ACB Liga - 29. forduló

Egyetlen hazai siker született csak a spanyol bajnokság 29. fordulójában, pedig a Barca és a Real is odahaza lépett pályára. Számunkra ez azonban nagy öröm, mert egyedül Hanga Ádám Manresája tudta otthon tartani a két pontot, ráadásul honfitársunk mentette hosszabbításra csapat Murcia elleni mérkőzését.

Bruixa d’Or Manresa – UCAM Murcia 103-100 – hosszabbítás után

Hanga Ádám jóval kevesebb lehetőséget kapott spanyol klubja, a Manresa aktuális bajnoki mérkőzésén, de végül főszereplő lett. A hazai gárda végig simán vezetett a Murcia ellen, majd az utolsó negyedben 10 pontos vezetésről is majdnem elbukott, ám akkor jött hazánk büszkesége...

A magyar légiós csereként pályára lépve összesen 26 percet tölthetett játékban, ami alatt 10 pontot dobott 7-ből 4-es mezőnymutatóval, közte 3-ból 1 értékesített triplával, valamint 2-ből 1-es büntetőzéssel, továbbá volt 4 lepattanója, 4 szerzett labdája, 2 gólpassza, s 1 kiharcolt faultja, igaz, el is adott 2 labdát.

Hanga az első nyolc percben érdekes módon pályára sem került, ám a második negyedben két zsákolással vétette észre magát. A negyedik etap legvégén, mikor kétszámjegyű hátrányból fordított a Murcia, ő szerezte a hosszabbítást érő duplát, majd a ráadásban még rátett erre egy lapáttal, s az ott szerzett pontjaival győzelemre vezette a Manresát (103-100)! Üröm az örömben, hogy a Sevilla és a Fuenlabrada győzelmével matematikailag is biztossá vált a katalán kiscsapat kiesése öt fordulóval az alapszakasz zárása előtt.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

FIATC Joventut Badalona – Valencia Basket 74-92

Rajt-cél győzelmet aratott a Valencia Badalonában, a 27 pontig, 11 lepattanóig és a forduló MVP címéig jutó Bogdan Dubljevics feltartóztathatatlan volt a katalán védők számára, a montenegrói bedobó egészen elképesztő, 69 %-os dobóteljesítménnyel lett a mezőny legeredményesebbje. Rafa Martinez 23-al követte őt, közte öt trojkával a lepattanó csatát fölényes különbséggel, 34-22-re megnyerő vendégeknél, akik sikerükkel a Barca nyakára zárkóztak az alapszakasz hajrájában és már negyedikek a tabellán.

Asefa Estudiantes Madrid – Mad-Croc Fuenlabrada 70-74

Az öltözőben ragadt a feldobás után az Estudiantes, a Maindoldi-Colom-Feldeine fémjelezte vendégek hat ponton tartották saját pályáján a házigazdákat, míg ők 21-ig száguldottak és a különbség a félidőre sem csökkent, köszönhetően Granger félpályás triplájának. A térfélcsere után rátett még egy lapáttal a meccsen 14 hárompontost hintő Fuenlabrada és húsz fölé tornázta a két csapat közti differenciát, így hiába vágott ki nagy hajrát az utolsó felvonásban a hazai együttes, a 24-6-ra megnyert záró szakasz csak egy szoros vereséghez volt elegendő.

Blancos de Rueda Valladolid – CB Canarias 76-92

A szezont előtt még az elindulással is küzdő Canarias hét körrel a vége előtt ott tart, hogy mindössze két meccs választja el a nyolcadik helyen tanyázó Obradoirotól a tenerifei kiscsapatot. Legutóbbi öt meccséből négyet megnyert az újonc gárda, mostani áldozatuk a Nacho Martin vezérelte Valladolid volt, melyet 12 triplával tömtek ki és 17 eladott labdába kergettek bele. A vendégeknél Sekulic 18, Uriz 16, Blanco 15 pontig jutott, megnyerték a lepattanóharcot (34-27) és 5 sapkát is kiosztottak a házigazdáknak.

Unicaja Malaga – CAI Zaragoza 68-88

A végeredményt elnézve nehéz elképzelni, de az utolsó negyednek még egállal futottak neki a felek, csak hogy a meccsen végig a Zaragoza után loholó Malaga puskapora elfogyott a hajrára, a vendégeké pedig pont, hogy megjött és 35 pontot szórva tíz perc alatt meglepően sima győzelmet zsebeltek be idegenben. A Rudez-Van Rossom páros együtt 40-et rámolt be az andalúzoknak, de Norel (15) és Jones (14) is eredményes délutánt zártak, négyen pedig több pontot szereztek, mint a teljes Repesa legénység, melyben Zoric 15-el lett legjobb dobó. A Malaga a vereség ellenére továbbra is a kilencedik helyen kopogtat a rájátszás kapuján, de ilyen teljesítménnyel aligha fog belépni rajta, míg a Zaragoza őrzik hetedik helyét a tabellán.

Uxue Bilbao Basket – Laboral Kutxa (Caja Laboral) 75-93

Május 1-én rendezték a két baszk óriás találkozóját, de a várt izgalmak elmaradtak, a Caja nagyarányú győzelmet aratott az egyaránt 20-20 pontig jutó Lampe-San Emeterio duó segítségével. Nocioni 16-ot tett ehhez hozzá, míg Causeur hasznos mezőnymunkájával tűnt ki, a francia kisember 13 ponttal, 5 lepattanóval és 3 gólpasszal támogatta társait. A hazaiaknál Hamilton 16 ponttal, 6 lepattanóval és 3 blokkal bizonyult a csapat vezérének, apró szépséghiba, hogy a három sapkája ellenére ő kapta a legnagyobb blokkot Pleistől, ám rajta kívül csak Pilepic (19) és Mumbru (13) tudták átlépni a saját árnyékukat, így a baszk rangadót a második helyen álló Caja Laboral húzta be.

FC Barcelona Regal – Herbalife Gran Canaria 70-73

Navarro és Jasikevicius csak az oldal vonal mellől, civilben nézte végig, ahogy csapata kezéből kicsúszik a Gran Canaria elleni hazai derbi a negyedik negyedbe, melyet 12 ponttal nyertek meg a vendégek. A nagy nevek jegelésének persze vannak előnyei is, például a nyáron a Malagától érkezett Abrines egyre több lehetőséget kap a katalánoknál, mondjuk ehhez kellett Pete Mickael sajnálatos visszavonulása is. A meccs hajrája körömrágósra sikeredett, a kanárik főleg a büntetővonalról tüzeltek, míg a Barca előbb Tomic kosarával zárkózott, majd Lorbek eresztett el két védő szorításában egy utolsó hárompontost, de esélytelen volt, hogy a gyűrű felé tartson a dobása, így kisebb meglepetésre győztesen távozhatott a címvédő otthonából a Gran Canaria.

Lagun Aro GBC – Cajasol Sevilla 75-77

Remek végjátékot hozott a Lagun Aro és a Sevilla találkozója is, alig fél perccel a vége előtt két pontos vendég vezetésnél Finley teremtette meg a helyzetet Doblasnak, aki egy zsákolással egyenlített, talpra ugrasztva a baszk szurkolókat. Csak, hogy az utolsó szó a Sevilláé volt, Blakney betörése után Mensah-Bonsu pöcizte vissza az amerikai kísérletét, és mivel már nem volt több időkérése Sito Alonso mesternek, így a házigazdáknak csak egy reménytelen félpályás próbálkozás maradt a győzelem megszerzésére, ami természetesen célt tévesztett. A hős Mensah-Bonsu 12 ponttal és 8 lepattanóval fejezte a meccset, Satornasky 16-ot vágott, míg Sastre Morro 15-nél állt meg, a túloldalon Woods lett a legjobb dobó, őt követte Salgado és Doblas 13-13-al.

Real Madrid – Blusens Monbus Obradoiro 61-64

Beáldozta az Obradoiro ellen hazai meccset néhány kulcsembere pihentetésére és a játékba eddig kevésbé lendült Hettsheimer, Darden duó ”mélyvízbe” dobására a Real gárdája, tehette mindezt azért, mert a bajnokságban meggyőző fölénnyel őrzi első helyét. A vendégek éltek is a lehetőséggel és a Llull, Rodriguez, Begic, Slaughter, Suarez ötösfogat limitált játékperceivel, amivel először hajszolták egymás után két vereségbe a bajnoki cím egyik fő esélyesét. Robbie Hummel 19 ponttal volt az Obradoiro vezére, akiknek kijutott azért az izgalomból az utolsó másodpercekre, Rudy Fernnadnez ugyanis egy palánkos triplával még egyenlített a végjátékban, a bírók azonban helyes döntést hoztak és nem adták meg a spanyol klasszis találatát, mivel azt már a dudaszó megszólalása után engedte el.