ACB Liga - 27. forduló

Hanga Ádámék az Estudiantes otthonában sem tudtak javítani pozíciójukon, ráadásul a közvetlen riválisok győzelemmel abszolváltál a spanyol bajnokság 27. fordulóját, így egyre nehezebb helyzetbe került a katalán kis csapat. Az élbolyban a Real és a Barca sikeres hétvégén van túl, botlott viszont a Caja Laboral, a Gran Canaria, a Bilbao és a Valencia is, utóbbi nagy verésbe szaladt bele a címvédő otthonában.

Asefa Estudiantes Madrid – Basquet Manresa 90-75

Hanga Ádám sokat segédkezett abban, hogy csapata, a Basquet Manresa végig szoros meccset tudjon játszani a lényegesen esélyesebb Estudiantes Madrid otthonában, de végül nem jött össze az égetően fontos bravúr a katalánok számára és ezzel megint a szakadék szélére kerültek Hangáék.

A magyar légiós csereként pályára lépve 24 percet kapott, ami alatt 16 pontot szórt, 5 lepattanót kaparintott meg, 1 gólpasszt osztott ki, 1 labdát szerzett, 1 blokkot adott, s 8 faultot harcolt ki, a negatív oldalra pedig 4 labdaeladás került fel nála a csapata által 90 - 75-re elvesztett találkozón.

22-es VAL-jával messze a Manresa legértékesebb játékosa volt ezen az összecsapáson, pedig az első félidőben csak 5 percet lehetett játékban, a csupán 2 pontnál tartott a nagyszünet eljövetelekor. Mezőnyből 7 kísérlete volt, amelyek közül 4 sikeres volt, ezek közül 2-ből 2 a triplavonalon túlról érkezett, a büntetővonalon pedig igencsak magabiztos ítélet végrehajtónak bizonyult (6/6).

Hiába hozott támadásban tűrhető teljesítményt a Ponsarnau-legénység, s tartotta 2 ponton a liga legjobb dobóját, Carl English-t, a hajrában nem tudott látótávolságon belül maradni a Manresa, mely ezzel már négy győzelemnyire van lemaradva a még éppen bennmaradó helyen lévő Fuenlabradától hét fordulóval az alapszakasz zárása előtt.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Herbalife Gran Canaria – Blusens Monbus Obradoiro 70-72

Egy végig kiegyenlített találkozón aratott értékes győzelmet az utolsó másodpercekben az Obradoiro együttese, a hős a meccsen három triplát jegyző Benjamin Drewar lett, aki öt szekundommal a vége előtt rámolt be egyet a 6,75-ön túlról. Brad Newley 20 pontja és Eulis Baez dupla-duplája (15 pont, 12 lepattanó) segítette a hazai csapatot a mérkőzés folyamán, de vendégek jobban elosztották ezeket a terheket, a legjobbjuk a 15 pontig és 8 lepattanóig jutó Robbie Hummel lett, aki egy igen fontos blokkot is jegyzett a találkozón, ő szerelte le ugyanis a Gran Canaria utolsó kísérletét a lefújás pillanatában.

Unicaja Malaga – Caja Laboral 93-72

A bajnokság hajrájának közeledtével muszáj most már nagyobb sebességi fokozatba kapcsolnia a Malagának, mivel az andalúz gárda továbbra sincs rájátszást érő pozícióban. A Caja elleni kiütéses sikerük jó kiindulópont lehet egy huszáros vágtához, miután a húzóemberek közül talán most először tudott több kulcsjátékos is kiugró teljesítménnyel előrukkolni . A nyerőember Luka Zoric volt, aki 20 pontjával, 11 lepattanójával és 3 blokkjával tüzelte társait, akik közül Sergi Vidal 22-t tett be a közösbe, a görögországi vergődéséből spanyol földre visszatérő Andy Panko pedig először volt képes tavalyi MVP formáját idézni (17 pont). A baszkoknál két játékos nem tudta megváltani a világot, hiába San Emeterio 25 pontja és Causeur 19 pont, 6 gólpassz, 5 szerzett labdás performansza, a Caja kínosan nagy arányú verségbe futott bele riválisa otthonában.

Lagun Aro GBC – CB Canarias 89-77

Menekül a Lagun Aro, de egyelőre még kieső helyen van a baszk gárda, a Canariast ezúttal remek harmadik negyedükkel tudták két vállra fektetni, ahol félidei csekély előnyükre (4 pont) sikerült még bőven rápakolni (12-t) elsősorban a Woods-Ibekwe páros hatékony játékának köszönhetően. Előbbi 25 ponttal – közte öt triplával -, 10 lepattanóval és 3 blokkal fejezte be a mérkőzést, míg nigériai csapattársa 16 pontot és 9 lepattanót tett be a közösbe, így még azt is elbírták a házigazdák, hogy eddigi egyik kulcsemberük, Morris Finley a szokottnál gyengébb napot fogott ki (6 pont).

Blancos de Rueda Valladolid – UCAM Murcia 91-57

Egy negyednyi játék alatt megpecsételte a Murcia sorsát a Valladolid gárdája, a nyitó felvonásban 16 pontot vert ellenfelére a hazai együttes, amit a folytatásban még sikerült meg is duplázniuk. A házigazdák vezére Nacho Martin volt, 19 pont, 11 lepattanó és a forduló MVP címe landolt a zsebében, de Jordi Grimau 21 egysége, valamint O’Leary 16 pont, 8 lepattanós teljesítménye is magáért beszél, ezt a túloldal csak Lewis dupla-duplájával (16 pont, 12 lepattanó) és Tillie 13 pont, 8 lepattanójával tudta ellensúlyozni, a többiektől nem jött segítség a vendégek részéről.  Győzelmével a Valladolid beérte a tabellán a Murciát és jelenleg 13-ik a mezőnyben.

FIATC Joventut Badalona – CAI Zaragoza 59-71

A kevés vendég győzelem egyikét aratta a Zaragoza a Badalona otthonában a 16 pontig és 12 lepattanóig jutó Henk Norel vezérletével. Remek első negyedet követően már 11-el jártak előrébb Jose Luis Albos tanítványai, a félidőben pedig már 16 pont volt az előnyük, innen pedig nem tudott visszakapaszkodni az Albert Oliver (12 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) fémjelezte katalán együttes. Érdekesség, hogy Norelen kívül a vendégeknél sem akadt több kiugró teljesítmény, de a magasember palánk alatti munkájának köszönhetően a lepattanóharcot így is elsöprő fölénnyel nyerték (36-18), amire nem volt válasza a házigazda Baladonának.

Uxue Bilbao Basket – Mad-Croc Fuenlabrada 82-90

Rendkívül értékes skalppal gyarapodott a kiesés ellen menekülő Fuenlabrada gyűjteménye, miután a forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatva győzni tudtak a bombaerős Bilbao vendégeként. Feldeine, Mainoldi és Kurz most egyszerre tudott remek teljesítménnyel előrukkolni, a baszkoknál pedig nem igazán akadt igazi vezére a csapatnak, no meg a 13 bekapott tripla sem segített a házigazdákon. Miután a Lagun Aro is győzött a hétvégén, így továbbra is szoros a verseny a bennmaradásét folytatott küzdelemben, a Bilbao pedig maradt negyedik a tabellán.

FC Barelona Regal – Valencia Basket 94-62

Pete Mickael nélkül is elképesztően simán nyerte a forduló legnagyobb rangadójaként várt derbit a Barcelna gárdája. A katalán bomba a második félidőben robbant, az addigi hat pontos fórra 15-öt pakoltak tíz perc alatt Navarroék, és összesen 24 pontot engedélyeztek csak az amúgy remek támadóarzenállal rendelkező Valenciának a térfélcserét követően. Navarron kívül Tomic, Lorbek és Wallace is ihletett formában pattogtatott, de mind a 12 pályára lépő Barca játékos ponttal járult hozzá a győzelemhez, míg a vendégeknél csak nyolc embert forgatott Perasovics mester, de a 15-ig jutó Ribas és a dupla-duplát jegyző Dubéjevics kivételével senki nem tudott maradandót alkotni a címvédő otthonában.

Real Madrid – Cajasol Sevilla 84-74

Habár már 20-al is vezetett a házigazda Real, a hajrára csak összekapta magát a Sevilla együttese és kikozmetikázta a vereséget, amit főleg a harmadik negyed végi rohamának köszönhetett. A fővárosiak győzelme persze nem forgott veszélyben, habár hét pontra is feljött a Satoransky (16 pont, 6 gólpassz), Blakney (17 pont) páros fémjelezte vendég alakulat, a királyi gárdának igazából nem kellett extrát nyújtania, csak mindenki hoznia a ”szokásos” szintet. Volt itt minden, mi szem szájnak ingere: lassan már unalmassá váló Rudy Fernandet alley-oop, egetrengető Slaughter dobásblokkolás és passznak szánt, de végül kosárral végződőd Begic ”dobás”. A Real egyelőre az egyetlen biztos playoff résztvevő a spanyol bajnokságban, a többiek még matematikailag nem biztosították be a helyüket, a Sevillának viszont ennél égetőbb gondja, hogy szép lassan lecsúszott a sereghajtók közé és mostantól a kiesés ellen kell pedáloznia.