ACB Liga – 6. forduló: A Bilbao megcsinálta; a Barca már nem veretlen

(STATISZTIKÁK+VIDEÓK) Tovább robog Európa legnívósabb bajnoksága, a spanyol ACB Liga. A hatodik forduló sem telhetett el rangadók, izgalmas végjátékok, meglepetések nélkül. Megannyi látványos megoldás mellett Hanga Ádám csapata, a Laboral Kutxa talán a vártnál könnyebben diadalmaskodott a szintén Euroligás Unicaja Malaga ellen, a Herbalife Gran Canarianak pedig tényleg sikerült megszorongatnia a Real Madridot. Az addig nyeretlen Bilbao némi meglepetésre kiütötte a Barcelonát, így már csak a "blancók" rendelkeznek makulátlan mérleggel. Nézzük meg, hogyan alakult a spanyol alapszakasz hatodik köre!

CB Canarias (3-3) – FIATC Joventut Badalona (3-3): 95-103 (28-29, 22-36, 22-18, 23-20)

Rögtön a nyitómérkőzésen meglepetés történt, a katalánok idegenben ütötték ki a most már sorozatban harmadszor elbukó CB Canariast. Kiegyenlített első negyed után, a második tíz percben Devoe Joseph és Tariq Kirksay irányításával ellépni látszottak a badalonaiak, 17 perc eltelte után 38-49-et mutatott az eredményjelző tábla. Hiába teljesített jól a hazai fél, a vendég alakulat olyan mutatókat hozott össze, amelyre talán egyik spanyol csapat sem tudott volna érdemben válaszolni: 81 százalékkal értékesítette a hárompontosokat és 71 százalékkal a kétpontosokat! A pontgazdag első félidő után 15 egységyni fórral mehettek  az öltözőbe Alejandro Martinez tanítványai (50-65). 5-0-s rohanással kezdte a Blagota Sekulic és Saul Blanco fémjelezte Canarias a második félidőt, de az elképesztő formában pattogtató Devoe Joseph és Nik Cochram rendre válaszolni tudtak a sárgamezesek akcióira, így tartva kiváló triplamutatóját (62%) – amely a különbséget jelentette a két gárda között – óriási formajavulással immár 50 százalékon áll a FIATC Joventut Badalona (95-103). Az első összecsapás elhozta a hét MVP játékosát is; Devoe Joseph 26 ponttal, 3 lepattanóval, 5 gólpasszal, 5 kiharcolt faulttal, 31-es indexmutatóval járult hozzá a katalán fiesztához.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A CB Canarias legjobb dobói: Blanco 22/18, Sekulic 18, Rost 16/6
A FIATC Joventut Badalona legjobb dobói: Joseph 26/18, Kirksay 16/9, Savané 14

Baloncesto Fuenlabrada (2-4) – Tuenti Movil Estudiantes (1-5): 82-72 (21-14, 17-22, 27-17, 17-19)

A két kisebb madridi együttes derbijével folytatódott a spanyol alapszakasz hatodik fordulója, amelyen magabiztos győzelemnek örülhetett a Carlos Cabezas-Andy Panko-James Feldeine húzta hazai gárda. A vendégek vették jobban a rajtot, Quino Colom próbálta inspirálni övéit, de a hibátlan teljesítményt nyújtó Carlos Cabezas (4/4 dupla, 5/5 tripla!) valamint Andy Panko duója legyűrhetetlennek tűnt az első negyedben (21-14). A második etap a vendégek szája íze szerint alakult, Marko Banic és Dejan Ivanov remekül találták meg egymást, két pontra felzárkózott az Estudiantes (38-36). Fordulás után a narancsmezeseknek jött ki jobban a lépés, koncentráltan, fantasztikus offenzív játékkal „keserítették meg” a vendég csapat életét. Kitűnőnek mondható hárompontos statisztikájuk (64%) volt a siker kulcsa, valamint a 2009-es Európa-bajnokságot nyerő spanyol válogatott tagja, Carlos Cabezas aznapi hibátlan formája.

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Cabezas 23/15, Panko 14/6, Feldeine – Arnold 12/6 - 12
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Banic 15, Ivanov 14/6, Colom – G. Rubio 11 – 11/3

Rio Natura Monbus (1-5) – Valencia Basket (5-1): 70-102 (24-35, 13-23, 13-16, 20-28)

5 forduló óta megállíthatatlanul robog a valenciai gárda, a hatodik fordulóban a Rio Natura Monbus egyletét fektette két vállra, pedig a meccset a hazaiak kezdték jobban. Az első etap felénél még négy pontos előnnyel büszkélkedhettek (13-9), de érkezett is a gyors vendég reakció, egy perccel később már a narancsmezeseknél volt a minimális előny (13-14). Elkapva a ritmust, a Valencia nem kegyelmezett: a Sato-Doellman-Van Rossom trió gyönyörű akciókat vezetve, közönségszórakoztató kosarakkal már a félidőre eldöntötte a találkozó kimenetelét (37-58). Hiába nyerte meg a lepattanócsatát a vendéglátó egylet (32 kontra 25), Perasovic mester legényei a többi statisztikai mutatóban mind jobban teljesítettek, a vezetőedző még azt is megtehette, hogy pályára küldje a 16 éves reménységet, Pablo Perezt. Az utolsó percben már csak az volt a kérdés, eléri-e a Valencia a 100 pontot, de játszi könnyedséggel oldották meg ezt a célkitűzést is.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Muscala 16, Delas 13, Minnerath 10/3
A Valencia Basket legjobb dobói: Sato 21/9, Doellman 18/6, Van Rossom 17/9

UCAM Murcia (2-4) – Gipuzkoa Basket (3-3): 67-85 (15-19, 10-17, 21-25, 21-24)

Berni Rodriguez nélkül várta a találkozót a hazai együttes, de a hatodik percben újabb sérülés történt: Rodrigo San Miguel volt kénytelen elhagyni a pályát és ez látszólag teljesen megzavarta a vendéglátókat (6-14). Bár néhány támadást követően feleszméltek, mégis hátrányban várhatták a második etapot (15-19). Jason Robinson és David Doblas remeklésének köszönhetően 11 pontos fórral térhettek a baszkok a nagyszünetre (25-36). A sérült Rodriguez helyére igazolt Sergio Sánchez nem volt gyógyír csapata számára, sőt az addig vezérszerepet betöltő Scott Wood sem tudott érdemben sokat hozzátenni csapata játékához (3 pont), amelyet a vendégek keményen ki is használtak. A harmadik negyedben végleg eldőlni látszott a meccs, Hanga Ádám ex-csapattársa, Charles Ramsdell egymás után szerzett nyolc pontja kialakította az addigi legnagyobb különbséget (31-49). Hiába volt kiegyenlített a párharc a palánkok alatt (35-35 lepattanó), a koncentráltabb san sebastiani egylet 92 százalékkal értékesítette a büntetőket és négyszer annyi triplát süllyesztett el, mint a hazaiak (3-12). A Murcia nem tudta elviselni Wood gyenge játékát, így Sito Alonso tanítványai megérdemelten zsebelték be a nagyon fontos idegenbeli sikert.

Az UCAM Murcia legjobb dobói: Antelo 18, J. Grimau 15, Lima 11
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 21/15, Doblas 17, Neto 11

Laboral Kutxa (3-3) – Unicaja Malaga (4-2): 82-75 (19-15, 16-20, 25-24, 22-16)

Hanga Ádám együttese az újabb győzelemmel immáron ötven százalékos mutatón áll, újabb áldozata a szintén Euroligás Unicaja Malaga volt: legyőzése mindenképp bizakodásra adhat okot a most már hamarosan honfitársunkat is soraiban tudó baszk egyletnek. Az összecsapás részleteit az alábbi linken már olvashattátok, a videós összefoglalót pedig itt tekinthetitek meg.

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Pleiss 16, Jelinek 12/6, San Emeterio – Hodge 11/6 – 11/6
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Caner-Medley 14/6, Dragic 12, Vázquez 10

Herbalife Gran Canaria (5-1) – Real Madrid (6-0): 70-75 (22-17, 15-22, 16-15, 17-21)

A hatodik kör rangadójának beharangozott összecsapás nem okozott csalódást: a Herbalife Gran Canaria ismét bizonyította, komolyan kell számolni vele, teljes mértékben összecsiszolódott. Fergeteges hangulat fogadta a főszereplőket, amely a hazai félnek kedvezett: 9 percnyi játék után 20-12-es vezetést mutatott az eredményjelző tábla. Kitűnő festékbeli védekezésükkel a „kanárik” sok hibára kényszerítették a fővárosi alakulatot. Azonban Nikola Mirotic és Sergio Rodriguez megkezdték a triplavonal mögüli a tüzelést, amelyek szép számmal be is hullottak, a félidőre már a „blancók” rendelkeztek előnnyel (37-39). A hazai gárda az első etapbeli felfogás szerint kezdte meg a harmadik tíz percet, Eulis Báez (13 pont, 11 lepattanó) keserítette meg a 900. győzelmére készülő csapat életét, minimális különbséggel kezdődhetett hát a rendes játékidő utolsó negyede (53-54). A hajrát jobban bírta a hosszabb és minőségibb játékoskerettel rendelkező Real Madrid, Jaycee Carroll és a látványosan játszó Nikola Mirotic (19 pont, 7 lepattanó) irányításával, a vártnál nehezebben, de győztesként hagyhatták el a pályát. Makulátlan mérlegével a bombaerős Real Madrid az egyetlen veretlen csapat a spanyol elsőosztályos bajnokságban.

A Herbalife Gran Ca naria legjobb dobói: Oliver 20/3, Báez 13/3, O’Leary 8/3
A Real Madrid legjobb dobói: Mirotic 19/6, Rodriguez 13/3, Fernández 11/3

CAI Zaragoza (3-3) – Cajasol (3-3): 66-74 (18-15, 20-23, 15-19, 13-17)

A Dobos Lászlót eddig még be nem vető Zaragoza otthoni veresége a meglepetés kategóriába tartozik, hiába is mutat egyre jobb formát a sevillai Cajasol. Döcögősen vette kezdetét a mérkőzés, az első percek nem a pontszerzésről szóltak. A felek fej-fej mellett haladtak, egyik csapat sem tudta leszakítani magáról a másikat, sőt két negyed eltelte után egállal fordulhattak (38-38). A Zaragoza „bent ragadt az öltözőben”, húzóemberük a grúz Giorgi Shermadini is „szerényebb” (9 pont, 11 lepattanó) performansszal rukkolt elő, míg vendég oldalon Tomas Satoransky és Mark Mata pontos megoldásokkal jutatták előnyhöz csapatukat. A záró etapban is higgadtabb maradt a Cajasol, zaragozai részről 65-70-es állásnál remegtek meg a kezek a büntetővonalon, innen pedig nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból Aito Garcia Reneses legényei, megérdemelt diadallal ötvenszázalékos mutatón állnak.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Jones 13, Tabu 12/6, Llompart 10/6
A Cajasol legjobb dobói: Satoransky – Mata 16 – 16/12, Williams 12, Bamforth 10

Bilbao Basket (1-5) – Regal FC Barcelona (5-1): 80-72 (13-18, 20-17, 21-22, 26-15)

Közel tízezer néző előtt feszültek egymásnak a felek, az első negyedben mutatott játék inkább az erőlködés jegyében telt, mindkét csapat sok hibát vétett, ám ebből a katalánok jöttek ki jobban (13-18). A második negyed 7. percében a gránátvörös-kékek begyűjtötték ötödik személyhibájukat is, amely után minden szabálytalanságnál büntethetett a baszk gárda. A Dairis Bertans fémjelezte gárda pedig nagyon okosan ki is használta a helyzetet: direkt kereste a kontaktust, ám a remek napot kifogó Kosztasz Papanikolau (19 pont, 5 lepattanó) hárompontosaival csekély előny maradt a sztárgárdánál (33-35). Az eddig nyeretlen és veretlen csapat is bőven szolgált szenzációs megmozdulásokkal, Juan Carlos Navarróék többször is meglógtak ellenfelüktől, ám a miribillai közönség is hajszolta övéit. A záró etapban a születésnapos German Gabriel is „megérkezett a mérkőzésbe”, egymás utáni pontjaira nem volt válasza a Barcának, így a hullámzó derbit behúzta az utolsó negyedben extázisba kerülő Bilbao, megtörve nyeretlen szériáját. Ante Tomic és Joey Dorsey összesen 5 (!) egységre voltak képesek valamint Marcelinho Huertas utolsó másfél percében eladott labdáit nem volt képes elviselni a Szuperkupa döntős alakulat.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Bertans 16/3, Gabriel 15/6, Lopez 14/6
A Regal FC Barcelona legjobb dobói: Papanikolau 19/15, Navarro 13/6, Abrines – Nachbar 8/6 – 8/6

La Bruixa D’or Manresa (3-3) – CB Valladolid (1-5): 75-72 (21-14, 20-24, 12-14, 22-20)

Nehéz mérkőzésre készülhetett a Manresa, a több kulcsemberét is elvesztő (Salva Arco, Darryl Monroe) katalán kiscsapat sorozatban elszenvedett három vereségét igyekezte saját közönsége előtt kijavítani. Nagy iramban, az ellenfél hibáit kihasználva, hamar előnybe került a Manresa, amelynek tempóját Ricard Casas időkéréssel próbálta megzavarni (17-10), sikertelenül. Suka-Umu egyéni akciókba kezdett, amelyre általában a svéd Marcus Eriksson válaszolt. Szorosan tapadtak egymásra a felek, de beragadt Hanga Ádám ex-csapata; csak büntető vonalról szerzett pontokat. A Valladolid megérezte a győzelmi lehetőséget, de  a kulcsmomentumokban előlépő Eriksson higgadt fejjel értékesítette a faultokért járó büntetőket hét másodperccel a rendes játékidő vége előtt, így az izgalmas hajrát elbukta a vendég gárda.

A La Bruixa D’or Manresa legjobb dobói: Eriksson 21/9, Kouguere14/6, Waters 11
A CB Valladolid legjobb dobói: Suka-Umu 19/6, Johnson 14/3, Andjusic 11/9