ACB Liga - 23. forduló

Mióta lezajlott a Király Kupa csak kettős magyar sikerről számolhattunk be Spanyolországból. A 20-ik fordulóban (ez volt a barcelonai torna előtti utolsó kör) a Lagun Aro és a Manresa is vereséggel kullogott le a pályáról, ám azóta mindkét együttes megtáltosodott, és sorozatban a harmadik mérkőzésüket nyerték meg a mostani, hétközi játéknapon. Nincs már bevehetetlen vár a bajnokságban, a Sevilla a szezon legnagyobb bravúrját végrehajtva győzni tudott a Barcelona otthonában,  így az Euroligában még állva maradt Bilbao badalonai pofonja csak a második legmeglepőbb eredmény az ACB Ligában.

Assignia Manresa - Blusens Monbus Obradoiro 86-77

Hanga Ádám együttese, az Assignia Manresa sorozatban ötödik mérkőzését nyerte meg hazai pályán, ezúttal az Obradoiro volt a szenvedő alany. Ezzel a katalán kiscsapat már pozitív mérleggel (12-11) rendelkezik a bajnokságban. Ádám ezúttal csereként kapott lehetőséget Ponsarnau mestertől, az első negyed derekán állt be és játékával átlendítette a holtponton csapatát. Abban az időszakban sokat javult a vendéglátók védekezése, mely alapjában befolyásolta a mérkőzés további alakulását. Honfitársunk 16 percet töltött a parketten, sajnos a faltjai nagyban befolyásolták játékidejét, 9/3 pontig jutott, leszedett 3 lepattanót, szerzett 1 labdát, továbbá volt még 3 kiharcolt faltja is.

A Doellman-Asselin-Downs trió kulcsszerepet játszott a hazaiak győzelmében, a tengeren túli különítmény összesen 54 pontot vállalt a Manresa 86-jából, míg a liga legjobb gólpasszadójának számító Rodriguez (5,9/meccs) a kiszolgálásban jeleskedett - 9 assziszt. Majdnem minden statisztikai mutatóban felülmúlták Hangáékat az obradoiroiak, de elég volt a házigazdáknak öttel több faultot kiharcolniuk és a megítélt büntetőket jobb százalékkal értékesíteniük (81,25 ill. 68), hogy tovább folytatódjon remek szereplésük.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Unicaja Malaga - Lagun Aro GBC 81-89

Egészen fantasztikus honfitársunk, Lóránt Péter csapata, a Lagun Aro szárnyalása a kontinens első számú nemzeti bajnokságában, azaz a spanyol ACB-ben. A san sebastiani alakulat az Euroliga Top 16-os Unicaja Malaga otthonában diadalmaskodott 89 - 81 arányban, a magyar légiós is kosarakkal, illetve jó védekezéssel vette ki a részét a sikerből! Lóránt bő 10 percet volt játékban, miután csereként érkezett a pályára, s 3-ból 2 jó mezőnykísérlettel 4 pontig jutott. Volt egy elrontott büntetője is, továbbá 1 lepattanót kaparintott meg és 1 gólpasszt is kiosztott.

Az Unicaja Malaga nincsen jó passzban, ezt lehetett tudni a forduló előtt is, ám Gerald Fitch és Jorge Garbajosa hiányzásán kívül azért a többi húzóember mind ott lehetett a parketten a bajnoki alapszakasz negyedénél a 18 csapatos mezőny utolsó(!) helyén álló, ám azóta a Király Kupán is résztvevő, rájátszást jelentő pozícióban tanyázó Lagun Aro elleni derbin. Lóránt Péter szerencsére egyre inkább visszanyeri formáját és ezzel egy időben a helyét is a rotációban a hosszú sérülése után. A válogatottunk büszkesége a 10. percben lépett pályára először és rögtön egy jó duplával tette le a névjegyét, aztán a második negyedben többször is le-, illetve becserélte őt Sito Alonso mester. Ebben a periódusban próbált elszakadni a Malaga, de csak 4 egységnyi előnyt sikerült kiharcolniuk Rowlandéknek a nagyszünetre.

A fordulás után nagyot javult támadásban is a san sebastiani gárda, Lóránt is pályán volt ebben az etapban, s ennek a végén is volt egy találata, mellyel már 46 - 59 volt az állás, kezdte alaposan leszakítani ellenfelét a Lagun Aro. A negyedik periódusban szorongatott az Euroligás együttes, mely végül lőtávon belülre nem tudott érni, a 23 pontos Panko és a padról beszállva megint extrát nyújtó (21 pont, 3 tripla) Baron vezetésével győztesen hozta le a végjátékot honfitársunk csapata, ezzel bemutatva a valaha volt legnagyobb előremozdulást az ACB Liga históriájában, ami a bajnoki alapszakaszban való helyezés-javításra vonatkozik.

Legszebb napjait éli a san sebastiani klub, nagyon büszkék lehetünk rá, hogy egy magyar játékos is tevékeny részese a gárda páratlan sikereinek! Utolsó 13 találkozójából 11-et nyert meg Sito Alonso legénysége, csak a Valencia és a Barcelona tudott túljárni Lóráénték eszén ezen periódus alatt, ami előtt egyébként éppen a Caja Laboral elleni baszk derbit veszítette el utoljára idegenben honfitársunk csapata, mely ezzel 13 - 10-es mérleget tudhat magáénak és jobb pontarányának köszönhetően foglalja el a 4. pozíciót a 18 résztvevős bajnokságban.

A Fókuszban:

Lucentum Alicante – Valencia Basket 65-70

Meglepőnek egyáltalán nem mondható a Valencia sikere az Alicante otthonában. Persze az idei szezon legkellemesebb csalódását okozó csapattól azt szoktuk meg, hogy hazai pályán sikerrel veszi a nehezebb ütközeteket is, de a jelenlegi kisebb hullámvölgyük sejtetni engedte a vendégek győzelmét. A nyitó negyedben nem engedték el egymást a felek, de a szoros első tíz perc után beindult Caner-Medley, amivel magával rántotta csapatát is, 13 pontos valenciai előnyt kiharcolva a félidőre. A Barnes-Ivanov duó lépett először a tettek mezéje hazai oldalon a térfélcserét követően, és behúzva a harmadik játékrészt, ismét nyílttá tették a mérkőzést. A végjátékban azonban még mindig az Alicanténak kellett az eredmény után futnia és hiába jöttek a faultok az utolsó másodpercekben, hogy álljon az óra, a vendégeknek volt annyit jelenlétük, hogy ne engedjék kicsúszni a kezükből a mérkőzést, amivel (ideiglenesen) elérték a rájátszást érő nyolcadik helyet.

Ahogyan az Alicante, úgy a Valencia is nagy talány lehet számunkra idén, főleg ebben a szakaszban, hiszen erősödött a keret Brad Newley érkezésével, de mégis az edzőcsere óta javul fokozatosan a gárda, ám nem éppen az említett bedobó feljavulása miatt, hanem az idény eleje óta ott pattogtató kiegészítőemberek feljavulása okán. Ezen felül a csapategység és a mentális erő, ami láthatóan fejlődött az ő esetükben, és ezt a hasonlóan fontos meccseken rendre demonstrálni tudják Perasovics mester tanítványai. A centerek a vártnál sokkal jobb teljesítményt nyújtottak a hazaiaknál, ugyanakkor ezzel sem lehetett ellensúlyozni a valenciai magasember-rotáció lényegesen bővebb mivoltát. Szépen lépeget felfelé a De Colo húzta alakulat, egy igazi lokális rangadó megnyerése pedig extra energiákat szabadíthat fel, főleg, hogy a visszavágás íze is igen édes lehetett a vendégek számára.

FC Barcelona Regal - Banca Cívica Sevilla 63 - 66

Ebben a bajnokságban először a Sevilla verte meg a címvédőt, de ezzel együtt is csak félig mosolyogva beszélhettünk Paul Davisék mai esélyeiről a gránátvörös-kékek otthonában. A kezdőcsapatát teljesen felforgató Joan Plaza viszont nem volt vicces kedvében, inkább vért itatott fiaival, akik közül az eddig csak védekezésre tartott Rubio azonnal elkezdett triplákat dobálni, de a máskor szintén keveset vállaló Jasen is aktív volt, a Banca Civica járt elől, miközben a vendégek ásza, a liga egyik legjobbja pedig a padon ült... Minőségi cserék érkeztek a Sevillánál, de érdekes mód éppen Davis nem tudott hozzátenni az összteljesítményhez, a többiek ugyanakkor egyemberként remekeltek és nem akart leszakadni a vendég alakulat.

Xavi Rabaseda jelentette azt a pluszt a katalánoknál, amivel átvehette volna az irányítást a hazai csapat, de valamiért mindig hiba csúszott a képbe és kontrollálta az eseményeket a Sevilla. A negyedik etapban úgy tűnt, hogy talán jobban rotálta csapatát Pascual mester, illetve nagyon korán megvolt az öt csapathibája is a vendégeknek, de ezzel együtt is diadalmaskodott a kiscsapat, a forduló legnagyobb meglepetését okozva. A 13-ig jutó Rubio pedig már nem is kellett a hajrában, Paul Davis döntő fontosságú kosarat szerzett bentről, a Barca-specialista Urtasun pedig másodszor is csapata legjobbja lett a katalán sztárgárda elleni két találkozón (12 pont). Vajon tényleg a Sevilla lesz az egyetlen csapat, mely oda-vissza veri idén az alapszakaszban a Barcelonát?!

Caja Laboral – CAI Zaragoza 75-65

Nem szűkölködött látványos jelenetekben a találkozó, mindkét részről közönség szórakoztató kosárlabdát láthattunk. A baszkok végig kézben tartották a mérkőzés irányítását, az első negyed is csak Van Rossom, a dudaszó pillanatában félpályán túlról dobott triplája miatt alakult szorosabban. Teletovic ezúttal négy hárompontossal jelentkezett, de sokkal szokatlanabb volt tőle a Prigioni közreműködésével bemutatott alley-oop zsákolás és Aguilar látványos szerelése. Maciej Lampe először tudott értékelhető produkcióval kirukkolni, 21 pontjával a házigazdák legeredményesebb játékosa lett. A vesztes félnél Hettsheimer élt nagyon, a brazil óriás, 17 ponttal és 8 lepattanóval zárta az összecsapást.

FIATC Joventut Badalona – Gescrap Bizkaia Bilbao 91-67

A 35-15-re megnyert nyitó negyeddel megalapozva, bucira verte az Euroilga legjobb nyolc csapata közé jutott Bilbaót a katalán együttes. D’or Fischer hiányát nagyon megérezték a vendégek, a palánk alatt Williams, Obasohan, Llovet és Norel is kedvére ficánkolhatott (ki lepattanózásban, ki pontszerzésben), a kinti sorból pedig Pooh Jeter szórt egy 20-ast, amivel az egész mezőny legeredményesebbje lett. Alex Mumbru próbálta megmenteni a Bilbao (szezonját?) becsületét, de a Grimaut is nélkülöző baszkok közül senki nem tudott méltó társa lenni a világ- és Európa-bajnok bedobónak.

UCAM Murcia – Gran Canaria 2014 76-60

Jerrells jött, látott és győzött, no persze kellettek légiós társai is a sikeres debütáláshoz, sőt leginkább ők kellettek. A Fenertől érkezett amerikai kisember 13 pontos produkcióval mutatkozott be új csapatában, de teljesítménye mégis háttérbe szorul Barlow és Augustine párosához képest. Előbbi 17 pontos – közte négy tripla -, hét lepattanós performansszal járult hozzá a hazai diadalhoz, míg utóbbi egy szerény dupla-duplával (17 pont, 10 lepattanó) volt csapata legjobbja. A meccset az utolsó etapban döntötte csak el végleg a Murcia, a záró szakaszban 20-7-re kerekedtek felül a Xavier Rey vezette vendégeken.