ACB Liga - 19. forduló

Megvan Hanga Ádámék negyedik sikere is a spanyol bajnokságban, ezzel elmozdult a tabella utolsó helyéről a katalán kis csapat. A 19. fordulóban három mérkőzés is két pont különbséggel dőlt el, ebből egy összecsapáson túlóra után jutott dűlőre a Barca és a Bilbao, míg az Estudiantes és a Murcia egy utolsó másodperces kosárral ünnepelhetett győzelmet.

Herbalife Gran Canaria – Assignia Manresa 65-75

Hanga Ádám és csapata, a Basquet Manresa óriási bravúrt bemutatva idegenben verte el az ACB Liga negyedik helyezettjét, a Gran Canariát. A magyar légiós újra kétszámjegyű dobóteljesítménnyel rukkolt ki.

Hanga kezdőként 25 percet kapott a bizonyításra, ami alatt 10 pontot dobott, 4 lepattanót kapott le és 1 labdát szerzett, ami mellé 3 eladott labda párosult a negatív oldalon. Mezőnyből 5 alkalommal próbálkozott dobással, amiből 4 a gyűrűben landolt, a triplavonalon túlról ráadásul mindkét kísérlete pontot ért.

A Manresa szinte végig vezetve nyert 65 - 75-re a Gran Canaria csarnokában, ezzel visszavágott a második fordulóban elszenvedett hazai vereségért, s ezennel 4 - 15-ös mérlegével elmozdult az utolsó helyről, de még így is két sikernyire van az utolsó, még bennmaradást érő helyeken lévő riválisoktól.

A katalánok 0 ponton tartották a hazaiak legmagasabban jegyzett játékosát, az ausztrál Brad Newley-t, de a másik nagy sztárnak, Spencer Nelsonnak is csupán 4 dobott pontot engedélyeztek, egyedül a 25-öt szóró Toolson fickándozhatott a ritkán látható fegyelmezettséggel játszó Manresa ellen. Jaume Ponsarnau legényei közül bármilyen hihetetlen, de senkinek sem volt 7-nél több mezőnykísérlete, s így is heten értek el közülük legalább 8 pontot. A második negyedbeli megingást leszámítva abszolút uralta a mérkőzést honfitársunk klubja.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blusens Monbus Obradoiro – Mad-Croc Fuenlabrada 73-79

Bár az ACB Liga második legjobb pontszerzőjének számító James Feldeine gyengébb napot fogott ki (8 pont) az Obradoiro otthonában, a vendégek dominikai ásza így is fontos kosárral járult hozzá a végjátékban csapata győzelméhez. A sikerkovácsok így Robert Kurz (18/6) és Kristaps Valters (17/9) voltak, míg a házigazdáknál a Kendall-Majri-Sanz trió próbálta meccsben tartani a fehér mezeseket, akik a mérkőzés nagy részében futottak az eredmény után, nem csoda, hogy a végjátékra el is fogyott az Obradoiro puskapora.

FC Barcelona Regal – Uxue Bilbao Basket 87-85 – hosszabbítás után

Nem sokon múlt, hogy a Barca ismét hazai pályán bukjon el egy fontos derbit a bombaerős Bilbao ellen. A meccs nagy részében a katalánoknak kellett futniuk az eredmény után, sőt, alig fél perccel a vége előtt úgy tűnt a baszkok bezsebelik az értékes skalpot, miután a remekül játszó Hamilton (21/12) egy triplával négy pontos előnyhöz jutatta csapatát. Ám a Barcának sikerült visszahoznia a sírból a mérkőzést és az először régi fényében tündöklő Jasikevicius (14 pont, 6 gólpassz) büntetőivel hosszabbításra mentette a találkozót. A ráadásban már a házigazdák akarata érvényesült, de így is maradt esélye az utolsó pillanatokban a győzelemre a Bilbaonak, ám a 24-el záró Vasiliadisz távolija a gyűrű tövén landolt, így nyert a Barcelona. A hazai sikerben nagy szerepet játszott a dupla-dupláig jutó Jawai (12 pont, 14 lepattanó), de a Huertas (19), Lorbek (18) páros ponterős játéka is kellett a kínkeserves diadalhoz.

Cajasol Sevilla – Caja Laboral 82-86

Rajt-cél győzelmet aratott a Caja együttese, amely ugyan végig vezetett a mérkőzésen, de egyáltalán nem volt könnyű dolga a hamvaiból mostanra egyértelműen feltámadó Sevilla otthonában. A hazaiakat a 17-ig jutó Luka Bogdanovics repítette előre, míg Sastre Morro 12-vel, Williams pedig 11-el segítette őt a nagy üldözőversenyben, de lehajrázni nem sikerült a 20 pontos Lampe, és a 17 egységet termelő Nocioni vezette baszkokat. Ezen a mérkőzésen búcsúzott a klubbal korábban bajnoki címet nyerő Brad Oleson, aki a nagy rivális Barcelonában folytatja pályafutását.

Asefa Estudiantes Madrid – Lagun Aro GBC 79-77

Nagy lehetőséget szalasztott el a Lagun Aro, miután az idén igen gyenge teljesítményt nyújtó san sebastiani együttes egy utolsó másodperces kosárral bukta el az Estudiantes elleni derbit. A hazaiak ”hőse” az eddig az ismeretlenség homályába burkolózó Lucas Nogueira volt, aki Granger betörése után pöcizte vissza a győzelmet jelentő kosarat. Az igazi hérosz azonban a Liga gólkirálya, Carl English volt a madridiaknál, aki egymaga 31 pontot tett be a közösbe, emellé lekapkodott 5 lepattanót és kiosztott 3 gólpasszt is. A vesztes félnél Qyntel Woods 20-al lett a legeredményesebb, őt Paunic és Doblas 13-13-al követte.

CAI Zaragoza – CB Canarias 81-67

Remek második félidei teljesítményének köszönhetően sikerült megfordítania hat pontos félidei hátárnyból hazai pályán a Canarias elleni derbit Zaragozának. A térfélcserét követően rendkívül jól működött a hazaiak védekezése, mindössze 22 pontot engedélyeztek a tenerifeieknek, míg ők 42-t termeltek. A pontfelelősök Michael Roll (18) és Damjan Rudez (15) voltak a győztes oldalon, de Aguilar hasznos mezőnymunkája (8 pont, 8 lepattanó, 4 szerzett labda) is sokat nyomott a sikerben, míg a vesztes félnél Donaldson és Sekulic egyaránt 12-12 ponttal bizonyultak a legeredményesebbnek.

Valencia Basket – UCAM Murcia 94-96

0,7 másodperc. Ennyi választotta el a Valenciát a hosszabbítástól, amit Pau Ribas utolsó pillanatokban szerzett kosarával harcolhatott volna ki a vendéglátó együttes, ám Berni Rodriguez levegőbe fellőtt lasztiját még épp időben pöcizte be a kosárba Kim Tillie, a forduló meglepetését, a Murciának pedig nagy örömet okozva ezzel. A végig kiegyenlített találkozón hiába jutott öt valenciai játékos is 14 pont fölé, a 21-ig jutó Matt Gatens vezette vendégek jobb dobószázalékuknak köszönhetően tapadni tudtak az esélyesebb narancssárga mezesekre, a végén pedig kis szerencsével a győzelmet is sikerült kiharcolniuk.

Real Madrid – Blancos de Rueda Vallaodlid 87-75

Ha a vártnál nehezebben is, de hozta a kötelező győzelmet a listavezető, a Valladolid sokáig meg tudta keseríteni a madridiak dolgát, de végül kijött a két keret mélysége közti különbség, a blancók pedig egy újabb sikert könyvelhettek el. Sergio Lllull (21) és Nikola Mirotic (16) bizonyultak a házigazdák két legjobb dobójának, mellettük Reyes dupla-dupla közeli (10 pont, 9 lepattanó) produkciója volt kiemelkedő hazai oldalon, míg a Valladolidnál a 19-ig jutó Nacho Martin és a 16-al záró Alhaji Mohammed cipelték a hátukon csapatukat.

FIATC Joventut Badalona – Unicaja Malaga 79-71

Újabb kellemetlen verségbe szaladt bele a Malaga együttes, amely ezúttal főleg a második negyedbeli teljesítményét okolhatja a vereségért. Ekkor ugyanis mindössze 14 pontra voltak képesek az andalúzok, míg a Badalona meg sem állt 27-ig, a félidőre megszerzett 11 pontot előnyét pedig már nem engedte ki a katalán együttes. A vendégeknél ismét egyetlen kimagasló performansz akadt Fran Vazquez személyében, a center 16 pontja mellé begyűjtött 5 lepattanót és 3 blokkot, de a társak közül ezúttal sem akadt senki, aki kiegyensúlyozott játékkal tudta volna támogatni a magasembert. A Malagánál nagyon hiányzik, hogy egyszerre több kulcsember tudjon jól teljesíteni, amíg ezt nem orvosolják, addig csak kínszenvedés lesz még a rájátszásba jutás is. Példát vehetnének akár a Badalonáról is, amelyben ugyan egyetlen kiugró estét összehozó játékos sem akadt, de húzóembereik mind hozták az átlagukat, ami elég volt a hazai bravúr eléréséhez.