A török bajnokság elé - Történelem

A török kosárlabda liga története igencsak messze nyúlik vissza. Engedje meg a kedves olvasó, hogy egy rövid történelmi képet adjunk erről.


1904-ben történt, hogy egy amerikai kis egyetem, a Robert College Isztanbulba látogatott és bemutató kosárlabda mérkőzést játszott. Mindenkit lenyűgöztek, így ennek a csapatnak a mintájára 1911-ben megalakították a Galatasaray kosárlabda szakosztályát. Természetesen az ősi rivális Fenerbahce ezt nem hagyhatta annyiban, úgyhogy két évre rá már az ő egyesületük is készen állt a kosarazásra. Az első nem hivatalos liga 1927-ben alakult, majd 1933-ban létrejöttek a regionális szövetségek, akik regionális bajnokságokat írtak ki. A következő nagy változást 1946 hozta el, ekkor a három legnagyobb város Isztanbul, Izmir és Ankara klubja tömörültek egységbe. A Török Kosárlabda Szövetség 1969. december 13.-án alakult és innentől számolunk a hivatalos Török bajnoksággal is.

tblAz első osztályt (Premier League) 16 csapat alkotja, akik kétszer találkoznak egymással, majd az első nyolc csapat négy győzelemig tartó párharcokban küzd a rájátszásban. A másodosztály (Second League) első két helyezettje a szezon végén, feljut, míg az első liga utolsó két csapata kiesik. Igen ám, de itt még nincs vége. A második vonal harmadikja és negyedikje, úgynevezett osztályozót játszik, az első vonal 13. és 14. helyezettjével. Ez egy, egy mérkőzéses azonnali kieséses csata. Így akár egy szezon végén az is előfordulhat, hogy négy csapat is osztályt cserél. Ez 2009-ben meg is történt. Az 1969-es kiírást az Altinordu csapata nyerte. A legtöbb bajnoki címet az Efes szerezte, szám szerint 13-at. A többi nagyot tekintve a Fenerbahce 5, a Galatasaray 4, míg a Besiktas 1 bajnoki címmel büszkélkedhet. Ami a közelmúltat illeti a legutóbbi négy bajnokságból hármat a Fener nyert. Természetesen ebben a ligában is megrendezik a kupa küzdelmeket.

Most engedje meg a kedves olvasó, hogy egy kicsit elidőzzek a török kosárlabdázás egyik legnagyobb ikonjánál. Isztanbul utcáin járva, bárkit kérdezünk, hogy mondjon egy kosarast, az kérdésünkre rögtön rá fogja vágni, hogy Harun Erdenay. Az iraki származású Erdenay 21 évet húzott le a török kosárlabda világában. Becenevén a „pegazus”, amelyet lassított felvételekbe illő ziccerezési technikájáról kapott, az Isztanbuli Technikai Egyetem csapatában kezdett. Már serdülőként kikiáltották a török kosárlabdázás korszakos sztárjának. 17 évesen 1985-ben első felnőtt meccsén 20 ponttal és 10 lepattanóval nyitott. 1990-ben a Pasabahce csapatába igazolt. Megnyerték ugyan a török kupát, de az egyesület csődbe ment, így visszaigazolt ITU-hoz. 1993-ban ajánlatot kapott a Barcelonától és a Cleveland Cavalierstől is. Mindkettőt elutasította, sőt az NBA-re azt mondta, hogy az nem Európaiaknak való. Inkább elfogadta a Fenerbahce ajánlatát, ahonnan nagyon hamar továbbállt, következő állomáshelye az Ulker lett. Utolsó évében újra visszatért az ITU csapatához, de immár a másodosztályba. 37 évesen 21,7 pontos átlaggal akasztotta szögre kosaras csukáját 2006-ban. Pályafutását tekintve háromszoros bajnok, háromszoros kupagyőztes, háromszoros pontkirály. 2001-ben Európa bajnoki ezüstérmes.

Harun Erdenay

A 2010/2011-es évadban a Fenerbahce, a Galatasaray és az Efes Pilsen ugrott egymásnak, ez a három csapat volt a legesélyesebb a bajnoki címre. Ám hirtelen feltűnt a Banvitspor, akik győzelmet győzelemre halmoztak, így hamar őket is bajnoki esélyesként titulálták ki. Természetesen az alapszakasz végére ez a négy csapat vitézkedett a tabella élén. A rájátszás első körét is viszonylag simán vette mindegyik. Jöhettek az elődöntős párharcok. A Fener az Efest verte 3-0-ra, míg a Galatasaray a Banvitsport 3-1-re. A Gala 21 év után lehetett volna ismét, bajnok, de egy szoros eredményeket hozó végig kiélezett döntőn végül 4-2-es összesítéssel megvédte címét a Fenerbahce Ulker. Kiesett a Bornova Belediye és az Oyak Renault, feljutott a Hecettepe University és a Bandirma Kirmizi.

Nézzük a játékosokat. A döntő MVP-je Omer Onan lett, aki jelenleg messze a legjobb török játékosa ligának. Az abszolút legjobb azonban Michael Wright a Turk Telekom bedobója, aki átlag 23 pontos átlagával a pontkirályi címet is besöpörte. A sorban ott a már tiszteletbeli törökké fogadott Bootsy Thornton, Terrence Kinsey és Oguz Savas. De meg kell említeni a Besiktas játékosát Allen Iversont és az anno szintén Philadelphiában pattogtató nagy ember Mark Jacksont is. Sőt, a lockoutnak köszönhetően már aláírt Törökországba Deron Williams is.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus