ACB Liga - 31. forduló

Talán legfájóbb vereségét szenvedte el hazai pályán a Hanga Ádámot is soraiban tudó Assignia Manresa együttese, az elrontott végjáték miatt lecsúsztak a katalánok a Real Madrid skalpjáról. Lóránt Petiék sem jártak sikerrel a Fuenlabrada otthonában, de még így is biztosnak tűnik a Lagun Aro playoff szereplése. A Valladolid a hétközi forduló után búcsúzott az ACB Ligától, de nagy csatára számíthatunk még az alsóházban, és a minél jobb rájátszást érő pozíciókért is.

Assignia Manresa - Real Madrid 93-96

Az Assignia Manresa Hanga Ádámmal a kezdőötösben vette fel a harcot a spanyol bajnokság jelenlegi második helyezettje, a Real Madrid ellen azon az összecsapáson, melyet Rátgéber László, a magyar férfi válogatott új szövetségi kapitánya is a helyszínről tekintett meg. A katalán kisvárosban lejátszott derbi 40 percet csúszott, mivel éppen Ádám zsákolási kísérleténél eltört a palánk bemelegítés közben, így cserélni kellett a plexit. Az így bőven este 10 óra után startoló derbin szinte végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, remek színvonalú összecsapást láthattunk (az élő online streamek jóvoltából itthon is), a Manersa abszolút felnőtt a feladathoz.

A vendéglátók első mezőnykosarát rögtön a magyar légiós szerezte egy szép triplával, majd büntetőzhetett is a mi fiunk, ám csak az egyik kísérlete volt jó. Edzője ekkor lekapta a pályáról és csak jóval később, a második negyedben tette vissza a parkettre, Ádám pedig újabb két büntetővel kísérletezhetett még a nagyszünet előtt, szintén 50 százalékos teljesítménnyel távozott ekkor a vonalról. Félidőben 5-tel ment a 21 pontos Carroll vezette Real Madrid, de a pontgazdag találkozó érezhetően nyílt volt még ekkor is.

A fordulás után Hanga csak a "cserékkel" jött, tehát nem kezdett a harmadik játékrészben, de egy szép támadólepattanó után visszatett kosárral tudta még növelni pontjai számát, összesen 7 egységig jutott 2 lepattanó, 1 gólpassz és 1 eladott labda társaságában. 4-ből 2 mezőnykísérlete akadt be, ebből 1-ből 1 volt a tripla, a büntetővonalról is 4-ből 2-es mutatót ért el, összesen 14 perc alatt 4-es VAL mutatóval zárt.

Az igazi izgalmak, illetve fordulatok a negyedik negyedre maradtak, ahol előbb úgy festett 73 - 82-nél, hogy manresai szempontból vége a dalnak, ám a fantasztikus, 24 ponttal jelentkező Micah Downs megrázta magát és főszereplésével  89 - 84-re már a katalánok vezettek, az ukrán Gladyr elképesztően vagány triplája után tehát érett a meglepetés. Ám akkor az jött hazai szempontból, mint a Caja Laboral ellen, teljesen leblokkolt a kiscsapat, Sergio Llull és társai pedig könnyedén és gyorsan érték el kosaraikat a maradék két és fél percben, 91 - 96-nál már csak a csoda segíthetett volna a Manresának.

De miután Gladyrt tripladobás közben faultolták, így két értékesített "szabaddobás" és a harmadik elhibázott kísérletet követően a lepattanót megkaparintva lehetett volna még egy dobása az utolsó másodpercben a hazaiaknak, ám sajnos az alapvonali bedobást Hanga nem tudta eljuttatni a címzettnek, így örülhetett a Real (93 - 96), mely ezzel tartja halovány esélyét az alapszakasz-első Barcelona befogására, a Manresa pedig gyakorlatilag lehetetlen helyzetbe került a rájátszásba kerülést illetően. Ezzel együtt is abszolút erőn felül teljesített a katalán alakulat, úgyhogy a mai produkció után is csak dicséret illeti Hangát és társait.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Mad-Croc Fuenlabrada - Lagun Aro GBC 71-63

A zsinórban 10 meccse vesztőszériában lévő Fuenlabrada még bajban is lehetett volna az utolsó három fordulóban, amennyiben nem hozza mai mérkőzését a magyar érdekeltségű Lagun Aro ellen. Sajnos Lóránt Péter csapata nem tudta érvényesíteni a papírformát, pedig a harmadik negyed végéig abszolút nyílt volt a találkozó, ám akkor hirtelen triplaparádéba kezdett a 26 pontos Colom vezette madridi alakulat. A végjátékban kapaszkodott a san sebastiani együttes, de rengeteg hiba csúszott a gépezetbe a vendégeknél, így már nem sikerült a hajrában befogniuk a lelkes hazaiakat (71 - 63).

Fájó vereség ez Lórántéknak, mert ezzel a kudarccal nagyon nehéz lesz a legjobb 4 közé kerülniük az alapszakasz végén, sőt, a Real Madrid - Barcelona kettős elkerülésére is kevesebb lett a sansz. A riválisok szereplésének hála a playoff biztosnak látszik, ami önmagában is szenzáció a Lagun Aro esetében, hiszen sosem járt még ilyen magasságokban ez a klub.

Lóránt Péter csereként lépett parkettre és 17 percet tölthetett játékban, amit 6 dobott ponttal és 3 lepattanóval tett emlékezetessé. A negatív oldalon egy eladott labda szerepelt, illetve a végén a taktikai faultoknak köszönhetően ki is pontozódott, de a 3-ból 3-as kétpontos mutató és a csupán egy elhibázott triplakísérlet dicséretes.

A bajnokság átlagban második legtöbbet játszó embere, Sergi Vidal nélkül sajnos elbukott a Lagun Aro, de legközelebb vasárnap a baszk rivális Bilbao ellen javíthatnak Lóránték, amit a SportKlub televízió jóvoltából a hazai tévénézők is élőben követhetnek végig!

A Fókuszban:

Gescrap Bizkaia Bilbao - CAI Zaragoza 68-57

A palánk alatt nyerte meg a Zaragoza elleni csatát a Bilbao gárdája, a görög óriás, Mavroeidisz vezette (10 pont, 6 lepattanó) belső tengely 46 pontot szerzett a festékből, míg Hettsheimerék csak 24-re voltak képesek. A lepattanóharcot is elveszítették a vendégek (40-34), így hiába szórta a triplákat Wright (16/9) és Stefansson (13/6), rajtuk kívül nem akadt értékelhető teljesítmény a Zaragozában. A bilbaoiak ezzel a győzelemmel továbbra is versenyben maradtak a pályaelőnyt jelentő negyedik pozícióért, de piszok nehéz dolguk lesz meg is kaparintani azt, ugyanis hátralévő meccseiken két idegenbeli baszk rangadó (Lagun Aro, Caja Laboral) és egy Malaga ellen hazai összecsapás vár rájuk. Cabezaséknak viszont egy fokkal könnyebb dolguk lehet a rájátszásért vívott csatában, mert kétszer odahaza, plusz a Gran Canaria vendégeként lépnek pályára, viszont mindegyik meccset hozniuk kell, mindeközben az Alicanténak pedig csak egyszer szabad nyernie…

FC Barcelona Regal - Caja Laboral 97-89

Két fantasztikus csapat, két fantasztikus teljesítményt nyújtó játékos, egy remek összecsapás. Amíg Navarro a katalánoknál villogott és húzta dupla-duplával (31/15 pont, 10 gólpassz) a Barca szekerét, addig a baszkoknál Lampe a triplavonalon túlról is betalálva (31/12 pont, 5 lepattanó) próbálta tartani vele a lépést. Csakhogy a lengyelek kiválósága nagyon egyedül maradt a teljes Barcelona ellen, a palánk alatt Lorbek (21/6 pont, 5 lepattanó) és a gyűrűszaggató zsákolásokat bemutató Ndong (14 pont, 5 lepattanó) is ficánkolt, míg Huertas (17/9 pont, 5 gólpassz) Navarrot legfőbb támasza volt a mezőnyben. A túloldalon bár Huertal jól mozgatta csapatát (7 gólpassz), de nagyon hiányzott mellőle egy jó Prigioni, még Nocioni idénycsúcsa (15/6) is kevés volt a sikerhez. A Caja már nem kezdheti harmadiknál jobb pozícióból a rájátszást, ám, hogy ezt bebiztosítsa még egy meccset kell nyernie, ami valószínűleg legközelebb odahaza sikerülni is fog a Badalona ellen. A katalánok bár előnyben vannak a Reallal szemben, még nem lehetnek biztosak az alapszakasz győzelemben, játszanak ugyanis a blancókkal és kétszer utaznak idegenbe. Ha egy verséggel megússzák ezt a három derbit, akkor a zsebükben a pályaelőny a rájátszásra.

Banca Cívica Sevilla - Valencia Basket 65-58

Meglepően sima és magabiztos győzelmet aratott a Sevilla az egyre acélosabb Valencia felett, három negyed után már 20 ponttal jártak előrébb a Davis vezérelte (12 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) házigazdák. Newley próbálta menteni a menthetetlent az utolsó felvonásban (17 pont), de a nagy feltámadás csak az eredmény kozmetikázásra volt elegendő, a hazaiak a vártnál sokkal könnyebben fektették két vállra a Perasovics legénységet.

Gran Canaria 2014 - Blancos de Rueda Valladolid 64-59

Megvan az első búcsúzója a spanyol első osztálynak, hiába állt nyerésre három negyednyi játék után a Valladolid együttese, katasztrofális utolsó tíz etap nem csak a vereséget, de egyben a kiesést is jelentette a gárda számára. Mindössze öt pontra voltak képesek Nacho Martinék (17/6 pont) a záró felvonásban, míg a Gran Canaria Haynes irányításával (14 pont) átfutott rajtuk, esélyt sem adva a teljesen szétesett vendégeknek a hajrára.

Asefa Estudiantes Madrid - Blusens Monbus Obradoiro 79-62

Szinte az utolsó szalmaszálba kapaszkodott bele az Estudiantes együttese, hiszen ha kikaptak volna a madridiak lehetetlen helyzetbe sodorták volna magukat a hátralévő fordulókra. De fölösleges arról beszélni, ami nem történt meg, Kirksay (25/15 pont, 5 lepattanó) és Granger (14/6 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz) parádés estéjének hála a házigazdák az alsóházi rangadóhoz képest a vártnál simábban hozták az Obradoiro elleni derbit. A vendégek a harmadik etapot rontották el nagyon, ekkor mindössze hét pontra voltak képesek, ami tíz pontos félidei hátrány után végzetesnek bizonyult.

FIATC Joventut Badalona - Unicaja Malaga 80-64

A félidőig bírta tartani a lépést házigazdájával a Malaga, a fordulást követően elfogyott a puskapor, az ismét Latavious Williamsre építő (11 pont, 6 lepattanó) katalánok pedig átrohantak a vendégeken. DeVries (13/6 pont), a fiatal Abrines és a majdnem dupla-dupláig jutó Zoric (9 pont, 11 lepattanó) dicsérhető a vesztes oldalon, de a 24 labdát elszóró andalúzok így sem tudtak versenyben lenni, papíron gyengébb házigazdájukkal szemben.

UCAM Murcia - Lucentum Alicante 78-82

Rendkívül színvonalas és élvezetes mérkőzést játszott egymással a Murcia és az Alicante, csak egy vitatott bírói ítélet döntötte el végül a mérkőzést. Pár másodperccel a vége előtt egálnál a házigazdák egy Augustine ellen megítélt szabálytalanságot követően heves reklamálásban törtek ki, ami miatt már nem is kaphatták vissza a labdát egy utolsó próbálkozásra, így kissé csúfos véget ért, egy amúgy pompás összecsapás. A Muricánál Augustine (17 pont, 9 lepattanó, 3 blokk), Udoka (14/6 pont, 7 lepattanó) és Douby (20/6 pont) is remek estét fogott ki, ám a túloldalon Barnes dupla-duplája (15 pont, 12 lepattanó), Dewar ponterős játéka (21/15), Ellis a szokásosnál vállalkozóbb kedvű teljesítménye (15/6) és Llompart higgadt büntetőzése (10/10) végül meghozta gyümölcsét a vendégek számára.