Euroliga-selejtezők - csoportdöntők

A mai estén megrendezésre került a két selejtezőcsoport döntője az Euroligában, a tét az volt, melyik két együttes juthat a 24-es főtáblára idén, a vesztesek az Európa Kupa főtábláján vigasztalódhatnak.

A-csoport

Lietuvos Rytas (litván) – Galatasaray (török) 63 – 71

A vilniusi csoport döntőjébe a hazai Lietuvos mellett az a Galatasaray jutott be, mely talán nem állt még össze eléggé, ám olyan játékoskerettel bír, mely abszolút az Euroligába „való”. Persze a sorozatban harmadik EL szereplésükre készülő litvánokat ez hidegen hagyta, be is kezdtek Rice-ék egy 21 – 13-as futással. A gond csak ott volt, hogy az addig brillírozó vendéglátók kis túlzással minden puskaporukat ellőtték az első játékrész derekára. Az első percekben 11 pontot vágó Seibutis például a lefújásig már csupán csak négy egységnyit tudott csak hozzátenni az addigi terméshez, de a látványos kosarakkal kezdő, az egész tornán addig remeklő Rice is szépen lassan eltűnt. Közben a türelmesen kosárlabdázó törökök nagyon összeszedett és koncentrált játékkal feljöttek, majd a második negyed végén már inkább ők irányították a játékot és a félidei szünetre is ők vonulhattak előnnyel (30 – 28). Nos, a folytatásban egy darabig még küzdött a Lietuvos, melyben a Newley, Jomantas, Samardziski, Katelynas négyes összesen – írd és mondd – 2(!) pontot hozott össze az egész találkozón, de a többiek sem remekeltek, nagyon elcsendesedett a hazai publikum, amikor már 16 volt a Galata javára... Aztán még egy utolsó nagy rohamot vezényelt a Lietuvos mezben eddigi legjobbját hozó Jeretin, de éppen az ő egy nagyon rossz ütemben elkövetett lépéshibájánál tört meg a vendéglátók lendülete. Pedig akkor már 62 – 58-re tudtak felkapaszkodni Valanciunas-ék, Lakovic és társai pedig nem igazán találták a ritmust. Ám újabb litván helyzetek maradtak ki, a vendégek pedig átvészelték a nehéz időszakot és elég volt csupán bedobálniuk a büntetőket.

A Galatasaray-ban most újabb olyan szereplők léptek színre, akik eddig viszonylag csendben voltak, Preston Shumpert például mindig akkor szólt hozzá a játékhoz, amikor arra a legnagyobb szüksége volt csapatának, összesen 2 duplát és egy triplát elhibázva jutott el 14 pontig, de a 12-őt dobó Shipp is azt nyújtotta, amiért Törökországba hozták. Mindent egybevéve a három nap alatt három mérkőzést megnyerő Galata teljesen megérdemelten jutott be az Euroliga csoportkörébe, ahol egyébként kötelező lesz számukra a továbbjutás, hiszen az Asseco Prokom, Barcelona, Montepaschi Siena, Unics Kazan, Union Olimpija ötösből két gárdát mindenképpen maguk mögé kell utasítaniuk a papírforma szerint. A Rytas, mely két éve megnyerte az Európa Kupát, most újra nemes célokkal vághat neki a kontinens második számú sorozatának, bár kissé csalódottak lehetnek, hogy hazai pályán sem sikerült kiharcolniuk az Euroligába részvételt.

A Lietuvos legjobbjai: Seibutis (15 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda), Jeretin (12 pont), Babrauskas (10 pont, 3 eladott labda), Roberts (8 pont, 9 lepattanó)

A Galatasaray legjobbjai: Shumpert (14 pont, 9-ből 6 mezőny), Andric (12 pont, 3 lepattanó), Shipp (12 pont, 6-ból 6 büntető, 6 lepattanó), Lakovic (10 pont, 3 lepattanó, 5 gólpassz)

B-csoport

Spirou Charleroi (belga) – Nymburk (cseh) 79 – 53

Aki olvasta a mérkőzés előtti felvezetőnket, az most bizonyosan törölgeti a szemeit, nagyokat pislog és azt kérdi: no most akkor hogy is történhetett ez? Erre a kérdésre egyszerűen azt is válaszolhatnánk, hogy az egy nappal korábban a Khimki Moszkvát sokkoló Nymburk teljesen kimerült az utolsó napra, ami részben igaz is, de azért nem ennyire egyszerű a helyzet. Az alapvetően Gelabale nélkül küzdő belgák az elődöntőben elvesztették egyik legjobbjukat, Dwayne Broyles-t, de Caleb Green is összeszedett egy sérülést, viszont ő legalább vállalhatta az ütközetet. A Charleroi-nak tényleg egy esélye volt ebben a helyzetben (furán hangozhat ez egy 26 ponttal megnyert derbi után, de igaznak tűnik), mégpedig, hogy azzal főzzenek, amijük maradt, velük pedig rohanják szét az enerváltan mozgó cseheket. Az első negyedben még kiegyenlített játék folyt a parketten, de a második játékrészben, amikor kijött, hogy nincsen friss erő a Nymburk padján, akkor beindult a hazai henger és nem volt megállj. A nagyszünetre már 13-mas fórban volt a vendéglátó, Lenzly-éknek onnantól kezdve azért is keményen meg kellett küzdeniük, hogy egyáltalán el tudják juttatni valahogyan a támadásaikat dobóhelyzetig. A fordulás után hamar 20 fölé szökött a különbség, a Nymburk küzdött, hajtott, de ilyen fizikai állapotban esélyük sem lehetett a 21 pontos, 12 lepattanós Chris Hill vezette Spirou ellen. A belgák így sorozatban másodszor is ki tudták harcolni a részvételt az Euroliga csoportkörében. Ez most nyilvánvalóan egy Charleroi játékost sem érdekel, ám olyan hatosba kerültek, ahol már egy győzelem is csodaszámba menne tőlük a folytatásban. A Partizan Belgrade, az Armani Milano, a Maccabi Tel Aviv, a Real Madrid és a török Efes küzd majd meg velük október 20-ától. A 24-es mezőny tehát ezennel teljes lett, nagyon érdekes kis szezon elé nézünk Európa első számú kupasorozatában.

A Charleroi legjobbjai: Hill (21 pont, 7-ből 7 büntető, 12 lepattanó, 3 gólpassz, 2 szerzett labda, 5 eladott labda), Mallet (18 pont, 9-ből 4 tripla, 3 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda), Green (12 pont, 6 lepattanó), Beghin (11 pont, 9 lepattanó, 3 eladott labda), Welsch (6 pont, 7 gólpassz)

A Nymburk legjobbjai: Lawrence (10 pont, 3 gólpassz), Wilson (9 pont), Simmons (8 pont, 5 lepattanó)