ACB Liga - 13. forduló

Őrület volt 2011 utolsó fordulója a spanyol bajnokságban, óriási meccsek, elképesztő végjátékok, bombameglepetések, nyugodtan kijelenthetjük, hogy az év legjobb játékhetén vagyunk túl.

FC Barcelona Regal - Assignia Manresa 74-61

Újabb hatalmas kihívás állt Hanga Ádám és csapata, az Assignia Manresa előtt, hiszen a holtversenyes listavezető Barcelona otthonában volt jelenése a katalán „kistestvérnek”. A Juan Carlos Navarro-t nélkülöző hazaiak szerezték a találkozó első pontjait, de hamar fordított a Manresa, s nem is hagyta leszakadni magát a Doellman, Downs páros húzta vendég alakulat. 14 – 13-nál, 7 perccel az összecsapás startja után állt be csereként a magyar légiós, aki sokat nem vállalkozott kezdetben, ám egy-egy pattanót meg tudott kaparintani, ezzel segítve övéit. Mivel Rodriguez, a vendégek kezdőirányítója egy perc játék után már nem tudta folytatni, így Hangának is részt kellett vállalnia a játékszervezésben.

Az egállal zárt első periódus után a másodikban továbbra is remekül védekeztek Hangáék, ám a támadással már bőven akadtak gondok, 30 – 25-nél alakult ki először „észrevehetőnek” tekinthető differencia, de éppen honfitársunk vert be egy emberes triplát középről egy minutummal az első félidő zárása előtt, így 4 egységnyi hazai fórral mehettek pihenőre a felek.

A lepattanóharcot csúnyán elvesztő (46 – 32) Manresa a fordulás után nem sokat tudott kezdeni Eidson-ék támadógépezetével, a Barca fokozatosan lépett el, 9 egységnyi vendég hátránynál éppen Hanga két sikeres büntetője akadályozta meg, hogy először kétszámjegyű legyen a differencia, de ami késett, nem múlt, Eidson 44 – 34-nél megtörte ezt a „jeget”. Hanga ekkoriban sorra harcolta ki a személyi hibákat, s előbb kettőből egyszer, majd kettőből kétszer talált be a vonalról, a harmadik negyed vége előtt újra 10-en belülre hozta a Manresát, de Eidson triplája azt eredményezte, hogy már 12-vel ment a katalán sztárgárda az utolsó etapra fordulva.

Ott már hiába minden igyekezet a vendégek részéről, a szokásos control game bőven elég volt a Barcelonának, hogy végül simán, de nem túlerőlködve diadalmaskodjon és megőrizze vezető helyét a táblázaton. A Manresa ezzel (az egyébként nyilvánvalóan kalkulált) vereséggel már csupán 5 – 8-as mérleget tudhat magáénak, de még ezzel is a középmezőnyben tanyázik, éppen megelőzve többek közt Lóránt Péter Lagun Aro-ját.

Hanga Ádám bőven kapott lehetőséget a bizonyításra, hiszen összesen majd 23 percet töltött a parketten, ami alatt 8 pontig, 4 lepattanóig, 2 gólpasszig és 1 – 1 blokkig, valamint szerzett labdáig jutott. Ezek mellett érdemes megemlíteni, hogy végre újra bejött egy triplája (1-ből 1), valamint büntetőből is a szokásosnál jobban dobott (6-ból 5), s csupán 1 eladott labda áll a negatív oldalon a statisztikájában. Mezőnyből 2 kísérletéből egy sem talált a gyűrűbe, de 6 kiharcolt faltja tanúsítja, okosan ment befelé és ez kifizetődő volt számára. 16-os VAL-jával egyébként holtversenyben a legjobbja volt a Manresának ezen az estén, a másik oldalon is csak Sada ért el éppen ennyit. Gratulálunk, Ádám!

A hazaiaknál egyébként elképesztő csapatteljesítményt láthattunk, hiszen 8 Barca-játékos is 5, illetve 14 pont között termelt, a legeredményesebbjük a 14-ig jutó Eidson volt, de Lorbek (12) és Mickeal (10) is elérte a 10 egységet. A vendégeknél Hanga mellett a 12 pontig jutó Doellman, valamint a 11 ponttal és 7 lepattanóval záró Downs nyújtottak átlag felettit, de így sincs miért szégyenkeznie a Manresának, mely legközelebb január 4-én játszik bajnokit, méghozzá hazai pályán fogadja a Murcia együttesét 21:00-ás kezdettel.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Cajasol Banca Civica – Unicaja Malaga 68-72

Nem okozott csalódást egyik csapat sem, a várt izgalmakat kaptuk, a két ”óriás” főszereplésével. Jobb hazai rajt után gyorsan összekapta magát a zöld mezes vendég együttes és innentől szinte végig fej-fej mellett haladt a két gárda, percekig kosaranként változott a vezető szerepe. A harmadik negyed végére lélektani előnyt tudott szerezni a házigazda Sevilla, de a hat pontos fór nem volt elegendő, hogy a lefújáskor is ők örüljenek, a Malaga nagy hajrával, tíz ponttal megnyerve az utolsó felvonást behúzta a derbit.

Davis és Freeland igazi vezére volt saját csapatának, kettejük külön harcát – csakúgy, mint a mérkőzést – a brit center nyerte, miután 14 pont, 10 lepattanós dupla-duplával vezette győzelemre a vendégeket. Urtasum és Calloway hatékonyan támogatta a Cajasol nagyemberét, míg a túloldalon a Garbajosa-Fitch-Valters trió teljesítménye kellett a sikerhez, utóbbi öt hárompontossal terhelte meg a sevillaiak gyűrűjét. Öt kiosztott blokkal védekezésben is felülmúlta vendéglátóját a Malaga, Freeland ebből is kivette a részét, kétszer is hatalmas sapkával állította meg a betörő játékosokat. Nagy meccset nyert Jesus Mateo legénysége, akik ezzel a győzelemmel holtversenyben a tabella második helyén szilvesztereznek. Nagy erőpróbával kezdi az újévet mindkét csapat: a Cajasol az egyre jobb formát mutató Lagun Aro vendége lesz, míg az Unicaja egy másik Euroligás klubbal randevúzik, a Bilbao gárdája látogat hozzájuk január első játéknapján.

Bizkaia Bilbao Basket – Caja Laboral 79-80

Kostas Vasiliadis az egyik legbiztosabb kezű büntetődobó az egész Ligában. A görög bedobó most is halálbiztos pontossággal értékesítette a neki megítélt dobásokat a vonalról, amíg el nem jött az utolsó tíz másodperc. Egy pontos hátrányban a Caja Laboralnak faultolnia kellett, de a Bilbaonak is volt esze és a hellénnek passzolták be a labdát, akik így már zsebükben érezhették a két pontot és a győzelmet (de legrosszabb esetben is a hosszabbítást). Ám a sors furcsa fintora közbeszólt, bebizonyítva, hogy ezek a klasszisok is csak emberek, Vasiliadis hibázott, így esélye nyílt megnyerni a meccset a baszkoknak. A rutinos Prigioni kezében jó helyen is volt a játékszer, de a kettőzés után jobbnak látta továbbadni az amúgy nem igazán villogó San Emeterionak a labdát, aki felé hiába repültek a bilbaoi védők, ő rezzenéstelen arccal süllyesztette a gyűrűbe a minden eldöntő triplát. Egy ponttal vágott vissza az Euroligás búcsúért a Caja a szezon talán legjobb mérkőzésén.

Az elképesztő végjáték persze nem jött volna létre ha nem nyújtanak többen is kiemelkedő teljesítményt mindkét oldalon. A már említett argentin kisember mellett Teletovic újra igazi vezére volt csapatának, 24 ponttal és 7 lepattanóval segítette csapatát a győzelemhez, de Bjelica hasznos mezőnymunkája is kellett a sikerhez. Aaron Jackson hiába cikázott át többször is a vendégek védelmén, Vasiliadis hiába dobott kitűnően az egész mérkőzésen, hiába jöttek vissza a hazaiak hét pontos hátrányból az utolsó negyedben, a végén San Emeterio szava (keze) döntött, óriási győzelemhez segítve a baszk sztárgárdát.

UCAM Murcia – Asefa Estudiantes Madrid 88-75

Kiegyenlített első félidő után a házigazdák átrohantak az Estudiantesen, és 16 ponttal megnyerve a második húsz percet, magabiztosan húzták be hazai pályán három vereség után az első győzelmüket. A festékben domináló (52-30) Murcia sikerének kulcsa a nagyobb összhang és a jobb csapatjáték volt: öten is tíz pont fölött zártak - a legeredményesebbnek a 19-ig jutó Jordi Grimau bizonyult -, de a kiszolgálásban is jobban jeleskedtek a vendéglátók, 13 gólpasszukkal szemben a madridiak csak kétszer találták meg egymást dobóhelyzetben. A Murcia győzelmével és az Asefa vereségével jelenleg holtversenyben tanyáznak a kieső helyen, így mindkét csapatra ráfér az újévi fogadalom, hogy ne kelljen búcsúzniuk jövőre a spanyol első osztálytól.

CAI Zaragoza – Blusens Monbus Obradoiro 80-71

Három negyedig nem bírtak egymással a csapatok, aztán az utolsó negyedre elfáradt a vendég együttes és a parádés napot kifogó Bracey Wright vezérletével végül simán hozta a kötelezőt hazai pályán a Zaragoza. Az amerikai irányító 28 ponttal, 11 kiharcolt faulttal, 5 lepattanóval és 2 blokkal segítette győzelemhez csapatát, tette mindezt 78 százalékos dobóteljesítménnyel mezőnyből. A triplavonalról még ennél is félelmetesebben célzott, hat kísérletből ötször volt eredményes (83 %!!!), de az egész csapat kiválóan tüzelt a 6,75-ön túlról, 14 hármasukkal gyakorlatilag ”szétdobták” az Obradoiro gárdáját. A vendégek – mint már sokadszor a szezonban – a meccs legszebb jelentével vigasztalódhattak: Palacio hát mögötti átadását Washington húzta a gyűrűbe egy gyorsindítás után, a meccsen járt érte a két pont, a lefújáskor már nem (a győzelemért), így az Obradoiro visszacsúszott a kiesést jelentő utolsó előtti pozícióba.

FIATC Joventut Badalona – Real Madrid 78-75

Újabb bombameglepetés, újra a Real Madrid kapcsán, akiket most a Badalona kapott el Katalóniában egy rendkívül izgalmas mérkőzésen. A hazaiak végig nagyon kemény védekezéssel rukkoltak elő, amiben sorozatos szabálytalanságokkal próbálták tördelni Euroligás ellenfelük játékát, sikerrel. Pablo Laso fiai 38-szor (!!) állhattak a büntetővonalra (a Badalona nyolcszor…), amiből ”csak” 25-t tudtak értékesíteni, és bár ez a különbség döntő is lehetett volna, a vendéglátók a triplavonalon túlról mégis lépést tudtak tartani jóval esélyesebb ellenfelükkel, miután 10-szer voltak eredményesek távolról, szemben a fővárosiak két jó kísérletével. A végjáték ennek megfelelően idegtépőre sikeredett, három pontos katalán előnynél kétszer is eljutott dobásig a Real, de ezzel csak a gyászos triplamutatójukat (2/12) rontották még tovább, egyenlíteniük nem sikerült.

Blancos de Rueda Valladolid – Valencia Basket 74-65

A forduló legnagyobb bravúrját nem lehet elvenni a Badalonától, no de a Valladolid győzelme az Euórpa Kupa legjobb 16 csapata közé jutott Valencia ellen is a papírforma egyik legnagyobb borulása volt a héten. A házigazdák három negyeden keresztül folyamatosan növelték a különbséget a dupla-dupláig (18 pont, 11 lepattanó) jutó Jason Robinson vezetésével, majd a végén kiengedtek egy kicsit, de még így is elég volt az előnyük, hogy behúzzák hat vereség után ezt az önbizalom növelő győzelmet. Érdekesség, hogy a kerete alapján jóval előbbre taksált Valencia nem tudott mérkőzést nyerni december hónapban, amivel már csak egy hajszál választja el őket attól, hogy kiessenek a legjobb nyolcból az ACB Ligában, amivel búcsút is inthetnének a Király Kupás álmaiknak. A Valladolid építkezhet ebből a sikerből az újévre, de ezzel a győzelemmel együtt is még mindig a tabella legalján töltik a Szilvesztert.

Baloncesto Fuenlabrada – Lucentum Alicante 60-64

Jó meccset vártunk és meg is kaptuk a két, szezon eleje óta jelentős változásokon átesett csapat összecsapásán. Uralta az első játékrészt a hazai gárda, ám a harmadik negyed végén még meglevő három pontos előnyét nem tudta megtartani a Fuenlabrada és a lepattanó harcot fölényesen nyerő (47-30) Alicente nagy hajrával meg tudta fordítani a mérkőzést, amivel felkúszott holtversenyben (4 csapat áll 10-3-al) a második helyre a bajnokságban. Az Alicante vezére, Kaloyan Ivanov ezúttal inkább a lecsorgó labdák begyűjtésében jeleskedett (17 lepattanó), mintsem a pontszerzésben (azt Ellis és Barnes vállalták magukra), igaz emberére akadt Mouhamed Sene személyében, aki összesen hat sapkát osztott ki a vendégeknek, közte négyet a bolgárnak. Örömre mégis előbbinek volt oka a lefújáskor, a madridiaknak pedig lesz még egy-két álmatlan éjszakájuk, hogy hogyan oldják meg Ayon és Bioymbo távozását, mert Sene csak a védőtérfélén lehet gyógyír a problémára.

Gran Canaria 2014 – Lagun Aro GBC 45-78

Meglepetés, meglepetés hátán, amiből a sérült Lóránt Péter nélkül felálló Lagun Aro is kivette a maga részét. No persze nem az a bravúr, hogy a san sebastian-iak győzni tudtak a Kanári-szigeteken, hanem, hogy gyakorlatilag a földbe döngölték a házigazdákat, 33 pontos vereséget mérve rájuk. Negyedről negyedre távolodott vendéglátójától az Andy Panko vezette Lagun Aro, csak az utolsó, rendkívül pontszegény felvonást engedték oda a Gran Canariának (10-6). Az amerikai ismét parádés játékkal vitte a hátán csapatát, 23 ponttal, 5 lepattanóval, 4 gólpasszal és 4 labdaszerzéssel vezette győzelemre a vendégeket, akik jó védekezésüknek is köszönhetik a sikert, 19-szer kergették eladott labdába a sárga mezeseket. A hazaiak pocsék dobóformája sem segített rajtuk, távolról 21 kísérletből mindössze egyetlen egyszer találtak a gyűrűbe, ráadásul egyetlen játékosuk sem tudott tíz pont fölé jutni a 40 perc során. A hármas győzelmi szériát építő Lagun Aro ezzel beérte a másik ”magyar” együttest (Manresa) és holtversenyben a 12-ik helyre jöttek fel Lóránték a tabella utolsó helyéről.