ACB Liga - 30. forduló

Az utóbbi hetekben remek formában pattogtatnak honfitársaink a spanyol első osztályban, Hanga nemrég összehozott idénycsúcsa után, ezúttal Lóránt Péter döntött egyéni rekordot a hétvégén. Lóri 13 pontjával oroszlánrészt vállalt csapata, a Lagun Aro hazai sikeréből, míg Ádámék sajnos vereséget szenvedtek az Alicante otthonában, nehéz helyzetbe sodorva magukat a rájátszásért folyó küzdelemben. A forduló rangadóját a Valencia nyerte, odahaza verve egy roppant izgalmas mérkőzésen a Bilbao gárdáját.

Lucentum Alicante - Assignia Manresa 76-70

A rájátszásba kerülés esélyének életben tartása szempontjából létfontosságú meccs várt a remek formában lévő Hanga Ádámra, és az utóbbi hetekben szintén remek Assignia Manresa csapatára. A mindössze egy győzelemmel Hangáék előtt álló Alicante a forduló előtt a play-offot érő 8. helyen tanyázott 15 sikerrel.

Ragyogóan kezdték a meccset Hanga Ádiék, a magyar kiválóság kosarával a 4. percben 6-0-ra vezettek. Nagyon lassan ébredtek a házigazdák, míg a túloldalon Hanga korai 2. faultja miatt bosszankodhattak. A 8. percben Doellman zsákolásával már 15-7-re ment a Manresa, és igazából innen kapcsolódott be érdemben a mérkőzésbe az Alicante. A játékrész végére három pontra sikerült zárkózniuk.

A rövid szünetet követően is lendületben maradtak a hazaiak: a bolgár kiválóság Kaloyan Ivanov pontjaival (9-ig jutott csak a 2. negyedben), valamint az NBA-t is megjárt Andy Rautins triplájával a vezetést is átvették (24-23). A negyed végére összekapta magát a Manresa, és Gladyr hármasának köszönhetően előnnyel mehettek a nagyszünetre (34-37).

A fordulás után rendkívül kiegyenlített játék folyt a pályán. Egyik együttes sem tudott megnyugtatónak mondható előnybe kerülni. Sajnos Hanga Ádám a korai személyi hibái miatt csak a negyed végén térhetett vissza a parkettre. A remek formát kifogó Llompart hármasával 57-52-re vezetett az Alicante a játékrész zárásakor.

Nem indult jól a vendégek szempontjából a záró negyed. Ivanov távolijával a meccs képét tekintve már jelentősnek mondható 10 pontos előnybe kerültek (62-52). Tetézte a gondokat, hogy a 33. percbe fordulva Hanga Ádi beütötte 4. faultját is. Gladyr hármasa egy 8-0-ás Manresa rohamot zárt le. Hanga fújt újabb riadót kosarával, majd a 39. percben a büntetőivel két pontra zárkóztak (70-68). A végjátékban azonban nem hullottak be a vendégek próbálkozásai, míg az Alicante a halvány büntetőzésével is behúzta a meccset.

Hanga Ádám faultproblémái miatt 20 percet és 24 másodpercet töltött a pályán, de így is eljutott 8 pontig. 8 mezőnykísérletéből 3 volt sikeres és mindkét büntetőjét bedobta. Leszedett 2 lepattanót és volt 1 labdaszerzése.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Lagun Aro GBC - FIATC Joventut Badalona 90-85

A Lagun Aro számára fontos volt ez a meccs, mert egy esetleges vereség (ellenfele a meccs előtt a 12. helyen tanyázott, hárommal kevesebb győzelmet számlálva, mint a hazaiak) után leszakadhatott volna a középmezőny elejétől. Papamakariosszal a fedélzeten kezdett a San Sebastian, és a magyar fiú, Lóránt Péter is hamar, a 4. percben lehetőséget kapott. Igaz akkor még nem sokat tett hozzá a csapat teljesítményéhez, ám később remekelt, és a félidőig 11 pontot szerzett, amivel a mezőny második legjobb dobójává avanzsált a nagyszünetig tartó időszakban.

A pompás második negyedre támaszkodva végig tartotta 7-10-12 pontos előnyét a Lagun Aro, s a második félidőben már az addig nagyon is fickándozó Jetert is jobban megfogták a hazaiak, így végül gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott Lóránt alakulata. Igaz, 80-67 után még egy nagy hajrával izgalmassá tette a végét a Joventut (88-85 a 40. percben), ám nem sikerült kiénekelni a sajtot a vendéglátók szájából.

Érdekesség, szinte teljesen egyformán teljesítettek a gárdák mind lepattanószedésben, mind a duplák terén, sőt, gyakorlatilag ugyanúgy dobták a büntetőket is, de amíg a Lagun már igen korán elsüllyesztett 10 triplát, addig a vendégek csak hatnál jártak. Nyilván nem lehet lesarkítani erre, de ez a 10-12 pont volt a különbség a hazaiak javára. Aztán amikor beindult távolról a Badalona is, rögtön egál közeli lett az állás.

Lóránt Péter az első félidőben játszott többet (jegyezzük meg, ekkor ment valamivel jobban a hazaiaknak), s összesen végül 12 és fél percet kapott Sito Alonsotól. 3 lepattanót szedett 16 VAL értékével csapata harmadik leghasznosabb játékosa volt, és a triplákat 100%-osan dobta, 3/3-as mutatójára büszke lehet a magyar fiú.

A Fókuszban:

Real Madrid - Asefa Estudiantes Madrid 85-80

A fővárosi derbin vártuk, hogy jól muzsikál majd a nagyon megerősödött Estudiantes, mely azért még mindig vastagon a kiesőzónában tartózkodik, ám azért valószínűleg ember nem volt a földön, aki előzetesen reálisnak tartotta volna, hogy majd 18(!) ponttal is vezetni fog a kistestvér a nagy ellen, ráadásul már rögtön az első negyedben, pedig így lett. A szép csapatjátékkal operáló Estudiantes viszont nem nagyon lassított, csak az első félidő utolsó perceiben volt gond, amikor nem volt irányító a pályán, a Real pedig feljött 7 pontra a nagyszünet előtt. German Gabriel (26 pont, 7-ből 6 tripla!) és társai fantasztikusan nagyot játszottak, de a harmadik negyed végére elfogyott az előnyök. Ekkor azt vártuk, hogy a 25 pontot szállító, kisebb sérülésből visszatérő Jaycee Carroll húzta jelenlegi második helyezett állva hagyja a helyi riválist, de ez nem történt meg, Gabriel újra beállításával és Dean leültetésével új erőre kapott az Estudiantes. Ugyanakkor a végén pár dobás kimaradt a kicsapatnál, a sztárcsapat pedig ezt könyörtelenül kihasználta, így ha nehezen is, de megnyerte az igen jóra sikeredett derbit!

Unicaja Malaga - FC Barcelona Regal 57-89

Láthatatlanul mély gödörben a Malaga, mely jelenleg valószínűleg az egyik, ha nem a legrosszabb csapata a bajnokságnak. Nem volt ez mindig így a playoffról ezzel a vereséggel gyakorlatilag biztosan lemaradó Unicajánál, de mára az agónia dominál az andalúzoknál, hiába az edzőcsere és a vérfrissítés a keretben. A Barca a tarthatatlan N'Dong (21 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) főszereplésével nagyon simán verte meg idegenben a nemrég még Euroliga Top 16-ban járó együttest, mely már az első félidőben is behozhatatlan hátrányban volt. Legalább a Zoric, Freeland párostól vártunk volna valamit, de az idény elején remeklő centerpáros teljesen inkompetens volt Lorbekékkel szemben. A katalánok szépen tartják első helyüket a közelgő El Classico előtt, ráadásul Navarroék formája is ijesztően jó.

Caja Laboral - UCAM Murcia 71-65

A vártnál nehezebb győzelmet aratott a Caja Laboral hazai pályán, egy olyan csapat ellen, melynek kerete a jelenlegi helyezésnél előrébb predesztinálná őket. Ha a Murcia már a szezon elején ezzel a játékosállománnyal vég neki a bajnokságnak, akkor most egészen biztos, hogy nem a kiesés ellen küzdenének, viszont így marad az izgalom a hátralévő fordulókra. A baszkoknál Olesonnak elsült a keze a mérkőzésen, hat triplát vágott be és 24 pontjával a mezőny legeredményesebbje lett, míg Lampe 20 pontos és 7 lepattanós produkciójával segítette őt a palánk alól. A Murcia kulcsemberei is jó formát mutattak (az egyedüli kivétel Barlow volt), de mindez csak a Caja megszorításához volt elegendő.

CAI Zaragoza - Mad-Croc Fuenlabrada 80-78

Remek debütáláson van túl Kimany Ffriend, a jamaikai magasember nagyszerűen pótolta a Fuenlabrada legjobb dobóját, Kikr Penneyet, 14 ponttal, 5 lepattanóval és 2 blokkal bemutatkozva az ACB Ligában. Üröm az örömben, hogy csapata vereséget szenvedett a Cabezas vezette (16 pont) Zaragozától, melyben Wright (20/12 pont) és Hettsheimer (8 pont, 10 lepattanó) is hasznos játékkal tudta segíteni a karmestert, a rájátszás közelébe repítve a házigazdákat (9. pozíció). A Fuenlabrada ezzel szemben egyre mélyebbre süllyed, a szezon második felében mindössze két győzelemre volt képes a madridi illetőségű csapat, amivel már a kiesés veszélye fenyegeti őket, és pokoli nehéz sorsolása van a hátralévő fordulókra, utaznak Malagába és Alicantében, illetve fogadják a Lagun Aro, valamint a Caja Laboral együttesét…

Blancos de Rueda Valladolid - Banca Cívica Sevilla 72-77

Ezzel a vereségével gyakorlatilag elbúcsúzhat az ACB Ligától a Valladolid együttese, mivel hátralévő összes meccsét meg kellene nyernie a bennmaradáshoz, plusz a riválisok sorozatos fiaskói is elengedhetetlenek a kiesés elkerülésének érdekében. Hiába cipelte a hátán csapatát Borchardt (11 pont, 9 lepattanó) és Martin (12 pont, 7 lepattanó), a Calloway vezérelte (10 pont, 5 gólpassz) Sevilla ha a vártnál nehezebben is, de hozta a kötelezőt idegenben, a hatodik helyig kúszva a tabellán.

Blusens Monbus Obradoiro - Gran Canaria 2014 65-45

Jobban kezdte a találkozót a vendég együttes, elsősorban kiváló védekezésüknek köszönhetően elhozták az első negyedet (9-13), ám innentől nem sok okuk volt az örömre. Összekapta magát a házigazda, a félidőre megfordította a mérkőzést és folyamatosan növelte előnyét a Bramos (13/9 pont), Rey (11 pont, 7 lepattanó) duó fémjelezte Gran Canariával szemben. Kendall dupla-duplával (16 pont, 10 lepattanó) lett a győztes gárda legjobbja, mögötte a Lasme (13 pont, 2 blokk), Corbacho (12 pont, 5 lepattanó) páros tette a legtöbbet a sikerért, mellyel tovább menekül a kieső zónától az Obradoiro.

Valencia Basket - Gescrap Bizkaia Bilbao 66-63

Óriási csatát hozott a Bilbao valenciai vendégjátéka, ahol a baszkoknak még labdájuk is volt az egyenlítéshez az utolsó másodpercekben, de Alex Mumbru kétszer is hibázott a kígyótérről, amelynek a tabella negyedik helyét így már egyedül birtokló De Coloék örültek a legjobban. A francia válogatott hátvédje remek mezőnymunkával (6 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda) segítette a 15 pontig jutó Caner-Medleyt, de Brad Newley 8 pontos, 5 lepattanósé s 3 gólpasszos produkciója is sokat nyomott a hazaiak sikerében.  A Bilbaonál ismét D’or Fischer volt a vezér (11 pont, 4 lepattanó, 3 blokk), ám ő sem nyújtott kiemelkedő teljesítményt, inkább a mély rotáció miatt tudtak a végsőkig versenyben maradni, ám a hajrában – csakúgy, mint az egész mérkőzés folyamán – futniuk kellett az eredmény után, a végjátékban pedig nem voltszerencséjük.

A héten sem maradhatunk le a legszebb jelenetekről, lássuk a 30. forduló TOP 7-ét!!