ACB Liga - 17. forduló

A Valencia és a Caja Laboral sem gondolta volna, hogy ennyire meg kell izzadnia a kieső helyen tanyázó együttesek otthonában, számunkra kicsit fájó, hogy míg a Lagun Aronak sikerült legyűrnie Doellmannékat, addig Hangáék hosszabbításban maradtak alul az Euroligában menetelő baszkokkal szemben. Újra nyert a Real, újabb kínos vereség a Barcelonánál.

Assignia Manresa – Caja Laboral 95-101 – hosszabbítás után

A hasznosan játszó Hanga Ádámmal a kezdőjében felálló Manresa kis híján csodát tett és ligautolsóként hosszabbításra kényszerítette a spanyol bajnokság jelenlegi második helyezettjét, az Euroliga Top 16-os csoportkörében még veretlen Caja Laboralt, ráadásul honfitársunk zsákolásával egalizált a katalán kiscsapat a rendes játékidő végén. A túlórában már kijött, hogy melyik a tapasztaltabb csapat, de így is kijár az elismerés Hangáéknak!

Hanga kezdőként 34 percet kapott a bizonyításra, s ezt 12 ponttal, 6 lepattanóval, 4 gólpasszal, 2 szerzett labdával, 3 blokkal, valamint 6 kiharcolt faulttal hálálta meg. Mezőnyből összesen 10 alkalommal próbálkozhatott dobással, 3 kísérlete volt jó, ezek közül a triplavonalon túlról 3-ból 1-es mutatóval zárt, továbbá 6-ból 5 büntetőjét értékesítette. 18-as VAL hasznossági mutatójával csapata legjobbjai közt volt a hazai pályán 95 - 101-re elvesztett találkozón!

Nem indult reménytelenül a mérkőzés Jaume Ponsarnau legényei számára, pedig tudjuk jól, hogy a Caja Laboral 14-es győzelmi szériával (spanyol bajnoki mérkőzések + Euroliga-meccsek) a háta mögött érkezett Hangáék csarnokába. A végül 23 pontig jutó DeVries-nek most bejöttek az extra vállalásai, főleg a triplavonalon túlról, hanga folyamatosan harcolta ki a faultokat, nem igazán tudták tartani a baszkok a katalánok két legkreatívabb játékosát. A félidő így is magabiztos, de nem jelentős vendég-előnnyel zárult, a harmadik negyedben pedig feljebb kapcsolt a vendéglátó és megfordította a meccset!

A negyedik etapban voltak olyan pillanatok, amikor a jó ritmusban támadó Manresa akár el is léphetett volna ellenfelétől, ám a végjátékban ziccereket is hibázott a vendéglátó, a rutinosabb Caja Laboral pedig Nemanja Bjelica, illetve a 23-at szóró Lampe révén visszakapaszkodott, sőt, az utolsó fél percben le is zárhatta volna a mérkőzést - ha nincs Hanga Ádám, aki labdát csent majd zsákolt egy embereset, amivel egalizált a hazai gárda. Mivel nem esett már kosár egyik oldalon sem, jöhetett a hosszabbítás! Az extra percekben sajnos nagyon korán ellépett a Tabak-legénység, mely már kétszámjegyű fórban is volt ebben az etapban, ekkorra már elfogyott minden mentális és fizikális ereje is az egyébként abszolút erőn felül teljesítő manresai alakulatnak, s emelt fővel, de vesztesen kellett távoznia a parkettről a magyar válogatott ászát is felvonultató katalán kiscsapatnak.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Mad-Croc Fuenlabrada – UCAM Murcia 75-81

A 21-t szóró Valters és a 15-ig jutó Feldeine nem tudta győzelemre vezetni hazai pályán a narancssárga mezeseket, az utolsó szakaszt jobban bírta a Murcia és a 16 ponttal megnyert negyedik negyedével a mérkőzést is a maga javára fordította. A sikerkovácsok Joe Ragland (18/12), Jose Angel Antelo (12 pont, 10 lepattanó, 3 blokk) és Matt Gatens (17/9) voltak, az idegenbeli diadalban pedig nagy szerepet játszott, hogy 32-25-re megnyerték a lepattanócsatát és a hárompontos vonal mögül majd 60 %-al céloztak (10/17).

Unicaja Malaga – Cajasol Sevilla 70-81

Újabb kínos hazai pofonba szaladt bele a Malaga, pedig a gárda keretét elnézve sokan még a bajnoki címre is esélyesnek tartják (tartották) az együttest, de mostani kudarcával a szezon felénél még a rájátszást érő helyeket sem éri el, ami egyben azt is jelentette, hogy az andalúzok lemaradnak az idei Király Kupáról. Ezt persze Sevillában bánják a legkevésbé, miután a csapat a katasztrofális rajt után az utóbbi időben kezd magára találni, sorozatban a harmadik győzelmüket aratták, amivel megduplázták az előtte lévő 14 fordulóban szerzett sikereik számát… A vendégek vezére ezúttal is Latavious Williams (013 pont, 9 lepattanó) volt, viszont mögé Bogdanovics (16/9) és Holland (16/3) is fel tudott zárkózni, ami elég volt a Zoric (16 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), Simon (15) párossal szemben.

Asefa Estudiantes Madrid – FC Barcelona Regal 88-66

Nehéz szavakat találni a Barcelona teljesítményére, a gárda az egyik fordulóban még legyőzi az ősi rivális és addig veretlen Real Madridot, a másikban kiüti a Lagun Arot, majd nehezen magyarázható vereségeket szenved, és simán fejet hajt az idén roppant masszív Estudiantes előtt… A kudarcra Navarro hiánya sem lehet elegendő indok, habár tény, hogy a spanyol klasszis nélkül még nem tudott meccset nyerni a Barcelona (0-3) az ACB Ligában. A házigazdák a harmadik etapban már 30-nál is többel vezettek, az utolsó negyedben engedtek csak ki kicsit a palánk alatt csődöt mondó katalánokkal szemben. Tomicot 4, Jawait 6 ponton tartották, egyedül Lorbek tudott elkúszni 10 egységig, míg a lepattanóharcban 35-26-ra győztek a fővárosiak, akiknél English ezúttal a szebbik arcát (inkább kezét) mutatta és 17 pontjával csapata vezér volt. A Barca dolgát az sem könnyítette meg, hogy összesen 19 labdát ajándékoztak oda vendéglátójuknak.

Blancos de Rueda Valladolid – CAI Zaragoza 93-88 – hosszabbítás után

Nacho Martin nem először válik hőssé Valladolidban, a spanyol erőcsatár ezúttal 22 ponttal, 12 lepattanóval és egy hosszabbítást érő triplával tette le névjegyét, a remek produkciót pedig a Zaragoza szenvedte meg idegenben. A vendégek egy félidőn keresztül kézben tartották kiválóan muzsikáló kezdőötösüknek köszönhetően a mérkőzést, ám a térfélcserét követően megállta tudomány Llompartéknál, a házigazdák pedig egy 24-10-s szakasszal a maguk javára fordították a találkozót. A záró (?) felvonásban aztán már a Zaragoza futott az eredmény után, sőt, a már említett Llompart triplájával úgy tűnt a győzelmet is megszerzik, ám ekkor jött Martin és túlórára küldte a feleket. A ráadásban már csak a Valladolid akarata érvényesült, ami egyben azt is jelentett, hogy öt vereség után tudott újra diadalmaskodni a hazai együttes.

Lagun Aro GBC – Valencia Basket 76-68

A forduló meglepetését a Lagun Aro szolgáltatta, amely – a hazai pálya ellenére – esélytelenként fogadta a Valencia együttesét, a végjátékot mégis a kieső helyen tanyázó baszk gárda bírta jobban, amivel megszerezte harmadik sikerét a bajnokságban. A rengeteg eladott labdát (17 ill. 21) hozó mérkőzésen Qyntel Woods volt a győztes hadvezér, az amerikai játékos 22 ponttal és 7 lepattanóval emelkedett ki a vendéglátók közül, míg a túloldalon Rafa Martinez 16-al lett a legjobb.

Real Madrid – Herbalife Gran Canaria 90-54

Előzetesen szorosabb mérkőzésre számított mindenki Madridban, hiszen mégis csak a harmadik helyezett Gran Canaria látogatott a királyi gárdához, ám a 20-ig jutó Sergio Rodriguez vezérletével a fővárosiak padlóra küldték a kanárikat. Hazai részről minden pályára lépő játékos hasznos tagja tudott lenni a győztes mérkőzésnek, Mirotic 15-t szórt, Carroll 13-nál állt meg, az egész csapat pedig 12 triplát süllyesztett el a vendégek gyűrűjében. A túloldalon csupán Toolson (13 pont, 7 lepattanó) tudta felvenni a harcot a listavezetővel, a klasszisok egész garmadáját felsorakoztató madridiakkal szemben pedig ez édeskevésnek bizonyult.

FIATC Joventut Badalona – Blusens Monbus Obradoiro 89-87

Értékes győzelemmel gazdagodott a Badalona, miután egy körömrágós végjátékot követően sikerült otthon tartaniuk a két pontot, a meccset a sírból visszahozó Obradoiroval szemben. Jobban kezdtek a vendégek, főleg a 22-vel záró Corbacho villogott, de a 18-ig jutó Hummel is kitett magáért, ám a középső két negyed a katalánoké volt, a záró szakaszban pedig már 10 ponttal is mentek a házigazdák. Az Obradoiro ébresztőt fúj, és alig hét másodperccel a vége előtt kettő pontra csökkentette hátrányát, ám a Badalona jöhetett oldalbedobással a támadótérfélről. A hazaiak elszerencsétlenkedték a lehetőséget, így visszakapat a labdát az Obradoiro, akik még végig is tudták vinni a pályán, ám nem sikerült kosárral befejezni az akciót. A kiszenvedett hazai győzelem két főletéteményese Tony Gaffney (28/15) és Corey Fisher (16/9 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz) voltak.

Uxue Bilbao Basket – CB Canarias 78-70

Második negyedbeli védekezésével nyerte meg az újonc elleni derbit a Bilbao, amelyben a Hervelle-Mumbru duó mellett, ezúttal egy eddig önmagából keveset mutató ”baszk” játékos, nevezetesen Mamadou Samb játszotta a főszerepet. A szenegáli nagyembert sokszor keresték labdával a társak, legtöbbször meg is találták, aki 14 pontjával, és remek dobóformájával (5/6 mezőny, 4/4 bünti) hálálta meg ezt. A vesztes félnél Saul Blanco 15-el lett a legeredményesebb, őt a 11-ig jutó Uriz és a 12-vel záró, eddig szintén magáról keveset hallató Guillen követett.