ACB Liga - 3. forduló

Hangáék tovább üldözik első sikerüket Spanyolországban, ám számunkra öröm az ürömben, hogy honfitársunk jó játékkal rukkolt elő a Badalona elleni katalán derbin. A Barcelona viszont megszerezte első sikerét a bajnokságban, míg ősi riválisa, a Real Madrid újra lehengerlő játékkal őrizte meg veretlenségét. A tabellát egyébként nagyobb meglepetésre - a Real és a Valencia mellett - a tavaly csak bukdácsoló Obradoiro vezeti.

FIATC Joventut Badalona – Assignia Manresa 83-71

Honfitársunk klubja továbbra is nyeretlen, mivel nem sikerült bevennie a katalán rivális várát sem, de legalább annak örülhetünk, hogy pár gyengébb produkciót követően, s a migrénes problémák leküzdése után ma újra a korábban megszokott, agresszív, hatékony és ponterős Hanga Ádámot láthatta a közönség.

A magyar légiós csereként pályára lépve összesen 22:28 percet tartózkodott a parketten, s bizony becsülettel termelt ez alatt, hiszen 11 ponttal, 3 lepattanóval és 2 gólpasszal zárt, valamint 1 szép dobásblokkolása is volt és 1 labdát is elcsent az ellenféltől. Pontjait 8-ból 3-as mezőnymutatóval érte el, triplával 4-szer próbálkozott, 2-szer be is talált kívülről, továbbá a büntetővonalról sem remegett meg a keze (3-ból 3). A negatív oldalra 2 labdaeladás került a statisztikai rovatba, valamint 2 faultot ütött, de 3-at ki is harcolt. 12-es VAL értékmutatójával második legjobb volt csapatán belül a 19-cel záró Troy DeVries mögött, az egész mezőnyben pedig a negyedik legjobb volt Hanga a 22-őt elérő Tony Gaffney és a 21-es mutatót összehozó Ehambe után. A csereként beálló badalonai bedobó egyébként élete meccsét játszotta 10-ből 7 értékesített hárompontosával és 24 dobott pontjával.

Ádám a második negyed közepén lépett először pályára, s ugyan egy rossz megoldással, eladott labdával kezdett, ám aztán egy fontos szituációban előbb támadó pattanót szerzett, majd bevert egy triplát. 20 - 15-re mentek ekkor a vendégek, úgy festett, hogy a jó kezdés megvan, ahogy a múlthéten is, de a holtpont még hamarabb jött. Az érdekes módon sem a két "alap" irányítót, Javi Rodriguezt, illetve Alex Hernandezt, sem pedig a sokszor egyesben is használt Hangát nem a kezdőkkel küldte fel a parkettre Jaume Ponsarnau mester, s ez bizony az egyébként is formálódó manresaiak támadójátékára rá is nyomta a bélyegét, de honfitársunk beküldésével megvolt az extra lendület, amivel rövidtávon lehetett operálni.

A magyar válogatott ásza a második etap elején is aktív volt, mivel előbb egy gyönyörű gólpasszt osztott ki Asselinnek, majd ő maga gyötört a gyűrűbe egy ketteset faulttal együtt, s a bónusz büntetőt is higgadtan értékesítette. Ekkor újra vezetett a Manresa, de jött az első gödör, a 19. percben már 7-tel is vezetett a Joventut, ám szerencsére visszaszerezte a momentumot a Ponsarnau-legénység, amihez egy újabb Hanga-fél tripla is kellett, s 42 - 40-re feljött a DeVries - Hanga páros húzta Manresa.

Nem nagyon ment viszont a fordulás után a vendégeknek, s honfitársunk is elhibázott pár lehetőséget ekkoriban, de legalább a kiharcolt faultja utáni büntetőket értékesíteni tudta, ami előtt közvetlenül egy hatalmas blokkot osztott ki az ellenfél fiatal centerének Kuzmic-nak. 59 - 44-nél már kezdett eldőlni a csata, Ponsarnau mester megint nem tudott időben közbeavatkozni, s Ádám is a kispadra került.

A negyedik 10 percben már inkább csak szenvedés és küzdelem volt a pályán, mint kosárlabda, a 7(!) triplát beverő Ehambe és társai ezzel meg is szerezték a győzelmet, Hangáék pedig három forduló után nyeretlenül utolsók a 18 csapatos mezőnyben.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Herbalife Gran Canaria – Caja Laboral 64-80

A bizakodva várhatta a Caja elleni hazai felmérőt a Gran Canaria együttese, hiszen a gárda két győzelemmel rajtolt Spanyolországban, ám az immár Nocioni vezérelte baszkok a feldobás után igyekeztek minél gyorsabban dűlőre vinni a mérkőzést. Prigioni és Teletovic távozásával egyértelműen az argentin klasszisé lett a főbika szerepe, de ez a teher ezúttal sem nyomta össze, kiváló dobószázalékkal (67 %) jutott el 24 pontig és vezette csapatát sorozatban második győzelmére. Az első etap után magára talált ugyan még a Nelson vezette (22 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz) házigazda, sőt, a harmadik játékrész végén két pontra is felzárkóztak, ám Oleson sarokból elengedett triplája az utolsó másodpercekben a kegyelemdöfést eredményezte a kanáriknak, mert a záró szakaszban nem tudtak már újítani sárga mezesek. A már említett Nocionin és Olesonon kívül Nemanja Bjelica dupla-duplája (12 pont, 13 lepattanó) és Macej Lampe kiváló dobóformája (12 pont, 6/7 mezőnyből) nyomott a legtöbbet a baszk sikerben a triplákat mindössze 14 %-al értékesítő Gran Canaria otthonában.

Asefa Estudiantes Madrid – Cajasol Sevilla 76-46

Bármilyen hihetetlen három negyeden keresztül egy fej-fej melletti, kiegyenlített küzdelmet láthatott a madridi publikum, ám az utolsó etapban egyszerűen kivégezte ellenfelét az Estudiantes, mindössze hét ponton tartva a vendég Sevillát. A siker fő letéteményese a forduló MVP címét is bezsebelő Carl English volt, aki hét triplája mellé elkönyvelt még hét lepattanót is, és végül 32 ponttal zárta az összecsapást. A Sevilla a mérkőzés legszebb jelentével vigasztalódhatott, a katasztrofálisra sikerült utolsó játékrészben Satoransky betörés utáni egy láb egy kezes zsákolása még a madridi szurkolók tetszését is elnyerte. A meccs érdekessége, hogy a fantasztikus napot kifogó Englishen kívül csupán a sevillai John Hollan jutott tíz pont fölé.

Blusens Monbus Obradoiro – CB Canarias 71-68

Eddigi legnagyobb győzelmi esélyét szalasztotta el az újonc Canarias, miután a végjátékban három pontos hátrányban, kétszer tisztán, egyszer pedig már az idő szűkössége miatt kétségbeesetten próbálkozhatott trplával az egyenlítéshez, mindezt egy támadáson belül. Ám hiába fűződött a meccs – sőt talán az utóbbi évek – leghihetetlenebb és legszebb trojkája a vendégek nevéhez (Richotti az első negyed utolsó másodperceiben a saját térfeléről, védője szorításában egy alulról elengedett egykezes dobással talált a gyűrűbe), a döntő pillanatokban mégis megremegett a tenerifeiek keze. A hazai siker sikerkovácsai Junyent (20 pont, 6 lepattanó) és Kendall (15 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 2 szerzett labda) voltak, de Corbacho is hozzájárult öt hárompontossal az óriási meglepetésre eddig veretlen és listavezető Obradoirio győzelméhez. A Canariasban a Sekulic-Richotti-Rost trió vitte a pálmát, de hiába dobták hárman a csapat pontjainak több mint felét, első ACB-s sikerükre továbbra is várniuk kell.

Valencia Basket – CAI Zaragoza 83-73

Két veretlen csapat randevúzott Valenciában, a várt nagy csata pedig nem is maradt el, bár a házigazdák kulcsembereiket (Kelati, Rafa Martinez) voltak kénytelenek nélkülözni, a Zaragozát ezt mit sem zavarta és végig tapadt vendéglátója nyakára. Pau Ribas azonban így is túl nagy falatnak bizonyult számukra, a Cajától érkezett játékmester eddig legjobb produkciójával rukkolt elő és 27 ponttal vezette győzelemre a házigazdát. A vendégek dolgát nehezítette, hogy a Valencia folyamatosan könnyű gólokkal tudta növelni előnyét, miután többször is sikerült leindítaniuk Aguilarékat, ami szép lassan fel tud őrölni még egy jó csapatot is. Ribas kimagaslott a hazai gárdából, viszont utána mindenki egyenletes formát nyújtott, a 11 pályára lépő játékosból 10-en pontot is szereztek, míg a túloldalon a sokoldalú Aguilaron (8 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda) kívül a Roll-Jones páros 16, illetve 14 pontja lendített a legtöbbet a zaragozaiak szekerén.

Lagun Aro GBC – Gescrap Bizkaia Bilbao 65-72

Vérbeli baszk rangadóra került sor San Sebastianban, ahol a katasztrofálisra sikerült második negyed után (11-25-re bukták el a házigazdák) már az is kész csoda, hogy egyáltalán szoros meccs lett a találkozóból. Raul Neto remek játékkal (19/9 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz) és szemkápráztató gólpasszokkal állt a hazai csapat élére, amikor a fordulást követően megkezdte a felzárkózást a Lagun Aro. 61-60-nál már ők jártak előrébb, ám Raul Lopez újra és újra kihúzta a gödörből a Bilbaót, kétszer is fontos szituációban süllyesztett el egy kosarat vendéglátója gyűrűjében. Az egyik eset előtt Stto Alonso heves reklamálásba kezdett miután három pontos hátrányban véleményes ítélet után a bírók – szerinte – rossz döntést hoztak és a vendégeknél maradt Ibekwe blokkja után a labda, bár az vélhetően hozzáért még egy fekete mezeshez mielőtt az oldalvonalon kívülre került. A végeredmény technikai lett a Lagun Aro sorsa pedig megpecsételődött, így továbbra is nyeretlen a tavalyi meglepetéscsapat.

Unicaja Malaga – Blancos de Rueda Valldolid 79-55

Az első forduló meglepetéscsapatának (Barcelonában nyertek) nincs könnyű sorsolása, miután a három Euroligás együttessel találkozik rögtön a bajnokság elején, így már az is kisebb csoda, hogy nem 0-3-al kezdik az idei szezont Valladolidban. Hiába volt a címvédő otthonában aratott siker hőse Nedzad Sinanovic, tavalyi csapatának mostani óriásai ezúttal megették reggelire a bosnyák center, aki mindössze 2 pontig jutott, míg a festéken belüli csatát 58-36-re vesztették el a vendégek. A Malaga együttesében viszont öten is elérték a tíz pontos határt, közülük a legjobb teljesítményt Fran Vazquez nyújtotta (15 pont, 7 lepattanó), míg a vesztes félnél nem akadt egyetlen kimagasló produkció sem a találkozón.

FC Barcelona Regal – UCAM Murcia 87-68

Megtört a jég, nyert a Barcelona. Senki nem gondolta volna, hogy a harmadik hétvégéig kell várni a címvédő első sikerére, viszont a Murciának ezúttal nem volt kegyelem, negyedről negyedre növelve előnyüket magabiztosan húzták be a kötelezőt Navarróék. Katalán részről a Huertas-Tomic páros vitte a prímet, mindketten 14-14 ponttal zártak, előbbi mindehhez hozzátett még 7 gólpasszt is. Jasikevicius megmutatta, hogy még mindig hihetetlen esze van ehhez a játékhoz, Jawai pedig, hogy egy ilyen óriási testet is könnyedén lehet röptetni a levegőben, blokkolt, zsákolt, amit éppen kellett. Kim Tillie emelhető ki a vesztes oldalon, a 24 éves holland játékos 14 ponttal és 6 lepattanóval zárta az összecsapást.

Real Madrid – Mad-Croc Fuenlabrada 100-79

Egymás után másodszor jutott el 100 pontig a Real, ezzel egymás után a második könnyed győzelmét aratta. Egy negyedig tudta tartani a tempót a királyi gárdával a Fuenlabrada együttese, ezután elfogyott Mainoldiék (14 pont, 7 lepattanó) puskapora a fővárosaik pedig tíz percnyi jó játékkal bedarálták ellenfelüket. Felipe Reyes mintha másodvirágzását élné a klubnál, ezúttal dupla-duplával (18 pont, 11 lepattanó) járult hozzá a madridi győzelemhez, míg Nikola Mirotic (18 pont, 8 lepattanó) lassan európai klasszisa növi ki magát, noha még csak 21 esztendős. A két magasmeber kiszolgáláshoz Sergio Llull járult hozzá a leghatékonyabban, a válogatott irányító hétszer hozta kihagyhatatlan helyzetbe társait. A Real eddig magabiztosan menetel a bajnokságban, ám az igazán nagy erőpróbák még csak most következnek a gárda számára, bár ilyen magabiztos játékkal nem sokan fognak az útjukba állni.

Richotti hihetetlen triplájától nehéz lett volna elvenni az eső helyet ezen a héten, de ”futottak még” kategória résztvevői is varázslatos dolgokkal örvendeztettek meg minket a legutóbbi fordulóban!