Euroliga-selejtezők - 2. forduló

Sűrű a program Vilniusban és Charleroi-ban, ma este már az elődöntőkre került sor, holnap pedig konkrétan eldől, melyik két gárda csatlakozhat a kontinens első számú sorozatának főtáblás mezőnyéhez. A nap egy elképesztő meglepetéssel zárult, az egész mezőny papíron legerősebb csapata ugyanis elbúcsúzott a további küzdelmektől.

A-csoport

Lietuvos Rytas (litván) – Cibona Zagreb (horvát) 88 – 71

Nagyon simának indult ez a derbi, aztán a második negyedben a Demonte Harper vezette zágrábiak is jelezték, hogy nem szeretnék megszakítani a két évtizedes Euroliga-részvételi sorozatukat. Az első két játékrész minden tekintetben tükörképe volt egymásnak, előbb 24 – 17 a Rytas-nak, majd egy ugyanilyen 10 perccel egyenlített a nagyszünet előtt a Cibona. Tyrese Rice 19 pontjával korán a hazai sereg élére állt, de az ominózus második etapban zónázni kezdett a horvát alakulat, amivel jóformán semmi sem tudott kezdeni a Lietuvos, egy 12 – 1-es futással átvették a vezetést is Sutonék, majd közvetlenül a félidő zárása előtt Seibutis triplája kellett ahhoz, hogy legalább egállal tudjon pihenőre vonulni a vendéglátó. A fordulás után újfent az első negyedben látott Lietuvos Rytas-t üdvözölhettük a parketten, 12 perc alatt majdnem 20 pontnyi fórt dolgoztak össze Valanciunas-ék, innen pedig már hiába voltak fellángolásai a délszlávoknak, nem volt visszaút. Az első félidei 13(!) eladott labda után összesen 4 alkalommal ajándékozták oda a játékszert az ellenfélnek a litvánok, ez a javulás pedig meghozta az eredményt, döntőben a Lietuvos. Holnap este egy pokolian kemény meccs vár rájuk a fináléban, a török sztárgárda, a Galatasaray néz velük farkasszemet. 20 év után búcsúzik az Euroligától a Cibona, de azért az Európa Kupában meghatározó együttes lehetnek, ezen a tornán bebizonyították, hogy messze nem állnak annyira gyenge lábakon, mint a tavalyi csapatuk.

A Lietuvos legjobbjai: Rice (19 pont, 7 gólpassz), Seibutis (13 pont, 7 lepattanó), Katelynas (13 pont, 6 lepattanó), Roberts (5 pont, 9 lepattanó)

A Cibona legjobbjai: Harper (14 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda), Suton (13 pont, 4 lepattanó, 2 szerzett labda), Rudez (11 pont)

 

Galatasaray (török) – ASVEL (francia) 93 – 83

Ezen az ágon is érvényesült a papírforma, de azért ez a történet sem volt annyira egyszerű. Az egy nappal korábbi nyitány első félidejében bemutatott játékhoz képest jóval összeszedettebben kosárlabdázott a Galata, de így sem tudták leszakítani a mindig jókor betaláló franciákat, sőt, bőven voltak olyan szakaszok, melyekben az ASVEL irányította a derbi menetét. A törököknél az lehet leginkább biztató, hogy a Lakovic, Songaila, Shipp, Özer négyes is alaposan összeszedte magát a második találkozóra, miután az első megmérettetés alkalmával mindannyian terített betlit produkáltak. A szlovén játékmesternek ezúttal is voltak kritikus pillanatban hozott rossz döntései, de ez akkor nem olyan markáns, amikor 8-ból 6(!) triplát értékesít, ráadásul ezek közül többet a lehető legfontosabb helyzetekben. 22 pontjával vezére tudott lenni a története első Euroligás szereplésére készülő Galatasaray-nak, de a 18-at szóró Songaila-ról sem szabad megfeledkeznünk, a center 13 kísérletéből 9-et értékesített, többet igen távolról. Ez nem meglepő, hiszen az Eb alatt már szépen belőtte magát ebben a csarnokban. A másik oldalon is voltak remek egyéni performanszok, Westermann 18-at szórt, Dijon Thompson is csak eggyel maradt el tőle, ám a negyedik negyedben, amikor nagyon kellett volna, nem jöttek a nagy kosarak a galloktól. Ami talán még nagyobb baj, hogy védekezésben sem remekeltek az utolsó percekben, így egy viszonylag sima végjáték után kapituláltak. A 23 hármaskísérletéből 14-et(!) értékesítő török alakulat egyre jobban kezd összeállni, ma egy jól küzdő ellenfelet vertek meg igencsak magabiztosan Gordonék. Az ASVEL az Európa Kupában harcolhat a minél jobb helyezésekért, a Galatasaray pedig históriája első főtáblás Euroliga részvételéért küzdhet meg holnap este a hazai Lietuvos ellen.

A Galatasaray legjobbjai: Lakovic (22 pont, 8-ból 6 tripla, 3 gólpassz), Songaila (18 pont, 13-ból 9 mezőny, 5 lepattanó, 2 szerzett labda, 3 eladott labda), Özer (12 pont, 6-ból 4 tripla, 3 lepattanó), Andric (11 pont, 4 lepattanó, 2 blokk), Shipp (11 pont, 8 lepattanó), Gordon (9 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda)

Az ASVEL legjobbjai: Westermann (18 pont, 4 lepattanó), Thompson (17 pont, 3 szerzett labda, 2 blokk), Armstrong (11 pont, 11 lepattanó), Goss (13 pont, 6-ból 3 tripla, 3 eladott labda), Jackson (10 pont)

 

B-csoport

Belgacom Spirou Charleroi (belga) – Alba Berlin (német) 74 – 63

A hazaiak nem akartak semmit sem a véletlenre bízni, nagyon magabiztos játékkal kezdték a mérkőzést. A tavalyi elbukás után a visszavágási vágy bizonyosan fűtötte az Alba Berlin játékosait, de ebből vajmi keveset láttunk a pályán. Schaffartzikék a csúcsteljesítményüktől messze elmaradva kullogtak csak a Spirou után, de legalább nem szakadtak le túlságosan, a német válogatott kisember egy-egy nagy triplája után még a remény is felcsillant, közel lehetett volna az egyenlítés több alkalommal is. Ám amikor igazán kellett, remekül védekezett a hazai gárda, ráadásul az összes pályára kerülő emberük érdemben hozzá tudott tenni támadásban is az összteljesítményhez, így kitartott a fór a lefújásig. A németek 18 eladott labdájával szemben a belgák oldalán csak 8-at jegyeztek fel, így hiába a hatékonyabb lepattanózás a berlinieknél (38 – 32), ezt a csatát is elvesztették, készülhetnek az Európa Kupa részvételre. A Charleroi pedig óriási esélyt kapott a sorstól, ahogy tavaly is, mivel a másik ágon nem a csoport egyértelmű favoritja ellen kellene kiharcolniuk a főtáblára jutást holnap este.

A Charleroi legjobbjai: Broyles (15 pont, 6-ból 3 tripla, 3 szerzett labda), Green (11 pont, 6 lepattanó), Mallet (10 pont, 7 gólpassz), Hamilton (10 pont, 2 szerzett labda)

Az Alba Berlin legjobbjai: Allen (20 pont, 13-ból 8 mezőny, 6 lepattanó), Taylor (13 pont, 8 lepattanó), Schaffartzik (9 pont, 6-ból 3 tripla, 5 lepattanó, 5 gólpassz)

 

Nymburk (cseh) – Khimki Moszkva (orosz) 86 – 79

Nem akármilyen sokkot okozott a Khimki Moszkva első félidei teljesítménye, de legalább ennyire elképesztő, hogy még onnan is lehetett volna visszaút Quinn-ék számára. Hogy honnan is? Az első negyedet egy 21 – 3-as futással kezdte a cseh gárda, az oroszoknak gyakorlatilag semmi nem jött össze, teljesen összeroppantak az első negyedben, a másodikban pedig már az ellenfél is elkezdett brillírozni, így a különbség csak nőtt a félidei szünetig... Olyannyira, hogy 49 – 22-vel mehettek pihenőre a felek, senki sem értette, miként alakulhatott ki ilyen eredmény két játékrész alatt, de a moszkvaiaknak innentől kezdve nem volt veszítenivalójuk és ez pontosan meg is látszott a harmadik negyedben. 14 – 1-es szakasszal kezdték a következő játékrészt Loncarék, de itt sem volt megállás, a priódus végére már csupán 8 pont maradt a hátrányukból, a negyedik elején pedig már 58 – 54-re tudtak feljönni. Egy ilyen feltámadás után vajon mi következhetett?! Nem, nem Khimki győzelem, ugyanis a Nymburk vezére úgy gondolta, a kezébe veszi csapata sorsát és a maradék 9 percben 18(!!!) pontot vert be, közte 4 triplával. Az illető az a Tre Simmons volt, aki egy nappal korábban is a csehek (egyik) legjobbja volt. Az egész pályás letámadással operáló Khimki méregdrága játékosai futhattak a pénzük után, de csak a ránézésre nem éppen vezéralkatnak tűnő Quinn (25 pont) és Loncar (szintén 25 pont) tudott villogni ebben a helyzetben. Austin Daye hat és fél percet kapott, 0 ponttal és -4-es index-szel zárt, Mozgov 4 perc alatt 3 pontra volt képes, minden bizonnyal alapos fejmosásban lesz részük a hatalmas meglepetésre csak az Európa Kupa indulásra jogot szerző oroszoknak, a Nymburk pedig óriási esélyt kapott, holnap a Charleroi ellen a maihoz hasonló játékkal kiharcolhatják a főtáblára jutást az Euroligában.

A Nymburk legjobbjai: Simmons (26 pont, 7-ből 6 tripla), Pumprla (20 pont, 9-ből 6 mezőny, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 3 blokk, 5 eladott labda), Wilson (9 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Lenzly (8 pont, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda)

A Khimki legjobbjai: Quinn (25 pont, 14-ből 8 mezőny, 6-ból 6 büntető, 4 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda, 3 eladott labda), Loncar (25 pont, 13-ból 10 mezőny, 12 lepattanó), Kelati (10 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 4 szerzett labda)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus