ACB Liga - 28. forduló

Valenciában szenvedett vereséget a listavezető Real Madrid, míg riválisai, ha nem is könnyedén, de hozták a kötelező meccseket a hétvégén, nyert a Caja Laboral és a Barcelona is, utóbbi csak hosszabbítás után. Hanga Ádám és csapata, a Manresa sorsa viszont megpecsételődni látszott a spanyol bajnokság 28. fordulójában, miután a nagy versébe szaladt bele a Fuenlabrada otthonában.

Mad-Croc Fuenlabrada – Basquet Manresa 73-51

Ha matematikailag még nem is, de jelképesen megpecsételődött a Hanga Ádámot is soraiban tudó Basquet Manresa sorsra a spanyol élvonalban, miután a még éppen bennmaradó helyen álló Fuenlabradától idegenben szenvedtek kiütéses vereséget a katalánok.

Hanga kezdőként kapott szerepet és 25 percet tölthetett játékban, ami alatt 6 pontot, 3 lepattanót, 4 gólpasszt, 2 szerzett labdát, 1 blokkot és 5 kiharcolt faultot ért el, ami mellett 2 eladott labda került fel nála a negatív oldalra. Mezőnyből 6 kísérlete volt, ezek közül 4 a triplavonalon túlról érkezett, s 1 távolija volt csak sikeres, a büntetőket viszont jobban dobta (4-ből 3) a 73 - 51-es Fuenlabrada győzelemmel záruló találkozón.

A már az első negyedben 20 ponttal elhúzó Fuenlabrada esélyt sem hagyott a Rodriguez, Ramsdell párost már egy ideje nélkülöző Manresának, így a madridi gárda győzelmével már 5-re hízott a győzelmi előnye a 16. helyezettnek, így hat fordulóval az alapszakasz zárása előtt eldőlt, hogy érdemi esélyük már nincsen a bennmaradásra Hangáéknak.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

CB Canarias – Unicaja Malaga 97-92

A Fran Vazquezt nélkülöző Malaga újabb váratlan vereségbe szaladt bele, habár elnézve a csapat idei teljesítményét nem is olyan meglepő, hogy az újonc Canarias is elkapta az andalúzokat. A tenerifei kis csapatot rendkívül feltüzelte, hogy partiban tudtak végig maradni a bombaerős kerettel rendelkező vendégekkel az utolsó negyedben pedig meg is törték őket, a különbség ekkor kúszott először tíz pontra a két fél között. Nem is tudott már újítani az Urtasun vezette Malaga, így nyolc fordulóval a vége előtt továbbra sincs rájátszást érő helyen.

Herbalife Gran Canaria – Asefa Estudiantes Madrid 72-64

Pontgazdag első negyed után mindkét fél szigorított a védekezésén, de a madridiak nem tudtak mit kezdeni a hat triplát jegyző Tomas Bellasszal, aki 31 pontjával vezette győzelemre a kanárikat. Brad Newley 19 ponttal és 8 lepattanóval támogatta őt, míg a túloldal legeredményesebb dobójának a mindössze 14-igjutó Granger bizonyult, amivel nem is tudtak győzedelmeskedni riválisuk otthonában.

UCAM Murcia – Uxue Bilbao Basket 77-80

Nagy csatára késztette a meccs favoritjának számító Bilbaot a Murcia gárdája, a vendégek 10 pontos előnyüket herdálták el majdnem az utolsó negyedben, de amikor kellett helyén volt a kezük a baszk játékosoknak és bebiztosították az idegenbeli győzelmet. Az utolsó másodpercben három pontos hátárnyban még volt esélye a Rodriguez (16), Tillie (14) páros fémjelezte hazai alakulatnak, ám a triplakísérlet célt tévesztett, a Bilbao pedig jó büntetőzéssel behúzta a találkozót. A vendégek nyerőembere Roger Grimau volt a maga 18 pontjával, de négy fekete mezes is elért legalább 12 egységet, amivel a Murcia nem tudta felvenni a kesztyűt.

CAI Zaragoza – Lagun Aro GBC 86-74

Mindkét csapat kezdi egyre jobban megszilárdítani a helyét a spanyol bajnokságban, csak míg a Zaragoza a rájátszást érő hetedik helyet foglalja el, addig a Lagun Aro nem tud előrelépni a kieső zónából. A baszkoknál a Woods-Finley-Ibekwe trió ezúttal gyenge napot fogott ki, a pontokért a Doblas-Paunic duó felelet (14-14), de a nagyobb gond, hogy hagyták Damjan Rudezt ficánkolni a hazaiaknál, a horvát bedobó 23 pontig jutott a meccset negyedről negyedre egyre magabiztosabban uraló vendéglátóknál.

Cajasol Sevilla – FIATC Joventut Badalona 87-80

A záró negyedben bukta el a Sevilla elleni összecsapást a katalán együttes, a házigazdák hat pontos hátárnyból felállva, tíz perc alatt 30-at szórva a Badalonának fordították meg a találkozót és menekülnek a kiesést érő helyektől. Blakney 21-ig, míg Bogdanovics 20-ig jutott a mérkőzésen, mellettük Satoransky is nagyon hasznos volt (14 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz), a remek szezont futó Albert Oliver így hiába hintett 28 pontot, társra egyedül a 16 pontig és 9 lepattanóig jutó Kuzmic személyében lelt, a túlerő pedig legyőzte őket.

Valencia Basket – Real Madrid 88-79

Thomas Kelati 21 pontjával, Dubljevics 16 pont, 9 lepattanós performanszával, valamint Ribas ás Markovics nagyszerű kiszolgáló munkájával (6 ill. 8 gólpassz) magabiztos sikert aratott a Király Kupa idei döntőse az éllovas Real Madrid ellen a forduló rangadóján. A hazaiak a második etapban váltottak először ritmust, majd a térfélcsere után sem lassítottak, a harmadik szakaszban volt már 20 pont is a két együttes között. Llullhoz nem tudtak felnőni a madridi társak, az irányító 21 pontja peidg egyedül kevés volt a sikerhez, miután Fernadnez (7), Mirotic (6) és Carroll (9) is gyengébb dobóformát fogott ki Valenciában.

Blusens Monbus Obradoiro – FC Barcelona Regal 81-86 – hosszabbítás után

A barcelonai bravúr után odahaza is megpróbált borsot törni a címvédő orra alá az Obradoiro, ám egy hajszálon, illetve alig több, mint hat másodpercen elúszott az újabb csoda. A végjátékban még sikerült egy triplával a maguk javára fordítaniuk a hazaiaknak a mérkőzést, ám Ante Tomic a hátralévő időben megszerezte az egyenlítő kosarat, majd miután a bírók faultot láttak a dobást megelőzően, büntetőkből pótolta a két pontot és jöhetett a hosszabbítás. Itt már a Victor Sada dirigálta (10 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) Barca akarata érvényesült, Corbacho és Kendall 20-20 pontja csak a tisztes helytálláshoz volt elegendő, viszont veresége ellenére maradt a rájátszást érő nyolcadik pozícióban az Obradoiro.

Caja Laboral – Blancos de Rueda Valladolid 84-80

Kiváló kezdés után (21-9) érthetetlen módon csúszott ki magabiztos vezetése a Caja kezéből, a Valladolid pedig vérszemet kapott ettől és gyakorlatilag végig tapadt esélyesebb vendéglátójára. A csapategységével kitűnő baszkok – mind a 10 pályára lépő játékos dobott legalább 5 pontot – előnye az utolsó percre vált csak megnyugtatóvá, de ekkor a dupla-dupláig jutó Nacho Martin (26 pont, 10 lepattanó) vezérelte vendégek ismét feltüzelték magukat egy rohamra, kár, hogy az idő már kevés volt a fordításhoz, így végül papírforma eredmény született.