiak és az ukránok harca volt, majdnem meg is született a legnagyobb meglepetés ezen a derbin. A Michael Lee húzta Donetsk villámgyorsan ellépett a Gelabale nélkül küzdő Charleroi-tól, nagyon akadozott az esélyesebb alakulat játéka. Az áttörést egy 3-2-es zónára való átváltás hozta meg a hajrában, a három negyeden keresztül vezető BC Donetsk annyira nem tudott mit kezdeni az új helyzettel, hogy a játékrész derekára már 51 – 47-es hátrányba kerültek. Igen ám, de mielőtt mindennek vége lett volna, a hazaiak elkezdték érthetetlen módon mellédobálni a büntetőket, hatot(!) hagytak ki a kritikus utolsó percekben, így 55 – 55-nél már újra egál volt. Ám ekkor Justin Hamilton beverte azt a triplát, amivel végül sikerült diadalmaskodnia a Welsch-éknek. A cseh bedobó egyébként 13 egységével a vendéglátók legeredményesebbje volt a rendkívül pontszegény összecsapáson. Egy elkeseredett kísérlete volt még az addig pocsékul dobó Avdalovic-nak, de annak rendje és módja szerint célt tévesztett. Így egy igencsak érdekes csatának nézünk elébe a holnapi napon, jöhet a tavalyi Charleroi – Alba párharc visszavágója, egy éve éppen a belgák ütötték el a németeket a főtáblára jutástól.

A Charleroi legjobbjai: Welsch (13 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda), Hamilton (10 pont, 3 lepattanó), Green (9 pont, 11 lepattanó)

A Donetsk legjobbjai: Lee (13 pont, 5 lepattanó), Radenovic (11 pont, 8 lepattanó)

Khimki Moszkva (orosz) – PGE Turow (lengyel) 76 – 67

Sokan nagyon sima derbinek várták, de végül meg kellett izzadnia a továbbjutásért az oroszoknak. Az első félidőben egyáltalán a vezetésért is alaposan kaparniuk kellett, de egy jó periódusnak köszönhetően 31 – 29-es állásnál vonulhattak pihenőre Mozgovék. A fordulást követően beindult a moszkvai henger, már 15 is volt közte, Loncar és Quinn nagyon éltek, de Fridzon és az NBA-s Daye is kitettek magukért. A végjátékban közelebb araszolt a lengyel klub, de többre nem tellett az erejükből, így is nagyon szép teljesítmény tőlük, hogy 10-en belül maradtak a lefújás pillanatában. A 39 – 33-as orosz lepattanó győzelem döntőnek bizonyult, no meg az, hogy az oroszok kispadján olyan minőségű játékosok ültek, mint amilyenek a Turow kezdőjében szerepet kaptak... A Khimki-re holnap már azért nagyobb feladat vár, a cseh bajnok Nymburk néz velük farkasszemet a Spiroudome-ban.

A Khimki legjobbjai: Loncar (16 pont, 5 lepattanó), Quinn (15 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 5 eladott labda), Fridzon (12 pont, 4 szerzett labda)

A Turow legjobbjai: Jackson (20 pont), Wysocki (14 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda), Cel (13 pont, 5 lepattanó), Kickert (10 pont, 5 lepattanó)

Nymburk (cseh) – Banvit (török) 69 – 57

A cseh aranyérmes és a török harmadik helyezett óriási esélyt kapott azzal, hogy egyáltalán elindulhatott az Euroliga selejtezőjében, mivel a győztes tisztában volt azzal, hogy a következő meccsen a Khimki Moszkvát kéne legyűrni a helyi döntőbe való bekerülésért, az oroszok pedig egészen más játékerőt képviselnek, mint ez a két alakulat. A Nymburk egy 13 – 0-s futással adta meg az alaphangot a meccsnek, de azért ez nem tántorította el a Banvitot. A dupla-duplázó Lamayne Wilson (19 pont, 11 lepattanó) és a szintén 19-et szóró Tre Simmons vitték vállukon a cseheket, Michael Lenzly-től ezúttal elég volt egy csendesebb performansz is (6 pont, 3 gólpassz). A túloldalon Chuck Davis és a bosnyák válogatott Kenan Bajramovic igyekeztek versenyben tartani övéiket – több-kevesebb sikerrel. A nagy áttörés nem jött össze a Erdoganéknak, így marad az Európa Kupa, a Nymburk pedig megpróbálhatja holnap este a papíron lehetetlennek tűnőt, azaz megviccelni a moszkvaiakat.

A Nymburk legjobbjai: Wilson (19 pont, 11 lepattanó), Simmons (19 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 3 eladott labda), Pumprla (12 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda, 3 eladott labda)

A Banvit legjobbjai: Davis (15 pont, 4 lepattanó), Bajramovic (10 pont, 6 lepattanó, 5 eladott labda)