ACB Liga - 30. forduló

Dobos László személyében újabb honfitársunk debütált az Európa legerősebb bajnokságának számító ACB Ligában, az idei NBA-dratfra is jelentkező magyar fiú győztes meccsen léphetett pályára a Zaragoza színeiben. Hanga Ádámnak jól ment a már Laboral Kutxa néven futó vítoriai sztárgárda otthonában, ám ő sem tudott segíteni csapatán, a Manresa újabb vereséget szenvedett. Izgalmas hajrát hozott a Gran Canaria-Real Madrid és a Canarias-Bilbao összecsapás is, mindkét derbi csak az utolsó pillanatokban dőlt el.

Laboral Kutxa – Bruixa d’Or Manresa 81-70

Hanga Ádám és csapata, a Basquet Manresa sokáig tisztesen helyt állt a hét közben még Euroliga-negyedöntőket vívó Caja Laboral otthonában, ám végül vereséggel távozott a katalán gárda Baszkföldről. Ezzel együtt is nagyon büszkék lehetünk honfitársunkra, aki nem csak megszórta a kontinens egyik legerősebb együttesét, de igencsak hasznosan is játszott.

A magyar légiós csereként pályára lépve 28 percet tölthetett játékban, ami alatt 18 pontot hintett, 8 lepattanót szerzett, 4 gólpasszt osztott ki, valamint 5 faultot harcolt ki. A negatív oldalra egyetlen labdaeladás került fel hazánk büszkeségénél, aki mezőnyből 14-ből 7-es mutatót hozott össze, ezen belül 5-ből 2-es volt a triplateljesítménye, a büntetővonalról viszont nem túl jól célzott (5-ből 2). 21-es VAL mutatójával a vendégek legjobbja volt ezen az estén, ráadásul a +/- indexe is +1-es lett.

A pénteken még a CSZKA Moszkva ellen hatalmas csatában vesztő Caja Laboral, mely a harmadik tétmeccsét játszotta öt napon belül, érthető módon igyekezett pihentetni legnagyobb ászait, Lampét, Nemanja Bjelicát, Nocionit és Heurtelt, de Zan Tabak mester így is mindenkit harcba dobott a már biztosan kieső Manresa ellen. Jó  iramban indult a találkozó, de a második etapban visszavettek a felek, s a hetedik percben pályára kerülő Hanga vezetésével védekezésében is stabilizálta a játékát a katalán kiscsapat.

A harmadik etapban kapaszkodtak a vendégek, a félidőben még "csak" 4 egységnél tartó Hanga előbb 2+1-es akcióval vétette észre magát, majd egy triplát is értékesített, ám amikor lecserélte Ponsarnau mester, akkor megint szétesett a Manresa játéka és elszakadt a Caja. A negyedik etapban aztán újra pályára került honfitársunk, aki az előkészítésben is jeleskedett, valamint eljutott egészen 18 pontig, de ez csak a katalánok tisztes vereségéhez volt elegendő a 21-et szóró Fabien Causeur vezette baszk alakulattal szemben.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Cajasol Sevilla – Unicaja Malaga 61-77

Mindegyik negyedet megnyerve aratott fontos idegenbeli győzelmet a botladozó Malaga együttese, és miután az Obradoiro bukott a fordulóban, az andalúzok újra holtversenyben toporognak a rájátszás kapujában. A hazaiaknál a Sastre Morro és John Holland 15-15 ponttal voltak a húzóemberek, utánuk azonban nagy űr tátongott a teljesítmények terén, a sokkal kiegyensúlyozottabb Calloway vezérelte vendégeknek így pedig könnyű dolguk volt Sevillában nyerni.

Blusens Monbus Obradoiro – FIATC Joventut Badalona 79-82

Látványos jelentekben gazdag, színvonalas mecset játszott egymással a két rájátszás közelében ácsingózó gárda, a nemrég a Real Madrid látókörébe került Saalah Mejri brutális sapkákkal vétette magát észre, no meg 16 pontjával, ám a jó teljesítmény nem ért győzelmet a lefújáskor. A tunéziai daruhoz hasonlóan Robbie Hummel is 16 egységgel fejezete be a mérkőzést, míg az utolsó, egyenlítést érő triplakísérletet elhibázó Corbacho 11-el zárt, aki az egész találkozón nem ment közelebb a gyűrűhöz 6,75-nél, mind a kilenc dobásást a hárompontos vonalról eresztette el. Hármójukat azonban lejátszotta a parkettről a katalánok vezére, Albert Oliver, a játékmester 27 ponttal zárt, nem hibázott dobást a büntetővonalról (10/10) és fontos pillanatokban villant meg, Quezada-val kiegészülve (16) pedig győzelemre vezették a Badalonát és egy meccsre kerültek a rájátszást érő nyolcadik pozíciótól.

UCAM Murcia – Mad-Croc Fuenlabrada 87-79

A 22 pontos Kim Tillie remeklésével otthon tartotta a két pontot a Murcia, a mezőnyből 80 %-os pontossággal (8/10) tüzelő holland bedobó mellé a 8 pont, 10 lepattanós Antelo és a 14-ig jutó Ragland nyújtotta a legfőbb támaszt, de öt hazai játékos is dupla számjegyű terméssel zárta az összecsapást. A csapatmunkát nem tudta ellensúlyozni a Feldeine-Kurz páros ihletett performansza, előbbi 21 pontot rámolt be a közösbe, míg utóbbi hiába repesztett egy 22 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát, ketten nem tudtak meccset nyerni a teljes murciai had ellen.

FC Barcelona Regal – Asefa Estudiantes Madrid 78-65

Borzasztó kezdés után (9-16) feljavuló lepattanózásának (34-20) köszönhetően tudta megfordítani az Estudiantes elleni derbit a Barcelona együttese, a katalán sztárgárdában öten is elérték a tíz pontos határt, a legeredményesebb a 15-el záró Huertas lett. Granger 21-et szórt a vesztes oldalon, az English kiválása óta többet vállaló Kurci 16-nál állt meg a meccset az utolsó negyedben elveszítő madridiaknál. A szezon előtt többre taksált és a ”félidőben” még Király Kupa résztvevő Estudiantesnek csalódást keltően fejeződhet be a szezon, hiszen jelenleg csak 12-ikek a tabellán, és mostani formájuk alapján sincs sok esély rá, hogy a hátralévő fordulókban beérik a nyolcadik helyen álló Obradoirot, habár mindössze két siker választja el őket a rájátszástól. A Barca ismét pihentette a Navarro-Jasikevicius párost és győzelmével őrzi harmadik pozícióját az ACB Ligában.

CAI Zaragoza – Blancos de Rueda Valladolid 99-86

Ha csak a mérkőzés eldőlése után, az utolsó percben is, de mégiscsak pályára lépett egy újabb honfitársunk Európa legerősebb bajnokságában, az idei NBA-drafton szerencsét próbáló Dobos László először kóstolhatott bele a spanyol liga levegőjébe a Zaragoza színeiben. A meccset a Norel-Roll páros vezérletével a házigazdák nyerték, a két úriember együttesen 42 pontot hozott össze, melléjük zárkózott a 17-ig jutó Llompart és 16-nál megálló Stefansson, utóbbi kettő ráadásul berámolt kilenc triplát is. A távolik amúgy is kiválóan mentek a vendéglátóknak, 65 %-os hatékonysággal 15-ször voltak eredményesek a 6,75-ön túlról, szemben a Valladolid 10 sikeres kísérletével, amelyben Montanez 22 ponttal volta legeredményesebb.

Valencia Basket – Lagun Aro GBC 93-65

Doellmann és Dubljevics kivégezték a Lagun Aro gárdáját, az amerikai 16 pontot és 7 lepattanót, míg a montenegrói 22 pontot és 8 lepattanót hozott össze a kieső helyen tanyázó baszkok ellen, akiknek egyre inkább megpecsételődni látszik a sorsuk az alapszakasz végéhez közeledve. Mindössze Ibekwe (10) és Paunic (12) érték el a bűvös tízes határt a vendégeknél, csapatszinten borzasztó kevésnek számító 18 lepattanót kapartak össze (szemben a Valencia 35-jével) és a szintén nem túl acélos, 39 %-os mezőnymutatójukat sem tehetik ki az ablakba. A meccs krónikájához tartozik, hogy a házigazdáknál bemutatkozott az argentin bajnokságból érkezett Jason Robinson, aki mellesleg korábban már játszott Spanyolországban és most öt ponttal tette le a névjegyét új kenyéradójánál.

Herbalife Gran Canaria – Real Madrid 74-76

Jobban kezdett a királyi gárda, de a 24 pontig jutó Spencer Nelson fémjelezte Gran Canaria végig tapadni tudott a Rudy Fernadnezt kilenc pályán töltött perc után elveszítő éllovasra és izgalmas végjátékba hajszolta bele. Az összes pontját az utolsó percben szerző Alvarado előbb egy triplával, majd büntetőkből egyenlített madridi vezetésnél, de a Realnak még volt ideje végigrohanni a pályán és Llull betörését követően Mirotic össze tudta szedni a lasztit és 0.4 másodperccel a vége előtt megszerezni a győztes kosarat. A vendégek csapat messze legjobbja volt egyébként a montenegrói születésű, de spanyol állampolgárságú Mirotic, 19 pontjával egyedül ő tudott dupla számjegyű termést összehozni, de a társak ”testvériesen” elosztották a pontokat egymás között, és hét blokkal szilárdították meg a védelmüket.

CB Canarias – Uxue Bilbao Basket 104-101

Közeledik a rájátszáshoz az újonc Canarias, a tenerifeiek sorozatban három győzelemnél járnak és legutóbb hat fellépésükből ötöt sikerrel abszolváltak, olyan nagy vadak elejtve közben, mint a Malaga, a Real és mostani áldozatuk, a Bilbao. A védekezést ezen az estén háttérbe szorító felek közönségszórakoztató derbit játszottak egymással, a Richotti (22), Sekulic (20), Lampropoulos (18) hármas együttes erővel 60 pontot hozott össze, habár rajtuk túltett a Ziszisz (22), Mumbru (21), Vasziladisz (21) trió a maga 64 egységével, mégis utóbbi megremegő kezén csúszott ki a meccs a baszkok kezéből, miután büntetőt hibázott – az egyetlent a találkozón (8/9) – kevesebb, mint négy másodperccel a vége előtt egy pontos hátárnyban. Az ilyenkor szokásos automatikus szabálytalanságot követően két jó büntetővel három pontra tornázta előnyét a házigazda, majd Ziszisznek volt még egy félpályás kísérlete a hosszabbítás kiharcolásához, ám a dobás célt tévesztet, így a tenerifeiek ”tündérmeséje” tovább folytatódhatott.