ACB Liga - 18. forduló: Bravúros valenciai fordítás

A spanyol pontvadászat alapszakaszának második feléhez érkeztünk, amely ugyan komoly papírforma borulást nem eredményezett, de így is akadtak egylabdás összecsapások! Hanga Ádám sajnos újfent nem lehetett csapata segítségére, a Laboral Kutxa a Herbalife Gran Canaria otthonában szenvedett fájó vereséget. Az éllovas Madrid remek utolsó negyedének köszönhetően magabiztos győzelmet aratott a ligautolsó csarnokában, ősi riválisa, a Barcelona pedig nagy előnyből veszített a forduló rangadóján. Nézzük meg mit érdemes tudnunk a Liga Endesa 18. fordulójáról! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

CB Valladolid (2-16) – Real Madrid (18-0): 83 – 105 (24-28, 25-24, 21-27, 13-26)

Esélytelenként lépett közönsége előtt parkettre a Valladolid, ám becsületére vállva harminc percig komoly ellenállást fejtett ki a makulátlan mérlegű listavezető ellen. Bár a Madridnál nem lehetett csapata segítségére Nikola Mirotic és Jaycee Carroll, de ez semmit nem von le a hazai gárda érdemeiből. A Haritopulosz-Johnson fémjelezte Valladolid motivált és higgadt játékkal rukkolt elő, az első negyedet csupán négy ponttal veszítette el (24-28). A második etapban a „blancók” előnye már kétszámjegyűre hízott Felipe Reyes remek megoldásainak köszönhetően (36-46), de a tabella utolsó helyezettje triplaesőt zúdított a Királyi Gárdára, így a nagyszünetre egy kosárnyi közelségbe férkőzött (49-52). Hiába váltottak agresszívabb védekezésre Pablo Laso tanítványai, az elsődleges pontgyárossá előlépő Andjuszics irányította vendéglátók egy pontra megközelítették a fővárosiakat (62-63). Azonban mielőtt még éledni kezdtek volna hazai oldalról a remények, Sergio Llull vállára vette csapatát (70-79). A záró felvonásban kiéleződött a két egylet közötti különbség, a minden erejével elkészülő Valladolid már nem tudta megnehezíteni a Madrid dolgát. Ám így is minden dicséretet megérdemel Ricard Casas legénysége. Rudy Fernándezék extrán értékesítették a kétpontosokat (25/30 – 83%) illetve palánk alatti dominanciájuk (17-33 lepattanó) volt a döntő faktor sikerükben.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

A CB Valladolid legjobb dobói: Haritopulosz 18, Johnson 15/9, Andjuszics 14/3
A Real Madrid legjobb dobói: Llull 20/12, Reyes – Darden 16 – 16/12, Rodriguez 13/3

Cajasol (9-9) – Gipuzkoa Basket (8-10): 80 – 59 (18-20, 13-9, 23-11, 26-19)

Az első félidőben még tartotta magát a David Doblas vezette Gipuzkoa Basket, azonban a második húsz percben már esélye sem volt megszorongatni a sevillaiakat. Jól kezdte a találkozót a vendég baszk alakulat, de Joan Sastre időben reagált és segítette csapatát a felzárkózáshoz (18-20). A folytatásban komoly erőfeszítéseket alkalmazott a Cajasol defenzív játékában, amelynek meg is lett az eredménye: a Sito Alonso tanítványok csak 9 egységre voltak képesek a második negyedben (31-29). A második félidőben még magasabb fokozatba kapcsolt Aito Garcia Reneses gárdája; a 25. percben már 10 pontos fórt mutatott az eredményjelző tábla (41-31). Kényelmes előnyt épített ki a Cajasol a harmadik tíz perc végére, a vendégeknél csak David Doblas tartotta a lelket társaiban (54-40). Egységként, csapatként sokkal jobban küzdött a Cajasol, amely nagy arányú győzelmet eredményezett. A baszkoknál csak Doblas ért el kétszámjegyű pontszámot, a többiek nem tudtak felnőni mellé.

A Cajasol legjobb dobói: Landry 13/9, Sastre 13/6, Satoransky 10
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Doblas 23, Salgado 9/9, Winchester – Ramsdell  6/6 – 6

Baloncesto Fuenlabrada (7-11) – UCAM Murcia CB (5-13): 87 – 84 (27-20, 19-25, 18-14, 23-25)

Hiába szedte össze magát az utóbbi időben a kiütésszerű vereségekbe belefutó Murcia, az Andy Panko-James Feldeine vezette Fuenlabrada otthon tartotta a győzelmet és ezzel sorozatban harmadik diadalukat érték el Jesus Mateo tanítványai. A vendégek egyik legjobbja, Kim Tillie már a negyedik percben a cserepadra kényszerült, miután beütötte második személyhibáját is, ám ez nem szegte társai kedvét, akik egymás után négy triplával terhelték meg a hazaiak gyűrűjét; azonban James Feldeine sem tétlenkedett válaszolni (15-15). Andy Pankóval nem tudtak mit kezdeni Berni Rodriguezék, az amerikai már az első szakaszban 13 egységet gyűjtött (27-20). Hiába látszott meglépni a hazai együttes (38-28 – 14. perc), Dwayne Davis és Berni Rodriguez megrázták magukat és egészen egy pontra megközelítették Pankóékat (46-45). A folytatásban sem tudtak elszakadni egymástól a felek, a záró etap előtt nyitott volt még a győztes kilétének kérdése (64-59). Nagy rohanásba kezdett a Fuenlabrada, újra tíz pontos előnynek örülhetett a nagyérdemű (77-67 – 34. perc), de nem adta fel a Murcia és az utolsó támadás jogán még volt esélye a vendégeknek az egyenlítésre, ám Berni Rodriguez hárompontosa nem ért célba, így nem tudta kiharcolni a hosszabbítást a vendég egylet.
A hét MVP-je díjat ezúttal két játékos érdemelte ki: az egyik a fuenlabradai pazar formával előrukkoló Andy Panko (33 pont, 5 lepattanó, 1 gólpassz, 6 kiharcolt fault – 32 VAL) valamint Mike Muscala (25 pont, 8 lepattanó, 1 gólpassz, 8 kiharcolt fault – 32 VAL).

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko 33/12, Feldeine 27/15, Paunics – Perez  7 -7/3
Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Davis 18/9, Tillie 15, B. Rodriguez 14/12

Rio Natura Monbus (7-11) – Iberostar Tenerife (9-9): 84 – 76 (23-20, 26-20, 18-14, 17-22)

Végig kontrollálva a mérkőzést, magabiztos játékkal kerekedett felül a Rio Natura Monbus a kanári-szigeteki együttesen. Remekül vette fel Mike Muscala a versenyt Blagota Sekulic-csal, olyannyira hogy az előbbi – megosztozva a címen Andy Pankóval – a hét MVP-je lett, kettejük csatározása  pedig látványos adok-kapok faktornak számított. Az első etapban nem tudtak elszakadni egymástól a felek, lélegzetvételnyi előnyhöz jutott csak a Rio Natura Monbus (23-20). A második negyed végére már kétszámjegyű fórt is jegyzett a galíciai együttes (49-37), ám Ricardo Uriz újabb triplája tíz ponton belülre hozta a vendégeket (49-40). Fernando Moncho tanítványai végig kezükben tartották a derbit, így az utolsó negyedbeli megingást is elbírták. Az újabb sikerrel pedig tovább kapaszkodik a játékoskeretét tekintve magasabbra taksált társaság.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Muscala 25, Pumprla 16/6, Junyent 10
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sekulic 22, Richotti 14/6, Blanco 13/6

CAI Zaragoza (10-8) – Bilbao Basket (7-11): 88 – 72 (17-4, 20-27, 26-21, 25-20)

Katasztrofálisan kezdte a mérkőzést a Bilbao, 10 perc alatt mindösszesen 4 (!) egységre voltak képesek Raul Lopezék, míg a zaragozai támadások rendre célba találtak, nem is volt meglepő a nagyarányú különbség a negyed végére (17-4). Rafael Pueyo vezetőedzőnek azonban sikerült rendet tenni a baszk fejekben, a folytatásban egyre inkább magára talált a bilbaoi egylet (37-31). A nagyszünet a Damjan Rudez-Mitchell Roll irányította Zaragozának tett jót, megnyugtató előny tudatában várhatta a záró játékrészt (63-52). Minden erejét összedve még egy utolsó nagy rohanásba kezdtek Germán Gabrielék (65-61), de csak a felzárkózásra futotta. A legjobbkor nyúlt bele az összecsapásba Jusé Luis Abós: az időkérés után a hazaiak egy 10-2-es szakaszt repesztettek, amely döntő hatással bírt. A Zaragoza sokkal egységesebben játszott, jobban érvényesült a csapatjáték, ezt a kiosztott gólpasszok közötti különbség is remekül mutatja (22-6).

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Rudez 18/12, Llompart 16/9, Roll 15/3
A Bilbao Basket legjobb dobói: Gabriel 19/6, Markota 14/6, Mumbrú 11

FIATC Joventut (9-9) – La Bruixa D’or (6-12): 93 – 72 (29-17, 21-21, 26-18, 17-16)

A forduló talán legsimább összecsapását hozta a katalán derbi, a Manresa még csak megnehezíteni sem tudta régióbeli ellenfelének dolgát, könnyedén kapitulált. Roppant magabiztosan rajtolt a Joventut; Darryl Monroe, Marcus Eriksson és Josh Asselin nélkül pedig megszeppent gárda benyomását keltette a katalán kiscsapat, nem is tudta tartani az iramot a házigazdával (29-17). Csak a második etapban tudta felvenni a versenyt a vendéglátókkal a Manresa, a többi játékrészben dominált az extra napot kifogó John Shurna vezette Badalona. Nagyon meglátszott Asselin hiánya a palánk alatt, a lepattanócsatát könnyedén nyerte így a hazai egylet (35-22). Salva Maldonado tanítványai periméterjátékával is elégedett lehetett, 12 triplát süllyesztettek el Guillem Vivesék –aki 12 pontja mellett kiosztott 6 asszisztot is - Hanga Ádám ex-csapatának gyűrűjében. Összeszedett, közönségszórakoztató játékkal rukkolt elő a Joventut, amely egyoldalú, nagy arányú diadalt vont maga után.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Shurna 21/15, Vives – Joseph 12/6 – 12, Kirksay 11/3
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Ljubicsics – Kouguere 12 – 12/3, Larsen 11/3

Tuenti Movil Estudiantes (4-14) – Unicaja Malaga (12-6):  84 – 85 (18-20, 26-25, 19-16, 21-24)

Talán a fővárosi kiscsapat fanatikusai sem gondolták volna, hogy szeretett csapatuk akár meg is nyerheti a találkozót az Euroligában is reprezentáló klubbal szemben – pedig Kyle Kuricék egészen a lefújásig joggal bizakodhattak. Tettre készen, gyönyörű összjátékkal keserítette meg a vendéglátó a Malaga dolgát, nagyon szenvedtek is Zoran Dragicék. 4-5 pontnál nagyobb fórhoz egyik fél sem jutott a rangadó alatt, megjósolhatatlan volt a győztes kiléte. Kuric mellett Andrés Miso is rendkívül hatékonyan pattogtatott, 12 pontja mellett leszedett 8 lepattanót és kiosztott 7 gólpasszt, ám az Estudiantes új „szerzeményére” Van Lackere sem lehetett panasz. A mérkőzés utolsó pillanataiban Zoran Dragic állhatott a büntetővonalra – a szlovén pedig nem hibázott, hidegfejjel értékesítette mindkét dobását. Txus Vidorreta ezután maga köré hívta játékosait, ám a taktikai lépés nem jött össze: Quino Colom elvesztette a labdát, így Sergi Vidalék hagyhatták el diadalittasan a parkettet az egyébként igazán fantasztikus napot kifogó, jóval alacsonyabban rangsorolt ellenfelével szemben (84-85).

A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Kuric 15/9, Miso – Banic 12/6 – 12, Van Lacke 10
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Vidal – Dragic 14/12 – 14, Suarez – Granger 11/9 – 11/3

Herbalife Gran Canaria (12-6) – Laboral Kutxa (9-9): 84 – 81 (20-10, 19-20, 20-27, 25-24)

Hanga Ádám nélkül lépett pályára a Laboral Kutxa a kanári-szigeteki együttes otthonában és a rossz kezdés meghatározta a mérkőzés alakulását. Sorozatban harmadik meccsét bukta a baszk gárda, ezzel újfent nem rájátszást érő helyen tanyázik. A mérkőzésről bővebben már olvashattatok itt, az összecsapás videós összefoglalójáért kattintsatok ide.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Newley 24/12, Hansbrough 18/12, Báez 10
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Nocioni 25/12, Heurtel  - Causeur 14/6 – 14

Valencia Basket Club (16-2) – FC Barcelona (12-6): 95 – 93 (20-26, 18-25, 33-16, 24-26)

Hatalmas elánnal vetette magát bele a forduló rangadójába a Barca, Velimir Peraszovics már a harmadik percben kénytelen volt időt kérni (0-9). A fejmosás hatásosnak tűnt, Romain Sato gyors megoldásaival látótávolságba került a Valencia (18-21), de Brad Oleson nem hagyta ezt válasz nélkül (20-26). A gránátvörös had tovább brillírozott, megnyugtató előny tudatában indulhatott az öltözőbe (38-51). Már 16 ponttal is ment a katalán óriásklub, amikor hirtelen, előzmények nélkül megállt a pontgyártásban és teljesen kilátástalan offenzív és defenzív játékkal „rukkolt elő”, amelyet a narancsmezesek köszöntek szépen és átrohantak ellefelükön – a harmadik negyed végére már náluk volt az előny (71-67). A Dubljevics-Lafayette fémjelezte Valencia megtartotta lélektani előnyét és bravúros harmadik etapjának köszönhetően visszavágott az első fordulóban elszenvedett egy pontos vereségért.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Dubljevics 26/9, Lafayette 22/12, Sato 18/3
Az FC Barcelona legjobb dobói: Oleson 18/15, Nachbar 17/3, Tomic 15

A 18. forduló Top 7 jelenetét valamint a ráadás videót itt nézhetitek meg.