ACB Liga - 25. forduló

"Fekete hétvégéjük" volt honfitársainknak az Ibériai-félszigeten, Lóránték Alicanteban, Hangáék hazai pályán szenvedtek vereséget. Tovább nyomultak a "nagyok", simán nyert a Real, a Barca és a Caja is, míg a forduló meglepetésének a Bilbao madridi kínkeserves győzelme és a Murcia könnyed sikere tekinthető.

Lucentum Alicante - Lagun Aro GBC 79-68

Lóránt Péter csapata, a Lagun Aro az egyik közvetlen rivális, az Alicante otthonában kapott ki 79 - 68 arányban. A magyar légiós csereként lépett pályára és faultgondjai miatt csupán csak bő 5 percet lehetett pályán, ami alatt 1 lepattanót tett be a közösbe, valamint eladott 2 labdát. 2 dobáskísérlete is volt, de sajnos mindkét lehetősége kihasználatlanul maradt. A bajnokság 4. helyén tanyázó san sebastiani alakulat ezzel a vereséggel egy pozíciót mindenképp visszább lép, mivel az Alicante ellen az első körben hazai pályán is elbukott Sito Alonso legénysége.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Assignia Manresa - Valencia Basket 68-89

Mindössze harmadik hazai vereségét könyvelte el Hanga Ádám csapata, az Assignia Manresa, mely a rájátszásba jutásért folytatott harcban riválisnak számító Valencia ellen  bukott el saját közönsége előtt 68 - 89 arányban. A magyar légiós a 7. percben lépett pályára először, összesen 15 percet tölthetett a parketten, ez alatt 6 pontig, 3 gólpasszig és 2 szerzett labdáig jutott, ami mellett 6 eladott labda jutott a negatív oldalra. Ádámnak 4-ből 1 triplája volt jó, a ketteseket 50 százalékkal dobta (2-ből 1), ahogy büntetőket is (2-ből 1).

A Fókuszban:

Real Madrid - CAI Zaragoza 85 - 71

A találkozó előtt beszéltünk arról, hogy Jaycee Carroll tavaly 25 pontot átlagolt a Zaragoza ellen (még a Gran Canaria színeiben), valamint ezen a derbin is nagy szerep hárulhat rá, hiszen Carlos Suarez sérülése óta Martinas Pocius már a kezdőben kap lehetőséget, így az amerikai hátvéd az egyetlen jelentősebb pontszerzési forrás kettes posztról a második sorban érkezők közt. Az "európai Ray Allen" nem is hazudtolt meg minket (no meg önmagát sem), 36 pontos abszolút idénycsúcsot szórt, a vajkezű kisember gyakorlatilag úgy dobott, mint egy gép, 14-ből 9 duplája volt jó, 7-ből 5 triplát értékesített és 3 alkalommal büntetőzhetett, egyszer sem remegett meg a keze. Mivel volt 5 lepattanója és 2 szerzett labdája, így 39-es VAL-al zárt, ami szintén hatalmas idényrekord Carroll esetében.

A mérkőzés krónikájáról annyit mindenképp érdemes megemlítenünk, hogy a masszív és remekül szervezett csapatjátékot játszó Zaragoza ott veszített el a derbit, hogy az első félidőben a második sora nem tudta felvenni a versenyt a madridi cserékkel. Hiába javított ezen a fordulás után a vendégek mestere azzal, hogy a cserékkel együtt küldte fel Cabezast, Hettsheimert pedig hagyta szinte végig a parketten, ilyen hátrányból már nem tudott visszajönni a Zaragoza. Ezen felül a második negyed végén látott játékvezetői baki, melynek eredményeképp nem 3 ponttal gazdagodott a vendég gárda, hanem 5(!) egységnyit termelt az ítélet utáni akcióból a fővárosi alakulat, szintén a találkozót eldöntő momentumok közé tartozott. Összességében azt mondhatjuk, hogy egy teljesen más Real Madridot láttunk, mint egy héttel korábban a Valencia ellen és maga a siker megérdemelt, Carroll performansza pedig a legextrább volt, amit valaha láttunk a spanyol bajnokságból a SportKlub képernyőin.

Caja Laboral - Unicaja Malaga 90 - 68

Akkor még nem nagyon sejtettük, de a meccs után kiderült: most telt be a pohár a malagai vezetőségnél, felállították a vezetőedzői székből a korábban igencsak respektált szakembernek számító Chus Matteót és innentől kezdve az egyik segédedző irányítja az Unicaját, egészen addig, míg nem talál egy másik szakvezetőt a klub. A keretek erőssége alapján mindenképp rangadó lehetett volna, de még az Euroliga Top 16-os Malaga utóbbi hetekben bemutatott érthetetlenül gyenge produkciói után is úgy véltük, legalább egy szoros csapat lehet a vasárnap esti, pláne, hogy a vitoriaiak sem olyan magabiztosan verik az ellenfeleiket 2012-ben, még hazai parketten sem. Darden, Fitch és Garbajosa hosszadalmas sérülései miatt két új arcot is igazolt az Unicaja, de csak az egyiküket, Troy DeVriest vetette be a vendég csapat, Krunoslav Simon bemutatkozása még várat magára.

A végül 20 egységig jutó Oleson nem igazán tudott hibázni, valami hasonlót csinált, mint a madridi meccsen Carroll, de azért messze nem jutott el annyi pontig, mint a Realnál pattogtató honfitárs. Ugyanakkor a 6-ból 5-ös triplamutató megsüvegelendő, az alaszkai kisembertől sem sok ilyen teljesítményt láttunk eddig. Mirza Teletovic is megszórta magát, 24-et tett a közösbe, így a többieknek jószerivel meg sem kellett erőltetnie magukat pontszerzésben, így is 22 pontos diadal lett belőle. Alex Abrinestől vártuk, hogy extrát mutat a túloldalon, de csak felvillanásai voltak az egy héttel korábban 31-et dobó ifjoncnak. Érdekes módon Berni Rodriguez volt az egyetlen, aki egy kis tüzet tudott vinni a malagaiak játékába, de ez csak arra volt elég, hogy a második negyedben egyenrangú ellenfél legyen az Unicaja, mely ezzel a vereséggel a playoff-helyekről is lecsúszott a forduló végeztével!

Asefa Estudiantes Madrid – Gescrap Bizkaia Bilbao 69-71

Megszenvedett a sikerért a D’or Fischert újra a soraiban köszöntő Bilbao, egy látványos összecsapáson higgadtabb végjátékkal tudtak győzni az Estudiantes otthonában. A házigazdák szinte állva hagyták esélyesebb ellenfelüket a mérkőzés kezdetén, de sikerült a 14 pontig jutó Banics vezette vendégeknek rendezniük a védekezésüket a második etapra, ahol csak hét pontot engedélyeztek Gabrieléknek. A térfélcserét követően fej-fej mellett haladtak a csapatok, de a Bilbao végig egy lépéssel a hazaiak előtt járt, amely csekély előnyt a lefújásig meg tudták őrizni a fekete mezesek, így – eddig – egyedüli csapatként veretlenek tudtak maradni Madridban az idei szezonban.

FC Barcelona Regal – Blusens Monbus Obradoiro 71-58

Rajt-cél győzelmet aratott a címvédő, az első tíz percben hét ponton tartották az Obradoiro együttesét, míg a Navarroék 20-t hoztak össze, ezután pedig már csak a különbség megtartására ügyeltek a katalánok. Boniface Ndong 21 ponttal és öt lepattanóval lett csapata legjobbja, mögötte a Huertas-Mickael-Navarro hármas dolgozott még serényen, míg a vesztes oldalon csupán Lasme és Bulfoni produkciója érdemel említést, már pedig így nem sok esélye lehet egy kiesés ellen küzdő gárdának egy bajnoki címre törő ellen, ha a kulcsemberei egyszerre mondanak csődöt.

Mad-Croc Fuenlabrada – Banca Cívica Sevilla 70-75

Egy félidőnyi jó játék elég volt a Sevillának, hogy elhozza a két pontot a Fuenlabrada otthonából, hiába javult föl a házigazdák játéka a térfélcserét követően, nagy árat fizettek az első 20 percben nyújtott produkciójukért. A vendégek nyerőembere a masszív dupla-duplát összehozó Paul Davis volt (21 pont, 17 lepattanó), de Bogdanovics gólerős játéka (16 pont) és Txemi Urtasun mezőnymunkája is kellett a sikerhez. A Hall-Blanco-Mainoldi trió próbálta menteni a menthetőt a hazaiaknál, de hármójuk hasznos játékával sem sikerült visszahozni az első félidőben elvesztett mérkőzést.

FIATC Joventut Badalona – Gran Canaria 2014 73-81

Ritka öröm egy újságíró életében mikor bejön a jóslata, de a Gran Canaria úgy látszik tényleg szárnyakat kapott a Barcelona legyőzésével, és most a ”kistestvér” Badalona pályáján alkottak maradandót, megszerezve második idegenbeli győzelmüket a szezonban. Mindkét oldalon több kiegyensúlyozott teljesítmény akadt, így a katalánok leginkább a 16 eladott labdájuk miatt okolhatják magukat a vereségért, no meg a 5/27-s, ”tüzeljünk vaktában” jelzőt kiérdemlő  triplamutatójukért.

UCAM Murcia – Blancos de Rueda Valladolid 85-56

Alsóházi derbi helyett kiütéses murciai győzelem. A Valldolid mindössze az utolsó felvonást tudta megnyerni, azt is csak szerény egy ponttal, de ez a 19 eladott labdájukat és a fölöslegesen beütött faltjaikat elnézve nem is csoda, utóbbival ráadásul könnyű büntetőkhöz juttatták legtöbbször a házigazdákat (19/29). Sekulics dupla-duplát (14 pont, 10 lepattanó) kapirgált össze a győztes oldalon, ám Udoka sem maradt el montenegrói csapattársa mögött, az ex-NBA kosaras szépen ”kiszínezte” a statisztikai lapját, 13 ponttal, 7 lepattanóval, 6 gólpasszal és 5 szerzett labdával zárva a mérkőzést.