ACB Liga - 12. forduló

Ahogy az előző fordulóban hazai pályán nem volt jó játszani (csupán két hazai siker), úgy a mostani hétvégén idegenben jártak pórul a csapatok, miután csak a Real Madrid tudott nyerni távol az otthonától. Hanga Ádám eddig legjobb teljesítményével rukkolt elő, mióta Spanyolországban pattogtat hazánk első számú kosárlabdázója, fájó, hogy a Manresa újabb veresége miatt lemaradt a forduló játékosa címről. A blancókat továbbra sem tudja senki megállítani, míg a Barca újabb vereségbe szaladt belem ezúttal a Kanári-szigeteken.

UCAM Murcia – Assignia Manresa 95-80

Hanga Ádám csapatával, az Assignia Manresával Murciában vendégszerepelt és bár a győzelem nem jött össze a jól küzdő és végre egész ötletes támadójátékkal előrukkoló katalán kiscsapatnak, ám honfitársunk óriási ACB-s karriercsúcsot repesztett a maga 24 dobott pontjával, ráadásul 28-as VAL értékmutatója is messze a legjobb, amit spanyolországi pályafutása alatt eddig össze tudott hozni egy mérkőzésen belül.

Hanga kezdőként pályára lépve 24 ponttal, 5 lepattanóval, 2 gólpasszal, 1 szerzett labdával és 9 kiharcolt faulttal zárt, ami mellé 4 labda került fel a negatív oldalra nála, összesen 28 VAL-t ért el 30 játékperce alatt. Teljesítményének értékét növeli, hogy - írd és mondd - összesen 9(!) mezőnykísérletre volt szüksége, ezekből 6-ot értékesített is, a kétpontosak hibátlanul dobta (4-ből 4), míg a triplavonalon túlról 5-ször próbálkozott, s 2-szer be is talált. Rengeteg kiharcolt faultjának hála sorra dobhatta a büntetőket, s 14-ből 10-szer nem is remegett meg a keze, így jött össze számára az idénycsúcs, amivel a spanyolországi karrierje legjobbját is megdöntötte, tavaly az Unicaja Malagának dobott 21 pontot, eddig az volt a legjobbja az ACB-ben.

A képet sajnos árnyalja, hogy a védekezésben nem sokat mutató Manresa 95 - 80 arányban elbukott, s továbbra is csupán egy győzelemmel állva, 1-12-es mérleget birtokolva a 18 csapatos mezőny utolsó helyén áll a Lagun Aróval holtversenyben. Az is igen hízelgő statisztika, mely szerint Hanga a 15 ponttal elvesztett mérkőzésen csak -4-es +/- mutatót ért el.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

CB Canarias – Blancos de Rueda Valladolid 74-68

Utolsó négy mérkőzéséből a harmadikat húzta be a Canarias a Valldolid ellen köszönhetően remek harmadik negyedüknek, ahol mindössze kilenc ponton tartották a vendégeket. Levi Rost (19 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda) és Jakim Donaldson (14 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) voltak a nyerőemberek a tenerifeieknél, míg a túloldalon a Renfroe (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz), Grimau (13 pont, 6 lepattanó) páros próbálta meccsben tartani a lila mezeseket, de az egyre jobb formába lendülő házigazdák ezúttal túl nagy falatnak bizonyultak.

CAI Zaragoza – Unicaja Malaga 82-64

Rámehet a Malaga szezonja a sikeres Euroliga szereplésre, az andalúzok ugyanis utolsó hét fellépésükből ötször vesztesen hagyhatták el a pályát az ACB Ligában. A Zaragoza a második félidőben váltott ritmust a 21-ig jutó Henk Norel vezérletével, a térfélcserét követő 20 percet 48-29-re abszolválták a vendégek, ami nem is meglepő a házigazdák alig 40 %-os mezőnymutatóját látva. Urtasun tudta csak tartani a lépést a zaragozaiakkal, az irányító 20-nál állt meg, rajta kívül csak a legutóbb betliző Gist igyekezet dicsérhető, de a többi ász ezúttal (ismét) csődöt mondott. A 12 triplát termelő vendég alakulatnál több jó egyéni teljesítmény is akadt, Van Rossom (13 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz), Toppert (12 pont) és Llompart (7 pont, 4 lepattanó, 5 gólpassz) is elemében volt a találkozón, amely után a Malaga kikerült a bajnoki tabellán a legjobb nyolc csapatból.

Caja Laboral – Bilbao Basket 81-80

Nagy csatát hozott a baszk rangadó, ahol hiába uralta szinte az elejétől a mérkőzést Nocioni-Heurtel kettős vezette Caja, a Bilbao végig tapadva ellenfelére közel volt az idegenbeli sikerhez Vítoriában. A meccsen remekül játszó Lamont Hamilton 20 pontja ellenére nagy bakit követett el a végjátékban, amikor a labda egy kisebb alapvonali lökdösődésben kipördült a kezéből, így a házigazdák biztosíthatták be a győzelmüket az ellentámadásból. Az amerikai még egy utolsó másodperces triplával szépített ugyan, de ez már csak az eredmény kozmetikázásra volt elég, a Bilbao egymás után másodszor kapott ki a bajnokságban.

Mad-Croc Fuenlabrada – Asefa Estudiantes Madrid 70-63

Negyedik mérkőzésén a harmadik zakójába szaladt bele a szezont jól kezdő Estudiantes, hiába játszott ismét ellenállhatatlanul a venezuelai csoda, German Gabriel (15 pont, 7 lepattanó) és hozta a szokásos dobóformáját Carl English (16 pont), a narancssárga mezes had ellen ezúttal ez kevés volt. A két ászon kívül Granger elképesztően hasznos játékkal rukkolt elő, az amerikai közel volt a tripla-duplához (9 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz), ami a spanyol bajnokságban több, mint megsüvegelendő teljesítmény, de hármójuk produkciója sem volt elég a lepattanókat embertelen tempóban gyűjtögető Mouhamed Sene (19 lepattanó) fémjelezte hazaiakkal szemben. A madridiak az utolsó játékrészre még hat pontos előnnyel fordultak, ám ekkor nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt a Mainoldi (14), Feldeine (14) duó működtette támadógépezet és 23-10-s etapot produkálva a mga javára fordította a mérkőzést.

Cajasol Sevilla – Lagun Aro GBC 73-57

Ahányan cseréltek volna tavaly Sito Alonsoval, most körülbelül ugyanennyien visszakoznának ettől a Lagun Aro idei szereplését látva. A baszkok szenvednek a bajnokságban, eddigi egyetlen győzelmüket a szintén ligautolsó Manresa ellen aratták hosszabbításban, jelenleg pedig hatos nyeretlenségi szériában vannak. A Sevilla is átgázolt rajtuk a Satoransky (16 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz), Bogdanovics (15 pont, 5 lepattanó) duónak köszönhetően, míg a vendégeknél Guilem Rubio tudott csak kiegyensúlyozott teljesítménnyel előrukkolni, Doblas a ponterős játékát (16) 7 eladott labdával és két technikai hibával csúfította el. Ahogy süllyed a Lagun Aro, úgy kezd magára találni a Sevilla, a gárda egymás után a második baszk skalpot (múlt héten Bilbaóban nyertek) gyűjtötte be idén, amivel lélegzetvételnyi előnyhöz jutott a kies zóna csapataival szemben.

Valencia Basket – FIATC Joventut Badalona 107-75

Egy negyed után elfogyott a Badalona puskapora, a Valencia pedig átrohant a katalánokon, félelmetes, 38 pontot szerezve a második etapban. A vendégek számára a mélypontot az hozhatta el, amikor Európa Kupás ellenfelük büntető után ért el gyors gól, alig három másodperc alatt, de az egy félidő alatt kapott 63 pontot sem teszik majd ki az ablakba… A tét nélkülivé váló találkozón Kelati újra régi fényében villogott sérülését követően, a Valencia sztárja hat trojkával jelentkezett és 26 ponttal volt csapata legjobbja, amivel maga mögé utasította a 23-ig jutó Doellmannt is. A Badalonánál Gaffney (17) és Moses Randall (17) játéka dobott valamelyest az összképen, de egy-egy szép megmozdulást leszámítva nem sok babér termett ezen a találkozón a vendég együttesnek.

Blusens Monbus Obradoiro – Real Madrid 87-97

Megizzasztani tudta csak az éllovas Realt az idény egyik meglepetéscsapata, a bravúrról azonban szűkebb rotációja miatt lemaradt az obradoiroi had. Borzasztóan kemény mérkőzésen van túl a királyi gárda, a 20 pontos Kendall vezette házigazdák az utolsó pillanatig küzdve nehezítették meg a bajnoki címre törő fővárosi együttes dolgát, amely ismét szétdobta ellenfelét a triplavonalon túlról (12 db). A két fővezér a spanyol válogatott két alapembere, Segio Llull (22 pont, 4 gólpassz) és Rudy Fernandez (16 pont, 4 gólpassz) voltak, de Carroll (16) és Rodriguez (12) is nagyon érezte a dobást ezen az estén. A Real továbbra is veretlen a bajnokságban, és ha a következő körben legyőzi a Valenciát odahaza, akkor már biztosan az élen zárja a 2012-es esztendőt.

Herbalife Gran Canaria – FC Barcelona Regal 81-69

Az biztos, hogy az elmúlt évekhez képest sokkal nehezebb dolga lesz a Barcának, ha ismét magasba szeretné emelné a bajnoki címért járó serleget jövő nyáron, pláne, hogy ötödik vereségével jelenleg csak a hetedik helyet foglalja el a tabellán. A mostani kudarc egyik legfőbb okozója, Spencer Nelson, aki dupla-duplával (20 pont, 10 lepattanó) tette le a névjegyét a címvédővel szemben, amellyel a hét játékosa titulus is az ő zsebébe vándorolt. A katalánok a végjátékban vesztették el a mérkőzést, a kanárik extázisban játszottak ekkor, közönségük pedig belehajszolta őket a gránátvörös-kékek legyőzésébe. Navarro (15/12) és Tomic (15 pont, 12 lepattanó) hozták a formájukat, ám a többiek teljesítménye továbbra is hullámzó, így pedig gondban lehet a Barcelona az idén igencsak kiegyenlített mezőnyben a minél jobb rájátszást érő helyek kiharcolásáért. Ne temessük azért őket, nagyon sok van még hátra a bajnokságból és az év végén, december 30-án a Real elleni örökrangadón még megmutathatják, hogy mennyi is van még bennük a hátralévő fordulókra.