A Real Madrid játékára nincs ellenszer

Európa legnívósabb bajnokságának 16. fordulóján vagyunk túl, amelyben nem történt különösebb meglepetés. Hanga Ádám csapata egy újabb győzelemmel került még közelebb a Király Kupa kvalifikációja felé, ám a Laboral Kutxán kívül is még hat csapat küzd a rangos tornán való szereplésért. A Real Madrid immáron az egyedüli birtokosa a legjobb szezonrajttal rendelkező kluboknak. Ősi riválisuk, a Barcelona is magabiztos győzelemmel zárta a kört, míg a Rio Natura Monbus történelmének legnagyobb arányú bravúrjárt hajtotta végre. Nézzük meg, hogyan alakult a Liga Endesa 16. köre! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

CB Valladolid (2-14) – Baloncesto Fuenlabrada (5-11): 83-107 (18-29, 23-24, 16-22, 26-32)

Újra otthonában égett meg a sereghajtó Valladolid, amely hiába hozott támadásban jó teljesítményt, védekezésben ismét borzalmasat nyújtott, megalapozva nagyarányú vereségét. Ricard Casas már a második percben kénytelen volt maga köré hívni tanítványait, akkora kétszámjegyű előnyre tett szert a vendég gárda (2-12). Az ifjú Daniel Perez keserítette meg a hazaiak dolgát, a 23 éves spanyol már az első negyedben 16-os hasznossági indexmutatót produkált (18-29). A Fuenlabrada remekül célzott a 6,75-ös vonal mögül, Jason Rowe és Omari Johnson próbálták tartani a lépést ellenfeleikkel – sikertelenül (41-53). A játék képe a második félidőben sem változott, óriási elánnal kosárlabdázott a narancsmezes alakulat, amelyre nem volt válasza a ligautolsónak – a közönségnek annál inkább, füttykoncerttel „díjazták” játékosaikat (57-75). A záró etapra már csak az volt a kérdés milyen mértékű vereséget szenved a hazai együttes illetve sikerül-e Andy Pankóéknak megdobniuk a száz pontot. A palánk alatt (is) nagy fölénnyel bírt a Jesús Mateo legénység, 43-26-ra nyerte meg a lepattanócsatát. Ám a legnagyobb erődemonstrációt periméteren mutatta, 16 hárompontost hintett 59 százalékos pontossággal.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A CB Valladolid legjobb dobói: Johnson 15/12, Andjuszics 14/3, Rowe 13
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko 23/9, Perez 20/12, Feldeine 17/9

FIATC Joventut (8-8) – Cajasol (8-8): 65-74 (16-16, 20-20, 18-17, 11-21)

Badalonában ért révbe a Cajasol, a sevillaiak ezzel a diadallal továbbra is életben tartják reményeiket a Király Kupában való részvételre. Az első félidőben egyik fél sem tudta rákényszeríteni akaratát a másikra, kiegyenlített negyedeket produkálva, egyenlő állással mehettek a nagyszünetre a csapatok (36-36). A harmadik tíz percben is kőkemény küzdelmet hozott az összecsapás, csupán egy ponttal nyerte meg ezt az etapot a hazai egylet (54-53). Egészen a 38. percig nem jutottak dűlőre a csapatok (65-66), ám akkor Devoe Joseph kihagyott két büntetőt, ami vízválasztónak tűnt – ezután már nem találtak be a katalánok, míg a Tomas Satoransky-Marcus Landry fémjelezte Cajasol hidegfejjel fejezte be támadásait, így nagyon fontos idegenbeli bravúrral tovább kapaszkodik a rájátszást érő helyekért.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Joseph 19/3, Shurna 11/9, Savane – Vives 8 – 8/6
A Cajasol legjobb dobói: Satoransky 13, Landry 11/3, Bamforth – Porzingis – Franch – Mata 9/6 – 9/3 – 9/3 – 9/3

Bilbao Basket (7-9) – Iberostar Tenerife (9-7): 93-90 (26-21, 24-23, 25-26, 18-20)

A várakozásoknak megfelelően nagyon izgalmas, parázs csatát hozott a forduló harmadik mérkőzése, amelyen a Bilbao egy pontgazdag ütközeten tudta hozni a sikert Sergio Sanchez és Mamadou Samb távollétében is. Raul Lopez ismét megcsillogtatta mágiáját, a spanyol kisember lélekjelenlétének köszönheti a baszk gárda, hogy otthon tudta tartani a győzelmet. Jobban kapta el a rajtot a Raul Lopez-Dairis Bertans vezette Bilbao, de nem engedte magát leszakítani a tenerifei gárda (26-21). A palánk alatti match-up hozta a leglátványosabb részét a csatának, Blagota Sekulic pazar mutatóira (19 pont, 17 lepattanó) German Gabriel próbált reagálni (11 pont, 10 lepattanó) – hiába a montenegrói fölénye, a második negyedet is minimális különbséggel nyerte a hazai fél (50-44). A fordulást követően is feszült hangulatban telt a meccs, Alex Mumbrú egységeire Nicolás Richotti válaszolt, semmi sem dőlt még el a negyedik negyedre (75-70). Idegesen, nagy teherrel a vállukon léptek pályára a játékosok, egyik fél sem tudott néhány egységnél nagyobb fórra szert tenni, de 36 másodperccel a rendes játékidő vége előtt Raul Lopez 89-86-os állásnál dobott demoralizáló triplája biztosította a baszkok számára a végső diadalt.
Egy videó arról, mit jelent Raul Lopez a Bilbaónak a kulcsmomentumokban:

A Bilbao Basket legjobb dobói: Lopez 17/9, Bertans 16/3, Mumbrú 13/3
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Richotti 20/6, Sekulic 19/6, Blanco 14/6

Laboral Kutxa (9-7) – CAI Zaragoza (8-8): 92-83 (28-20, 23-24, 17-23, 24-16)

A Király Kupa kvalifikációért küzdő Laboral Kutxa Hanga Ádám főszereplésével fektette két vállra közvetlen riválisát, Dobos Lászlót is a soraiban tudó Zaragozát, amely derekasan küzdött a rossz rajtot követően, ám az utolsó etapban már ismét a baszk gárda akarata érvényesült, így magabiztos lépést tett Európa legrangosabb hétvégi tornáján való szerepléséért. A mérkőzésről már korábban olvashattatok az alábbi linken, a videós összefoglalót pedig itt tekinthetitek meg.

A hét MVP-je címet Tibor Pleiss, Ádám csapattársa nyerte el, aki 25 pontot, 9 lepattanót, 8 kiharcolt faultot (33 VAL) tett a közösbe.
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Pleiss 25, Nocioni 21/15, HANGA 11/3
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Rudez 16/12, Shermadini 13, Llompart 12/6

FC Barcelona (11-5) – Tuenti Movil Estudiantes (3-13): 73-56 (27-21, 15-8, 16-19, 15-8)

A Barcelona pont annyit tett a győzelemért, amennyi szükséges volt egy közepes színvonalú összecsapáson –  de így is magabiztos diadalt aratott a fővárosi kiscsapat ellen, amely két negyedben is csupán 8 ponttal tudta megterhelni a katalán gyűrűt. Az első tíz perc elteltével visszavettek a tempóból a csapatok, a sok hiba mellett az agresszívabb védekezés is eredményezte a kevesebb pontot (42-29). Más felfogásban állt fel a vendég együttes a második félidőre, a katalánok offenzív játéka beragadt, a Quino Colom-Uros Slokar irányította Estudiantes hatalmas rohanással három pontra megközelítette Xavi Pascual tanítványait (51-48). Marcelinho Huertas és Bostjan Nachbar a legjobb időkre tartogatták hárompontosaikat, ismét lélegzetvételnyi előnyhöz jutott a regnáló Király Kupa győztes gárda. Ezután már nem engedték Navarróék közelebb férkőzni Txus Vidorreta legénységét, az általuk kedvelt kontrolljátékot alkalmazva húzták be a derbit és tovább őrzik harmadik helyezésüket a Liga Endesa pontvadászatában.

Az FC Barcelona legjobb dobói: Navarro – Huertas 13/9 – 13/9, Papanikolau 11/3
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Colom 17/12, Slokar 13, Ivanov 9/3

UCAM Murcia CB (5-11) – Rio Natura Monbus (5-11): 47-83 (16-17, 5-20, 9-22, 17-24)

Az elmúlt hetekben több csapat is történelmi győzelmekkel büszkélkedhetett – ez ebben a fordulóban sem változott: a Rio Natura Monbus fennállása óta a legnagyobb különbségű idegenbeli bravúrt érte el a Murcia otthonában! A hazaiak soha ilyen kevés ponttal még nem zártak mérkőzést, egyetlen pozitívumként Pete Mickealt lehet megemlíteni, aki hosszú hónapok kihagyása után ponterős játékkal debütált. Az első negyed kiegyenlített játékképet hozott, fej-fej mellett haladtak a felek (16-17). Óriási változást hozott a második tíz perc, a vendéglátók csupán 5 (!) egységre voltak képesek, míg a vendégek átrohantak védelmükön (21-37). A hazaiak szenvedése tovább tartott, Mickeal mellé senki nem tudott felnőni, a monbusi gárda végleg eldöntötte a találkozó érdemi részét (30-59). A záró etapban sem kegyelmezett a Monbus, amely kitűnő csapatjátékkal rukkolt elő, minden játékosa legalább egyszer betalált. A statisztikai mutatókat böngészve óriási a különbség: a játék minden elemében – kivéve büntető – kétszer jobban teljesített a vendég egylet, mint a Murcia. Nem is lehet meglepő a VAL értékek közti differencia sem: 26 – 104...
A nagy visszatérő, Pete Mickeal:

Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Mickeal 16/3, Tillie 9, J. Grimau 8/6
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Junyent 16, Scott 15/9, Muscala 12

Unicaja Malaga (11-5) – Herbalife Gran Canaria (10-6): 76-66 (27-9, 11-18, 10-23, 28-16)

Az Unicaja tovább folytatta nyerő szériáját, ezúttal a harcias kanári-szigeteki együttessel vívott kemény párbajt. Álomszerű rajtott vett a malagai együttes, kiválóan bontotta meg az egyébként védekezéséről ismert citromsárga mezesek játékát, akiknél teljesen csődöt mondott a támadás, Brad Newley tartotta a lelket társaiban, aki csapata 9 pontjából 8-at szerzett (27-9). Javulást hozott a vendégeknek a második etap, rá tudták erőltetni defenzív stílusukat Zoran Dragicékra, így valamelyest faragtak nagy hátrányukból (38-27). A nagyszünet nem törte meg a Herbalife Gran Canaria lendületét, továbbra sem engedett könnyű kosarakat ellenfelének. A Brad Newley-Tomás Bellas duó tovább sziporkázott, a 29. percben utolérte Joan Plaza legénységét (48-48), sőt a harmadik rész végén már az előny is megvolt (48-50). Azonban a nagy zárkózás úgy tűnt elvette a vendégek minden erejét, Jayson Granger és Ryan Toolson vezetésével felőrölte az Unicaja Pedro Martinez társaságát köszönhetően feljavult periméter játékának. A nyitó és záró etapok nagy aranyú megnyerése valamint feljavuló tripla mutatója volt a döntő faktor az Unicajának; egy hullámzó mérkőzésen aratott diadallal továbbra is ott liheg a Barcelona nyakán.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Granger 17/9, Toolson 13/6, Sztimacs 11
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Newley 20/9, Bellas 17/6, Martin 10

Gipuzkoa Basket (8-8) – Real Madrid (16-0): 65-76 (12-23, 16-14, 21-21, 16-18)

Soha nem egyszerű nyerni a san sebastiani csarnokban, de a Real Madrid ezt a feladatot is megoldotta; immáron egyedül birtokolja a legjobb szezonrajtot vevő gárda titulását, a felettébb impozáns 16-0-val! Remekül kezdte a találkozót Sergio Llull, a „blancók” egyik ásza, egységeivel már hamar tíz pont környékére hízott a Királyi Gárda előnye (12-23). A minden dicséretet megillető baszk gárda derekasan küzdött, David Doblas és Raul Neto lelkesedése okozott fejtörést a bajnokcsapatnak, a félidőre tíz ponton belülre érkezett (28-37). Kiegyenlített harcot hozott a harmadik rész is, jól viselte a nyomást Sito Alonso legénysége, nem engedte meglépni a Madridot. A sok rutinos játékossal büszkélkedhető fővárosi egylet azonban végig kezében tartva, nem különösen jól játszva – ez pedig a Gipuzkoa érdeme is – húzta be a derbit, amellyel toronymagasan száguld az alapszakasz első helye felé.

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Doblas 16, Neto 14/6, Hanley 11
A Real Madrid legjobb dobói: Llull 18/12,  Fernández 13/6, Rodríguez 12

La Bruixa D’or (5-11) – Valencia Basket Club (14-2): 64-76 (15-25, 16-12, 19-17, 14-22)

A vártnál jóval nehezebben adta meg magát a katalán kiscsapat, de a Valencia nem okozott csalódást szurkolóinak, idegenben is behúzta a kötelező győzelmet. Sokkal dinamikusabban és pontosabban kezdte a találkozót Velimir Peraszovics mester együttese, Bojan Dubljevics és a „maszkos” Justin Doellman összjátéka teljesen megzavarta Hanga Ádám ex-csapatát (15-25). Koncentráltabban folytatta a találkozót a Manresa, Darryl Monroe és Oliver Arteaga okoztak kellemetlen perceket a tabella második helyettjének, kapaszkodtak a katalánok (31-37). A kiscsapat szívósságát remekül mutatta, hogy a harmadik negyed vége előtt egy kosárnyira megközelítették Pau Ribasékat (47-49), de a Valencia megőrizte hidegvérét (50-54). Romain Sato elképesztő negyedik negyedet produkált, 13 pontott hintett – erre pedig nem volt válasza Borja Comenge tanítványainak, így bár kitűnően küzdve nehezítették meg magasabban rangsorolt ellenfele dolgát, de a bravúr elmaradt.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Monroe 12/3, Arteaga 11, Giannopulosz 9/3
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Sato 19/6, Doellman 18/6, Van Rossom 12/3

A hét legszebb megmozdulásaiért kattintsatok ide - első helyen a Hanga-Pleiss duó!