VTB Liga, 11. hét: Ismét megdőlt a liga pontcsúcsa

A Szolnok nagy formában lévő Eurocup ellenfele, az Avtodor 40 gólpasszt kiosztva a saját rekordját fejelte meg jócskán.

A Szolnok nagy formában lévő Eurocup ellenfele, az Avtodor 40 gólpasszt kiosztva a saját rekordját fejelte meg jócskán. A rendhagyó módon csütörtökön véget ért forduló „euroligás” rangadóját kétszeri hosszabbítás után a bombaformába lendült Alexej Shved vezette Himki nyerte.

VEF Riga (lett, 3-8) – CSZKA Moszkva (orosz, 9-1) 77-92

Mélyebb rotációjának, több jó játékosának köszönhetően behúzta a jól küzdő Riga elleni meccset a címvédő CSZKA Moszkva. A harmadik negyed közepén még csak 5 pont volt az oroszok előnye (57-62), ám ekkor nagyon meghúzták a védekezésüket a vendégek, nem kaptak már több pontot a játékrészben, így egy 10-0-s futással el is döntötték a meccset. Ebben a periódusban Nando De Colo (16/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) ellenállhatatlan volt, a CSZKA legjobb formában lévő játékosa most is nyerőembernek bizonyult. A Rigában Martins Meiers (23 pont, 4 lepattanó) játszott nagyon jól.

Himki Moszkva (orosz, 7-3) – Lokomotiv Kubany (orosz, 5-4) 101-88 h.u.

Alexej Shved (32/12 pont, 12 gólpassz, 6 lepattanó) zseniális meccsével, kétszeri hosszabbítás után le tudta győzni a Himki Moszkva a Lokomotivot a forduló rangadóján. Nagyszerű, változatos mérkőzést játszott egymással a tavalyi elődöntőben is összefutó két csapat. Az első félidőben a Himki már 37-21-re vezetett, ám a nagyszünetben már a 21-4-es rohammal fordító Loko járt előrébb. A hajrá előtt a 69-60-ra vezető vendégek tűntek befutónak, ám Tyrese Rice (15/9 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) két jó büntetőjével kiharcolta a túlórát a Himki. Az első ráadás nem hozott döntést, a másodikban viszont Shved és James Augustine (18 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 9/7 mezőnyből) elrendezték a meccs sorsát, hiszen vezérletükkel ebben az 5 extra percben összesen 19 pontot termelt a Himki. A Lokóban Ryan Broekhoff (16/9 pont, 11 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Victor Claver (17/3 pont, 9 lepattanó) játszottak a legjobban.

UNICS Kazany (orosz, 8-2) – Kalev/Cramo (észt, 3-6) 96-75

Josh Boone (22 pont, 13 lepattanó) és Rolands Freimanis (24/9 pont, 8 lepattanó) kiemelkedő meccse ellenére is simán verte a Kazany a Kalevet. Az eddig remek idényt futó tatárok a félidőben már közel 30 ponttal vezettek (54-26), nem volt tehát kérdés, hogy melyik fél hagyja el győztesen a pályát. A padról érkező pontok tekintetében (45-11) volt óriási különbség a csapatok között, ám ez nem meglepő, ha olyan mesterlövészek tudnak beállni Keith Langford (17/3 pont, 5 lepattanó) és társai tehermentesítésére, mint Arturas Milaknis (14/12 pont, 6/4 tripla) vagy Vadim Panyin (14/12 pont, 5/4 tripla).

Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 4-5) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 5-5) 103-96

Zsinórban negyedszer kapott ki a Nyizsnyij Novgorod, miután meglepetésre a Jenyiszej is túldobta a szezont káprázatosan kezdő, ám azóta jócskán visszaeső vendégcsapatot. Az egy híján 200 pontot hozó összecsapást végül érdekes módon mégiscsak a védekezés döntötte el, hiszen az addig remeklő Rasid Mahalbasicot (22 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 12/9 mezőnyből) és Victor Ruddot (14/3 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) nagyon jól kikapcsolták a hajrában a házigazdák. Támadásban viszont Delroy James (23/3 pont, 7 lepattanó, 6 gólpassz) és Tony Taylor (18/6 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) továbbra is ellenállhatatlanok maradtak a végén is, így megnyerte a meccset a Jenyiszej.

CEZ Nymburk (cseh, 7-4) – Bisons Loimaa (finn, 3-8) 87-59

A 6-1-gyel kezdő, ám a legutóbbi három, igen nehéz meccsén egyaránt vereséget szenvedő Nymburk a Bisons ellen visszatalált a győzelem útjára és megőrizte hazai veretlenségét. A meccs lényegében semmilyen izgalmat nem tartogatott, a több mint kétszer annyi lepattanót leszedő hazaiak (49-23) simán intézték el a finneket. Vojtech Hruban (14/6 pont, 5 lepattanó) továbbra is nagyszerű vezére a cseheknek, a túloldalon pedig Jacob Burtschi (28/24 pont, 12/8 tripla) a triplaparádéjával csaknem csapata pontjainak felét szerezte.

Asztana (kazah, 2-6) – Avtodor Szaratov (orosz, 6-4) 93-131

A Szolnok bombaformába került Eurocup ellenfele, az Avtodor halmozta a rekordokat az Asztana idegenbeli kiütése során. A 131 dobott pont jócskán meghaladja az eddigi legtöbb, 119 egységet, amit szintén az Avtodor állított fel még tavaly, illetve elért a CSZKA is nemrég. Az első félidőben dobott 71 pont szintén rekord, illetve az összesen kiosztott 40 (!!!) gólpassz szintén, ez utóbbi egészen elképesztő teljesítmény, főleg a rendes játékidőben. A kazahoknak a 93 dobott pontjuk ellenére esélyük sem volt még csak a tisztes helytállásra sem, az Avtodorban viszont nem meglepő módon egymást múlták felül a játékosok. Heten dobtak kétszámjegyű pontot az oroszoknál, a legeredményesebb és legjobb Paul Stoll (24/12 pont, 8 gólpassz, 5/4 tripla) volt közülük.

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 5-4) – Vita Tbiliszi (grúz, 0-11) 94-74

A Minszk ellen sem volt esélye a győzelemre a Tbiliszinek, a beloruszok a második félidei remek védekezésükkel rövidre zárták a nyeretlen ligautolsó elleni meccset. A festékben volt óriási a különbség a hazaiak javára (64-24), elsősorban Vitalij Liutych (23 pont, 10/10 dupla) gyorsindítási révén született nagyon sok könnyű kosara a Minszknek.

Asztana (kazah, 3-6) – Kalev/Cramo (észt, 3-7) 97-91

Josh Boone (25 pont, 14 lepattanó, 3 blokk) a héten a második meccsén is nagy dupla-duplát ért el, ám ennek ellenére is megint kikapott a Kalev, ezúttal az Asztanától. Ráadásul az észtek összes pontszerzője kétszámjegyű pontot termelt, ám mivel ők csak hatan voltak, ez kevésnek bizonyult a jól játszó kazahok ellen. A negyedik negyedben 16 pontot szerző Kenneth Haynes (29/6 pont), illetve Nik Caner-Medley (24/9 pont, 6 lepattanó) és Alexej Zsukanyenko (18/6 pont, 7 lepattanó) vezérletével az Asztana végig vezetett a második félidőben.

Cmoki-Minszk (fehérorosz, 5-5) – Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 5-5) 89-91

Ivan Maras (30/3 pont, 12 lepattanó), Anthony Hillard (25/12 pont, 14 lepattanó) és Branko Mirkovics (11/9 pont, 10 gólpassz) extra, dupla-duplás teljesítményei ellenére sem tudott nyerni a Minszk a Jenyiszej ellen. A beloruszok a végjátékban nem tudták megnyerni a meccset az utolsó labdabirtoklásból, és egyébként is a sok hiba jellemezte őket, hiszen 21 labdát adtak el, melyből sok könnyű kosarat szerzett a Jenyiszej. A Tony Taylor (21 pont, 5 lepattanó) és Delroy James (20/6 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) vezette oroszok a héten a két riválisuk felett aratott győzelmükkel bejelentkeztek a rájátszásért.