A Zaragoza idegenben tréfálta meg a Tenerifét!

Európa legnívósabb bajnokságának második fordulója látványos mérkőzéseket tartogatott a spanyol kosárlabda barátoknak, amelyeken két utolsó másodperces dobás is döntött a győztes kilétéről. Mindkét óriásklub könnyed sikert aratott illetve a Valencia is megszerezte első diadalát! Nézzük meg, hogyan alakult a Liga Endesa 2. köre!

Valencia Basket Club (1-1) – Baloncesto Sevilla (0-2): 96 – 73 (23-24, 28-16, 21-18, 24-15)

Az első fordulóban elszenvedett botlását meggyőző játékkal javította az erőcsatár páros húzta Valencia, de Romain Sato kiváló játéka is eredményezte a liga legfiatalabb csapata elleni diadalt. Pedig nagy elánnal kezdett a Derricky Byars-fémjelezte Sevilla, meg is lepte Velimir Peraszovics legénységét. A tavalyi bronzérmes azonban rendezte sorait: Kresimir Loncar és Luke Harangody ellentmondást nem tűrve pattogtattak a festékben, a nyolcadik percben már hazai fórt mutatott az eredményjelző tábla (18-16). A negyed utolsó percei azonban Jacob Pullenék számára alakultak jobban, volt is mondanivalója a hazaiak mesteredzőjének (23-24). Agresszívabb védekezésre váltott a Valencia, amely érezhetően nem ízlett a vendégeknek: az első negyedbeli hatékony támadójátékukba sok hiba csúszott, amelyet Sam Van Rossom gólpasszaiból (9) különösen keményen büntetett a Kresimir Loncar-Luke Harangody duó (51-40). Hiába próbálkozott közelebb férkőzni a vendég együttes, Romain Sato és Rafa Martinez triplazáporának köszönhetően már több, mint 20 egységgel mentek a vendéglátók a mérkőzés 25. percében (67-44). A folytatásban sem változott a játék képe: a csapatként pazar akciókkal előrukkoló Valencia örömjátékára nem volt ellenszere a megtört sevillaiaknak, így megérdemelt győzelmet aratott a hazai alakulat.
A különbség egyértelműen a festékben dőlt el: a fiatal Kristaps Porzingis-Willy Hernangómez párosnak esélye sem volt megnehezíteni a brillírozó Kresimir Loncar (19 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz)-Luke Harangody (17 pont, 9 lepattanó, 2 gólpassz) kettőst, így ismét nem tudta megmutatni a benne rejlő potenciált a Sevilla.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Loncar 19/3, Sato 18/12, Harangody 17/6
A Baloncesto Sevilla legjobb dobói: Pullen 14/6, Porzingis 13/3, Byars 12/3

A mérkőzést összefoglaló videó:

Montakit Fuenlabrada (0-2) – UCAM Murcia (2-0): 66 – 71 (10-18, 19-14, 20-16, 17-23)

A bajnokság „feketelova” újfent egy magasabbra taksált egyletet lepett meg, méghozzá idegen pályán! Ez az újabb diadal egyben egy történelmi rekordot is jelent a klub számára: fennállása során még soha nem kezdte két győzelemmel a szezont. Tette mindezt úgy, hogy legjobbja Augusto Lima csupán öt egységgel zárt, ám a korábbi válogatott és éppen a Fuenlabrada sikereiért sokáig küzdő Carlos Cabezas kitűnő formával keserítette a hazaiak életét. Villámrajtot vettek a vendégek: Raul Neto és Thomas Kelati révén a hetedik percben már kétszámjegyű előnyre tettek szert (6-16). Amint a fuenlabradai centerpáros (Jeleel Akindele és Moussa Diagne) elkezdte uralni a belső játékot, zárkózott a fővárosi alakulat (15-18). Kiegyenlített küzdelem zajlott a parketten, mindkét fél sok technikai hibával pattogtatott, de minimális előnnyel térhetett a nagyszünetre Diego Ocampo legénysége (29-32). A harmadik etapot Andy Panko – aki egyébként magához képest kifejezetten gyenge produkciót nyújtott; 4/15 mezőnyből – kosarai nyitották, ám nem tudtak meglépni a vendéglátók, ugyanis Carlos Cabezas kellő agresszívitással támadta a gyűrűt – sorra harcolta ki a büntetőket, amelyeket biztos csuklóval értékesített is (49-48). Az odaadásra, az akaratra nem lehetett panasz, de mindkét csapat óriási baklövéseket követett el, megjósolhatatlan volt a győztes kiléte (52-55). Az utolsó támadásoknál koncentráltabb énjét húzta elő a Murcia, amely Carlos Cabezas irányításával révbe ért.
Hiába Jeleel Akindele dupla duplája (14 pont, 11 lepattanó), mellette senki nem tudta az elvártakat teljesíteni, így a kevesebb labdát elszóró vendégek örülhettek.

A Montakit Fuenlabrada legjobb dobói: Akindele – Panko 14 – 14, Diagne 10, Pérez 7/3
Az UCAM Murcia legjobb dobói: Cabezas 16/3, Kelati 10/3, Bamforth – Neto 9/3 – 9/3

Laboral Kutxa (0-2) – Unicaja Malaga (2-0): 79 – 88 (13-20, 14-29, 27-20, 25-19)

A forduló rangadója nem hozta meg a várt izgalmakat; a festékben domináló Malaga esélyt sem adva fektette két vállra otthonában a Laboral Kutxát – az andalúzok nyolc év után tudták ismét bevenni a Buesa Arénát! Jobban kezdtek a baszkok: David Bertans két triplájával lélegzetvételnyi előnyhöz jutottak (12-8), ám erre válaszként egy 0-12-es etapot repesztett az Unicaja. Tornike Shengelia egysége törte meg a hazai gólcsendet, de Mindaugas Kuzminskas és Kosztasz Vaszileidisz periméterről életveszélyesen céloztak (13-20). A második etapban még magasabb fokozatba kapcsolt Joan Plaza hada, amellyel nem tudta tartani a lépést a Fernando San Emeterio húzta Laboral Kutxa (16-35). A festékben kiugró különbséget nem tudták ellensúlyozni Marco Crespi tanítványai, a félidőre gyakorlatilag eldöntötte a derbi kimenetelét az Unicaja (27-49). A folytatásban is érvényesítették akaratukat Ryan Toolsonék: hiába lazult a vendég védelem, a baszkok fantázia nélkül játszották offenzívájukat (34-59). A vitoriaiak mindent egy lapra feltéve Fernando San Emeterio és Thomas Huertel (14 pont, 10 gólpassz) összjátéka révén ugyan feljebb kapaszkodtak (54-69), de az Unicaja kontrollálta a meccset, így belefért a tempó intenzitásának csökkenése.
Bár periméteren hasonló hatékonysággal termeltek a felek, a csapatként is egészségesebben funkcionáló vendégek magabiztostosan nyerték a lepattanócsatát (21-39) – ez pedig a Laboral Kutxa újabb vereségébe került.

A Laboral Kutxa legjobb dobói: San Emeterio 21/9, Heurtel 14/6, Causeur – Bertans – White 8/6 – 8/6 - 8
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Toolson – Kuzminskas 15/9 – 15/6, Vaszileidisz 11/9, Vázquez 10

Morabanc Andorra (0-2) – Bilbao Basket (2-0): 75 – 76 (14-18, 15-20, 20-13, 17-15, 9-10)

Hihetetlenül izgalmas, hosszabbításos rangadóba torkollott az újonc gárda összecsapása a baszkokkal, amelyet Axel Hervelle utolsó másodperces dobása döntött el! A Marko Todorovic vezette Bilbao szája íze szerint kezdődött a találkozó (4-13), de az Andorra összekapta védekezését a negyed végére (14-18). A vendégek spanyol párosának, Alex Mumbrú és Raul Lopez egységeinek köszönhetően tovább növelték fórjukat (16-27), nagyon szenvedett közönsége előtt az Andorra (29-38). A nagyszünet úgy tűnt jót tett a vendéglátóknak, teljesen más felfogásban léptek parkettre: előbb Betinho Gomes majd Thomas Schreiner triplájával közelítettek – a meccs alakulása érdekes fordulatot vett (36-40). A fellelkesült Andorrát a meccs ezen szegmensében az ex-barcások vitték a hátukon: Victor Sada gólpasszaiból a dupla-dupláig jutó Jordi Trias (10 pont, 10 lepattanó) szerzett könnyű kosarakat; csupán két ponttal mentek a harmadik szakasz végén a baszkok (49-51). A rendes játékidő záró etapjában nagy volt az adok-kapok: megjósolhatatlan volt a győztes kiléte. Az utolsó vendég támadásnál egált mutatott az eredményjelző tábla (66-66), ám Quino Colom dobása célt tévesztett, jöhetett a ráadás! A hosszabbításban 0-6-os rohanással nyitott a kiváló performanszot nyújtó Marko Todorovic fémjelezte Bilbao, de innen is vissza tudott kapaszkodni az óriási szívvel küzdő újonc együttes – sőt Victor Sada 11 másodperccel a ráadás lejárta előtt hidegfejjel vállalt (75-74). A baszkok végig játszották a fennmaradó időt: Axel Hervelle pedig – emberrel a nyakán – végül bedobta a győztes kosarat, amellyel a meccs hősévé is vált (14 pont, 9 lepattanó). A szerencsésebb csapat győzött, amelynek soraiban a forduló legértékesebb játékosa is helyet foglalt: a Barcelonában pallérozódó, a még mindig szemtelenül fiatal Marko Todorovic 22 ponttal, 11 lepattanóval, 2 blokkal és egy gólpasszal (31-es VAL érték) segítette csapatát.

A Morabanc Andorra legjobb dobói: Schreiner 14/12, Sada 13, Trias 10
A Bilbao Basket legjobb dobói: Todorovic 22, Hervelle 14/3, Mumbrú 12/6

A forduló MVP-je, Marko Todorovic:

FIATC Joventut (2-0) – Tuenti Movil Estudiantes (1-1): 65 – 60 (19-14, 7-14, 18-12, 21-20)

Fordulatos mérkőzésen múlta felül a Joventut a fővárosi kiscsapatot, amely nem tudta megismételni az első fordulóban mutatott hatékony offenzíváját. Lassan indult be a játék, a negyedik percben csupán két egység állt a katalánok neve mellett (2-5). Demond Mallett és Tariq Kirksay irányításával azonban belelendült a hazai együttes, a magasemberek remekül oldották meg a pick and roll akciókat: az első negyed derekán lélegzetvételnyi előnyhoz jutott a Joventut (16-10). Txus Vidorreta időkéréssel igyekezett megtörni a hazaiak lendületét, amely sikerrel járt: a második tíz percben Goran Sutonék mindösszesen hét pontra voltak képesek (26-28). A félidőt követően sokkal koncentráltabban lépett parkettre a katalán expressz: 12-1-es szakasszal robogott át a Jaime Fernández húzta Tuenti Movil Estudiantesen, megtörni látszott a vendég csapat (44-38). Sergio Vidal triplája tovább tetőzte a vendégek aggodalmát (51-43), de a Diamon Simpson-James Nunnally amerikai duó vállára vette gárdáját és egy perccel a rendes játékidő vége előtt egalizált a fővárosi egylet (58-58). A következő támadásnál Goran Suton a 6,75-ös vonal mögül pontosan célzott, amelyre Nacho Martin nem tudott érdemben reagálni – ezzel pedig a hazai alakulat felé billent a mérleg nyelve. A katalánok nagy csatában léptek át az utolsó pillanatig küzdő fővárosiakon, akiknél több kulcsjátékos is betlizett.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Mallet 14/6, Hannah – Suton 12/6 – 12/6, Vidal 9/3
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Fernández 12/6, Nunnally 11/3, Simpson 10

Herbalife Gran Canaria (1-1) – Rio Natura Monbus (1-1): 72 – 57 (20-13, 20-10, 15-22, 17-12)

Nem volt egy súlycsoportban a két gárda – a kanári-szigeteki együttes látványos csapatjátékot előhúzva oktatta az atomjaira hulló obradoiroiakat. Közel két percet kellett várni az első találatra (3-0), amelyet három vendég kosár követett – rögtön időt is kért Aito Garcia Reneses. A vezetőedző intelmei hatottak, a hazaiak 10-1-es rohanást repesztettek (13-7). Innen már nem volt visszaút a vendégeknek: Brad Newley és Albert Oliver irányításával nemcsak támadóoldalon, de védekezésben is óriási formajavulást mutatott a Herbalife Gran Canaria – a félidőre közel 20 pontos differenciát jelzett az eredményjelző (40-23). A második félidőben Alberto Corbacho és Maxi Kleber tartotta életben a győzelmi esélyeket: a vendégek tíz ponton belülre férkőztek (50-42). Ám még mielőtt vérszemet kaphatott volna a galíciai egylet Kyle Kuric és Txemi Urtasun váltottak nagyobb tempóra és az egy-egyes szituációkból rendkívül hatékonyan termeltek, amelyek eldöntötték a találkozót (68-48). A Rio Natura Monbusnak csak az eredmény kozmetikázása maradt célul.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Newley – Oliver 12/6 – 12/3, Urtasun 11/3, Kuric 10/6
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Corbacho 18/15, Luz 11/6, Kleber 10/3

Iberostar Tenerife (1-1) – CAI Zaragoza (1-1): 66 – 67 (20-14, 11-12, 20-15, 15-26)

A forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatta a Zaragoza sikere, amely kiváló negyedik negyedének és Jason Robinson extra vállalásának köszönhetően lepte meg a kanári-szigeteki alakulatot. Blagota Sekulic palánk alatti dominanciája adta meg a derbi hangulatát, amelyhez Luke Sikma is rendkívül jól csatlakozott – míg túloldalon Marcus Landry tartotta a lelket társaiban (20-14). Mindkét fél sokat próbálkozott periméterről, de csak nagy ritkán akadtak be a hárompontosok; a második etapban rengeteg hiba tarkította a találkozót, kevés pont született a nagyszünetig (31-26). A hazai centerpáros továbbra is hatékonyan tüzelt a festékből, ám a lepattanózással gondjai akadtak a kanáriknak: ám ennek ellenére is úgy tűnt, hogy otthon tarthatják a győzelmet (51-41). A záró szakaszt intenzív kosárlabdával kezdte a Marcus Landry-Stefan Jelovac duó, percek alatt eltűntette a kétszámjegyű hátrányt (60-56). Jaime Heras öt egymást követő pontja ellenére sem hátrált meg a Zaragoza, amely az értékes támadólepattanókat kosarakra váltotta. 66-65-ös állásnál a vendégek végezhették az utolsó támadást, amelyet a Tenerife igyekezett kivédekezni. Az utolsó másodpercekben az addig szinte láthatatlan Jason Robinsonra jött ki az akció, aki hidegvérrel értékesítette a dobást és így a mennyekbe repítette csapatát!

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sekulic 17/6, Sikma 13, Richotti 9/3
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Landry 23/6, Jelovac 14, Llompart – Katics 8 – 8

Gipuzkoa Basket (0-2) – Real Madrid (2-0): 76 – 90 (23-28, 14-18, 21-23, 18-21)

Sergio Llull és Sergio Rodriguez parádés összjátékának révén Andrés Nocioni nélkül is könnyed győzelmet aratott a Királyi Gárda, amely elsősorban remek triplamutatójának (57%) és a lepattanócsatában kialakult fölényének (22-36) tudhatta sikerét. Pedig nem kezdett rosszul a san sebastiani gárda: David Doblas és Will Hanley agresszivítása meglepte a kissé álmoskás Madridot (14-9). Ezután Sergio Llull ragadta magához a karmesteri pálcát; az első etap végére ki is harcolta az előnyt Pablo Laso legénysége (23-28). Daniel Diezben égett a bizonyítási vágy ex-csapata előtt, vezérletével újra a „blancók” nyakában lihegett a Gipuzkoa Basket (27-29). Nem sokáig: Sergio Llull mellé Sergio Rodriguez nőtt fel, aki többek között egy a félpályához közeli triplával is keserítette Jaume Ponsarnau tanítványainak életét. A két fél nem volt egy súlycsoportban, a tavalyi ezüstérmes kontrolljátékát alkalmazva csak annyit adott ki magából, amely feltétlen szükséges volt.

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Hanley 18/3, Dean 16/6, Diez 11/6
A Real Madrid legjobb dobói: Rodriguez 19/9, Llull 16/9, Rivers 11/9

La Bruixa D’or (0-2) – FC Barcelona (2-0): 69 – 88 (26-22, 12-19, 17-25, 14-22)

A katalán derbin nem történt meglepetés, bár a gránátvörös-kékek játékára rányomta a bélyeget az ázsiai túra – olyannyira, hogy az első negyedet megnyerte a bátran küzdő Roger Grimau-Marc Garcia-Charles Biviá irányította Manresa (26-22). A fiatal Alex Abrines vette vállára a katalán óriást: 8 egymást követő egységével kezdett helyreállni a „világ rendje” (28-34). De nem sokáig örülhetett a Barcelona: ismét ex-kapitánya Roger Grimau villant, amely azt jelentette hogy csupán egy kosárnyi fórral térhetett Xavi Pascual legénysége az öltözőbe (38-41). A vezetőedző alapos fejmosást tarthatott játékosainak, akik a harmadik negyedben teljesen más felfogásban léptek parkettre. Növelték támadásaik intenzivitását, egyértelműen beindult a „Barca-henger” (42-52). Marcelinho Huertas a játékszervezés mellett a ponttermelésből is kivette a részét, de a második félidőben feléledt a dupla-dupláig jutó Ante Tomic is (14 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz, 2 blokk). Ezután a jóval mélyebb kispaddal rendelkező bajnokcsapat jószerével akkor talált be, amikor akart – Justin Doellmanék végül könnyedén, igazi örömjátékkal szórakoztatták a nagyérdeműt.
A Manresát minden dicséret megilleti: az első félidőben enerváltan pályára lépő Barcát alaposan meglepte harciasságával, de Juan Carlos Navarróék túllendültek árnyékukon és behúzták a kötelező meccset.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Grimau 16, Garcia 12/3, Biviá 11/3
Az FC Barcelona legjobb dobói: Huertas 17/6, Tomic 14, Abrines – Doellman 13/9 – 13/3