ACB Liga - 22. forduló

Újabb sikeres hétvégén vannak túl hazánk fiai spanyol földön, Hangáék idegenben, míg Lóránték odahaza folytatták jó szereplésüket. A Malaga újabb kudarca már szinte senkit nem lep meg, annál inkább az Alicante váratlan veresége a sereghajtó Valladolid ellen.

Gran Canaria 2014 - Assignia Manresa 63-77

Óriási diadalt aratott Hanga Ádám csapata, az Assignia Manresa Las Palmason, a Gran Canaria vendégeként. A rosszul kezdő vendégek már 25 ponttal is vezettek a második félidőben, végül 77 - 63 arányban diadalmaskodtak, nagyban köszönhetően a magyar légiósnak, aki beállását követően azonnal szórta a pontokat és osztogatta a gólpasszokat, végül 4-ből 2 értékesített triplával, 2-ből 1 büntetővel és 7-ből 4-es mezőnymutatóval 11 egységnyit ért el, ami mellett igen jól mutat az 5 gólpassz, a 3 lepattanó, 2 szerzett labda és az 1 blokk is, amit bő 21 játékperc alatt ért a mi fiunk. Összesen 18 VAL állt a neve mellet a lefújáskor, ami a második legjobb mutató volt az egész mezőnyben.

Elképesztő a tülekedés a spanyol élvonal középmezőnyében, nagyjából a 4. helytől a 12. pozícióig teljesen együtt vannak a csapatok, akár két hét alatt is fel vagy le csúszhat ezen a távon belül akármelyik csapat. Mindkét magyar érdekeltségű gárda ebben a tömörülésben található, így Hanga Ádám és a Manresa számára is minden bajnoki extra súllyal bír. A Gran Canariát Katalóniában már két vállra tudta fektetni honfitársunk egyesülete, így reménykedve utazott a Kanári Szigetekre Ponsarnau mester legénysége.

Az utóbbi hetekben bevett szokáshoz képest változtatott a szakvezető és Hangát csereként küldte be a pályára, a húzás pedig nyerőnek bizonyult, mivel az addig 12 - 7-re vezetett 5 perc elteltével a vendéglátó, ám Ádám azonnal triplát dobott, majd egy duplával még közelebb hozta a katalánokat. A játékrész végére már sikerült ki is egyenlíteni (16 - 16), majd a második negyedben éppen a magyar légiós játszotta meg kétszer jól Asselint, aki igencsak belelendült, egymaga vezényelt le egy 10 - 0-ás futást, majd a Gran Canaria eszmélése után újra Hanga dobott triplát, ekkor már 29 - 18-ra vezetett a Manresa! A félidő zárása előtt újra Ádám pillanatai jöttek el, előbb zsákolt egy embereset, aztán az ellenfél egyik legjobb magasemberének, Xavi Reynek osztott ki egy hatalmas sapkát. 30 - 44-et mutatott az eredményjelző a nagyszünetben, ami ha másért nem is, de a különbség miatt mindenképp meglepetésnek számított.

A fordulás után az addig bő 12 percet játszó honfitársunk hosszabb pihenőt kapott, de társai így is remekeltek, a harmadik etap derekán Downs zsákolásával már 20-szal ment a Manresa. A játékrész utolsó két és fél percére visszajött Hanga és megint hasznosan szállt be, gólpasszt adott Acharának, lepattanót szerzett, majd faultot harcolt ki, s két büntetőjéből egyet értékesített is. Éppen ekkor, 39 - 61-nél gyakorlatilag eldőlt a meccs bő egy negyeddel a végső dudaszó előtt. Ám nem állt le a vendég gárda, s Ádám sem, gólpasszal nyitotta a negyedet, s a katalánok 25 pontosra hizlalták előnyüket. A mi fiunknak volt még gólpassza, lepattanója, szerzett labdája is a maradék időben, a hajrát viszont már a kispadon nézte végig a többi kulcsemberrel, nagyon értékes diadalt aratott a Manresa, Hanga Ádám pedig abszolút kulcsszerepet játszott a sikerben!

A hazaiaknál a 18-at szóró Haynes emelkedett ki egyedül, a vendégeknél pedig a magyar légióson kívül a 18-18 egységig jutó Asselin és Doellman csipkedték magukat leginkább, de a Roman Montanez visszatérésével teljesen kiegészülő Manresa csapatként is fantasztikusan jó teljesítményt nyújtott.

Gratulálunk Hanga Ádámnak és csapatnának a fantasztikus produkcióhoz és a győzelemhez!

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Lagun Aro GBC - Asefa Estudiantes Madrid 103-81

Sorozatban harmadik hazai győzelmére készült a Lóránt Pétert is soraiban tudó Lagun Aro együttese a kieső helyen tanyázó Estudiantes ellen a spanyol bajnokság 22. fordulójában.

Vidal nem teketóriázott, Salgado aszisztálásával ő szerezte csapata első nyolc pontját, de a vendégek amerikai különítménye tartotta a lépést a házigazdákkal, Lofton és az új szerzemény Deane talált be a túloldalon (10-5). A liga legjobb pontátlagával rendelkező játékosa, Andy Panko gólgyártása sem váratott sokat magára, a hazaiak ásza 13-7-s vezetésnél lendült bele a játékba, ő sem adta alább a sorozatban dobott nyolc pontnál, amire csak Clark tudott válaszolni madridi részről,  így pillanatok alatt tíz pont fölé nőtt a baszkok előnye (21-9). Jimmy Baron a múlt héten mennybe ment elképesztő produkciójával, most első megmozdulásával a büntetővonalra, ahol mindkét dobása a gyűrűben landolt, megnyugtatva kicsit csapatát (25-13). Panko továbbra is tarthatatlannak bizonyult, a légiós 15-ik pontjával már 32-15-re vezettet a Lagun Aro, de Willie Deane még válaszolni tudott az ellentámadásból,  így 15 pontos hazai vezetéssel zárult az első negyed.

A második etap elején jött először Lóránt, nem sokkal később pedig meg is kaparintott egy védőlepattanót, majd egy gyorsindítást akadályozott meg faulttal. Pár perc múlva ismét szabálytalanságot láttak ellene a játékvezetők, így honfitársunk hamar a kispadon találta magát. Jött helyette Panko, aki viszont a kezdeti büntetőpárbaj után, még öt pontot tett be a közösbe, majd húsz pontos vezetéshez juttatva csapatát (38-20). Nem nagyon találta a felállt védelem elleni ellenszert az Estudiantes, míg a házigazdák átrohantak a vendégek letámadózónáján és gyakorlatilag minden támadást kosárral fejeztek be (47-25). Egy gyors időkérés használt a vendég együttesnek, de hamar rendezte sorait a Lagun Aro is és tartani tudta a 20 pont körüli különbséget a félidő hátralévő részében (51-33).

Továbbra is Panko húzta a hazaiak szekerét, de Vidal és Salgado személyében szárnysegédjei is akadtak a harmadik negyedben. Deane és Gabriel próbálták tartani a lelket a madridiakban, de a san sebastianiak végig kellő távolságban tudták tartani az Estudiantest. Panko egyre jobban közelített a 30-hoz, a bedobó duplájával a különbség már 24 pontra duzzadt (75-51). Lóránt a negyed végén jött újra, lekapott még egy lepattanót, a differencia pedig ezután nem változott, 81-58-s Lagun Aro előnnyel fordultak a csapatok az utolsó felvonásra.

Egy elzárás-leválás szituáció után Neto maradt a földön hazai oldalon és csak segítséggel tudott letámolyogni a pályáról, reméljük nem szenvedett komolyabb sérülést a brazil játékos, mert nagyon hasznos tagja a rotációnak. Petinek több helyzete is akadt a pontszerzésre, de dobásai sorra lecsorogtak a gyűrűről, így egy kiharcolt fault után ismét Panko váltotta, aki triplából megszerezte 30. pontját (89-68). Ez volt az amerikai ötödik és a Lagun Aro 13-ik hármasa a mérkőzésen, mindezt egészen jó, 52 %-os hatékonysággal csapatszinten.  Méltóképp zárta le a mérkőzést a baszk együttes: egy Salgado tripla után, Vidal volt eredményes betörésből, majd Ogide osztott ki egy sapkát a túloldalon, amiből indultak a hazaiak és egy Vidal zsákolással koronázták meg fölényes győzelmüket

Honfitársunk főleg korai faultproblémái miatt alig több, mint nyolc percet kapott az összecsapáson, ezalatt leszedett két lepattanót, kiharcolt egy faultot, volt egy szerzett labdája, viszont három dobási kísérletéből egy sem landolt a gyűrűben és a negatív oldalon szerepel még a három személyi hibája és egy eladott labda.

A Fókuszban:

Blusens Monbus Obradoiro - Real Madrid 69 - 83

Az óriásölő hazaiak nem igazán tudták megráncigálni az Euroligából a héten kieső fővárosiak bajszát, pedig sorozatban három hatalmas siker után vehették fel a kesztyűt Levon Kendallék az óriásklubbal. A meccs elején kinyilvánította azon szándékát a Madrid, hogy itt aztán izgalmakat egy pillanatra sem szeretne, a nagyon szétesett támadásokkal kezdő vendéglátók pedig jó alanynak bizonyultak ehhez. Az Obradoiro nagy tripladobó csapat hírében áll, viszont az első etapban csak a '73-as születésű Hopkinst tömték labdával a palánk alatt, a rutinos amerikai pedig csupán egy darabig bírta az iramot a nagyon mély centerrotációval bíró Real ellen. Carroll és Pocius megint hatalmas lendületet tudtak adni a kispadról beállva, de érdekes módon a kiscsapat is éppen a cseresorával tudott a leginkább érvényesülni, de amint a harmadik negyedben a kezdőkkel jött vissza a Blus Sens, megint megakadt a hazaiak játéka. Picit tudott faragni hátrányán a 16-ot szóró Bulfoni vezette vendéglátó, ám a 21-ig jutó Singler, valamint a 17-et dobó Carroll magasabb sebességi fokozatba kapcsoltak a hajrában és behúzták a győzelmet.

Gescrap Bizkaia Bilbao - FC Barcelona Regal 65 - 72

Itt aztán valóban úgy ülhettek le az érdeklődők a tévéképernyők elé, hogy bizonyosan páratlan izgalmak következnek, ám olyan hidegzuhanyt kapott a nyakába a D'or Fischer nélkül felálló Bilbao, hogy azt egy darabig még emlegetni fogja. A bajnokság blokkirálya támadásban is hatalmas vérveszteség, úgy pláne volt gondja a baszkoknak, hogy a csapat legjobb pontszerzője, Marko Banic az első három negyedben dobáskísérlettel sem rendelkezett! A 23 - 5-ös katalán start után azért rendesen visszavettek Navarróék is, de egyszerűen nem volt meg az az átütőerő a Bilbaóban, amivel itt csodaszerű fordítást lehetett volna véghezvinni. Lorbeket sem tudta tartani Banic, Mavroidisz viszont legalább a harmadik negyed elejére feltámadt, de hosszabb távon kiderült, hogy ő nem az a képzett center, akinek a vállaira ennél több súlyt lehetne pakolni támadásban. Raul Lopez ugyan mutatott szép dolgokat, de annyival már nem tudta közelebb lopni magát riválisához a baszk alakulat, hogy túl nagy izgalmakkal záruljon a találkozó, pusztán kozmetikázni sikerült valamennyit. A Barcelona ezzel hatalmas lépéselőnybe került az alapszakasz-elsőség megtartását illetően, mivel a Real Madrid nem is olyan régen hazai pályán bukott el a Bilbao ellenében....

Mad-Croc Fuenlabrada – FIATC Joventut Badalona 55-72

Nem várt nagy zakóba szaladt bele a Fuenlabrada hazai pályán. A madridiak egyetlen negyedet sem tudtak elhozni, rendkívül kevésszer állhattak oda a büntetővonalra (ötször, bár azt mind értékesítették) és lepattanózásban is alulmaradtak a Badalonával szemben. Kikr Penney és Mike Hall hatalmasat betlizett a mérkőzésen, a csapat két húzóembere összesen négy pontra voltképes… A vendégeknél ezzel szemben Van Lacke és Baez remek formában pattogtatott, amivel hozzásegítették a korábban idegenben nyeretlen katalánokat sorozatban aratott második sikerükhöz távol az otthonuktól.

Valencia Basket – Caja Laboral 63-68

Nagy meccset hozott a forduló egyik legnagyobb rangadója, ahol remek első negyedének köszönhetően a Caja le tudta győzni az egyre veszélyesebb Valencia együttesét. Teletovic ismét futószalagon szállította a pontokat, de a legnagyobb érdemei mégis a vendégek karmesterének Pablo Prigioninak voltak a sikerben, aki bár csak hat pontot tett be a közösbe, de közben leszedett hét lepattanót, kiosztott öt gólpasszt, kiharcolt hét faultot és szerzett négy labdát. Ilyen statisztikai lap után, nem kétséges, hogy még mindig jó az öreg a háznál. Volt egyébként minden a mérkőzésen mi szem, szájnak ingere: hatalmas zsákolások, káprázatos gólpasszok és brutális blokkok. A Caner-Medley vezette házigazdák csak az elmaradt győzelmet sajnálhatják, mert így ismét kicsúsztak a legjobb nyolcból.

CAI Zaragoza – Unicaja Malaga 76-59

Egyre mélyebbre zuhan a Malaga együttese és nem igazán látni kutat vesszőfutásból. Ezúttal a már rájátszást érő helyet birtokló Zaragoza páholta el a szebb napokat is megélt andalúzokat, akiket 20 eladott labdába kergettek bele Aguilarék. A spanyol nagyember 16 ponttal zárta a találkozót, csak úgy, mint palánk alatti társa Hettsheimer, de a legeredményesebb hazai játékosnak Wright bizonyult 24 egységgel. A vendégeknél egyedül Zoric teljesítménye lehet említésre méltó (16 pont, 8 lepattanó), a többiek mind jócskán alulmúlták önmagukat, Freeland például mindössze hat pontig jutott és eladott mellette hétlabdát.

Banca Cívica Sevilla – UCAM Murcia 76-60

Tíz percnyi játék alatt eldöntötte a mérkőzést a Sevilla, miután a házigazdák 24-9-re megnyerték a nyitó negyedet. A mérkőzés leginkább a palánk alatt dőlt el, a Davis fémjelezte belső tengely 40-17-re múlta felül a lepattanó harcban a Murciát, melynek egyik kulcsjátékosukat, James Augustinet szinte teljesen levették a pályáról (6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda). Bogdanovics, Urtasum, Jasen és Davis is túllépte a tíz pontos határt hazai oldalon, így még a 22 eladott labda is belefért a Sevilla magabiztos győzelmébe.

Blancos de Rueda Valladolid – Lucentum Alicante 69-57

Kisebb vagy nagyobb, mindenesetre hasonlóan a Malagához gödörben van a szezon meglepetés csapata, az Alicante is. Utóbbi nyolc meccsükből haton vereséget szenvedtek Ivanovék, három forduló óta nyeretlenek és az utolsó két legyőzőjük a kieső zónából érkezett. Pedig négy pontos előnnyel fordultak még a vendégek az utolsó felvonásra Valladolidban, ám a házigazdák, Robinson, Garcia és Bochardt irányításával fantasztikus tíz percet produkáltak (27-11) és megfordították a mérkőzést. Győzelmükkel ugyan nem mozdultak el a kieső helyről, de erőt adhat nekik egy jóval előrébb rangsorolt csapat legyőzése, hogy feljebb lépjenek a tabellán és kiharcolják a bennmaradást.