ACB Liga - 15. forduló

Nem jártak sok sikerrel azok a csapatok, melyek az otthonuktól távol játszották le 2012 utolsó bajnoki mérkőzését hispán földön, egyedül az Estudiantes ünnepelhetett ugyanis idegenben. Ez egyben azt is jelenti, hogy Hanga Ádámék nem tudtak győzedelmeskedni az újonc Canarias vendégeként, így továbbra is a tabella végén kullog a Manresa. El Clasícóval búcsúztatták az óévet Spanyolországban melyen Navarro klasszis teljesítménye a Barca javára döntötte el az örökrangadót.

CB Canarias – Assigina Manresa 81-78

Hanga Ádám és csapata, az Assignia Manresa az újonc Canarias otthonában lépett fel a spanyol bajnokság alapszakaszának 15. fordulójában, de sajnos nagy küzdelem után alulmaradt. A magyar légiós kezdőként szerepelt, s ezúttal a triplákban jeleskedett, de faultgondok miatt nem tudott extrán sok játékidőt a pályán tölteni.

A magyar válogatott ásza kezdőként szerepelve 20 percet kapott a bizonyításra, ami alatt 9 pontot dobott, 2 lepattanót szerzett meg, 1 gólpasszt osztott ki, 1 faultot harcolt ki, s 4 faultot ütött be. 8-ból 3 mezőnydobása volt jó, a triplavonalon kívülről vállalt el ezek közül 6-ot is, s 3 a gyűrűben is landolt.

A Canarias 81 - 78 arányban diadalmaskodott a 22-őt szóró Donaldson vezetésével.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

CAI Zaragoza – Uxue Bilbao Basket 81-74

Kiélezett küzdelemben kerekedett felül Euroligás ellenfelén a Zaragoza, a sikerkovácsok hazai oldalon a 24 pontig jutó Rudez, a 16-al záró Norel és a 12 egysége mellé 4-4 lepattanót és gólpasszt is jegyző Llompart voltak. Az előzetesen esélyesebbnek számító baszkok legjobbja ismét Lamont Hamilton lett, akit pazar labdákkal találtak meg a társak, de hiába szórt 23-at az amerikai magasember, a többiek ezúttal átlagon alul teljesítettek, ami a végig kiegyenlített mérkőzésen a hajrában bosszulta meg magát, a Zaragoza utolsó rohamára ugyanis már nem érkezett válasz a vendégektől.

Valencia Basket – Unicaja Malaga 82-64

Elmaradt a rangadó, a Valencia egy félidő alatt átgázolt az elmúlt fordulóban bajnokot verő Malagán, köszönhetően a 24 pontig jutó Doellmann energikus játékának. A siker persze csapatmunka volt, elsősorban védekezésben villogtak Perasovics mester tanítványai, 16 eladott labdába kergették bele a vendégeket, így a nagyszünetben már 33-al (!!) jártak előrébb, mindössze 16 pontot engedélyezve a roppant erős támadósorral rendelkező andalúzoknak. A Malagánál egyedül Zoric próbálta feléleszteni csapatát, de a horvát óriás 18 pontja is csak az eredmény kozmetikázásra volt elegendő.

Cajasol Sevilla – Blancos de Rueda Valladolid 94-57

Latavious Williams érkezése jött tett a Sevilla együttesének, a szezon közben Németországból visszaköltöző (tavaly a Badalonát erősítette) játékossal a fedélzeten egyre többször villantja meg oroszlánkörmeit a gárda, melynek ékes példája volt a Valladolid ellen megnyert hazai derbi is. A hazaiak amerikai játékosa dupla-duplával (15 pont, 10 lepattanó) vezette győzelemre a vendéglátókat, akiknél a 20 pontig jutó Luka Bogdanovics játszotta a másik főszerepet. A Valladoild 20 lasztit ajándékozott oda ellenfelének, aminek köszönhetően a félidőben már 30 pontos hátárnyban voltak, és ezt csak tetőzték a 15-6-ra elveszített utolsó negyeddel.

UCAM Murcia – Asefa Estudiantes Madrid 68-91

Hazai pályán szaladt bele egy nagy arányú vereségbe a 12 triplát betermelő Estudiantes ellen a Murcia gárdája. A házigazdáknál csupán a dupla-dupláig jutó (20 pont, 12 lepattanó) Marcus Lewis-nak ment a játék, a társak nem tudtak felnőni az amerikai mellé, egyedül pedig kevés volt az eddigi legjobb spanyolországi meccsét produkáló Kyle Kuric (22), és  German Gabriel (17 pont, 8 lepattanó) duó vezérelte fővárosiakkal szemben.

Blusens Monbus Obradoiro – Lagun Aro GBC 71-60

Megsemmisítő harmadik negyeddel (22-4) tudta le a kieső helyen tanyázó Lagun Aro elleni bajnokit az Obradoiro, melyben négyen is elérték a tíz pontos határt, a legeredményesebbnek a 15-ig jutó cseh Pavel Pumprla bizonyult. Robbie Hummel először nyújtott kiegyensúlyozott teljesítményt a házigazdáknál (14/6), melyben Andres Rodriguez kiváló irányítójátékkal (9 pont, 9 gólpassz) mozgatta a társakat. A vesztes oldalon csak Woods (13) és Salgado (12) tudták átlépni a saját árnyékukat, ketten pedig kevesek voltak vendéglátóik ellen.

Herbalife Gran Canaria – FIATC Joventut Badalona 80-50

Átrobogtak a kanárik a katalánokon, a labdát sokkal jobban járató (24 gólpassz, a túloldalon csupán hat…) sárga mezesek remek játékkal múlták felül az akadozó támadások miatt sokat egyénieskedő Badalonát. A vendégeknél csak Corey Fisher (15) és Ognjen Kuzmic (11 pont, 8 lepattanó) teljesítménye emelhető ki, míg a hazai csapatnál szinte mindenki hozzá tudott tenni a gárda sikeréhez. A legjobb dobó Nelson lett 14-el, de a mezőnyben óriási munkát végzett Baez (10 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 blokk) és Newley (12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) is, de mögöttük még egy rakás remek produkció könnyítette meg Pedro Martinez mester dolgát, a sikerrel pedig a Gran Canaria kvalifikálta magát a Király Kupára.

Caja Laboral – Mad-Croc Fuenlabrada 84-77

Megizzasztotta a hazai pályán sokkal esélyesebb baszkokat a Fuenlabrada, de a végén a hosszabb kispad és a fáradtság a Caja javára döntötte el a mérkőzést. A házigazdák dolgát három extra produkció nehezítette meg, Mainoldi 25 ponttal – közte öt triplával -, Sene 24-el, míg Feldeine 16-al terhelte meg vendéglátójuk hálóját, de utánuk óriási szakadék tátongott, míg a hazai együttesnél a 20-al záró San Emeterio mögé nem csak Nocioni (12) és Oleson (12) tudtak felzárkózni, hanem a Bjelica, Huertal, Lampe trió is hatékonyan támogatta őket.

FC Barcelona Regal – Real Madrid 96-89

Navarro, Navarro és harmadszor is Navarro! A spanyol klasszis elképesztőt játszott az El Clasícón, a Barcelona ikonja szinte hibázni sem tudott a nagy rivális Real Madrid ellen (7/8 dupla, 5/5 tripla, 4/4 bünti), 33 pontjával pedig egymaga vezette győzelemre csapatát az örökrangadón. A katalánok csillaga az őrületbe kergette a védőit egylábas dobásaival, amit nem egyszer a hárompontos vonal túlról engedett el, de volt itt 10 méteres tripla is, amikor a Real már kezdte elhinni, hogy felzárkózhat a vendéglátókhoz. A vereség okát – természetesen az extázisban játszó Navarron kívül – a lepattanókban kell keresnie a blancóknak, miután olyan erős belső sorral, mint a Mirotic, Slaughter, Reyes, Hettsheimer, Begic ötösfogat képesek voltak alulmaradni a Barca magasembereivel szemben 31-20-ra a lecsorgó labdák begyűjtésében. Rudy Fernandez vezéregyénisége volt ugyan csapatának (18 pont, 5 lepattanó, 5 szerzett labda) és Sergio Rodriguez (17 pont, 5 gólpassz) is remek formát mutatott, Navarro azonban mindenkin túltett és az utóbbi idők bukdácsolása után roppant fontos győzelemhez segítette a címvédőt.