ACB Liga - 26. forduló

Csak a két óriás, a Barcelona és a Real Madrid tudott idegenből győzelemmel távozni, ami számunkra is örömteli, hiszen ez egyben azt is jelenti, hogy Hanga Ádám és csapata, a Basquet Manresa hat vereséget követően újra sikert aratott az ACB Ligában, ráadásul honfitársunk szedte holtversenyben a legtöbb lepattanót a legutóbbi fordulóban.

Basquet Manresa – Uxue Bilbao Basket 82-79

Hanga Ádám és a bennmaradásért küzdő klubja, a Basquet Manresa igazi nagyvadat ejtett a spanyol ACB Ligában, hiszen az EuroCup Final Fourjába igyekvő Bilbaót fektette két vállra a honfitársunk húzta katalán kiscsapat. Pontszerzésben most nem volt extra a magyar légiós, viszont nagyon hasznos játékkal rukkolt ki egyik legnevesebb kérője ellen.

Hanga Ádám csereként pályára lépve összesen 23 percet kapott Jaume Ponsarnau vezetőedzőtől, ami alatt 9 pontot dobott 11-ből 4-es mezőnyözéssel (4-ből 1 tripla), 2 büntetőkísérletét viszont elhibázta. Idénycsúcsot jelentő 10 lepattanót kapott le, 3 gólpasszt osztott ki, volt 1 blokkja, 1 szerzett labdája s 5 faultot harcolt ki, a negatív oldalra pedig 1 eladott labda került fel a neve mellé - összesen 18-os VAL-t hozott össze, amivel a 82 - 79-re nyerő Manresa második leghasznosabb játékosa volt ezen a játéknapon.

A páratlan negyedekben védekezésben és támadásban is extrát hozott az egész szezonra kidőlő Rodriguez, Ramsdell páros távollétében igencsak megtizedelt hazai alakulat, de hiába rendelkezett 17 pontos előnnyel a 20-at szóró Josh Asselin vezette katalán gárda a záró etap előtt, az utolsó támadásait annyira el tudta ügyetlenkedni a Ponsarnau-legénység, hogy a Bilbao látótávolságon belülre ért. Végezetül a szerencse a vendéglátók mellé állt, nem estek be a baszkok utolsó, kétségbeesett triplakísérletei, így célba ért a Manresa, mely talán a legnagyobb győzelmét aratta ebben a kiírásban.

A katalán kiscsapat ezzel megszerezte 5. győzelmét a bajnokságban, de még mindig 3-mal több diadala van a 16., még bennmaradást jelentő pozícióban tanyázó Fuenlabradának.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Blusens Monbus Obradoiro – Asefa Estudiantes Madrid 82-71

Elsöprő nyitó negyedével alapozta meg sikerét az Obradoiro gárdája, mely ezzel a sikerrel már rájátszást érő helyen van a bombaerős spanyol bajnokságban. A hazaiak nyerőembere Salah Mejri volt, aki 24 pontja mellé begyűjtött 8 lepattanót és kiosztott 2 blokkot is. A pálya szinte minden pontján feltűnt a tunéziai óriás, de Andres Rodriguez is elemében volt az Estudiantes ellen, ő 13-nál állt meg és kiosztott 7 gólpasszt is a társaknak. A vendégek húzóembere ismét Gabriel volt a maga 19 egységével és bár a pocsék rajt után csapata még visszamászott a venezuelai klasszis triplájával négy pontra, a végjátékot ismét a házigazdák bírták jobban és magabiztos győzelmet arattak a többre taksált madridiakkal szemben.

UCAM Murcia – Unicaja Malaga 76-68

Egyszer fenn, egyszer lenn, a Malaga pechére az előző heti diadal után ismét egy kudarcot kellett elszenvedniük a zöld mezeseknek, a hullámzó teljesítmény pedig továbbra is azt eredményezi, hogy a szezon előtt még dobogóra várt együttes nincs rájátszást érő pozícióban. Ezúttal a Murcia tréfálta meg őket a 20 pontos Joe Ragland vezérletével, igaz a hazaiaknál Urtasun is ennyivel zárt, de az amerikainak termékenyebb társai akadtak Gatens (14) és Barlow (12) személyében, míg utóbbinak egyedül a 18 pontos és 7 lepattanós Fran Vazquez tudott némi támaszt nyújtani, no meg a csapatszinten eladott 21 labda sem könnyítette meg a dolgukat.

Valencia Basket – Herbalife Gran Canaria 68-56

Rangadót nyert a Valencia az idei év meglepetéscsapata ellen, bár a vezetést végig kézben tartották a házigazdák, a Gran Canaria nagyot küzdött, hogy meccsben tudjon maradni, így főleg a védekezés dominált az összecsapáson. Markovic rendkívül sokoldalú játékkal rukkolt elő a győztes félnél, 12 pontja mellé 5 lepattanót, 5 gólpasszt és 6 szerzet labdát is betett a közösbe, és gyakorlatilag az ő kiemelkedő teljesítménye döntötte el a találkozót, hiszen rajta kívül nem akadt egyetlen extra performansz sem.

CAI Zaragoza – Real Madrid 75-84

A múlt heti fiaskó után már nem tartalékolt Zaragozában az éllovas és teljes csapattal vette fel a harcot vendéglátójával. A majd tíz pontos madridi siker azonban nem született meg egykönnyen, az egyaránt 15-15 pontig jutó Norel-Rudez duó támogatásával a negyedik negyed derekáig partiban volt a hazai együttes, a végjátékban azonban már a blancók akarata érvényesült, kozmetikázva valamelyest a Canarias elleni kudarcot. Mirza Begic eddigi legjobb meccsét zárta az idei szezonban Real mezben, a center 20 ponttal és 6 pattanóval volt csapata legjobbja, Rudy Fernandez 18-al követte őt a lepattanó harcot fölényesen nyerő (35-21) madridiaknál.

Caja Laboral – Lagun Aro GBC 88-80

Mindössze egy hétre lélegezhetett fel a Lagun Aro gárdája, a baszk derbin elszenvedett vereségével – és a Fuenlabrada győzelmével – ismét a kieső pozícióban találja magát a san sebastiani együttes. A Caja a második etapban fordította meg a mérkőzés menetét és ragadta magához a vezetést, innentől pedig hiába kapaszkodtak a Finley (19 pont, 8 lepattanó), Ibekwe (13 pont, 7 lepattanó, 4 blokk) páros fémjelezte vendégek, a hazaiak a 17-ig jutó Nocioni, a 15-el záró Lampe és a dupla-duplát összekapirgáló Pleiss (10 pont, 10 lepattanó) irányításával behúzták a mérkőzést.

Mad-Croc Fuenlabrada – Blancos de Rueda Valladolid 84-74

Ahogy az előbb is szó volt róla, a Fuenlabrada visszavette a bennmaradást érő pozíciót a Lagun Arotól, köszönhetően annak, hogy hazai pályán felülmúlta a Valladolidot. A sikerkovács a 19 pontig és 8 lepattanóig jutó Kurz volt, akit Valters remekül szolgált ki (9 pont, 5 gólpassz) az egész mérkőzésen, és Gladyr is betett 14 egységet a közösbe. A Valladolidon Montanez 15 és Martin 13 pontja sem segített.

Cajasol Sevilla – FC Barcelona Regal 72-91

Egymás utáni harmadik, legutóbbi kilenc meccsén a nyolcadik sikerét aratta a Barcelona Sevillában, a katalánok rajt-cél győzelmet ünnepelhettek a 16 pontos Oleson és a 14 pontig, valamint 9 lepattanóig jutó Jawai vezérletével. A két játékoson kívül a jó védekezés és a munkamegosztás volt a siker kulcsa, a mélyebb rotáció ezúttal eredményességgel is párosult, minden pályára lépő Barca játékos pontot szerzett a találkozón. A hazaiaknál ismét csak Satoransky villantotta meg valódi tudását (14 pont, 5 gólpassz, 3 szerzett labda), a többiek messze alulmúlták önmagukat, a címvédő ellen pedig ez édeskevés volt.

CB Canarias – FIATC Joventut Badalona 71-68

A harmadik negyed után 11 ponttal ment a Canarias, de a Badalona nagy hajrával vissza tudott jönni a meccsbe és izgalmas végjátékba hajszolta bele a tenerifeiket. Saul Blanco triplája után ugyan úgy nézett ki, hogy a hat ponttal megugró házigazdák bezsebelik a győzelmet, de a 28 ponttal záró Corey Fisher máshogy gondolta ezt, és egy gól jó plusz egyes akcióval ismét háromra csökkentette csapata hátárnyát bő egy perccel a vége előtt. Az utolsó labdabirtoklás joga a katalánoké volt, de az oldalbedobást követően Oliver egy lábról eleresztett triplakísérlete célt tévesztett, csapata pedig veszített, persze nem az ő hibájából, hanem sokkal inkább az elrontott harmadik negyed miatt. A hazaiaknál Sekulic volt a húzóember, a montenegrói játékos 19 ponttal és öt lepattanóval vezette győzelemre társait.