ACB Liga - 10. forduló

Hangáéknek a múlt hét után nem sikerült az újabb bravúr, ezúttal Bilbaoban szaladtak bele egy nagyobb pofonba.  Nem született meglepetés a hétvégén, mindenhol nyertek az esélyesek, a legizgalmasabb párharcot Valladolidban izgulhatták végig a szurkolók, ahol csak hosszabbításban dőlt el a derbi a vendég Fuenlabrada javára.

Bizkaia Bilbao Basket – Assignia Manresa 83-63

Hanga Ádám és klubja, a spanyol Manresa Bilbaóban lépett pályára ma este a kontinens legerősebb nemzeti bajnokságaként ismert ACB Liga alapszakaszának 10. fordulójában, ahol sajnos végig alárendelt szerepet játszott a katalán kiscsapat, ráadásul a most irányítóban szerepeltetett magyar légiósnak sem ment a pontszerzés.

Hanga kezdőként szerepelve, szinte végig irányító poszton játszva 27 percet kapott a bizonyításra, ami alatt 2 pontot dobott 4-ből 2-es büntetőzéssel. Mezőnyből mind a 9 kísérlete célt tévesztett, ezek közül 4 érkezett a triplavonalon túlról. A játékszervezésből 4 gólpasszal vette ki a részét, ezen felül 3 lepattanó, 1 szerzett labda és 5 kiharcolt fault került fel honfitársunk neve mellé. A negatív oldalra 2 eladott labda jutott.

A Manresa kezdőirányítója, Javi Rodriguez nélkül utazott el a baszk rivális otthonába, emiatt Hanga a kezdőben egyes poszton kapott szerepet, s kezdetben igen aktív volt, de a gólpasszokon kívül nem nagyon jött össze számára semmi sem, egyszerűen bedeszkázták a hazai gyűrűt, gyorsan el is lépett a Vasziliadisz vezette Bilbao. A frissen megválasztott "Év Játékosa" sajnos később sem tudott feljavulni pontszerzésben, de legalább a katalánok csapatszinten összeszedték magukat, amihez Ádám kiváló szervezőjátékkal járult hozzá. A félidőben tisztesnek mondható, 8 pontos távolság volt a felek között, ám a harmadik etapban eléggé rosszul jött ki a lépés a vendégeknek és a padról hatékony játékkal beszálló Moermann és társai el is döntötték a mérkőzést.

Ezzel a sikerével már 8 - 2-vel áll a Kacikarisz-legénység, míg Hangáék csupán 1 - 9-es mutatóval rendelkeznek, s a 18 csapatos mezőny utolsó helyén tanyáznak, igaz még másik három gárda is ugyanennyi győzelmet számlál.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Herbalife Gran Canaria – Valencia Basket 65-79

Ötös győzelmi szériája szakadt meg hazai pályán a Gran Canariának, miután a Valencia végig kézben tartva a mérkőzést, magabiztos sikerrel zárta a két élcsapat találkozóját. Justin Doellmann tarthatatlannak bizonyult a vendégeknél, az ex-manresai játékos 23 pontnál állt meg, őt San Miguel 14-el követte, emellé kiosztott még négy gólpasszt is. Hazai oldalon Slokar jutott egyedül tíz egység fölé, 12 pontja mellett lekapkodott öt lepattanót is, csak társa nem akadt igazán a Valencia ellen, Newley igyekezete dicsérhető még, ő a 9 pontja mellé 4-4 lepattanóval és gólpasszal próbálta tovább növelni a kanárik sikerszériáját.

Asefa Estudiantes Madrid – Blusens Monbus Obradoiro 89-66

Egészen elképesztő produkcióban lehetett része a madridi szurkolóknak, a hazaiak kedvence, Carl English egy 39 pontos performansszal vezette győzelemre az Estudiantest. A házigazdák kanadai ásza nyolc triplát értékesített (11 kísérletből), de a kezében landolt hat lecsorgó laszti is és összességében 43-as teljesítményindexszel zárta az összecsapást. A hárompontosokkal egyik csapatnak sem gyűlt meg a baja, mindkét fél 14-14 távolit süllyesztett el a másik gyűrűjében, ám a félidő után kipukkadó Obradoiro sem a duplák, sem a büntetők terén nem tudta felvenni a versenyt esélyesebb riválisával. English fantasztikus mérkőzésén túl ne szaladjunk el a többiek mellett sem, mert Gabriel 13 pontos, 7 lepattanós, 6 gólpasszos mutatója sem kutyafüle, de említhetnénk Granger 10 pont, 5 lepattanó, 7 gólpasszát, vagy Barnes dupla-dupla közeli (9 pont, 9 lepattanó, 3 szerzett labda) teljesítményét is. A vesztes félnél Corbacho 21 pontja az egyetlen árván maradt értékelhető produkció az összecsapásról.

Blancos de Rueda Valladolid – Mad-Croc Fuenlabrada 102-104 – hosszabbítás után

Őrületes csatát hozott a Fuenlabrada valladolidi vendégeskedése. A mérkőzés nem a kőkemény védekezéséről marad híres, sokkal inkább a triplaparádéjáról, ami eldöntötte a végjátékot is, ahol Gladyrról maradtak le a lila mezesek, az ukrán játékos pedig kíméletlenül bevágta a sarokból második hárompontosát. Mindkét együttesben öten értek el dupla számjegyű termést, a Valladolidnál Nacho Martin 26 pontját O’Leary dupla-duplával (15 pont, 12 lepattanó), David Navarro pedig remek irányítójátékkal (15 pont,9 gólpassz) támogatta meg, de ez is kevés volt az egységesebb Fuenlabradával szemben. A vendégeknél Feldeine vitte í prímet, a doiminikai-amerikai kettős állampolgárságú légiós 31-el zárt, őt Valters és Colom követte 15-15-el, míg a meccsnyerő triplát a helyére küldő Gladyr 14-nél fejezte be a találkozót.

Real Madrid – CAI Zaragoza 94-79

Hazai pályán a vártnál talán kicsit nehezebben, de megőrizte veretlenségét a listavezető Real Madrid. A Zaragoza egy percig sem adta fel a bajnoki cím – most már biztosan – legfőbb várományosának otthonában, az utolsó negyedben is visszajöttek négy pontra, ám a végét jobban bírta a Carrol (18/6) vezérelte házigazda, amivel behúzta 10-ik győzelmét is a szezonban a királyi gárda. Mondhatni szokott módon röpködtek az alley-oopok a madridiaknál, Slaughter, Lull és Fernandez is behúzott egy-egy föllöbbölt átadást, míg az eddig sérült Hettsheimer pont egykori kenyéradója ellen debütált a fővárosiak színeiben, bár hét perc játék alatt semmi érdemlegeset nem produkált a pályán (egyelőre). A Zaragozát Van Rossom (15/9 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz) és Norel (20 pont, 10 lepattanó) tartotta meccsben a végjátékig, ott azonban a nagyobb rotációval bíró vendéglátók átrobogtak rajtuk.

FIATC Joventut Badalona – CB Canarias 92-81

Három vereség után tudott javítani a katalán együttes, habár kiváló első félidejük után majdnem megégették magukat Corey Fisherék (29/15 pont, 5 gólpassz). 20 perc játékot követően már 25-el járt előrébb a Badalona, ám a nagyszünetet követően mintha az öltözőben ragadtak volna a házigazdák, teljesen leblokkoltak a harmadik szakaszban, a Canarias pedig egy 6-25-ös etappal visszahozta magát a mérkőzésbe. Sőt, az utolsó negyed derekán a vezetést is át tudták venni, ám ekkor Fisher és a nagyon hasznosan játszó Kuzmic (11 pont, 10 lepattanó) vezette katalánok mozgósították vésztartalékaikat és behúzták az egyszer már megnyert mérkőzést.

Lagun Aro GBC – Caja Laboral 69-71

Hiába játszott parádésan Javi Salgado (27/21 pont, 5 gólpassz), hiába zárkózott fel hozzá Ibekwe is hasznos játékkal (16 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), a palánk alatti nyomasztó vendég fölényt (44-22 a festékben, 38-26 a lepattanóharc) nem bírta el Sito Alonso alakulata, ami végül a vesztüket is okozta. Merthogy a visszatérő Nemanja Bjelica egy támadólepattanót követően pöccintette vissza a győzelmet jelentő kosarat, amire már nem tudott válaszolni a Lagun Aro, habár kétszer is kísérletezhettek a hazaiak. A Caja Laboralnál ismét Nocioni volt az igazi nyerőember, az argentin sztár masszív dupla-duplával (21 pont, 15 lepattanó) szint egymaga cipelte el a célvonalig együttesét.

Unicaja Malaga – UCAM Murcia 85-58

Álló ovációval köszöntötték a malagaiak a klub legendájának számító Berni Rodriguezt, aki a nyáron távozott tőlük Murciába. A rutinos játékmester öröme azonban mindössze egy negyedig tarthatott, tíz percnyi játékot követően érvényesítette a papírformát Jasmin Repesa legénysége és magabiztos győzelmet aratott hazai pályán. Ötn érték el a tíz pontos határt az andalúzoknál, közülük is Vidal volt a legtermékenyebb 15-el, míg Zoric a 14 pontja mellé leszedett hét lepattanót is. A vendégek dolgát nagyban nehezítette, hogy Raglanden kívül (20/12 pont, 5 lepattanó) nem akadt egyetlen kiugró teljesítmény sem, az eddig húzóember Marcus Lewis 13 perc játék alatt mindössze három pontra volt képes.

FC Barcelona Regal – Cajasol Sevilla 78-64

Ismét egy nehéz szülésen van túl a Barcelona, a katalánok csak a félidő után tudtak robbantani a harmatos Sevilla ellen, a harmadik etapban robogtak át a vendégeken Navarroék. Bogdanovics szép estét zárt (19/9) ugyan a vesztes oldalon, de a több kiegyensúlyozott teljesítmény ért ezúttal győzelmet, Tomic 14 ponttal és 8 lepattanóval volt a házigazdák legjobbja. A hazai sikerben nagy szerepet játszott, hogy a címvédő uralta a festéket az összecsapáson, Lorbekék 33-23- nyerték a lepattanócsatát, és hogy kárpótolják szurkolóikat az eddigi gyengébb szerepléséért, néhány közönségszórakoztató jelenettel kárpótolták a kilátogató drukkereket.