ACB liga - 22. forduló: Pullen parádé; kiscsapatok nagy napja

Izgalmas, látványos összecsapásokkal valamint egy nagy rekord megdöntésével folytatódott a spanyol bajnokság, amelyben örömteli hír, hogy Hanga Ádám csapata újra győzedelmeskedett és honfitársunk is kivette ebből szerepét! A Barcelona nagyon könnyedén lépett át a ligautolsón, ahol Jacob Pullen egészen elképesztő performansszal rukkolt elő. A másik óriásklub, a Real Madrid is könnyen fektette két vállra az obradoriói együttest, míg néhány kiscsapat magasabban rangsorolt ellenfeleiknek okoztak meglepetést. Nézzük meg, hogyan alakult az ACB liga 22. fordulója! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

UCAM Murcia CB (6-16) – Valencia Basket Club (19-3): 76-85 (21-21, 22-20, 13-21, 20-23)

Az előző fordulóban nagy skalpot gyűjtött a Murcia, ám ezzel együttvéve is a Valencia volt a derbi esélyese, amely nem cáfolta meg idei formáját; bár tény, hogy Doellmanék csak a harmadik negyedben tudták javukra fordítani a találkozót. Hiába dominált a palánkok alatt a narancsmezes alakulat az első negyedben, nem tudta leszakítani magáról a Dwayne Davis irányította Murciát (21-21). Nem zavarta meg a hazaiakat Kim Tillie faultproblémája sem, a folytatásban is nagy elánnal kosárlabdáztak, amely kissé meg is lepte Velimir Peraszovics legénységét – a nagyszünetre a galíciaiak mehettek jobb szájízzel (43-41). A tabella második helyezettje rendezte sorát a nagyszünetben, a harmadik etapot keményebb védekezéssel és remek Doellman-Sato megoldásokkal tarkította, amelyek meg is határozták a meccs kimenetelét. Dwayne Davis mellett Augusto Lima dupla-duplája emelhető ki (13 pont, 10 lepattanó), míg a túloldalón Romain Sato (13 pont, 11 lepattanó) mellett Justin Doellman újra régi, hatékony játékát mutatta (22 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), a különbség a festékben dőlt el – ott jóval magabiztosabb arcát húzta elő a Valencia.

Az UCAM Murcia CB legjobb dobói: Davis 23/3, Lima 13, Radovic 11/3
A Valencia Basket Club legjobb dobói: Doellman 22/3, Sato 13/3, Ribas – Dubljevics 10/6 – 10/3

CB Valladolid (2-20) – FC Barcelona (16-6): 66-111 (12-22, 13-31, 18-21, 23-37)

Nehéz jelzőket találni a forduló második összecsapására; az várható volt, hogy a Barca által könnyen „gálaestté” alakulhat a találkozó, de amit a katalánok irányítója, Jacob Pullen letett az asztalra azt nehéz lesz überelni a jövőben...Nem utazott Valladolidba a gránátvörös-kékek két ásza, Juan Carlos Navarro és Ante Tomic, de hiányukat így sem érezte meg a sztárklub. Köszönhető volt ez elsősorban az ihletett formában pattogtató, a sokszor érthetetlenül sokat mellőzőtt Pullen extra performanszának, aki 15 triplakísérletéből tizenkettőt (!) értékesített, megdöntve Oscar Schmidt rekordját! Már az első percekben tudatosította a katalán óriás, hogy nincs keresnivalója a hazai egyletnek – ezt az érzést csak tovább növelte a folytatásban mutatott játéka alapján. Nem volt egy súlycsoportban a két fél, minden statisztikai mutatóban óriási fölényt tudhatott magáénak Xavi Pascual legénysége. Tovább nehezedik a ligautolsó helyzete – Jason Rowe elhagyta a klubot, tovább gyengült a Valladolid.
Nem lehet meglepetés a hét legértékesebb játékosának kiléte: Jacob Pullen 42 pontja (közte 12!!!tripla), 3 lepattanója, 3 gólpassza valamint 4 kiharcolt faultja (41 VAL) érdemelte ki a díjat.

A CB Valladolid legjobb dobói: Johnson 16/6, Haritopulosz 14, Andjuszics 11/9
Az FC Barcelona legjobb dobói: Pullen 42/36, Lampe 17/3, Hezonja – Oleson 9/3 – 9/3

Iberostar Tenerife (9-13) – Tuenti Movil Estudiantes (7-15): 94-96 (20-18, 15-20, 21-21, 20-17, 9-9, 9-11)

Nem mindennapi izgalmak közepette hajtotta végre a visszatérő Dejan Ivanov fémjelezte Estudiantes a bravúrt a kanári-szigeteki együttes otthonában– a madridi kiscsapat kétszeres hosszabbítás után tudta megtörni ellenfelét, így a forduló első meglepetését szolgáltatta. Jobban rajtolt a vendég gárda (4-11), de nem hagyta meglépni ellenfelét a Tenerife (10-11), olyannyira nem hogy némi előnnyel zárta a negyedet (20-18). Saul Blanco remekül vezényelte társait, de a túloldalon az Ivanov-Kuric duó tempót váltott és a félidőre már a madridiak mehettek lélegzetvételnyi előnnyel (35-38). A harmadik negyed elején a vendégek szert tettek az addigi maximális fórra (35-44), de Alejandro Martinez időkéréssel rázta fel övéit, újra elolvadt Uros Slokarék előnye (50-51). A rendes játékidő utolsó etapjában ismét a madridiak akarata érvényesült: Dejan Ivanov vezetésével már tíz ponttal is ment az Estudiantes (56-66), de megrázták magukat a kanárik és óriási hajrával hosszabbításra mentették a derbit! A lélektani előnyt kihasználva jobban kezdte a „túlóra” első perceit a hazai fél, de Kyle Kuricék sem hagyták annyiban a dolgot, ezúttal nekik sikerült újabb 5 percet kicsikarniuk. Jobban bírta idegekkel Txus Vidorreta legénysége, ezzel pedig óriási skalpot gyűjtött. Dejan Ivanov teljesítményét testvére emlékére ajánlotta fel.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Blanco 25/12, Sikma 15, Rost 14/9
A Tuenti Movil Estudiantes legjobb dobói: Ivanov 27/3, Kuric 14/12, Miso – Slokar 13/6 – 13

Bilbao Basket (9-13) – Cajasol (11-11): 79-82 (23-30, 24-9, 23-18, 9-25)

Borzasztó hullámzóan alakult a mérkőzés, de a Bilbao nem tudta kihasználni lehetőségeit: újra saját közönsége előtt kapitulált. A találkozó legvégén óriási csattanót tartogatott Tomas Satoransky, a Cajasol egyik legjobbja, amely nagyon fontos idegenbeli bravúrt ért...Pontgazdag első negyednek örülhetett a miribillai közönség, bár a vezetést nem kedvenceik szerezték meg. A folytatásban azonban beindult a Bertans-Mumbrú gépezet, hatékony támadásuk mellett a védekezésre is nagy hangsúlyt fektetett a baszk egylet, állva hagyta a sevillai csapatot (47-39). A második félidő első fele is Roger Grimauék szája íze szerint alakult, magabiztosan várhatták a negyedik tíz percet (70-57). A Cajasol azonban nem adta meg magát és nagy hajrát repesztve utolérte ellenfelét (79-79). Néhány másodperces visszatámadásra volt ideje Aito Garcia Reneses tanítványainak és bár Tomas Satoransky egészen addig nem talált be a 6,75-ös vonal mögül, az utolsó pillanatban - a legjobbkor - azonban behullott hárompontosa – ez pedig a Sevilla győzelmét jelentette.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Bertans 16/9, Grimau 15, Kavaliauskas 13
A Cajasol legjobb dobói: Landry – Satoransky 14/6 – 14/3, Bamforth 13/9

CAI Zaragoza (13-9) – Herbalife Gran Canaria (15-7): 77-84 (23-25, 18-21, 17-18, 19-20)

Némiképp a meglepetés kategóriájába lehetne sorolni a Zaragoza hazai vereségét is – hiába a nagy hiányzó, Giorgi Shermadini, eddig nagyon jól futott az andalúziaiak szekere a grúz magasember nélkül is. Minden negyedet megnyerve, végig kézben tartva a mérkőzést húzta be a Herbalife Gran Canaria a fontos diadalt. A győzelem a festékben, a lepattanócsatában (27-36) dőlt el, ott hatékonyabban teljesített a Walter Tavares (12 pont, 8 lepattanó) fémjelezte kanári-szigeteki együttes. Míg az első negyedben felváltva vezettek a felek, a folytatásban a Gran Canaria ragadta magához a kezdeményezést, a Zaragoza az állandó felzárkózási kísérleteivel teljesen elkészült erejével, így csak megszorongatni, de veszélyezteti már nem tudta a vendégek sikerét.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Stefansson 17/6, Norel 15, Sanikidze 11/3
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Hansbrough 14/6, Rey 13, Newley – Bellas – Tavares 12/3 – 12 – 12

Laboral Kutxa (11-11) – FIATC Joventut (10-12): 100-71 (24-15, 28-17, 16-16, 32-23)

A várt izgalmak elmaradtak, Hanga Ádámék könnyedén győzték le a katalán gárdát, amelynek fő fegyvere „visszafelé sült el”: a badalonaiak mindösszesen egyszer találtak be a triplavonalon túlról 22 próbálkozásukból, míg a baszkok 52 százalékkal értékesítették a hárompontosokat. Kellett is honfitársunk csapatának ez az önbizalomnövelő győzelem, amelyből Ádám is bőven kivette részét. Az összecsapásról bővebben olvashattatok már az alábbi linken.

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Causeur – Pleiss 16/6 – 16, San Emeterio 13/9
A FIATC Joventut legjobb dobói: Llovet 17, Shurna 13/3, Savane 12

Rio Natura Monbus (10-12) – Real Madrid (22-0): 68-83 (17-14, 12-19, 16-26, 23-24)

Várható volt, hogy a Monbus nagy menetelése véget ér a Real Madid elleni összecsapáson, de a galíciai kiscsapat így is történelmi győzelmi sorozaton van túl. Valószínűleg az is eléggé meglepő volt, hogy Moncho Fernández hada megnyerte az első szakaszt, de a folytatásban már egyre inkább kirajzolódott a játékoskeret és a kispad mélysége közötti differencia, de a hazaiak így is minden dicséretet megérdemelnek, nagy harcra késztették a még mindig makulátlan mérlegű Királyi Gárdát. Keményebb védekezésével sem tudta megtörni a „blancók” lendületét a Delas-Pumprla irányította Monbus, de így sem lehet oka a szégyenkezésre jóval magasabban rangsorolt ellenfelével szemben. A Real Madrid ezzel a győzelmével már egészen biztosan rájátszás szereplő, ha innentől fogva elveszítené minden mérkőzését is (nyilván nem erre fognak játszani).

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Pumprla 16, Delas 11/3, Luz – Berzins 10/6 – 10/3
A Real Madrid legjobb dobói: Fernández 20/12, Mirotic – Llull 16/3 – 16/3

Unicaja Malaga (15-7) – Gipuzkoa Basket (9-13): 81-55 (20-17, 23-14, 25-9, 13-15)

Könnyed erődemonstrációt tartott a Malaga a meggyötört san sebastiani gárda ellen, amely ugyan az első játékrészben még tartotta magát, onnantól viszont teljesen szétesett. Fran Vázquez dupla-duplája (15 pont, 10 lepattanó) és a Zoran Dragic-Ryan Toolson duó kiváló formája kellett ahhoz, hogy ennyire simán alakuljon a derbi. A malagaiak sokkal egészségesebb csapatjátékkal rukkoltak elő, minden játékos hozzátette azt a kicsi pluszt, amely végül egy sima diadalhoz vezetett. Fran Vázquez kiváló performansza mellett még egy mérföldkövet is elért: immárom második helyen áll a legtöbb blokkot kiosztottak listáján. A statisztikai mutatót böngészve minden játékelemben a hazaiak fölénye látható, ám érdekes, hogy míg az Unicaja 21-szer állhatott a büntetővonalra, addig a Gipuzkoa Basket csak kétszer!

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Vázquez 15, Dragic – Toolson 12/9 – 12/3
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 18/12, Ramsdell 12/6, Doblas 6

La Bruixa D’or (7-15) – Baloncesto Fuenlabrada (7-15): 84-83 (12-19, 23-18, 15-26, 34-20)

Minden esélye megvolt az Andy Panko-James Feldeine húzta Fuenlabradának a győzelem besöprésére, az utolsó percet leszámítva végig vendég dominanciáról szólt a meccs. Ám a katalán kiscsapat küzdeni akarásáról „megfeledkeztek” a vendégek, akik hihetetlen végjátékot produkálva - a mérkőzésen egyszer sem vezetve, csak a legvégén - nyerték meg a találkozót. 39 percig minden a Fuenlabrada akarata szerint alakult (80-83), ám onnantól fogva két nagy hibába kergette bele őket Hanga Ádám ex-csapata, két ingyen labdát kapott, amelyeket pontokra váltott (84-83). 7 másodperce volt visszatámadnia a Fuenlabradának, de James Feldeine dobása célt tévesztett, így a vendégek egy megnyert találkozót buktak el. De nem lehet szó nélkül elmenni a Manresa küzdeni akarása mellett sem, amely egy pillanatra sem adta fel a harcot és ismételten bizonyította, hogy egy mérkőzés a végső dudaszóig tart.

A La Bruixa D’or legjobb dobói: Eriksson 21/9, Monroe 16, Arteaga 12
A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko 26/6, Cabezas 19/15, Feldeine – Vargas 14/3 - 14