Startol az Eurocup - Íme a mezőny tagjai!

A 2012-13-as Eurocup küzdelmeinek 17 ország 25 klubcsapata vág neki "alanyi jogon", s tovább 7, az Euroliga selejtezőjéből kiesett gárda csatlakozott hozzájuk és így kialakult a teljes, 32 alakulatot tömörítő kupasorozat idei mezőnye. A 11 éve megrendezésre kerülő versenysorozat komoly szerepet tölt be az európai kosárlabdázásában, ez a második számú kupasorozat az öreg kontinensen. Ebben a szezonban a csapatok középdöntőket is fognak majd játszani, ide a 8 csoport 2-2 továbbjutója kvalifikálja magát, onnantól pedig az egyenes kieséses playoff és a négyesdöntő zárja le az idényt. De addig is nézzük, mit érdemes tudnunk a mezőny tagjairól és hogyan néznek ki a csoportok!


A-csoport

CEZ Nymburk (cseh):

Tavaly hatalmas bravúrt végrehajtva kiverte az Euroliga selejtezők egyik elődöntőjében a toronymagas favorit Himki Moszkvát a legutóbbi 9 cseh bajnokság aranyérmese, ám a fináléban már nem marad erő és energia legyőzni a Spirou Charleroi-t, így maradt az EurópaKupa, ahol viszont dicséretesen szerepeltek Tre Simmonsék. Ám a nyáron Pavel Pupmrla, az említett Simmons és a brit válogatott Mike Lenzly is távozott a Nymburktól, így lényegesen szerényebb célokért küzdhet majd a cseh csapat, mint korábban. Persze Mike Taylor, Krisztos Taputosz, Drew Naymick és a válogatott Pavel Houska nem rossz nevek a szakmában, de lényegébe véve új nevekből kell összetennie az alapcsapatot Ronen Ginzburg mesternek, egyedül Petr Benda képviseli az állandóságot a társaság "keménymagjából", hozzájuk pedig legutóbb a cseh veterán Jiri Welsch csatlakozott.A cseh bajnokság mellett a VTB United Ligában is érdekelt Nymburk az Euroliga selejtezőtornájának elődöntőjében esett ki a rendező Cantuval szemben, így kvalifikálták magukat a csehek ebbe a versenysorozatba tavalyhoz hasonlóan idén is. Mindenképp esélyesek a csoportból való továbbjutásra, s talán újra elérhetik a rájátszást is, amennyiben kijön a lépés Welsch-éknek. 

Hapoel Migdal Jerusalem (izraeli)

Az izraeli klub - az előző évhez hasonlóan - idén is a EuroCup sorozatban indul. A piros-fehér-fekete egyletnél a húzóerőt a légiósok képviselik. A nyáron több játékos távozott a csapattól, mint aki maradt volna. Név szerint: Moshe Mizrahi és Guni Israeli a Maccabi Ashdodhoz, D.J. Strawberry a Cibonához, Justin Williams a Los Angeles D-Fendershez (USA-D-Liga), Brian Randle az ALBA Berlinhez, Yuval Naimy a Triumphoz, és Ramel Bradley a Netanyához. A csapathoz négy új külföldi érkezett, és öt izraeli. Jacob Pullent irányító, Josh Duncant és Courtney Fellst kiscsatár, míg Craig Smitht négyes posztra igazolták. Igazi középcsapat ez az izraeli, bennük van bárhol bármikor a győzelem lehetősége, de azért egy Top 8-ba jutás már meglepetés lenne tőlük.

Budivelnyk (ukrán)

Az ukrán csapat az elmúlt idényben a hazája bajnokságában az elődöntőig menetelt, ahol az immáron ezüstérmes Azovmash kiejtette őket. A kijevi alakulat alaposan kicserélődött a nyár folyamán. Elhagyta a gárdát Luis Flores, Zach Morley, Dmytro Zabirchenko, Andrei Malysh, Rolandas Alijevas, Andriy Agafonov, Artsiom Parakhouski, Szuad Sehovics, Denys Lukashov, és Leonid Stefanishin. Érkezett alacsony posztra: Malcolm Delaney az Elan Chalon húzóembere, a nigériai válogatott kezdőirányítója, Tony Skinn az Elizur Askhelontól, Mathew Witt a Clavijotól, Georgi Tsintsadze az Olimpitől, Igor Silkovskyy a Hoverlától. Kiscsatár posztra hozták Leo Lyonst a Dakota Wizardstól (D-League), Artur Drozdov ukrán válogatottat az Azovmashtól, Dainius Salengát a Zalgiris Kaunastól, Igor Krivtsovot a Kryvbasbaskettől, és még három fiatal tehetséget. Center posztra új játékosokat nem igazoltak, de így sem lesznek pofozógépek ebben a négyesben, hazai pályán mindenki ellen lehet sanszuk.

Rudupis Prienai (litván)

A Virginijus-legénység idén mindössze egy légióst fog foglalkoztatni. A litván klubot nyáron hét játékos hagyta el. Dainius Salenga (a Zalgirisen keresztül) a Budivelnykbe, Andrius Mazutis a Mazeikiaiba, Valdas Dabkus az Energa Czarniba, Robertas Bitinas a Marciulionióba, Simas Buterlevicius a Lietuvos Rytasba, Adas Juskevicius a Zalgirisba, míg Edgaras Zelionis a Barsy Atyrauba szerződött. A zöld-fehérekhez nyolc litván és egy lett kosaras jött. Az egyetlen külföldi az észt játékos, Sander-Siim Vene a VEF Rigától érkezett. Beleszólhatnak akár a továbbjutásba is, de tőlük azért meglepetés lenne, ha egynél több gárdát utasítanának maguk mögé a végelszámolásnál, de ennyi litván tehetséget sosem lehet leírni.


B-csoport

Gescrap Bilbao (spanyol)

A bilbaói klub tavaly - egyel magasabb szinten - az Euroligában szerepelt. A Gescraptól távozott az átigazolási időszak alatt Janis Blums a Lietuvos Rytasba, Josh Fisher az Asefa Estudiantesbe, Marko Banic az Uncsi Kazanyba, Dimitrios Mavroidisz az Olympiakoszba, Dimitris Verginis az Ariszba, D'or Fischer a BC Donetskbe, és Aaron Jackson a CSZKA-ba. A piros-fekete egyletnél az idei évre összejött egy erős, sok nemzetiségű csapat, ám messze sem azt a szintet képviseli ez a társaság, mint az előző évi. A csapatot nyolc különböző származású, és egy honosított spanyol játékos alkotja. Kacikarisz edző szerződtette Lamont Hamilton amerikai, Milovan Rakovics szerb, Nikolaos Zisis görög, Mamadou Samb nigériai-spanyol, Adrien Moerman francia, Fran Pilepic horvát, és Sergio Sanchez spanyol kosárlabdázókat. A rutinos, erős gárda szép eredményeket érhet el a EuroCupban, minimum a Top 8, de inkább a Final Four lehet a céljuk Alex Mumbruéknak.

Buducsnoszt Podgorica (montenegrói)

A podgoricai klub minden évben megnyerte eddig a montenegrói bajnokságot, szóval nem kis csapatról van szó. Tavaly az Adria Ligában az elődöntőig is eljutottak. A kék-fehérektől nyáron távozott a EuroCupban 11.5 pontot átlagoló Bojan Dubljevics, a meccsenként 8.2-őt termelő Bojan Krsztovics, a 6.5-öt átlagoló Vladimir Tica, illetve Jordan Taylor és Hasan Rizvics is elhagyta a klubot. Idén nyolc légióst fognak foglalkoztatni, a montenegróiak inkább csak a kispadról beállva kapnak majd szerepet. Leigazolták hátvéd posztra Dee Bost amerikai, Dino Butorac horvát, és Pavlin Ivanov bolgár játékost. Kiscsatár posztra szerződtették Stahinja Milosevicset, Mihailo Radunovicsot, és Ognjen Carapicsot. Centernek leigazolták Gerald Lee finn válogatottat, Dusko Bunics szerb játékost, és Vasilije Bacovicsot pedig az utánpótlás keretből hívták a felnőtt gárdához.

Spirou Charleroi (bega)

A tavaly még Euroligában szereplő belga csapat idén a EuroCup mezőnyét erősíti. A gárda legjobbjai otthagyták a klubot, ám koránt sem gyengültek meg a nyári időszak alatt. A házi pontkirály Demond Mallet az Artlandnál, Caleb Green és Dwayne Broyles a francia Orleans együttesénél folytatja a pályafutását. Az érkezők között volt Mike Scott, aki nemrégiben a Körmend játékosa volt, aztán legutóbb Szerbiában az év védekező játékosává választották, de ő tovább is állt és már a Crvena Zvezda játékosa. Továbbá érkezett a csapathoz három amerikai bedobó, Zuccolini a francia center, és az Aalstar fiatal irányítója, Jorn Steinbach.

Lukoil Academic (bolgár)

A hazájában szinte verhetetlennek számító Lukoil most nem kis lépés előtt áll, nagyon mutatós kis csapat jött össze Szófiában. Hriszto Nikolov egykori klubja azért a nemzetközi színtéren is szépen vitézkedik, tavaly az EurópaKupában produkáltak dicséretesen, de az áttörés váratott magára, az Arisz Szaloniki egyetlen ponttal felülmúlta őket összesítésben. Bozsidar Avramov és Todor Sztojkov személyében két nagyon jó nevű hazai játékosa van a szófiaiaknak, az érkező Devin Green, Mohammed Abukar, Darryl Watkins légiós trió pedig minőséginek mondható ezen a szinten, úgyhogy abszolút kompetens csapatnak várjuk a Lukolilt. Marin Dokuzovszki, a korábbi macedón sikerkapitány már megmutatta párszor, hogy hihetetlen sokat képes kihozni nem kifejezetten átlagon felüli egyéni képességekkel megáldott játékosaiból és a csapatszellem általában kiváló a legénységeinél. Ebből az iszonyatosan erős négyesfogatból is továbbléphetnek és bizony a Top 16-ban sem játszanának vélhetően alárendelt szerepet.


C-csoport

Le Mans (francia)

A francia ezüstérmes is B-licencesként olt jelen jelen az Euroliga selejtezőtornáján, s már az első fordulóban komoly ellenfelet kapott, de az ukrán sztárcsapaton, a Donetsk-en, majd a még erősebb UNICS Kazanyon is átverekedte magát a gall gárda, s csak a döntőben kapitulált a Cantuval szemben. A Taylor Rochestie-t és Alex Ackert is elvesztő gallok egy igazi Euroliga-menővel, Khalid El-Aminnal, egy örök ígérettel, Pape Sy-jal és az Oroszországából érkező Cuthbert Victorral turbózták fel a keretet, mely egyáltalán nem tűnik rossznak - pláne, hogy elmondjuk, hogy Alain Koffi, Charles és Henry Kahudi személyében három további remek francia játékosa is van a Le Mans-nak. Azért meglepetés lenne, ha nem jutnának el legalább a Top 8-ig, ezt a csoportot gyakorlatilag kötelező nyerniük.

Triumph Ljuberci (orosz)

Az orosz csapat idén egy szinten feljebb, a EuroCupban játszik. A csapat zöme megmaradt, de a távozók között két nagy veszteség Davon Jefferson Kínába, és Dmitry Kulagin Krasnie Krilyába igazolása. Az irányító továbbra is Tywain McKee lesz, ő maradt a csapatnál, és Kyle Landry, valamint Szergej Karaszev is a csapatnál maradt. Továbbá érkezett két játékos Izraelből, név szerint Tasmin Mitchell amerikai bedobó a Hapoel Holontól, Yuval Naimy izraeli a Hapoel J-M-től, és két orosz honosított játékos a Spartak Primoriétől. A csapat átlagéletkora mindössze 25 év. Innen nagyon jó esélyük van továbblépni, de azért nagyon képlékeny a helyzet ennyi fiatallal és Jefferson nélkül.

VEF Riga (lett)

A lett csapatnál nem sok távozó, és érkező van. Távozott: Courtney Sims, Will Daniels. Érkezett: Luke Loucks, aki az első profi szezonját kezdi meg, Earl Rowland amerikai-bolgár kettős állampolgár az Unicajatól jött és ő bizony hatalmas fogás, és a Ventspilstől igazoltak egy irányítót Arturs Strelniekst. A lettek elég tapasztaltak már ezen a szinten és mindig masszív csapatuk volt, most még egy szintet léphetnek, de már innen a továbbjutás sem lenne egyszerű, csak erősebb csapatok vannak náluk ebben a négyesben - legalábbis papíron.

Artland Dragons (német)

A tavaly még a EuroChallange-ben szereplő Artland idén a EuroCupban méretteti meg magát. Az év végén sok meghatározó játékos távozott a klubtól, köztük a pontgyáros David Holston, Nathan Peavy, illetve Anthony Hilliard. Koch edző nagy erősítéseket eszközölt ki, a németek leigazolták irányító posztra Demond Mallet-t az izraeli Maccabi Tel-Avivtól, Taylor Bryce-t az ALBA Berlin-től, Petar Popovicsot a Crvena Zvezdától és Marquez Haynest a spanyol Gran Canaria 2014-től, Sergio Keruscht pedig bedobó poszton fog játszani a sárkányoknál. Jó hír a csapatnál, hogy idén is náluk fog játszani a ciprusi válogatott amerikai honosított magasembere, Anthony King. A mostani játékoskeret akár esélyes lehet a EuroCup elitjébe (Top 8) kerülésre és a német bajnokság megnyerésére is.


D-csoport

Valencia (spanyol)

A spanyol csapat az előző felvonásban döntőt játszott a EuroCupban a Himki ellenfeleként, amit elveszített áprilisban 77-68-ra, idén újra a serleg elhódításáért szállnak harcba Markovicsék. A szezon befejezte után a kulcsjátékosokat rögtön elvitték más csapatok. Így döntött Nando De Colo irányító is, aki 14 pontot átlagolt az ACB-ben, amire felfigyelt a köztudottan sok európai játékosokat foglalkoztató az NBA-s sztárcsapat, a San Antonio Spurs is, és Nando alá is írt hozzájuk. Nik Caner-Medley a Maccabi Tel-Avivhoz, Victor Claver az NBA-s Portlandhoz, Andrew James Ogilvy a német Brose Basketshez, és Brad Newley G. Canaria 2014-hez igazolt. Aláírt a spanyolokhoz: Hanga Ádám ex-csapattársa Justin Doellman bedobó, Bojan Dubljevic montenegrói bedobó játékos, jött a visszatérő Thomas Kelati, és Pau Ribas is.

Azovmash Mariupol (ukrán)

Az ukrán klub előző idényében a honi bajnokság rájátszásában megsemmisítő 4-0-val vesztette el a bajnoki döntőt a BC Donetsk ellenfelétől. A csapattól mindössze hat játékos távozott, köztük a bajnokságban 16 pontot átlagoló Matt Walsh, a meccsenként 10 pontot számláló, ukrán válogatott Drozdov, és további négy "mellékszereplő". Az alaposan átalakult gárdához érkezett center posztra: Miroszlav Raduljica a Partizantól Akinlolu Akingbala a Nancy alakulatától, és Kyryl Natyazhko ukrán válogatott kerettag az Arizonától (NCAA1). Alacsonyabb posztokra hét játékost igazoltak. Irányító posztra hozták az ukrán nemzeti csapatot is erősítő Dymtro Zabirchenkót, a bosnyák Nemanja Gordic-ot, és az amerikai Lynn Greert. További 2-3-4-es posztokra megvásárolták Tadija Dragicevicset és Ivan Paunicsot. Harcolhatnak a továbbjutó helyekért, de Banvit - Valencia duó azért papíron nagy falat lesz számukra.

s. Oliver Baskets (német)

A fiatal, de igen erős német csapatnál az előző idénybeli játékoskeretet megtudták tartani, az EuroCupos szezon úgy fest, mindenki számára kecsegtető lehetőség. A gárdát a nyáron egy meghatározó játékos sem hagyta el, ráadásul leigazolták a német Constantin Ebertet, valamint LaMont Mclntosht Lengyelországból, illetve Jimmy McKinneyt a Fraport SKY-tól, Ricky Harrist pedig Ázsiából hozták a csapathoz. Gyakorlatilag a teljesen esélytelenek nyugalmával készülhetnek a meccseik többségére, valóban csoda lenne tőlük a továbbjutás.

Banvit BK (török)

A klub az előző szezonban éppen hogy nem került be a török élvonal fináléjába. A nyáron hat kosaras igazolt el, név szerint: Baris Ermis a Fenerbahcehez, Clifford Hammonds a bosnyák Igokeahoz, és további négy játékos a török másodosztályba. Ene Orhun vezetőedző leigazolta Kalin Lucas irányítót az Olympiacostól még évközben és nyáron meg is tartotta, Vladimir Stimacs szerb válogatott centert az Olin Edirnétől, Sammy Mejiát a CSZKA-tól, Dusan Cantekint a Mega Vizurától, és Safak Edget a Bandirma Kirmizitől. A Banvit az Euroligás csapatok sorát tömörítő török bajnokságban is szépen vitézkedik, itt gyakorlatilag a Final Four lehet a cél, de a Top 8 az mindenképp realitás az ő esetükben.


E-csoport

Galatasaray (török)

A török csapat lehet az idei évben a kupasorozat egyik favoritja. A vezetőedző szerepét Ergin Ataman vette át, miután az előző idényben a Besiktassal minden trófeát megnyert, a török kupát, a EuroChallenge-t, és a szezon megkoronázásaként a nemzeti bajnokságot is. A csapattól távozott Tutku Acik, Preston Shumpert, Cevher Ozer, Caner Topaloglu, Lukas Jamon Gordon és Nihad Djedovic, érkezett a helyükre David Hawkins, valamint Ersin Dagli a Besiktastól, Henry Domercant az amerikai-bosnyák hátvéd Kazanyból, a szerb válogatott Milan Macsvan, Boniface N'Dong az Barcelonától, Jamont Gordon a CSZKA-tól, illetve a török Engin Atsur. A Galata kerete bombaerős, így nagy eséllyel vág neki a EuroCup trófeájának elhódításának.

Lokomotiv Kubany (orosz)

A Kuban a tavalyi évben a negyeddöntőig jutott a EuroCupban, ahol a szintén orosz Himki verte ki őket. A piros-zöld egylet nem rendelkezik valami fényes eredményekkel ami az elmúlt éveket jelenti. A csapattól kilenc játékos távozott, többségük országot nem, csak klubot váltott. Michal Ignerski a Banco di Sardegnahoz, Lionel Chalmers az Aliagához, Yogev Ohayon a Maccabi Tel-Avivhoz, a Primoz Brezec, és Pavel Korobkov a Nizsnyij Novgorodhoz, Nikolay Padius, és Artem Zabelin a Spartak Primoriéhez, Yuri Vasiliev a Krasnyie Krilyához, K.C. Rivers a Khimkyhez szerződött. A Lokomotiv az idei idényre hat légióssal áll fel, közülük hatot nyáron igazoltak. Csatlakozott a Pashutin-csapathoz Jimmy Baron a Lagun Arotól, Nick Calathes, és Aleks Maric a Panathinaikosztól, Simas Jasaitis a Turk Telekomtól, Mantas Kalnietis a Zalgiristől, és Aleszej Szavraszenko az Unics Kazanytól. Szinte biztos rájátszók, elképesztően erős a keretük, s bizony az egyik legnagyobb favoritnak tekinthetőek az egész mezőnyben.

BC Donetsk (ukrán):

A legerősebb olyan csapat az ukrán, mely alanyi jogon, B-licencesként lesz jelen az Euroliga selejtezőjének mezőnyében, de hiába az alapos pénzköltés a nyáron és a D'or Fischer, Doron Perkins, Darius Songaila, Kaloyan Ivanov négyesfogat leigazolása, a tavaly a nemzeti bajnokságot megnyerő, s az EurópaKupában a legjobb nyolcig jutó donyeckiek úgy kiestek az olaszországi torna első körében, mint a huzat. Kevés ideje volt a legutóbb a Partizan Belgrade-nál tevékenykedő új vezetőedzőnek, Vlada Jovanovicsnak, másrészt itt is talán a legerősebb láncszem, a sikeredző, Szasa Obradovics távozott, s csak Ramel Curry maradt hírmondónak a kulcsemberek közül, Kravcov, Avdalovics és Radenovics is elhagyták a klubot a nyáron. Az ukrán válogatott hasznos kiegészítőemberei közül többeket is (Lukasov, Pusztozvonov, Lipovíj) felvonultató alakulat tehát sokra hivatott, de láttuk, hogy eddig csapatként sebezhetőek. Ők is Final Four esélyesek, ha csak a keretet nézzük.

Trefl Sopot (lengyel)

A lengyelek tavaly a EuroChallange kupában indultak, ahol még a csoport küzdelmek során kiestek. Idén Tabak mester fiai jobb eredményt akarnak elérni, és most erre adott az esély a EuroCupban is. Az alaposan kicserélődött csapathoz érkezett: Frank Turner, Kurt Looby, és Lorinza Harrington amerikai, Sime Spralja horvát, Przemyslaw Zamojski, és Piotr Dabrowski lengyel játékos. A klub négy külföldivel vág neki a szezonnak, ami picit kevésnek tűnhet ebben a mezőnyben. A három elképesztően erős csoportrivális mellett aligha nyernek egyáltalán meccset, itt az egész 32-es mezőny egyik leggyengébb együttese került be három Top 5-ös erősségű alakulat közé, nem irigyeljük őket.


F-csoport

UNICS Kazany (orosz):

A másig igazán nagy név a mezőnyben szintén Euroliga-selejtező után kiesőként lehet jelen, hiszen a desiói tornán szabadkártyásként induló oroszok hatalmas meglepetésre kiestek a Le Mans ellen. A két évvel ezelőtti EurópaKupa-győztes hazája bajnokságában nem jutott be a legjobb 4-be sem, igaz az Euroligában ott voltak legutóbb a 8 playoff-résztvevő közt, majd a Barcelona ütötte el az akkor még Henry Domercant és Nathan Jawai vezette tatárföldieket a Final Fourtól. Az ausztrál óriás és az amerikai-bosnyák pontszóró sincs már a gárdánál, sőt, a centersorból Alekszej Szavraszenkó is távozott, ám helyettük nem kis nevek érkeztek. Itt kötött ki a Barcelonában nagyon hullámzóan teljesítő mindenes bedobó, Chuck Eidson, a török ligában remekül érvényesülő Mire Chatman, a Panathinaikoszban igazi vízhordó szerepet betöltő, de mindig nagyon hasznos Vojukasz - Kaimakoglu páros. Itt nincs vége a sornak, hiszen a horvát Marko Banic is Oroszországba költözött hosszú bilbaói szereplése után, Alekszander Deduskin és Viktor Zvarikin pedig országon belülről érkezett, mindketten remek kiegészítőemberek lehetnek a pár év kihagyás után újra Aco Petrovic által dirigált UNICS-nál. Számukra is kötelező a playoffba jutás, itt a csoportkörben ha meccset vesztenének, azon is csodálkoznánk. A Lyday-t, Veremejenkót és Kelly McCarty-t is megtartó kazanyiak mindenképp erősebbnek mondhatóak a mezőny szinte összes csapatánál.

Panioniosz (görög)


A görög piros-kék egyesület nagy reményekkel vág neki a Eurocup idei küzdelmeinek - már ami a csoportkört illeti. Van is rá okuk, hiszen öt olyan légióst tudtak igazolni, akik meghatározó emberei lehetnek majd a csapatnak. A külföldiek közül négy amerikai és egy szerb. Ashton Gibbset és Mark Paynet hátvéd posztra, Landon Milbournet és Strahinja Dragicsevicset bedobó posztra, míg Christopher Bookert magasembernek szerződtették. A belgákkal vívhatnak nagy harcot a továbbjutásért, a Kazanyra veszélytelenek, a lengyeleket pedig kötelező verniük.

Telenet Oostende (belga):

Nem kis meglepetésre lett idén belga bajnok az Oostende, mely a Spirou Charleroi alakulatát verte meg 3 - 2-es összesítéssel a fináléban, ezzel visszanyerve az esélyt, hogy 10 év után újra az Euroligában szerepeljen, de nem jött össze a bravúr a belgáknak, így maradt az EuroCup. Nem egyszer, nem kétszer írtuk már le a belga reprezentánst nemzetközi téren, ám eddig szinte mindig kellemes meglepetést tudott okozni az ország aktuális bajnokcsapata vagy válogatottja. Ezzel szemben most tényleg lehetetlen küldetésnek tűnik már a Top 8 is, a cél egyértelműen az lehet az Oostende-nél, hogy a Panionioszon valahogy átverekedje magát a Thomas Van Den Sipegel fémjelezte alakulat, mely Mario Stojic-csal és Wesley Wilkinsonnal erősített a nyáron és ott lehessen a Top 16-ban.

Stelmet ZG (lengyel)


A lengyel bajnoki elődöntős csapatnak nem sok babér teremhet az idei EuroCup küzdelmeiben. A zöld-fehéreknél hét játékos távozott el a nyáron, és hat érkezett. Marcin Chodkiewicz a Siedlcebe, Uros Mirkovics a Polpharmába, Marcin Flieger a Slask Wroclawba, Jakub Dioniak a Siarka Jezioroba, Rafal Rajewicz a Kotwicába, Nemanja Miljkovics a Grosupljébe, Adam Chodkiewicz a Wschowába szerződött. Nagy érv, hogy a klubnál tudták tartani Walter Hodget aki az egész csapatot vezényli, és mérkőzésenkénti csaknem 20 pontot dobott a tavalyi bajnokságban. Továbbá érkezett hátvéd posztra Mantas Cesnauskis, és Quinton Hosley. Magas posztra: Oliver Stevics, Adam Lapeta, Rob Jones, és Milos Lopicsics. Ha kimondott pofozógépek nem is biztosan lesznek, de minden nyert meccs kincs lehet a számukra.


G-csoport

Cibona Zagreb (horvát)

A patináns horvát bajnok a tavalyi évhez hasonlóan, idén is a EuroCupban indul, ahol velük igen komoly ellenfélként számolnak a riválisok. A klubnál a légiósok teljesen kicserélődtek az átigazolási szezon folyamán. Távozott a piros-kékektől Khalid El-Amin a Le Manshoz, Antwain Barbour az Vuelle PS-hez, Damjan Rudez a Zaragozához, Zack Wright a Spartakhoz, Ante Krapics és Karlo Vragovics a Zadarhoz, Tomas Hampl a spanyol Andorrához, Goran Suton a Cedevitához, Demonte Harper a Portlandhoz (NBA), és Lovro Mazalin a Petrinja együtteséhez. Mrsic Veljko csapata hat új légióst szerződtetett, és két horvátot. Név szerint, az amerikaiak: Tweety Carter, Justin Hamilton, D.J. Strawberry, és Dustin Ware. A négy tengertúli játékos mellett két délszláv is helyett kapott a bő keretben, Ante Masic bosnyák bedobó, és Kuridza Jagodics szerb center. A nagy rotációs lehetőség sokat jelenthet a horvátoknak, hisz több fronton is helyt kell állniuk, ám a Top 16-on túl nem sok babér teremhet számukra az eddigiek alapján, s az innen való továbbjutás sem lesz sétagalopp.

Spartak SP (orosz)

A Jure Zdovc által irányított orosz élcsapat akár a végső győzelem elérésére is képes lehet a kupában. Tavaly egyébként az elődöntőig jutottak, ahol a Himki kiejtette őket, majd a döntőt is megnyerték. A klubtól - mint szinte már minden csapattól - sokan távoztak el. A legnagyobb érv, hogy az ex-NBA-s Patrick Beverleyt, a montenegrói válogatott Vladimir Dragicsevicset, a lett kerettag Janis Strelniekset, és a görög Mavrokefalidis Loukast meg tudták tartani. Továbbá érkezett a piros-fehérekhez Josh Carter a Maccabi Ashdodtól, Zack Wright a Cibona Zagrebtől, Nikita Kurbanov a CSZKA-tól, Fedor Dmitriev az Asseco Prokomtól, és Artem Yakovenko az Unicstól.

Ratiopharm Ulm (német):

A tavaly igen nagy meglepetésre német bajnoki döntőig menetelő, majd ott a Bambergtől kikapó Ulm fennállása során először vehetett részt az első számú nemzetközi kupasorozat selejtezőiben. Ugyan gyorsan véget is ért eme kalandjuk, hiszen a Kazany ellen estek ki az első körben, de már az is megér egy külön misét, hogy a John Bryant, Per Gunther duó mennyi akadályon át vitte hátán ezt a klubot, mire az ilyen lehetőséget kapott. A 2000-es évek közepén még csak a német másodosztályban küzdött az Ulm, aztán a jelenleg Szombathelyen pattogtató Jonathan Levy és társai kiharcolták a Bundesliga-tagságot, azóta pedig folyamatosan építkeznek és a tavalyi volt messzemenőkig a legjobb szezonjuk, hiszen az alapszakaszt és a rájátszást is a második pozícióban zárták. Az említett Bryant, Gunter duó mellett Philipp Schwethelm is jó névnek számít, megjárt már pár nagy tornát hazája válogatottjával. Lance Jeter és Allan Ray lehet a két új húzónév, s vannak még jó képességű játékosaik az említetteken felül is a németeknek, ám a keret erőssége nem az egyéniségekben rejlik, ilyen szempontból nem esélytelenek a továbbjutásra a csoportból, de a Top 16-ban már nem lennének kompenets csapat.

Cholet Basket (francia)

A francia bajnokságban szereplő élcsapatnál, a Choletnél szép számmal vannak érkezők és távozók is, nézzük őket időrendi sorrendben. Az előző idénybeli házi gólzsák, Fabien Causeur Spanyolországba a Caja Laboralhoz igazolt, míg a másik meghatározó játékost, Patrick Christophert a Besiktas vitte el. Az érkezők között van az amerikai hátvéd A.J. Slaughter, aki Belgiumból érkezik. Az irányító valószínűleg a Toronto Raptorstól (NBA) érkezett Ben Uzoh lesz, aki nigériai-amerikai kettős állampolgár. Bedobó posztra jött két amerikai kosaras, Marcus Goree és Mason Anthony. A magas-bedobóknál, centereknél nem húztak zsákbamacskát, megszerezték a Pautól Claude Marquist és Rudy Jombyt a Gravelines alakulatától. A németekkel és a horvátokkal felvehetik a versenyt, de azért meglepetés lenne a csoportból való továbbmenetelük.


H-csoport

Banco Di Sardegna Sassari (olasz)

A tavalyi évben a Sardegna az olasz bajnokságban az elődöntőig jutott, ahol a Montepaschi Siena 3-0-ra kiejtette őket a rájátszásból. Az átigazolási időszakban különösen nagy jövés-menés nem volt az olaszoknál. A klubnál az alapemberek megmaradtak, így tehát az összeszokottsággal nem lehet majd gond, csak be kell építeniük az újonnan igazolt játékosokat. Talán a legnagyobb veszteség Quinton Hosley lehet, aki az elmúlt idényben 14.5 pontot átlagolt meccsenként a Seria A-ban. Az amerikai mellett még távozott a csapattól Vanja Plisnics center Törökországba és Amedeo Tessitori a SeriaB-be, ahol minden bizonnyal alapemberként számítanak rá. A három távozó helyére hármat hoztak is, plusz egy játékost a junior csapattól. A legnagyobb név az érkezők között Michal Ignerski lengyel válogatott bedobó, aki az orosz Lokomotivtól. Dane Diliegro amerikai-olasz kettős állampolgár center posztra, míg Marvis Thornton amerikai hátvéd a rivális Montepaschitól jött a Sassarihoz. Abszolút esélyesek a továbblépésre, az olasz élvonalban is hétről hétre demonstrálják, hogy mennyire erősek, akár a Top 8 sem lehetetlen számukra.

Cajasol Sevilla (spanyol)

A sevillai klub a 2010/2011-es Eurocup idényben egészen a döntőig menetelt, ahol 92-77-es vereséget szenvedett az orosz Unics Kazanytól. A csapattól nyáron távozott a vezetőedző Joan Plaza, helyét Aito Garcia Reneses egy élő edzőlegenda vette át. Sokan távoztak nyáron a spanyol egylettől, név szerint: Louis Bullock, és Carl English az Asefa Estudiantesbe, Guillem Rubio a Lagun Aróba, Yannick Bokolo visszatért a korábbi csapatához a Gravelinesbe, Txemi Urtasun, és Earl Calloway az Unicajába, Ruben Douglas az Usakhoz, Paul Davis a Himkihez, és Antonio Izquierdo a Blancos a Valladolidhoz. Az átigazolási időszakban mindössze hat új játékos érkezett a felnőtt kerethez. John Holland a Roannétől, Brian Asbury a Netanyától, Bradley Buckman a Tofastól, Beka Burjanadze a Cajasol Castillejától, és Tomas Satoransky pedig maradt az ászok közül. Egyetlen szerencséjük, hogy ilyen mértékben gyenge csoportba kaptak besorolást, így lehet sanszuk továbbmenni, de a Top 16-ban már ők is csak alárendelt szerepre lehetnek jók.

Crvena Zvezda (szerb)

A szerb csapat az előző idényben elbukott nemzeti bajnoksága fináléban a Partizan ellenfeleként. A jelentősen megerősített gárda idén mindenképp többre lehet képes, mint tavaly. A szünet alatt elhagyta a csapatot Petar Popovics, aki jövőre az Artland Dragonsnál pattogtat, Omar Thomas a Krasnie Krilyához, Szava Leszics a Himikhez, Nemanja Nedovics pedig a Lietuvos Rytashoz igazolt át. Lazics edző a szakmai stábjával kiválasztotta azokat a kosárlabdázókat akit jövőre a csapatában szeretne látni, így jövőre náluk játszik a török bajnokság előző évi legjobb lepattanozója, Elton Brown centerjátékos, valamint leigazolták az NBA-ben szereplő Washington Wizardstól Morris Almondot bedobó posztra, Igor Rakocevics hátvédet a Montepaschi Sienától, Milan Milovanovicsot a Radnicskitől, Borisz Szavovicsot a Galatasaraytól, és Rasko Katicsot pedig a Partizantól kaparintották meg. Ugyanakkor Lazics mester és Almond már a múlt, az új mester Vukucsevics pedig a már korábban említett Mike Scottra számíthat új légiósként. A Sassari mögött lehet sanszuk tovább menni, de nem lesz ez számukra egyszerű, a Top 16-ban ők is valószínűleg megállna majd,

Orleans (francia)

A Herve mester által irányított francia klub az idei évben nyolc légióst fog foglalkoztatni, és három honosított hazai játékost. A fekete-fehér szerelésű csapatnál a távozók a következők: Amara Sy, aki 13 pont fölött átlagolt a bajnokságban meccsenként, Maleye N'Doye 8, Georgi Joseph 7.4, Cedrick Banks pedig a csapat legeredményesebb pontszerzője volt, a meccsenkénti 14.5-ös kosarával. A sok távozó név között egy ismerősen csenghet a magyar kosárbarátoknak, Ousmane Barroé, aki másfél éven át a Szolnoki Olaj oszlopos tagja volt. Erősítésként érkezett Jahmar Young a Ventspilstől, Dwayne Broyles és Caleb Green a Spiroutól, Bambale Osby a Mauriennetől, F. Laurencio Raposo a Boulognetól, Ryan Ayers a Boulazactól, és Antoine Eito a Le Mans csapatától. Kiszámíthatatlan gárda a gall, de nem éppen erős, így vélhetően nem szólnak majd bele a továbbjutásért folytatott küzdelembe.





Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus