ACB Liga - 24. forduló

Továbbra sem tud kikászálódni a gödörből Hanga Ádám együttese, a Basquet Manresa, bár még 10 forduló hátra van a spanyol bajnokság alapszakaszából, honfitársuk és csapata helyzet azonban egyáltalán nem kedvező. A forduló rangadóján a Real Madrid idegenben győzte le közvetlen üldözőjét, a meccsen 14 triplát termelő Caja Laboralt. Nyert a Barcelona, a Bilbao, a Malaga és a Valencia is, és egyre több együttes jelentkezik be a még rájátszást érő nyolcadik pozícióért.

Basquet Manresa – Unicaja Malaga 63-80

Hanga Ádám csapata, a Basquet Manresa újabb fájó hazai vereséget szenvedett az euroligás Unicaja Malaga ellen, így még mindig nagyon távolinak tűnik honfitársunk klubja számára a bennmaradás kiharcolása. Hanga nagy sorozata ugyan megszakadt pontszerzésben, de hasznos játékkal próbálta meccsben tartani a katalánokat.

A magyar légiós kezdőként 29 percet kapott a bizonyításra, ami alatt 7 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz és 5 kiharcolt fault érkezett tőle, a negatív oldalra pedig 2 eladott labdát jegyeztek fel nála. Mezőnyből 9 alkalommal próbálkozhatott dobással, de csak 2 találata volt (1-ből 0 tripla), a büntetővonalról pedig 5-ből 3-mal zárt a 63 - 80-as Malaga győzelemmel végződő összecsapáson.

A Manresa jól kezdett, de a második negyedben elképesztő hullámvölgybe került Jaume Ponsarnau együttese, mely saját közönsége előtt egy 4 - 21-es 10 percet produkált. A hazaiak mentségére szóljon, hogy a fordulás után egy 31 pontos etappal javítottak, de az utolsó 10 percben megint állva maradt a katalán kiscsapat, s ezúttal honfitársunknak sem estek be a dobásai, így négy minimum 15 pontos produkció után mindössze 7 egységig jutott Hanga Ádám.

Ennél sokkal nagyobb probléma, hogy a sereghajtó újfent otthon kapitulált egy nyerhető mérkőzésen, ami után abszolút minimálisra redukálódott a bennmaradási, illetve az előzési esélye is, hiába, hogy még rengeteg van hátra az ACB alapszakaszából.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

UCAM Murcia – FIATC Joventut Badalona 79-80

Villámrajtot vett a katalán együttes, ám a 0-9-s kezdés után hamar egyenlített a Murcia és nem is engedte el ellenfelét a mérkőzés további részében. A végjáték így izgalmasra sikeredett, alig fél perccel a vége előtt Savane büntetőből juttatta egy pontos előnyhöz a vendégeket, de a házigazdának még maradt ideje bőven válaszra, Marcus Lewis azonban már csak a dudaszót követően talált a gyűrűbe. A győztes fél legjobbja a 8 pontja mellé 11 lepattanót, 5 gólpasszt, 3 szerzett labdát és 3 blokkot is elkönyvelő Jordi Trias lett, a legeredményesebb pedig a 18-al záró Corey Fisher. Berni Rodriguez 22-nél állt meg a hazaiaknál, Kim Tillie dupla-duplázott (12 pont, 10 lepattanó), együttesükön azonban nem tudtak segíteni az utolsó másodpercekben.

Cajasol Sevilla – Blusens Monbus Obradoiro 63-71

Az első negyedet még el tudta vinni a hazai pályán játszó Sevilla, ám a középső két etapot 21-el nyerte a vendég együttes a 16 ponttal és 10 lepattannóval záró Kendall segédletével, ami egyben a mérkőzés megnyeréséhez is elegendő volt számukra. A tunéziai Salah Mejri áthatolhatatlan akadályt képezett a palánkok alatt, az Obradoiro óriása 4 sapkát osztott ki a mérkőzésen, köztük egyet az egyedüli jól játszó hazai játékosnak, Tomas Satoranskynak (18) is.

CB Canarias – FC Barcelona Regal 81-89

Ha nem is könnyedén, de hozta a kötelezőt Tenerifén a címvédő, a 22 pontig és 5 gólpasszig jutó Huertas vezérletével a vártnál jóval izzasztóbb meccset nyert meg a Barcelona. Az egyaránt 21-21 pontig jutó Sekulic és Blanco fémjelezte Canarias sokáig közel járt a bravúrhoz, ám az összességében mezőnyől 62 %-os pontossággal célzó katalánok a végjátékban ki tudták használni nagyobb rutinjukat és a parádés gólpasszokkal operáló brazil kisemberrel az élen nem engedték ki a kezükből a találkozót.

Uxue Bilbao Basket – Blancos de Rueda Valladolid 87-81

Egál félidőt követően a harmadik szakaszban robbantott a Bilbao, ekkor 13 ponttal bizonyultak jobbnak a Valladolidnál, amely ugyan kapaszkodott a záró felvonásban becsületesen, de utolérni nem tudta baszk vendéglátóját. A 20 pontig és 7 gólpasszig jutó Zisisz mellett a 16-ig jutó, mellé 6 lepattanót és 2 blokkot begyűjtő Hamilton volt a hazaiak főbikája, de Mumbru is összekapargatott 15 egységet. A vesztes félnél Nacho Martin ismét megszórta magát (20) de Porta (18), Sinanovics (13) és Grimau (12 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) is remek meccset zártak, a térfélcserét követő rövidzárlat azonban végzetes hiba volt a Bilbao pályáján.

Mad-Croc Fuenlabrada – Lagun Aro GBC 72-86

Öröm az ürömben a kiesési rangadón, hogy a Lagun Aro sikerével nem került lépéselőnybe mostani legyőzőjével és Hanga Ádám Manresájával szemben a Fuenlabrada együttese, de így is pokolian nehéz lesz hazánk első számú kosarasának és csapatának kiharcolni a bennmaradást. Visszakanyarodva a mérkőzéshez, a baszkok az utolsó negyedben vették át az irányítást végleg, ekkor 12 pontot vertek vendéglátójukra 22-ig jutó Woods és 15-el záró Finley segédletével, a lepattanót csatát (23-32) és a triplapárbajt (11 ill. 12) is elveszítő házigazdáknak nagyon hiányzott az utóbbi időben a gárdát a vállukon cipelő Feldeine és Kurz jó játéka, Sito Alonso fiai remekül hatástalanították a hazaiak két ászát.

Caja Laboral – Real Madrid 92-100

Triplaeső hullott Vítoriára a forduló legnagyobb rangadóján, a támadójáték ”ünnepén” összesen 26 távoli kosarat láthatott a nagyérdemű, és bár ezt a párharcot 14 sikeres kísérlettel megnyerte a Caja Laboral a mérkőzést már nem sikerült a toronymagas listavezető Real Madriddal szemben. A 17 pontos Nocioni mellett, ezúttal mindkét Bjelica kitett magáért a baszkoknál, Milko 13-al, Nemanja 19-el zárt, csak úgy, mint San Emeterio, aki sorsdöntő ziccert hibázott a végjátékban két pontos hátárnyban, majd addig reklamálta a szerinte szabálytalan Rudy Fernandez labdaszerzést, míg technikait nem kapott, a helyére küldött négy büntető után pedig már nem maradt ideje a házigazdának válaszolni. Jaycee Carroll 25-ig jutott a találkozón, míg Fernandez 21-nél állt meg, győzelmével a Real pedig – no, nem mintha egy pillanatig is kérdéses lett volna - bebiztosította a helyét a rájátszásban.

CAI Zaragoza – Herbalife Gran Canaria 69-53

A 12 pontja mellé 12 lepattanóig jutó Pablo Aguilar vezérletével magabiztosan múlta felül riválisát a végig jól játszó Zaragoza, győzelmével pedig utolérte a kanárikat a tabellán. Toolson és Nelson zárt eredményesebb meccset a vendégeknél (14-14 pont), rajtuk kívül Xavier Rey 9 pont, 13 pattanós performansza dicsérhető a Gran Canariánál, viszont hármójuk nevéhez fűződik 11 eladott labda csapatuk 20-ából, ami azért levon jócskán a teljesítményükből. A már említett Aguilaron kívül a Roll, Noel, Van Rossom trió is remekelt az összecsapáson, a csapat pedig azután, hogy lemaradt ”félidőben” a Király Kupáról (nem volt a legjobb nyolcban) már az ötödik helyen tanyázik a pontversenyben.

Valencia Basket – Asefa Estudiantes Madrid 81-71

Elmaradt a várt csata a forduló (másik) nagy derbijén, a Valencia a 17 pontos Doellmann és a 16-ig jutó Kelati irányításával remek első negyeddel alapozta meg vezetését, amit már ki sem engedett a kezéből a mérkőzés hátralévő részében. Az Estudinatesnél úgy látszik a pontkirály Carl English gyengébb produkciói bénító hatással vannak együttesére, a kanadai pontgyáros ugyan elvergődött 11 egységig (33 %-os mezőnymutatóval), de a hét eladott labdáját már biztos nem teszi ki a kirakatba. Kuric 17-el zárt a madridiaknál, de nem ő, hanem Nogueira (14 pont, 8 lepattanó) és Gabriel (13 pont, 7 lepattanó) bizonyultak a vendégek legjobbjainak, akik már csak jobb gólarányuk miatt birtokolják a még rájátszást érő nyolcadik pozíciót, amin összesen négy csapat osztozik már.