ACB Liga - 2. forduló

Ismét egy emlékezetes fordulón vagyunk túl Spanyolországban. Két meccsen csupán egyetlen pont döntött a lefújáskor, de Malagában is csak kettővel tudtak nyerni a házigazdák. Elképesztő formában dobtak néhányan az Ibériai-félszigeten, szó szerint, szinte hibázni sem tudtak. Nem volt jó odahaza játszani, csupán három együttes tudta győztesen elhagyni saját csarnokát és sajnos Hangá Ádámék is a vesztes vendéglátók táborát erősítették.

Assignia Manresa – Herbalife Gran Canaria 64-80

A Gran Canaria rutinos magasembere, a szlovén Uros Slokar nélkül állt fel, míg Hanga Ádám a padon kezdte az összecsapást. Jól kezdte a meccset a Manresa, 9-4 után viszont a vendégek sebességet váltottak, a Kanári-szigetek reprezentánsai 11-12-nél gyorsan átvették a vezetést. Érkezett is rögtön Hanga, akivel stabilizálódott is a Manresa védekezése - olyannyira, hogy a negyed végén már 5 ponttal ismét a hazai gárda tartott előrébb. Ehhez kellett ugyan az is, hogy Prestes, a GC cserecentere pillanatok alatt három faultot üssön be - a vendégek soraiban azonban érezhető volt a zavarodottság.

Hangáék meg is érezték, hogy sebezhető az ellenfél: 7-0-s rohammal kezdték a második negyedet, 33-20-nál pedig az addigi legnagyobb különbség alakult ki a csapatok között. Bár a Canaria egyszer visszajött tízen belülre, többek között Hanga Ádám jó védekezésének, mezőnymunkájának köszönhetően hamar állandósult a 12-15 pontos különbség. Bár Ádámnak nem ültek a dobásai (0/3 mezőnyből), a slusszpoén az övé volt: a félidei dudaszó pillanatában emberről elengedett hármasával egyrészt lélektanilag nagyon fontos pillanatban talált be, másrészt 16 pontos hátránnyal küldte az öltözőbe a megroggyanni látszó ellenfelet.

A szünet azonban a hazaiaknak jött rosszkor - elhibázott dobások mellett meglehetősen statikusnak tűnt a csapat játéka, nem csoda, hogy a Gran Canaria pillanatok alatt visszajött 9 pontra, majd Brad Newley triplája után 6 pontra zárkózott a vendéggárda. Időkérés után sem érkezett azonban Hanga, aki kihasználhatta volna atletikusságát - újabb tripla, és 3 pontra olvadt a különbség. 54-51-nél érkezett a magyar játékos. Az ellenfél centere beütötte 4. hibáját, majd Hanga jó védekezése eredményezett két pontot, így valamelyest sikerült lefékezni az ellenfél rohanását, megállítani azonban nem: támadásban ismét buta hibák és túlvállalások után 56-58-nál az első perceket követően újra a Gran Canaria vezetett - végül 10-28 arányban nyerte a 3. negyedet!

A negyedik negyedet sem kezdte jól a hazai alakulat, a vendégek 60-68-nál már kezdtek elhúzni. Négy pontra visszakapaszkodott a Manresa a 36. percben, azonban Nelsonnal nem tudtak mit kezdeni: a nagyember előbb közelről, majd a hármasvonal mögül is betalált, tulajdonképpen lerázva a Manresa utolsó felzárkózási kísérletét is. A Gran Canaria végül nagyon simán nyert, és kettőből kettő meccset behúzott eddig. A Manresánál éppen ellentétes a mutató...

Az első félidőben a támadójáték dominált, a másodikban viszont a Gran Canaria jó védekezése megfojtotta a Manresa játékát - a vendégek 16-48 arányban nyerték a második félidőt! Ádám a csapatához hasonlóan az első félidőben játszott jobban, végül közel 20 perc alatt 3 pont, 4 lepattanó, 1 gólpassz és 2 blokk került a neve mellé. Mezőnyből 0/4-gyel, a triplavonal mögül 1/2-vel tüzelt, és volt még 2 eladott labdája is.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blancos de Rueda Valladolid – Real Madrid 75-100

Amerikai túrája miatt már szerdán lejátszotta 2. fordulóbeli mérkőzését a Real Madrid együttese, ahol az első kör meglepetéscsapatához, a Barcát saját pályáján legyőző Valladolid együtteséhez látogattak a blancók. Egy félidőig jól is tartották magukat a tavalyi döntős ellen az ismét Sivanovics vezette (12 pont, 8 lepattanó) házigazdák, de Nikola Mirotical egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a túloldalon. A montenegrói születésű, de spanyol állampolgárságú bedobó tarthatatlannak bizonyult a találkozón, 26 pontját elképesztő dobószázalékkal (91 %) hozta össze, mindösszesen egyetlen kétpontos kísérletét rontotta el (6/7) és a büntetővonalról is csak egyszer hibázott (2/3), viszont a 6,75-ön túlról négyből négyet küldött a helyére. Mirotic azonban nem állt meg csak a pontszerzésnél, leszedett tíz lepattanót, kiharcolt hét faultot, szerzett három labdát és ugyanennyiszer blokkolta az ellenfél dobását is. Mindez 46-os teljesítményindexet eredményezett, amivel már a hétvégéi meccsek előtt a zsebében érezhette a forduló MVP-címét a 21 éves Real csillag.

CB Canarias – CAI Zaragoza 65-85

Elmaradt a siker a hazai premieren, a Zaragoza negyedről negyedre növelve előnyét bedarálta az újonc Canariast. A belga válogatott ásza, Sam Van Rossom volt a nyerőember a vendégeknél, az irányító 21 ponttal (89 % mezőnyből) – közte öt triplával – vezette győzelemre csapatát, de Aguilar (12/6 pont, 7 lepattanó) és Jones (8 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda) teljesítménye is kellett a sikerhez. A tenerifeiek játéka nagyon hasonlít a tavalyi Obradoirohoz, látványos megmozdulásokkal képesek észrevétetni magukat, de ez kevés lesz ahhoz, hogy elkerüljék a sorozatos vereségeket.

Unicaja Malaga – FIATC Joventut Badalona 73-71

Idegtépőre sikeredett az újjáépített Malaga hazai bemutatkozása, az utolsó másodpercekig nyitott volt a Badalona elleni találkozó. Három pontos hátrányban a katalánoknál Corey Fishert faultolták triplakísérlet közben, de az amerikai játékmester csak két büntetőt küldött a helyére, így ezután oda kellett ütniük, hogy ne menjen az óra. Vazquez egyet értékesített ebből, de a második dobás után a lepattanó ismét Fisherhez került, aki a félpályáról eresztette el a dudaszó pillanatában a labdát, és bár gyűrűt ért a játékszer, a kosáron nem ment át, így ha a vártnál nehezebben is, de megszerezte első győzelmét a Malaga. Tony Gaffney dupla-duplával (14 pont, 10 lepattanó), Albert Oliver 21 ponttal zárt a vesztes félnél, míg az andalúzoknál a csapatmunka hozta meg a gyümölcsét, hatan is elérték a tízes teljesítményindexet.

Mad-Croc Fuenlabrada – Blusnes Monbus Obradoiro 71-79

Idegenben is sikerrel kezdte az évet a tavalyi szezont végigszenvedő Obradoiro, az áldozatuk a Laso-Feldine páros vezette Fuenlabrada volt. Bár a találkozó végig kiegyenlített volt, a vendégek szinte az egész mérkőzés folyamán a kezükben tartották az irányítást, csak az utolsó negyed derekán tudott felzárkózni a házigazda. Az Obradoiro óriása, Salah Mejri (20 pont, 8 lepattanó, 2 blokk) és Alberto Corbacho (24/15 pont) révén mindig tudott újítani és kisebb meglepetésre veretlenül állnak két fordulót követően, míg legyőzöttjük a tabella alján kullog.

Caja Laboral – Cajasol Sevilla 90-70

Egy negyed alatt elintézte a Sevillát a baszk együttes, az első tíz perc után már nem volt izgulnivalója a házigazdának. A vendégek játékerejéről sokat elárul, hogy mindössze ketten (Satoransky és Bogdanovics) jutottak tíz pont fölé, míg hazai oldalon hatan is képesek voltak erre. A legeredményesebb Oleson lett 16 egységével, de Nocioni hasznos játéka (14 pont, 5 lepattanó) és San Emeterio remek dobóformája (nem hibázott dobást – 2/2 dupla, 2/2 tripla, 2/2 büntető) is sokat nyomott a Caja győzelmében.

Ucam Murcia – Valencia Basket 77-78

Bár a Valencia nyomasztó fölényben játszott a palánk közelében (42-29-re nyerték a lepattanó csatát, ebből 20 labdát a támadótérfélen szereztek vissza), jobb dobószázalékának (47 % ill. 38 %) köszönhetően mégis partiban tudott maradni esélyesebb ellenfelével a Murcia. Ahhoz azonban, hogy egylabdás meccs legyen a találkozóból kellett Marcus Lewis remeklése is (25 pont, 10/11 mezőnyből, 4 lepattanó, 2 blokk) és lehet, hogy ha az amerikai nem száll ki idő előtt ötödik faultja miatt, akkor most nem Hanga Ádám ex-csapattárást, Justin Doellmannt ünneplik Valenciában. Merthogy a vendégek nyári szerzeménye szerezte a győztes kosarat Rafa Martinez átadásából, bár nem ő tolta el odáig a gárda szekerét, hanem a régi motoros Vitor Faverani, aki dupla-duplája (14 pont, 13 lepattanó) mellé kiosztott még négy sapkát is.

Lagun Aro GBC – Asefa Estudiantes Madrid 71-83

Egyre nyilvánvalóbbnak tűnik, hogy ez a Lagun Aro nem fogja hozni a tavalyi formáját, legalábbis ebben az összetételében biztosan nem. Ugyan Qyntel Woods személyében jó légióst hoztak a csapathoz, de az ő remeklése kevés lesz az egész szezonban. Az Estudiantes ezzel szemben egy igazán ütős fegyverarzenállal rendelkezik, amelyből most Tariq Kirksay tüzelt a leghatékonyabban, 28 pontjával (8/8 dupla, 4/5 tripla) és négy szerzett labdájával a forduló legjobb ötösébe is bekerült, mellette a venezuelai csoda German Gabriel (14 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) és az amerikai Jayson Granger (14 pont, 7 gólpassz) villogott a leginkább. Hogy mire lehet jó a madridi alakulat, arra alighanem csak az elkövetkező fordulókban derül fény, egy otthoni Sevilla elleni meccs után ugyanis mennek Bilbaóba és fogadják a Valenciát.

Gescrap Bizkaia Bilbao – FC Barcelona Regal 78-77

Talán a legádázabb Barca-ellendrukkerek (már ha létezik ilyen) sem gondolták volna, hogy a katalánok két forduló után a nyeretlenek táborát erősítik majd. Bilbaóban ugyan ki lehet kapni, de múlt heti veresége után egy összeszedettebb Barcelonát vártunk, ám a Mumbru vezette baszkok kifogtak a bajnokon. Moerman hárompontosa pecsételte meg a vendégek sorsát majd fél perccel a vége előtt, bár Jasikevicius még megpróbálta a sírból is visszahozni a meccset csapatának. A litván legenda egy kilenc méterről eleresztett triplával szépített, de az automatikusan következő fault után már csak 3.7 másodperc maradt hátra, a Barca hátránya pedig kettő pont volt. Pechükre pont Zisist ”ütötték agyon”, aki az egész találkozón nem hibázott a vonalról (10/10), így hiába dobott Jasikevicius a dudaszó pillanatában még egy trojkát, a vereség tényén már nem tudott változtatni. A vendégeknél Navarro is pályára lépett, de az alig kilenc játékperc alatt nem tudott a gárda hasznára lenni.

Most sem maradunk le a legszebb jelentekről, lássuk hova volt elég Doellmann meccsnyerő dobása, vagy Jasikevicius triplái!