Jön az Euroliga selejtezőtornája!

Ma kezdődik az olaszországi Desióban a kontinens topsorozatának, azaz a férfi Euroligának a selejtezőtornája, melynek végén a nyolc csapatot számláló mezőnyből egy gárda kvalifikálja magát az alapszakasz-csoportkörbe. A klubok közt vannak igen nagy múltú, illetve jelenű alakulatok, s kisebb csapatok is, melyek hatalmas esélyt kaptak a lebonyolítási rendszernek köszönhetően - bár az eddigiekből kiderülhetett: nekik bravúrt bravúrra kéne halmozniuk a 24-es főmezőnybe való jutáshoz. Most nézzük, hogy az említett gárdákról mit érdemes tudni és hogyan változtak kereteik ezen a nyáron, illetve milyen jogon jutottak el erre a tornára!

A rendszert illetően annyit érdemes tudni, hogy párokba sorsolták a gárdákat, s egy meccsen, kieséses rendszerben döntenek arról, hogy ki kerüljön először a legjobb négy közé, aztán a döntőbe, majd pedig a finálé győztese a csoportkör 24. csapataként a főmezőnyhöz csatlakozhat. Akik elbuknak, azok mind egyenesen kvalifikálják magukat az EurópaKupa csoportkörébe és a kontinens második számú sorozatában vigasztalódhatnak.


Cantu (olasz):

A rendező Cantu, amely Riiminiben három napja nyerte meg az olasz szuperkupát, már Mapooro Cantu néven szerepel, s igen jelentős átalakuláson ment át a holtszezonban. A csapatnál a Micov, Shermandini, Marconato, Basile, Perkins, Brunner, Cinciarini vonal pótlását kellett megoldani. A hátvéd Jerry Smith és az erőcsatár Jeff Brooks még talán a "sötét ló" kategóriája, bár utóbbi a LegaDue egyik legjobb 4-se volt az elmúlt szezonban, a két játékmester viszont már hazája nemzeti válogatottjának is oszlopos tagja, Jacub Kudlacek a cseh, Jonathan  Tabu a belga válogatottal harcolta ki az EB részvételt az elmúlt hetekben, a  honosított amerikai center, Alex Tyus az izraeli válogatott egyik legjobbja volt, míg Marco Cusin és Pietro Aradori a veretlen olasz nemzeti tizenkettőben kapott fontos szerepeket. Andrea Trinchieri vezetőedzőnek egyedül a szerb magasember Marko Scsekics komolyabb sérülése miatt fájhat a feje, ő hiányzott a Siena ellen is a múlthéten és most is fog.

A Trinchieri-legénység számára a döntőbe jutás kötelező, hiszen szinte hazai környezetben lesznek (tavaly is itt játszották az Euroliga-meccseiket) és könnyű ágra kerültek, ám az orosz Kazany ellen már lehetnek gondjaik, amennyiben összejön az álomdöntő. A tavaly sorozatba hosszú idő után visszatérő egyesület, mely egészen a Top 16-ig jutott, s kis híján a legjobb 8 mezőnyébe is be tudott kerülni, most újabb nagy esélyt kapott a szabadkártyával. Mivel az olasz bajnokságban nem jutottak be a legjobb 4 közé, ezért csak ilyen módon lehetnek selejtezősök, de a kontinens valaha volt második legeredményesebb nemzetközi szereplő klubcsapata megmutathatja, hogy méltán szolgált rá az extra bizalomra. 


UNICS Kazany (orosz):

A másig igazán nagy név a mezőnyben szintén szabadkártyásként lehet jelen, hiszen a két évvel ezelőtti EurópaKupa-győztes hazája bajnokságában nem jutott be a legjobb 4-be sem, igaz az Euroligában ott voltak legutóbb a 8 playoff-résztvevő közt, majd a Barcelona ütötte el az akkor még Henry Domercant és Nathan Jawai vezette tatárföldieket a Final Fourtól. Az ausztrál óriás és az amerikai-bosnyák pontszóró sincs már a gárdánál, sőt, a centersorból Alekszej Szavraszenkó is távozott, ám helyettük nem kis nevek érkeztek. Itt kötött ki a Barcelonában nagyon hullámzóan teljesítő mindenes bedobó, Chuck Eidson, a török ligában remekül érvényesülő Mire Chatman, a Panathinaikoszban igazi vízhordó szerepet betöltő, de mindig nagyon hasznos Vojukasz - Kaimakoglu páros. Itt nincs vége a sornak, hiszen a horvát Marko Banic is Oroszországba költözött hosszú bilbaói szereplése után, Alekszander Deduskin és Viktor Zvarikin pedig országon belülről érkezett, mindketten remek kiegészítőemberek lehetnek a pár év kihagyás után újra Aco Petrovic által dirigált UNICS-nál. 

Számukra is kötelező a fináléba jutás, bár az elődöntőben nem lesz nekik olyan egyszerű a borzasztóan megerősített BC Donetsk ellen, de azért a Lyday-t, Veremejenkót és Kelly McCarty-t is megtartó kazanyiak mindenképp erősebbnek mondhatóak az ukránoknál, s még csak azt sem lehet mondani, hogy kevesebb idejük lett volna összeérni, mint D'or Fischeréknek, ugyanis a rivális is most lett összevásárolva, ebben a holtszezonban. Persze a sérült McCarty nélkül nem lesz könnyű, de azért ő már nem feltétlenül lesz meghatározó ember ebben a keretben. A fináléban nagyon kemény dolga lesz a társaságnak, amennyiben eljut addig, Desióban legyőzni a Cantut nem sokaknak sikerült a tavalyi szezonban. 


BC Donetsk (ukrán):

A legerősebb olyan csapat az ukrán, mely alanyi jogon, B-licencesként lesz jelen a mezőnyben, de hiába az alapos pénzköltés a nyáron és a D'or Fischer, Doron Perkins, Darius Songaila, Kaloyan Ivanov négyesfogat leigazolása, a tavaly a nemzeti bajnokságot megnyerő, s az EurópaKupában a legjobb nyolcig jutó donyeckiek pokoli nehéz feladat előtt állnak, ugyanis mind a Kazanyt, mind pedig a Cantut le kéne győzni az Euroliga-kvótáért. Nem lehetetlen a dolog, de egyrészt kevés ideje volt a legutóbb a Partizan Belgrade-nál tevékenykedő új vezetőedzőnek, Vlada Jovanovicsnak, másrészt itt is talán a legerősebb láncszem, a sikeredző, Szasa Obradovics távozott, s csak Ramel Curry maradt hírmondónak a kulcsemberek közül, Kravcov, Avdalovics és Radenovics is elhagyták a klubot a nyáron. 

Az ukrán válogatott hasznos kiegészítőemberei közül többeket is (Lukasov, Pusztozvonov, Lipovíj) felvonultató alakulat tehát sokra hivatott, de egyedül a Le Mans elleni negyeddöntőnek igazi esélyese, a további két körben már bravúrokra lenne szüksége a kvalifikációhoz.


CEZ Nymburk (cseh):

Tavaly hatalmas bravúrt végrehajtva kiverte az Euroliga selejtezők egyik elődöntőjében a toronymagas favorit Khimki Moszkvát a legutóbbi 9 cseh bajnokság aranyérmese, ám a fináléban már nem marad erő és energia legyőzni a Spirou Charleroi-t, így maradt az EurópaKupa, ahol viszont dicséretesen szerepeltek Tre Simmonsék. Ám a nyáron Pavel Pupmrla, az említett Simmons és a brit válogatott Mike Lenzly is távozott a Nymburktól, így lényegesen szerényebb célokért küzdhet majd a cseh csapat, mint korábban. Persze Mike Taylor, Krisztos Taputosz, Aubrey Coleman és a válogatott Pavel Houska nem rossz nevek a szakmában, de lényegébe véve új nevekből kell összetennie az alapcsapatot Ronen Ginzburg mesternek, egyedül Petr Benda képviseli az állandóságot a társaság "keménymagjából". 

Esélyekről nehéz beszélni a csehek kapcsán, hiszen a már említett alakulatok közül kettőt biztosan le kéne gyűrniük az Euroliga-kvalifikációhoz, s bizony papíron az összes ellen sansztalanok, ám a belgák ellen még továbbjuthatnak a legjobb 4 közé.


Ratiopharm Ulm (német): 

A tavaly igen nagy meglepetésre német bajnoki döntőig menetelő, majd ott a Bambergtől kikapó Ulm fennállása során először vehet részt az első számú nemzetközi kupasorozat selejtezőiben. Ugyan a párosítást elnézve gyorsan véget is érhet eme kalandjuk, hiszen a Kazany ellen nyitnak, de már az is megér egy külön misét, hogy a John Bryant, Per Gunther duó mennyi akadályon át vitte hátán ezt a klubot, mire az ilyen lehetőséget kapott. A 2000-es évek közepén még csak a német másodosztályban küzdött az Ulm, aztán a jelenleg Szombathelyen pattogtató Jonathan Levy és társai kiharcolták a Bundesliga-tagságot, azóta pedig folyamatosan építkeznek és a tavalyi volt messzemenőkig a legjobb szezonjuk, hiszen az alapszakaszt és a rájátszást is a második pozícióban zárták.  

Az említett Bryant, Gunter duó mellett Philipp Schwethelm is jó névnek számít, megjárt már pár nagy tornát hazája válogatottjával. Lance Jeter és Allan Ray lehet a két új húzónév, s vannak még jó képességű játékosaik az említetteken felül is a németeknek, ám a keret erőssége nem az egyéniségekben rejlik, ilyen szempontból teljesen esélytelenek a továbbjutásra már a negyeddöntőből is. Leginkább a csodában és a masszív csapatjátékban bízhatnak a bombaerős oroszok elleni nyitóderbin ma este.


Lukoil Academic (bolgár):

A hazájában szinte verhetetlennek számító Lukoil most nem kis lépés előtt áll, bár a sorsolásukat tekintve a bolgár bajnokot is azonnal leírhatnánk, hiszen ma este a rendező Cantu testén vezetne számukra az út az elődöntőbe. Hriszto Nikolov egykori klubja azért a nemzetközi színtéren is szépen vitézkedik, tavaly az EurópaKupában produkáltak dicséretesen, de az áttörés váratott magára, az Arisz Szaloniki egyetlen ponttal felülmúlta őket összesítésben. Bozsidar Avramov és Todor Sztojkov személyében két nagyon jó nevű hazai játékosa van a szófiaiaknak, az érkező Devin Green, Mohammed Abukar, Darryl Watkins légiós trió pedig minőséginek mondható ezen a szinten, úgyhogy abszolút kompetens csapatnak várjuk a Lukolilt.

Marin Dokuzovszki, a korábbi macedón sikerkapitány már megmutatta párszor, hogy hihetetlen sokat képes kihozni nem kifejezetten átlagon felüli egyéni képességekkel megáldott játékosaiból és a csapatszellem általában kiváló a legénységeinél. Nagyon jó kis meccset várunk a Cantu és a Lukoil között, ahol azért jelentős meglepetés lenne, ha a végjátékban is maradna reális győzelmi sansza a bolgároknak.


Telenet Oostende (belga):

Nem kis meglepetésre lett idén belga bajnok az Oostende, mely a Spirou Charleroi alakulatát verte meg 3 - 2-es összesítéssel a fináléban, ezzel visszanyerve az esélyt, hogy 10 év után újra az Euroligában szerepeljen. Nem egyszer, nem kétszer írtuk már le a belga reprezentánst nemzetközi téren, ám eddig szinte mindig kellemes meglepetést tudott okozni az ország aktuális bajnokcsapata vagy válogatottja. Ezzel szemben most tényleg lehetetlen küldetésnek tűnik a kvalifikáció, a cél egyértelműen az lehet az Oostende-nél, hogy a Nymburkon valahogy átverekedje magát a Thomas Van Den Sipegel fémjelezte alakulat, mely Mario Stojic-csal és Wesley Wilkinsonnal erősített a nyáron. 


Le Mans (francia):

A francia ezüstérmes is B-licencesként van jelen az eseményen, s már az első fordulóban komoly ellenfelet kapott, a BC Donetsk - Le Mans derbi szerintünk a legizgalmasabb, legérdekesebb lehet a negyeddöntő kínálatából - már csak azért is, mert nagyon eltérő stílusú gárdák csapnak majd össze holnap este. A Taylor Rochestie-t és Alex Ackert is elvesztő gallok egy igazi Euroliga-menővel, Khalid El-Aminnal, egy örök ígérettel, Pape Sy-jal és az Oroszországából érkező Cuthbert Victorral turbózták fel a keretet, mely egyáltalán nem tűnik rossznak - pláne, hogy elmondjuk, hogy Alain Koffi, Charles és Henry Kahudi személyében három további remek francia játékosa is van a Le Mans-nak. Azért meglepetés lenne, ha az ukránok ellen továbbmennének, de a sok jó képességű kosaras egy-egy meccsre elkaphatja a fonalat és akár ki is használhatja, hogy ellenfele vélhetően még nagyon nem ért össze csapattá az utóbbi 1-2 hétben. 


A program: 


CEZ Nymburk (cseh) - Oostende (belga) (szeptember 25., 18:00) IDE kattintva élőképpel nézhető!

Cantu (olasz), Lukoil Academic (bolgár) (szeptember 25., 20:45) IDE kattintva élőképpel nézhető!

UNICS Kazany (orosz) - Rathiopharm Ulm (német) (szeptember 26., 18:00) IDE kattintva élőképpel nézhető!

Le Mans (francia) - BC Donetsk (ukrán) (szeptember 26., 20:45) IDE kattintva élőképpel nézhető!

Az első két párosítás győztese játssza az egyik elődöntőt, a harmadik és a negyedik párosítás továbbjutója pedig a másikat. 








Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus