ACB Liga - 34. forduló

Véget ért a spanyol bajnokság alapszakasza, melynek egyetlen nyitott kérdése az volt, hogy ki lesz a Real Madrid ”áldozata” a rájátszás első körében. A befutó végül az Obradoiro lett, mely hazai pályán győzte le az Európa Kupa döntős Bilbaot, míg a Malaga szájából Barcelonában énekelték ki a sajtot. Hanga Ádám nem tudott pályára lépni csapata utolsó mérkőzésén, mely egy valenciai vereséggel búcsúzott a szezontól.

Valencia Basket – Bruixa d’Or 90-59

Hanga Ádám vírusos megbetegedés miatt nem léphetett pályára csapat utolsó alapszakasz mérkőzésén, melyet a Manresa ismét elbukott, ezúttal az idén Király Kupa döntőt játszó Valencia otthonában. A katalánoknál egyedül DeVries tudott 10 pont fölé jutni, 19-nél állt meg, de még ő sem volt képes dupla számjegyű teljesítményindexre, míg hazai oldalon hatan is efölött zártak. Az ex-manresai Justin Doellmann 15 egységgel lett csapata legjobb dobója, mely a negyedik helyen zárta az alapszakaszt és pályaelőnnyel készülhet a Zaragoza elleni, korántsem sétagaloppnak ígérkező párharcra.

Honfitársunk ezzel (nagy valószínűséggel) el is búcsúzott Manresától, ahol két remek évet töltött, idei teljesítményével pedig európai top csapatok figyelmét keltette fel, meglátjuk, mit tartogat a nyár hazánk első számú kosárlabdázója számára.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Asefa Estudiantes Madrid – FIATC Joventut Badalona 75-112

Közönségszórakoztató játékkal búcsúztak a csapatok a 2012/13-as szezontól, de amíg az Estudiantesnek csak villanások jutottak egy-egy szemkápráztató zsákolás vagy blokk formájában, addig a Badalona az egész meccsen hengerelt és megsemmisítő verséggel küldte nyári vakációra a madridiakat. A katalánok új ACB Liga rekordot állítottak fel a 20 sikeres triplájukkal, amiből a 26-ot szóró Corey Fisher hetet vállalt magára, egyet ráadásul a végső dudaszó pillanatában, futtából eleresztve, afféle kegyelemdöfésként. Mellette Moses Randall is bevágott ötöt a 6,75-ön túlról, ő végül 21-el zárt.

CB Canarias – Laboral Kutxa 99-94

A végére még maradt egy slusszpoénja a tenerifei újoncnak és hazai pályán két vállra fektette az alapszakasz második helyén végző Laboral Kutxát, melyben Nocioni a kipontozódás sorsára jutott, így őt a San Emeterio-Lampe páros pótolta egész hatékonyan, a duó ugyanis 52 pontot lapátolt össze közös erővel. A győzelemhez azonban ez sem volt elég a lepattanóharcot 36-28-ra megnyerő házigazdákkal szemben, a túloldalon ugyanis négyen érték el a 14 pontos határt, a csapatmunka pedig kiválóan ellensúlyozta a két baszk sztár villogását és sikerült szépen búcsúznia a bajnokságtól a Canariasnak, amely kisebb meglepetésre a 10-ik helyen zárt az ACB Ligában.

Real Madrid – Lagun Aro GBC 100-67

Mirotic nélkül is kiütéses sikerrel zárt az egy héttel korábban Euroliga döntőt játszó Real Madrid, a már kiesett Lagun Aro mindössze egy negyedig tudott partiban maradni a blancókkal szemben, utána érvényesült a papírforma. Llull 17-el, Carroll 16-al lett a két legeredményesebb madridi játékos, utánuk a többiek elosztották a pontokat, nem akadt egyetlen kiugró teljesítmény sem hazai oldalon, a szezon végére egyre jobb számokat hozó Doblas dupla-duplája (12 pont, 11 lepattanó) így csak szépségtapasz volt csapata nagy különbségű vereségében.

FC Barcelona Regal – Unicaja Malaga 57-50

A Malagának mindenképp győznie kellett Barcelonában, ha a saját kezébe akarta venni a sorsa irányítását, miután nem lehetett tudni, hogy a szezon meglepetéscsapata, az Obradoiro mit játszik odahaza az esélyesebb Bilbaoval szemben. Nos, a kiscsapat megcsinálta végül a csodát, legyőzte a baszkokat, így az andalúzok veresége azt is jelentette, hogy nem lesznek tagjai az idei rájátszásnak. A rendkívül pontszegény mérkőzésen (a második félidőt 20-18-ra nyerték a katalánok) még az utolsó percekben is lett volna esélye a győzelemre a vendég együttesnek, de az ex-Barcás Vazquezen kívül (10 pont, 11 lepattanó) senki nem tudott értékelhető statisztikai lapot felmutatni, a center egyedül pedig kevés volt korábbi csapata ellen. No nem mintha villogtak volna a címvédő játékosai ezen az összecsapáson, de amikor kellett, koncentráltabb játékkal rukkoltak elő, mai elég volt a győzelemhez.

Herbalife Gran Canaria – Blancos de Rueda Valladolid 78-62

A 25 ponttal megnyert első félidejével meg is alapozta a 19 pontos, 10 lepattanós Nacho Martin fémjelezte Valladolid elleni győzelmet a Gran Canaria, amely végül a hetedik helyet szerezte meg az alapszakaszban és készülhet a Laboral Kutxa elleni párharca. A kanárik csapatként alkottak maradandót, senki nem emelkedett ki az egyéni teljesítményével, de minden kategóriában felülmúlták a vendégeket.

CAI Zaragoza – UCAM Murcia 108-74

20 percnyi játékot követően már 32 pont volt a Zaragoza előnye és csak a nagyszünet, illetve az összeszedettebb második félidő mentette meg a Murciát egy brutális vereség elkerülésétől. A Zaragoza ászai nagyon éltek a találkozón, hatan jutottak el legalább 13 pontig, majd 60 %-al céloztak mezőnyből és 22 eladott labdába hajszolták bele a vendég együttest. A Murciában egyedül Marcus Lewis 19 pont, 9 lepattanós performansza tehető ki az ablakba, utána nagy szakadék tátongott a társak részéről.

Cajasol Sevilla – Mad-Croc Fuenlabrada 68-76

Egyetlen tétje volt csak a mérkőzésnek, az is leginkább a Fuenlabrada számára, hogy ne ő végezzen az utolsó bennmaradó helyen. Feldeine (17) és Kurz (18) tettek is róla, sőt Colom is beszállt a pontgyártásba 16-al és egy jó első negyeddel be is húzták az alsóházi csapatok ”rangadóját”. Az egész szezon során jól teljesítő Satoransky most is a tőle telhető legtöbbet tette csapata sikeréért, 14 pontjával, Balvinnal egyetemben a legeredményesebb sevillai lett.

Blusens Monbus Obradoiro – Uxue Bilbao Basket 79-73

Célba ért az Obradoiro és készülhet a Real Madrid elleni negyeddöntőre, miután hazai pályán legyőzte a Vasziliadisz nélkül is esélyesebbnek tartott Bilbaot, a Malaga pedig elbukott Barcelonában. A házigazdák végig kézben tartották a meccs irányítását, a baszkok nem is tudtak vezetni a találkozón, csak a végén szorulta hurok egy picit, de négy ponton belülre nem tudott jönni a vendég gárda. Salah Mejri ismét nagyot játszott, az óriás 12 pontot és 14 lepattanót szorgoskodott össze, a Kendall-Corbacho páros pedig 14-14 ponttal járult hozzá a sikerhez.