Startol az Euroliga! - B-csoport

A mai napon egy „előrehozott mérkőzéssel” kezdetét veszi a kontinens topsorozatának 2011 – 2012-es csoportköre. Ebből az apropóból nézzük meg, kiknek sikerült idén felkerülniük a 24-es főtáblára és hogyan alakultak a csoportbeosztások. A holnapi, Euroliga-történelmi cikkünkben felidézzük a múlt nagy csatáit, teljesítményeit, de előbb nézzük meg, mi várható az idei kiírásban a csoportkörbe jutott kluboktól a „modern” Euroliga 12. idényében, ami összesen az 55. kiírása lesz az európai él/bajnokcsapatok számára létrehozott kupasorozat(ok)nak.

A lebonyolítás igencsak átlátható és egyszerű, hiszen a 24-es főmezőny (melyben 22 csapat alanyi jogon kapott indulási jogot egy úgynevezett ULEB licence alapján, amiről mindent megtudhattok az Euroliga-történelmi cikkünkből, 2 gárda pedig egy-egy 8 csapatos, egyenes kieséses rendszerű tornáról jutott be az elmúlt hónapban) négy darab hatos csoportra oszlik, melyekben a klubok oda-vissza körmeccseket játszanak, majd a legjobb 4-4 alakulat léphet tovább a Top 16-ba, ahol újabb hasonló lebonyolítású, de már csak 4-4 csapatot tömörítő csoportkör következik. Onnan 2-2 egyesület jut be a legjobb 8 közé, ahol már egyeneskieséses rendszerben játszanak keresztbe a gárdák, méghozzá 3 győzelemig tartó párharcokban, a győztesek a májusi, Isztambulban rendezendő Final Four résztvevői lehetnek, ahol egy-egy elődöntő, majd a döntő után meglesz a 2012-es győztes. Addig is, nézzük, milyen felállással startol el a 2011 – 2012-es évad alapszakasz-csoportköre!


B-csoport

CSZKA Moszkva (orosz)

Gyakorlatilag ellenük az égvilágon semmi nem szól. Iszonyatosan jó játékosállomány, megismételhetetlen történelem, önbizalom. Minden azt mutatja, hogy idén sem adják alább a négyesdöntőnél az Euroligában, persze ehhez lesz 1-2 szava a kihívóknak is. Jonas Kazlauskas edző irányítja továbbra is a gárdát és idén olyan sztárigazolásokkal erősödtek, mint az NBA-ből az öreg kontinensre két évre visszatérő Nenad Krisztics, vagy a szerb válogatott zsenije, a visszavonuló Jon Robert Holden helyére érkező Milos Teodoszics, de Ramunas Siskauskas mellett egy másik litván válogatott, Darius Lavrinovic is a csapat tagja már. Mint említettük, brutálisan erős keret ez, hiszen hozzájuk jön még az orosz válogatott Anton Ponkrasov, Alekszej Shved, Anton Voroncsevics és Viktor Khryapa. Ezt a névsort végigolvasva nem meglepő, hogy mindössze egy amerikaival, Jamont Gordonnal operálnak és ő sem húzónév ebben az együttesben. Ha ez sem lenne elég: nem tudni, pontosan meddig, de visszatért nevelőegyesületéhez a lockout idejére az utóbbi évek orosz kosárlabdájának kiemelkedő alakja, Andrej Kirilenko is. Amíg ő van, papíron ezt a gárdát megverni bárki számára óriási bravúr, ráadásul egyértelműen a legkönnyebb hatosba kerültek, így elképzelhetetlen, ami tavaly megtörtént, azaz, hogy ezt a kört se éljék túl. Mivel az Euroliga mellett a VTB United Ligában és az Orosz Bajnokságban is érdekeltek, így kell is a bő játékosállomány. A 2008-as kiírás győztese idén is az egyik, ha nem konkrétan a legnagyobb esélyes, még CSZKA történelmi szinten is pokolian erősnek számít a keretük, meglátjuk, mennyire (gyorsan) képesek összeállni egy egységes csapattá.


Panathinaikos (görög)

Ebbe a hatosba került a sorozat címvédője, a görög rekordbajnok az előző évadban is megnyerte a hellén bajnokságot az Euroliga mellett. Távozójuk volt ugyan, Antonis Fotsis és Drew Nicholas is Olaszországba az Armanihoz szerződött, de a kulcsemberek mind maradtak. Mike Batiste, Dimitris Diamantidis, Romain Sato, Aleks Maric, Stratos Perperoglou, Nick Calathes és még sorolhatnánk.. Érkezett ehhez a már így is elég veretesnek tűnő névsorhoz, a görög liga előző évi pontkirálya Steven Smith a Panelliniostól, a lengyel/amerikai David Logan a Caja Laboraltól, a nagyobbik Calathes fiú, Pat a Kolossostól, Alexis Kritsis az Ilysiakos egyik legjobbja, ja és az utolsó pillanatban még Sarunas Jasikevicius is visszatért a gárdához. Ha akarnának két csapatot is indíthatnának, mindkettő simán benn lenne a hellén liga rájátszásában, no meg az Euroliga legjobb nyolc csapata között is. Jelenleg 18 fős kerettel dolgozik Zeljko Obradovic, bár biztos lesz még olyan, aki távozik, de hihetetlenül erős az idei Pana. Toronymagas esélyesei mind a hazai bajnokságnak, az Euroligában pedig nem lehet más a céljuk, mint a címvédés, persze ennyi rivális mellet azért nem eszik olyan forrón a kását. Nem valószínű, hogy bármiféle gondjuk lehetne a továbbjutással ebből a csoportból. Fantasztikus mérkőzéseket vívhatnak a moszkvaiakkal már itt ebben a körben, de azért a Zalgiris elleni derbijeik is élményszámba mehetnek.


Zalgiris Kaunas (litván)

A Zalgiris Kaunas sem akármilyen nyarat zárt, hiszen irányító posztra megszerezték a klub vezetői Denver Nuggets egyik kezdőjét, Ty Lawson-t, centerbe a Siena nagyon hasznos szerb nagyemberét, Milovan Rakovic-ot, a bedobók sorát pedig szintén az NBA-ből erősítették meg, Sonny Weems a Raptors fiatalja érkezett hozzájuk. A sornak még messze nincs vége, a horvát válogatott ásza, Marko Popovic is őket választotta, no meg a hazai játékosok névsora sem gyenge: Mantas Kalnietis, Robertas Javtokas és Paulius Jankunas is Arvydas Sabonis egykori csapatának sikereiért küzd. A '99-es Euroliga-győztes tavaly nyerte a litván bajnokságot és még soha(!) nem volt olyan idénye, hogy odahaza ne jutott volna el legalább a döntőig, összesen 14 nemzeti elsőséggel büszkélkedhetnek az önálló Litvánia kikiáltása óta. A nemzetközi porondon viszont nem nyújtottak kiemelkedőt az utóbbi években, tavaly az Euroliga Top 16 során eléggé alárendelt szerepet játszva huppantak ki a csoportjuk utolsó helyén. Most azért igencsak más „a leányzó fekvése”, hiszen ilyen igazolások után kötelező számukra a továbbjutás ebből a hatosból, de amennyiben a görög válogatott szövetségi kapitányaként is dolgozó Ilias Zouros megfelelően összegyúrja őket egy masszív egységgé, akkor még a további küzdelmek során is szerezhetnek kellemes meglepetéseket.


Unicaja Malaga (spanyol)

Az Unicaja Malaga a tavalyi gyengélkedés után minőségi játékosokkal igyekezett frissíteni a csapaton. Az EB-n is látott Earl Rowland, valamint Valters és Zoric is jó igazolásnak tűnik. Jorge Garbajosa is itt kötött ki, aki ugyan évek óta leszállóágban van, de ha összeszedi magát, tud ő még magas szinten kosarazni. A tavalyi francia bajnok Nancy legjobbja, Darden Tremmell is a csapathoz került, valamint az Európába kerülése óta folyamatosan remek számokat produkáló Gerald Fitch-et is sikerült megszerezni. ezzel a kerettel már tényező lehetnek ebben a sorozatban is – legalábbis ami a csoportkört és esetleg a Top 16-ot jelenti. A hatos két kiemelkedő alakulatára nagy veszélyt nem jelenthetnek, de azért illene legalább két másik gárdát megelőzniük, a litvánokkal pedig igazi ki-ki meccseket játszhatnak. Joel Freeland remekül kezdte a spanyol bajnokságot, ha állandósítani tudja ezt a formáját, akkor a palánk alatt sem lesznek túl nagy gondjai az Unicaja-nak, de azért bravúrokra lesz szükségük, ha a legjobb nyolcba is be akarnak majdan férni. Mindenesetre ebben a relatíve gyengébb hatosban megkapták a nagy esélyt, lássuk, élnek-e vele.


KK Zagreb (horvát)

A KK Zagreb nem kis meglepetésre megnyerte tavaly a horvát nemzeti bajnokságot, de azért a nemzetközi porondon nem termett sok babér Dario Saric-ék számára, ugyanis az EuroChallenge csoportkörében nyeretlenül estek ki. Idén viszont minden más lehet, bár azért hatalmas ugrás lesz az Euroliga, de biztos, ami biztos alapon szépen megerősítették a gárdát. A horvátok a félelmetesen tehetséges U18-as generációjukra (is) építenek, az említett Saric, valamint a csak „az új Drazen Petrovic-ként” emlegetett Mario Hezonja nevét gyorsan meg fogjuk tanulni, az említett urak 1994-ben, illetve 1995-ben(!) születtek... Persze egyelőre még nem elsősorban ők határozzák meg a következő hónapban a gárda játékát, sokkal inkább az egykori NBA-csalódás, de korábban NCAA-menő Sean May, a '88-as születésű Diante Garrett, a szintén amerikai Joshua Heytvelt, no meg a szlovén válogatott Saso Ozbolt, aki még csak a helyét keresi új klubjánál, továbbá a nagy reményekkel induló, aztán kicsit beragadó Mario Kasun. A csapat „régebbi motorosai”, a bosnyák Ante Masic és a 37 esztendős Damir Mulaomerovic, illetve a saját nevelésű Krunoslav Simon vihetik vállukon a KK Zagrebet, bár csoda lenne tőlük, ha 1-2 hazai meccsen felül egyáltalán többet is képesek lennének behúzni, no meg, ha egyáltalán harcban lennének egy percig is a továbbjutó helyekért. Ettől függetlenül a fiatal ígéretek miatt mindenképp érdemes lesz nézni a mérkőzéseiket, hiszen világszinten is kiemelkedő tehetségű játékosokról beszélünk, pár év múlva pedig meghatározó alakjai lehetnek a kontinens kosárlabdájának. Helyzetüket nehezíti, hogy a gyenge hazai, illetve Adria-Liga idényrajt miatt menesztették vezetőedzőjüket, Ivica Buric-ot, a helyét eddigi segédje, Vladimir Androic veszi át.


Brose Baskets Bamberg (német)

Egykoron a Magyarországon is megfordult, csehszlovák válogatott ász, Svitek „Pista” vitte a hátán a bambergieket, ám azok nagyon is más idők voltak – már a nemzetközi viszonyokat tekintve. A német kosárlabda klubszinten igencsak hanyatlásban volt az utóbbi esztendőkben, ám szerencsére lassacskán sikerül pozitív irányba ívelő pályára állítani a germán gárdákat, ennek tavaly például az Európa Kupában vitézkedő Alba Berlin adott „jogalapot”, idén pedig a Bayern München „építése” vethet jó fényt a jövőre – már a német renomét illetően. Mielőtt túlzottan elkanyarodnánk a tárgytól, vagyis a Bundelsiga utolsó két kiírásának győztesétől, mondjuk is el gyorsan, hogy a Bamberg bekerült abba az egyetlen hatosba, ahonnan – ugyan bravúrok árán – de akár tovább is verekedheti magát a Top 16-ba. Azért a keretük nem vészesen gyenge, az egykoron a Stanford Egyetemen óriási sztárnak számító, ám az NBA-be betörni nem tudó Casey Jacobsen, a Spanyolországból érkező Marcus Slaughter, a német riválistól elszipkázott Julius Jenkins és Anthony Tucker neve garancia arra, hogy egy látványosan és relatíve masszívan kosárlabdázó Bamberggel találkozzunk a csoportmeccseken, no meg az olyan tehetségekről sem árt említést tenni, mint a német felnőtt válogatott Tibor Pleis, vagy a „szláv duó” (Predrag Suput, Anton Gavel). Ám ez a névsor még ebbe a hatosba is minden bizonnyal kevés lesz, nem vagyunk benne biztosak, hogy az Euroliga selejtezőtornájának akár csak a második-harmadik napját megélte volna a német bajnok... De hangsúlyozzuk, ennek a csoportnak a „vége” annyira kilóg, hogy nem szabad meglepődni, ha 2-3 győzelemmel és óriási körbeverésekkel végül ők csusszannak be a legjobb 16 közé.


A B-csoport mérkőzéseinek időpontjai:

Zalgiris Kaunas vs. CSKA Moscow October 17, 2011 20:45 74 - 87

Panathinaikos vs. Unicaja October 20, 2011 20:45

Brose Baskets vs. KK Zagreb October 20, 2011 21:00


Unicaja vs. Zalgiris Kaunas October 25, 2011 20:45

CSKA Moscow vs. Brose Baskets October 26, 2011 18:15

KK Zagreb vs. Panathinaikos October 26, 2011 19:00


KK Zagreb vs. CSKA Moscow November 02, 2011 20:45

Brose Baskets vs. Unicaja November 03, 2011 21:00

Panathinaikos vs. Zalgiris Kaunas November 03, 2011 21:00


Unicaja vs. KK Zagreb November 09, 2011 20:45

Zalgiris Kaunas vs. Brose Baskets November 10, 2011 18:45

Panathinaikos vs. CSKA Moscow November 10, 2011 21:00


CSKA Moscow vs. Unicaja November 16, 2011 18:15

KK Zagreb vs. Zalgiris Kaunas November 16, 2011 20:45

Brose Baskets vs. Panathinaikos November 17, 2011 20:45


CSKA Moscow vs. Zalgiris Kaunas November 23, 2011 18:15

KK Zagreb vs. Brose Baskets November 24, 2011 20:45

Unicaja vs. Panathinaikos November 24, 2011 20:45


Zalgiris Kaunas vs. Unicaja November 30, 2011 18:45

Panathinaikos vs. KK Zagreb November 30, 2011 19:45

Brose Baskets vs. CSKA Moscow November 30, 2011 20:45


CSKA Moscow vs. KK Zagreb December 07, 2011 18:15

Zalgiris Kaunas vs. Panathinaikos December 07, 2011 18:45

Unicaja vs. Brose Baskets December 07, 2011 20:45


CSKA Moscow vs. Panathinaikos December 14, 2011 18:15

KK Zagreb vs. Unicaja December 14, 2011 20:45

Brose Baskets vs. Zalgiris Kaunas December 15, 2011 21:00


Panathinaikos vs. Brose Baskets December, 2011

Unicaja vs. CSKA Moscow December, 2011

Zalgiris Kaunas vs. KK Zagreb December, 2011

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus