ACB Liga - 15. forduló

Hanga Ádám és csapata, a Manresa sajnos lecsúszott a Király Kupa szereplésről, viszont a másik magyar érdekeltségű klub egyre közelebb kerül hozzá. Lóránt Péter együttese, a Lagun Aro idegenben aratott nagyon fontos győzelmet Bilbaoban, amivel már csak egy mérkőzésre vannak a legjobb nyolctól.

Asefa Estudiantes Madrid – Assiginia Manresa 76-70

Hanga Ádám és csapata, az Assignia Manresa nyerhető meccset bukott el idegenben az Estudiantes Madrid otthonában, így honfitársunk együttese sajnos lemondhat a spanyol Király Kupa részvételről, amihez az kellett volna, hogy a legjobb 8 hely valamelyikén tanyázzon a katalán klub a 17. forduló végeztével. A magyar légiós csapata sokáig vezetett a fővárosban, ám a végjátékban elkövetett buta hibák miatt végül fejet kellett hajtaniuk Carlos Jimenezék előtt. Hanga 24 perc játékidő alatt 6 pontig jutott, közte egy értékesített triplával, továbbá 1 lepattanó, 1 gólpassz és 2 szerzett labda került még a neve mellé 3 eladott labda kíséretében, honfitársunk most is sokat szerepelt irányító poszton Javi Rodriguez sérülése miatt. Ádám az utolsó percben kipontozódott, de talán ennél is fájóbb, hogy az utolsó fél percben kétpontos hátránynál az amerikai Micah Downs büntetőből egyenlíthetett volna, de mindkétszer hibázott, így vesztesen kellet elhagynia a pályát a Manresának.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

A Fókuszban:

Bizkaia Bilbao Basket – Lagun Aro GBC  87-93 – hosszabbítás után

Nincs szerencséje a végjátékokkal a Bilbaonak hazai pályán: a legutóbbi összecsapását a nagy rivális Caja Laboral ellen egy dudaszó pillanatában eleresztett hárompontosnak köszönhetően bukta el a baszk alakulat, és most is egy hasonlóan távoli kosár bizonyult döntőnek 40 perc játék után. Pedig Raúl Lopez betörése után úgy tűnt zsebében érezheti a meccset a házigazda, miután a spanyol kisember, 21 másodperccel a vége előtt egy kosár jó plusz fault szituációból büntetővel növelhette volna négy pontra a vezetést. De hibázott, viszont a túloldalon is megremegett a kéz a vonalról: Baron mindkétszer elpuskázta a pontszerzési lehetőséget, ám a lepattanót Betts visszaszerezte és kijátszotta a labdát Vidalnak, aki viszont már nem hibázta el a triplát, kiegyenlítve 8 szekundummal a vége előtt. A bedobás után - kissé értelmetlenül - Lagun Aro szabálytalanság következett, de meccsdöntő szituációban Banic sem tudta értékesíteni a büntetőket, így jöhetett a hosszabbítás. A ráadást a vendégek bírták jobban, elsősorban a 19 pontig jutó Vidal villogott ekkor, és győzelmükkel már tényleg csak egy hajszálra vannak a Király Kupát jelentő legjobb nyolctól.

Andy Panko – ha nem is a klasszikus fajtából, de – tripla-duplával (25 pont, 11 lepattanó, 10 kiharcolt fault) vitte előre a san sebastianiak szekerét, de Baron és Vidal is újfent nyerőembernek bizonyult, utóbbi ráadásul mindössze két perc pihenővel (43 játékperc) dobott kulcsfontosságú szituációkban kosarat. A vesztes oldalon hiába érték el öten is a tíz pontos határt, csak magukat okolhatják a vereségért, mert az amúgy a büntetőket egész megbízhatóan értékesítő (18/23) bilbaoiak a rendes játékidő utolsó percében háromszor is hibáztak a vonalról.

FIATC Joventut Badalona – Caja Laboral 57-74

Jó kezdés után fokozatosan fáradt el a Badalona, amit a jóval nagyobb merítési lehetőséggel dolgozó Caja Labroal két negyednyi rohanással ki is használt, és összességében biztosan hozta a kötelezőt az Ivanovics-legénység. A záró játékrészben bemutatott védekezésüknek köszönhetően fordították végleg a maguk javára a mérkőzést a baszkok, ekkor mindössze hét ponton tartották a házigazdákat, miközben támadásban szárnyaltak Teletovicék. A bosnyák klasszis 18 ponttal zárta az összecsapást, közte négy triplával, de San Emeterio, Bjelica és Oleson is tíz egység fölé jutott.

A katalánoknál Williamst ugyan nem tudták tartani a vendégek, de az ő 15 pont, 12 lepattanós dupla-duplája kevés volt egyedül a mindössze nyolc embert forgató Caja Laboral ellen. A győzelmi szériáját hatra nyújtó baszk sztárgárda ezzel a másik két óriással (Real, Barca) holtversenyben vezeti a tabellát és legközelebb Hanga Ádámékkal néznek farkasszemet Vitóriában, mielőtt Madridba utaznának az első kör zárófordulójának legnagyobb rangadójára. A Badalona továbbra is az alsóházban tanyázik, mindössze egyetlen győzelem választja el őket a kiesést jelentő helyektől. Legközelebb Zaragozában van fellépésük, aminek kapcsán ne feledjük: a katalán csapat legutóbbi három idegenbeli mérkőzése is csak az extra ráadás végén ért végét és mindegyiket elveszítették Obasohanék.

Baloncesto Fuenlabrada – Unicaja Malaga 80-78

Nagy lépést tett a Király Kupa szereplés felé a Fuenalabrada, miután, mondhatni nem várt győzelmet aratott az (addigi) éllovas Malaga ellen. A távolról igen hatékonyan célzó (10/20) házigazdák Penney büntetőjével két pontos vezetésre tettek szert az utolsó másodpecekre, de az Unicajának volt még ideje egy ellentámadásra. El is jutottak a madridiak palánkjáig, de onnan tovább már nem. Rowland egy leosztást követő belépése után a labda egész egyszerűen kiperdült a kezéből, ami a hazaiak győzelmét jelentette. Lubos Barton óriásit játszott a Fuenlabradánál, úgy jutott el 29 pontig, hogy sem mezőnyből, sem büntetőből nem hibázott dobást, ráadásul ötször tüzelt hibátlanul a hárompontos vonalon túlról. Üröm lehet az örömben a madridiaknál, hogy egyetlen használható magasuk, Mouhamed Sene kétszer is rosszul esett a könyökére, ami az orvosi vizsgálatokat követően súlyosnak bizonyult, és a szezon hátralévő részét ki kell hagynia. Freeland élt is a palánk alatt keletkezett nagyobb űrrel, de 21 pont, 10 lepattanós dupla-duplája sem segített a vendégeken.

UCAM Murcia – Real Madrid 60-91

A legjobb a spanyol bajnokságban, hogy nem akkor lepődünk meg ha végre egy szoros mérkőzést látunk, hanem, amikor kivételesen egy tükörsima összecsapást. Márpedig a listavezető Real Madrid murciai vendégjátéka nem tartogatott sok izgalmat a kilátogató hazai szimpatizánsok számára, meg persze sok örömet sem. A mezőnyből majd 60 százalékkal célzó királyi gárda negyedről negyedre növelte előnyét, amelynél tízen is minimum hét pontot tettek be a közösbe, közülük hatan tíz egység fölött zártak. A házigazdák eddigi legeredményesebb játékosát kitűnően hatástalanították a madridiak, Augustine 18 játékperc alatt egyszer sem tudott a gyűrűbe találni, így hiába hozott össze 21 pontot és 10 lepattanót ”helyette” Sekulics, a sereghajtónak ez édes kevés a tabella éllovasa ellen.

FC Barcelona Regal – Lucentum Alicante 65-49

Viszonylag simán intézte el hazai pályán az Ivanov nélkül felálló Alicantét a Barcelona a bajnokság éllovasainak összecsapásán. Egy negyedet sem tudott elhozni a vendég együttes, amelynél nagyon hiányzott egy igazi vezéregyéniség, Dewar és Ellis 11-11 pontja édeskevés volt a Lorbeck-Ingles-Huertas vezérelte házigazdák ellen. 19 eladott labdába kergették bele az Alicantét a katalánok, akik a palánk alatt is domináltak a mérkőzésen, tízzel több lecsorgó labdát kaparintottak meg Ndongék. Hatos győzelmi sorozata szakadt meg ezzel a vendégeknek, akik legközelebb a Real Madriddal mérkőznek, de ezúttal már odahaza. A Barca nem adja egykönnyen az első pozíciót a tabellán, ám a következő körben egy remek formában lévő Lagun Arohoz látogatnak, ami elnézve Lóránt Péter csapatának formáját egyáltalán nem tekinthető könnyű összecsapásnak.

Cajasol Banca Civica – CAI Zaragoza 77-64

Kiegyenlített első félidő után két nagyon ellentétes negyed döntött a mérkőzés végkimeneteléről. Öt pontos félidei hátrányát remek harmadik játékrészbeli teljesítményének köszönhetően nem csak ledolgozta a vendég együttes, de négy pontos fórral fordultak a záró tíz percre a Wright vezette zaragozaiak. A Davis-Jasen-Bogdanovics trió azonban nem hagyta veszni hagyni a rózsaszínmezes házigazdákat, és 23-6-os utolsó szakaszt produkálva, végül simán hozták a kötelező győzelmet a vendéglátók. Aguilar dupla-duplával (12 pont, 10 lepattanó) próbálta életben tartani a Zaragoza reményeit, de a mecset tíz triplával záró (ebből nyolcat az említett három úriember vállalt magára) Sevilla ellen nem tudták végig tartani a lépést a vendégek.

Blusens Monbus Obradoiro – Blancos de Rueda Valladolid 63-72

A csapategység teljes hiánya vereséget eredményezett az Obradoironak hazai pályán. One-man-show-t csodálhatott meg a nagyérdemű, Bulfoni 24 pontjával toronymagasan csapata legeredményesebbje lett a vendéglátóknál, de egy ember nem tudta győzelemre vezetni a Blusenst a Garcia-Robinson fémjelezte Valladoliddal szemben. Pedig az első negyed sokkal jobban sikerült az Obradoironak, de nyolc pontos előnyük fokozatosan olvadt el, a végjátékra már izgulnivaló se maradt a mérkőzésen. A két gárda ezzel együtt még mindig a kieső helyeken álldogál a bajnokság feléhez közeledve, így markáns változás kell, ha jövőre is az ACB Ligában szeretnének pattogtatni.

Gran Canaria 2014 – Valencia Basket 63-71

Nem sikerült kijavítania legutóbbi hazai fiaskóját a Gran Canariának, az utolsó negyedbeli késői fellángolás nem voltelengedő az egyre jobb formába lendülő Valencia ellen. De Colo, Martinez és Caner-Medley is extrát nyújtott a vendégeknél, hárman együtt 49 pontot szereztek csapatuk 71-éből. Hazai oldalon Haynes és Palacios próbálta tartani a lépést a Valenciával, a dobóformájuk azonban nekik is hagyott kívánnivalót maguk után. Győzelmével a vendég együttes közel került a Király Kupa szerepléshez, ehhez egy otthon verhetőnek tűnő Fuenlabrada és egy badalonai túrán keresztül vezet az út De Coloéknak. A Gran Canariát eközben már csak egy vereség választja el a kieső zónától.

A 12. fordulóból elmaradt mérkőzés:

CAI Zaragoza - Bizkaia Bilbao Basket 59-62

Mindkét gárdának létfontosságú volt a győzelem megszerzése, a Bilbaonak a hétvégi hazai bukta után, míg a Zaragozának a Király Kupa szereplés miatt. A végig kiegyenlített találkozó ismét egy izgalmas végjátékot hozott, melyet végül Aaron Jackosn, a saját dobását visszaszedve döntött el az utolsó másodpercekben, melyre már nem tudott válaszolni a házigazda. Az amerikain kívül Banic és Vasileiadis nyújtott kiemelkedőt a vendégeknél, míg a Zaragozánál a Hettsheimer-Cabezas duó vitte előre a csapat szekerét, de a páros így sem tudta győzelemre vezetni csapatát a végén jobban koncentráló Bilbao ellen.