Hétvégén EuroChallenge Final Four

A pénteki elődöntők után vasárnap a bronzmeccsel és a döntővel zárul az idei EuroChallenge sorozat. Az izmiri Final Fourban négy top-bajnokság négy remek csapata néz majd farkasszemet egymással.



A 2012/13-as évad finisébe érve alighanem egyértelműen kijelenthetjük, hogy az idei EC szezon mezőnye kevésbé volt ütős, mint a tavalyi. (A Szolnok múlt évi szereplését ez még jobb megvilágításba helyezi, hiszen a tavalyi, debreceni FF résztvevők közül a Besiktas és a Chalon idén már az Euroligában, a Triumph pedig az EuroCupban vitézkedett.) Ám a végső megmérettetésig eljutó négy csapat, a török Pinar Karsiyaka, a német Oldenburg, a francia Gravelines és az orosz Krasnye Krylia a teljes évadot figyelembe véve kimagaslott a többiek közül, és játékerőben felveszik a versenyt az egy évvel ezelőtti mezőnnyel is. Minden bizonnyal az eggyel magasabb szinten jegyzett EuroCup sorozatban is megállták volna a helyüket, hazájuk roppant színvonalas bajnokságaiban mindegyikük az élmezőny tagja. Az esemény házigazdája tehát a Pinar lesz, a Karsiyaka Arena pedig az izmiriek hazai pályája, 6500 néző befogadására alkalmas, így minden bizonnyal remek hangulat és teltház fogadja majd a csapatokat.

 

A Final Four menetrendje:

FranceBCM Gravelines Dunkerque - RussiaKrasnye Krylia Szamara (ápr. 26. 17.30)

TurkeyPinar Karsiyaka SK Izmir - GermanyEWE Baskets Oldenburg (ápr. 26. 20.00)

Bronzmérkőzés - elődöntők vesztesei (ápr. 28. 16.30)

Döntő - elődöntők győztesei (ápr. 28. 19.00)

 

Az elődöntők párosításait és a résztvevő csapatokat az alábbiakban tekintjük át röviden.

BCM Gravelines – Krasnye Krylia

A Gravelines erejéről a magyar kosárbarátok közelebbről is kaphattak ízelítőt, hiszen a Szolnok a Top 16 küzdelmei során ugyanabba a négyesbe kapott besorolást, mint a gall csapat. A francia bajnokság listavezetője egyébként is jó formában van, a sorozatban a legutóbbi hét mérkőzésén nem talált legyőzőre, utoljára éppen az Ascserics-legénység fektette két vállra őket a Tiszaligetben. A Gravelines motorja az amerikai karmester, Dwight Buycks, aki pontokban, gólpasszokban és labdaszerzésekben is csapata legjobbja. Az ő vezérletével improvizatív, gyors tempójú, kettő-kettőkre és egy-egyekre építő kosárlabdát játszik csapata. A franciák erősségeik ellenére sem az első elődöntő esélyesei, a közvélemény és a fogadóirodák is a szamaraiakat tartják favoritnak. Ennek jó oka van, hiszen a Krylia az idei EC szezonban még veretlen, eddigi 6-6 csoportmeccsüket és a Bonn elleni két negyeddöntőjüket is megnyerték. Kontrollált, tipikus európai kosárlabdát játszanak az oroszok, habár csapatuk alappillérei az amerikai légiósok, a Chester Simmons-Andre Smith-Aaron Miles trió összjátéka szabja a játékuk fazonját, és ők felelnek elsősorban az eredményességért is. Átlagban mintegy 30 percet játszanak a fent említett kosarasok, az ő semlegesítésük mindig kulcskérdés az ellenfelek számára. A csapat stílusának kialakításáért – amely kiváló ellenszere lehet a franciákénak – Vaszilij Karasev mester a „felelős”, aki tavaly még a Triumphot vezette el a Final Fourig, ám ezúttal aligha érné be az aranyéremnél kevesebbel.

Pinar Karsiyaka – EWE Baskets Oldenburg

A házigazdák a török és amerikai játékosok nagyszerű kombinációjával rendelkeznek, más nemzetből származó kosaras nem is játszik a Pinarban. Azért a tengerentúli kosarasok a gárda legmeghatározóbb tagjai, és hasonlóan a többi csapathoz, ők is rendelkeznek egy nagyszerű tandemmel. Robert Dixon és William Thomas nagyszerű irányító-center párost alkotnak, remek összhangban játszanak, melyből a többi, főként kintről veszélyes csapattársuk is profitál. A csoportkörökből való meglehetősen sima továbbjutásuk után remek színvonalú, izgalmas negyeddöntőt vívtak a Párizzsal, egy-egy idegenbeli siker után végül behúzta a párharcot a Pinar. A pénteki, második elődöntő esélyesei a törökök, akik a már említett fanatikus táborukra is számíthatnak. Az izmiri szurkolók igazi hatodik emberként állnak csapatuk mellett, több más – akár Euroligában szereplő – csapat „szalonközönségével” ellentétben pokoli hangulatot teremtenek. Nehéz dolga lesz tehát az Oldenburgnak, akik azonban aligha feltartott kezekkel veszik az irányt dél felé. A Gravelineshez hasonlóan a németeket is testközelből szemlélhettük mi magyarok, hiszen nemcsak a Szolnokkal, de a Körmenddel is randevúztak a sárga-kékek. Csapatainknak nem sok babér termett ellenük, mind a négyszer kapitulálni kényszerültek. Az Oldenburg meglehetősen bő kerettel rendelkezik, a teljes EC mezőnyében szinte egyedülálló módon rotálja fiait Sebastian Machowski mester, akit egyébként nemrég az év edzőjének választottak a Bundesligában. A remek szakmai munka tehát az észak-német kisvárosban is jellemző. Egyébként nincs kimondott kulcsembere a csapatnak, akire egy-egy meccs során külön kellene készülniük az ellenfeleknek, ugyanakkor hemzseg a jobbnál jobb légiósoktól és német játékosoktól a keret, akik közül bárkitől jöhet extra teljesítmény. Az Oldenburg az eddigi 14 mérkőzésén mindössze kétszer kapott ki, tekintélyt parancsoló ez a mérleg is.

Pikáns összecsapásokra, és mindkét esetben a stílusok harcára is számíthatunk az elődöntők során. A papírforma Pinar-Krylia döntőt ígér, de mint tudjuk, ez azért van, hogy boruljon, illetve a Gravelinest és az Oldenburgot hiba lenne leírni, erre már csak az eddigi eredményeik sem adnak okot. Várjuk tehát a hétvégét, mely válasz ad a legnagyobb kérdésre, nevezetesen, hogy ki lesz az EuroChallenge bajnoka 2013-ban!

 

 

(fotók: fibaeurope.com)

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus