ACB Liga - 14. forduló

A ”szokásos” forgatókönyv Spanyolországból: a Real továbbra is veretlen, a Barca újra bukott. Igaz a verség ezúttal elviselhetőbb, mivel az Andy Pankoval megerősödött Malaga otthonában botlottak Navarroék egy nem mindennapi végjátékot hozó mérkőzésen. Hanga Ádám remekelt, ám honfitársunk spanyol karrierjének legjobb egyéni produkciója sem volt elég az esélyesebb Valencia legyőzéséhez.

Assignia Manresa – Valencia Basket 86-87

Hanga Ádám egy héten belül másodszor is az egész spanyol bajnoki mezőny legjobbjai közé került, miután 23 ponttal és 29 VAL-os teljesítményindex-szel vezette harcba a nagyot küzdő, de végül nagyon pórul járó Assignia Manresát a 18 csapatos ACB harmadik helyezettje, azaz a Valencia ellen. Sajnos egy utolsó másodpercben bekapott triplával kikapott a végig vezető sereghajtó, a hős a francia ifjonc, Joffrey Lauvergne lett, aki előbb két büntetővel visszahozta a reményt a vendégeknek, majd hármasával megnyerte a derbit a Valenciának!

Hanga kezdőként szerepelve összesen 28 percet tölthetett a parketten, ami alatt 23 pontig, 2 lepattanóig, 1 gólpasszig, 4 szerzett labdáig és 9 kiharcolt faultig jutott, a negatív oldalra pedig 1 eladott labda került csupán a magyar játékos neve mellé. Ádám hibátlanul dobta a kétpontosokat (6-ból 6), de a triplavonalon túlról 3 kísérletéből egyszer sem tudott betalálni, viszont 13 büntetőjéből 11-et pontokra váltott.

29-es VAL teljesítményindexe magasan a legjobb volt az egész mérkőzésen (3. legjobb az egész 14. fordulóban!), ez ráadásul egyéni ACB-s csúcs Hanga számára, pont egy héttel ezelőtt ért el 28-as mutatót, ezt sikerült most megdöntenie. Dobott pontok tekintetében valaha volt második legjobbját hozta, hét napja 24 egységig jutott a Murcia ellen, úgyhogy az a rekord még áll. Honfitársunk elsőrangú teljesítményén még tovább emel a tény, hogy az Euroliga idei kiírásának második legjobb játékosával szemben (Mickael Gelabale) nyújtott extrát.

A magyar játékos stabil kezdőként most is az első ötössel mehetett fel a parkettre, s ha már töretlen felé a bizalom, akkor ezt igyekezte meg is hálálni, 9 pontot termelt már az első etapban, s ekkor 14-es VAL értékmutatónál tartott, a Manresa pedig szárnyalt, 14-gyel ment a katalán kiscsapat 10 percnyi játék után. A második etapban a két ex-manresai, Doeallman, valamint Martinez begyújtotta a rakétákat és a szünetre visszajött látótávolságon belülre az EurópaKupa-résztvevő. Érdekesség, hogy a magyar játékos két negyed után 23-as mutatónál tartott, közte 15 dobott ponttal - a Valencia össz-teljesítményindexe 16 volt ugyanekkor...

A harmadik negyed megint hazai parádét hozott, 13-as fórral mehetett el az utolsó kisszünetre a Ponsarnau-legénység, de a furcsa rotálás megbosszulta magát és felkapaszkodott a rutinosabb, erősebb ellenfél. A fiatalabbik francia igazolás, a Chalontól elhozott Joffrey Lauvergne hirtelen elkezdett termelni és az ő büntetőivel kettőre feljött a Valencia, majd Javi Rodriguez teljesen érthetetlen vállalása miatt maradt esélye a győzelem megszerzésére a vendég gárdának, amit a gall bedobó kegyetlenül ki is használt, egy szekundummal a végső dudaszó előtt verte be a győztes triplát, elmaradt a csoda, pedig ennél közelebb már nem is lehetett volna a bravúrhoz honfitársunk klubja.

A Manresa így 2 - 12-es mutatóval továbbra is az utolsó helyen szerénykedik, pedig egy győzelem azt jelentette volna a katalán kiscsapat számára, hogy már a kieső zónából is elkerül, de erre egyelőre még várnia kell Jaume Ponsarnau gárdájának.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Uxue Bilbao Basket – Blusens Monbus Obradoiro 81-70

Jól nyitott Bilbaoban az Obradoiro, de a szoros első negyed után megállt a tudomány a vendégeknél, a baszkok pedig átmasíroztak Kendallékon tíz perc alatt, a félidőre összeszedett 21 pontos hátárnyukat pedig már tudták ledolgozni a térfélcserét követően. A házigazdák 58 %-al tüzeltek mezőnyből, a legeredményesebbnek Hervelle bizonyult 15-el, míg a Moerman-Vasiliadisz duó 14-14 egységgel követte őt, a túloldalon a 16-al záró Andrs Rodriguez emelkedett ki a többiek közül.

FIATC Joventut Badalona – Asefa Estudiantes Madrid 96-75

Meglepően sima vereségbe futott bele Badalonában az idén érem közelbe várt madridi együttes, a vendéglátók ráadásul egyetlen negyedet sem engedtek az Estudiantesnek, folyamatosan növelve előnyüket arattak magabiztos győzelmet. A sikerben a két amerikai, Fisher és Gaffney játszotta a főszerepet, előbbi 22 ponttal, közte hat triplával lett az egész mezőny legjobbja, míg honfitársa 16 pontja mellett, 6 lepattanót és 4 blokkot is jegyezett. A fővárosi gárdánál ismét Gabriel hozott stabil teljesítményt (14 pont, 9 lepattanó), mellette viszont csak Granger játéka dicsérhető (14), English bár eljutott 15 pontig és 6 gólpasszig, de ismét katasztrofális dobóformát mutatott (3/17 mezőnyből) és eladott 4 labdát is.

UCAM Murcia – CAI Zaragoza 77-75

Sokszor használtuk már azokat az elcsépelt jelzőket, hogy szoros csata, ahol fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a Murcia és a Zaragoza összecsapására tényleg nem lehet mást mondani, mint, hogy kiélezett mérkőzést követően a kicsit szerencsésebb házigazdák örülhettek a lefújáskor. Remek egyéni produkcióknak tapsolhatott a murciai publikum, hazai oldalon az eddig a háttérben meghúzódó Jose Angel Antelo lépett elő főszereplővé, a spanyol erőcsatár 18 ponttal és 8 lepattanóval tette le névjegyét, de a védőtérfélen sem lustálkodott, 2-2 blokkot és szerzett labdát jegyzett a mérkőzésen.  A vesztes félnél Henk Norel szintén 18-al zárt, az utolsó dobást elhibázó Damjan Rudez pedig 17-el, csak úgy, mint Michael Roll. Rudez az esetet követően faultot reklamált, de a bírók nem akartak a végjátékban belenyúlni a mérkőzésbe, így a Murcia két ponttal behúzta a találkozót.

Blancos de Rueda Valladolid – Herbalife Gran Canaria 73-84

Kemény meccset nyert meg a Gran Canaria idegenben, a Valladolid idén mindenki számra kellemetlen ellenfél, így a siker duplán értékes a kanáriknak. Hiába jutott a hazaiaknál 20 pontig és 11 lepattanóig Hunter, mégis a túloldalon 18 ponttal és 11 lepattanóval záró Baez nevethetett a végén, miután a hajrában összeszedettebb volt a sárga mezes alakulat. Mindkét oldalon négy-négy játékos ért el dupla számjegyű termést, a különbség abban adódott, hogy míg a házigazdák legjobbja egyedüliként tudott remek teljesítménnyel kirukkolni, addig a Gran Canarianál a dominikai csatáron kívül Toolson is 18-at tett be a közösbe.

Lagun Aro GBC – Real Madrid 71-85

Még mindig Fernandez nélkül, de már magabiztosabban őrizte meg veretlenségét a Real Madrid együttese a sereghajtó Lagun Aro otthonában. Egy félidő elég volt a blancóknak, hogy eldöntsék a mérkőzés kimenetelét, a nagyszünet után már nem változott a két csapat közti 16 pontos különbség. A Real 21 eladott labdába hajszolta bele a baszkokat, valamint 9.-szer blokkolták az ellenfél dobáskísérletét, amire csak néhány látványos zsákolással tudtak felelni Taylorék (16), amivel a későbbiekben is csak a közönség ideiglenes tetszését fogják megnyerni, a mérkőzéseket nem. Llull 24/18-as dobóteljesítménnyel lett a mezőny legjobbja, őt a 18-ig jutó Rodriguez követte, de minden pályára lépő madridi ponttal zárta az összecsapást.

Caja Laboral – CB Canarias 81-62

Az első és az utolsó negyedet megnyomva könnyedén gázolt el a tenerifeieken a baszk óriás, amely 20 eladott labdába kergette bele a sárga mezeseket. Lampe remekelt, 18 pontja mellé lekapkodott 7 lecsorgó lasztit is, de San Emeterio is főszerepet játszott a hazai sikerben, a spanyol válogatott játékos 13 pontot, 6 lepattanót és ugyanennyi gólpasszt jegyzett az újonc ellen. A Canariasban egyedül Richotti (17) igyekezet dicsérhető, de ezen a találkozón nem volt sok esélye Dávidnak Góliát ellenében.

Mad-Croc Fuenlabrada – Cajasol Sevilla 82-78

Az alley-oop-oik meccsét hozta a két csapat találkozója, mindkét együttes többször is a levegő fellőtt labdából volt eredményes a találkozón, melyet végül a több jó egyéni teljesítményt felmutatni tudó Fuenlabrada húzott be. A vendéglátóknál Feldeine lett a legjobb a dobó 24-el, de az ex-marnesai Gladyr bizonyult a meccs MVP-jének, miután 18 pontja mellé a mezőnyben is hasznos munkát végzett, de a társak is kitettek magukért, összesen hatan lépték túl a 10-es teljesítmény indexet. A Sevillánál Latavious Williams (16) és Brian Asbury (15) voltak a pontfelelősek, mellettük a 10 pattanót begyűjtő Triguero dicsérhető még, ám a végére elfogyott a trió ereje, átütő segítség pedig nem érkezett a társaktól.

Unicaja Malaga – FC Barcelona Regal 71-69

Sikeresen tért vissza Spanyolországba a Liga tavalyi MVP-je és pontkirálya, Andy Panko, aki a görögországi kaland után ezúttal a Malaga mezét öltötte magára a szezon hátra lévő részére. Panko azonban egyedül kevés lett volna a Barcelona ellen (9 pont, 8 lepattanó), a végjátékban így nem is ő, hanem a Williams-Vazquez duó ment mennybe az andalúzoknál. Jasikevicius hiába juttatta ugyanis egy triplával egy pontos előnyhöz a katalánokat, az NBA-t is megjárt amerikai hátvéd trojkával válaszolt a litván legendának, amivel már a Malaga járt előrébb kettővel. Wallace-nak meg lett volna az esélye az egyenlítésre, ám mindkét büntetőjét elhibázta (a másodikat szándékosan), a lepattanót megkaparintó – amúgy dupla-dupláig (10 pont,13 lepattanó) jutó – Pete Mickael kísérletét brutálisan blokkolta Fran Vazquez, megnyerve a meccset csapatának. Aki nem tudná: a malaga spanyol centere tavaly még a gránátvörös-kékkel ünnepelte a bajnoki címet…