ACB Liga - 4. forduló

Kezd magára találni a Barcelona, sorozatban aratott második győzelmükkel sikerült kozmetikázniuk az első két forduló bukdácsolását, ám dolgukat továbbra is nehezíti, hogy a Real és Valencia még mindig nem talált legyőzőre. Hanga Ádám és csapata, az Assignia Manresa ellenben első sikerét üldözi, miután hazai pályán túl nagy falatnak bizonyult a Valladolid együttese.

Assignia Manresa – Blancos de Rueda Valladolid 81-83

Hatalmas csatában, újra hazai pályán és megint kétszámjegyű második félidei előnyből bukott el Hanga Ádám csapata, az Assignia Manresa a szintén kiscsapatnak számító, közvetlen rivális Valladolid ellen. Honfitársunk sokat játszhatott, de nagyon nem ment neki a dobás, viszont igyekezett hasznos lenni 26:32 játékperce alatt.

A három forduló után még nyeretlenül álló katalán kiscsapat és az ennél csak egy győzelemmel többet begyűjtő, igaz, éppen a címvédő Barcelona skalpját idegenben begyűjtő Valladolid manresai derbije igazi alsóházi rangadó volt az előzmények alapján is és a pályán történteket illetően is. A magyar válogatott hátvédje csereként érkezett a parkettre, de most nem tudott olyan lendületet vinni a pályára és annyi pontot termelni, mint egy héttel ezelőtt, ugyanakkor védekezésben mindvégig fontos szerepet kapva sokat lehetett a pályán hazánk büszkesége, s a harmadik negyedben szerzett duplája után fontos büntetőket értékesített a negyedik játékrész vége előtt is.

A közben eltelt idő alatt viszont a kétszámjegyű előnyt felépítő, a harmadik játékrész elejéig a mérkőzést uraló hazaiak ugyanúgy elvesztették a koncentrációjukat, mint 14 napja a Gran Canaia ellen, amikor 16 pontos előnyről kapott ki simán a Manresa. Most nagy hátrányba nem került a Ponsarnau-legénység, de a záró 10 perc második felében a 26 pontos DeVries vezette vendéglátóknak kellett kapaszkodniuk, ugyanakkor az Uros Tripkovics - Nedzad Sinanovic páros húzta Valladolidnak mindig volt válasza a kritikus szituációkban, így a tavalyi bajnokság utolsó helyezettje (mely a visszalépéseknek köszönhetően mégis az ACB-ben indulhatott) idegenben győzte le honfitársunk klubját, amivel akkor is nehéz helyzetbe hozta a katalánokat, ha tudjuk: nagyon kevés forduló telt el eddig a 36 meccses alapszakaszból, illetve van még három másik nyeretlen gárda is a 18 csapatos mezőnyben.

Hanga Ádám csereként pályára lépve 26 és fél percet kapott Jaume Ponsarnau mestertől, s ez alatt 4 pontig jutott 8-ból 1-es mezőnymutatóval, melybe a 6-ból 0-ás triplamutató is beletartozik, a büntetővonalról viszont pontosan célzott (2-ből 2). Ha nem ment a dobás, akkor azért igyekezett más területeken hasznos lenni, 4 lepattanója, 2 szerzett labdája és 1 gólpassza is ezt támasztja alá, a negatív oldalra 1 eladott labda és 4 fault került be nála a statisztikai rovatba.

Sajnos nem lehet nem látni, hogy honfitársunkat jelenleg nem arra használja klubcsapata, amiben elméletben a legjobb lenne: a védelem megbontására, a betörésekre és a labdás kettő-kettőkre, valamint a faultok kiharcolására, hanem az ő játékát eléggé ütő Troy DeVries használja el a periméteren a labdákat, s Ádám inkább egy amolyan fél-shooter szerepkörbe kényszerül támadásban, a kreativitása teljes kihasználása nélkül. Ez nem csak Hanga egyéni teljesítményére, de a csapat eredményességére is láthatóan kihatással van.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Mad-Croc Fuenlabrada – Unicaja Malaga 58-73

A nyitófordulóban elszenvedett Real elleni veresége óta nem talált legyőzőre az ACB Ligában a Malaga. Sokáig úgy tűnt a Fuenlabrada képes lesz megtréfálni hazai pályán a bajnoki álmokat dédelgető Repesa legénységet, ám hiába a remek első negyed (17-10), a második szakaszban visszaengedték magukra a zöldeket a házigazdák, és bár a záró felvonás előtt még meccsben voltak Mainoldiék (14 pont, 13 lepattanó), a végét a vendégek bírták jobban és megszerezték sorozatban a harmadik győzelmüket. Dragic (14 pont, 5 lepattanó, 3 szerzett labda) és Simon (17 pont, 4 lepattanó) voltak a hősök a Malagánál, míg hazai oldalon a már említett Mainoldi dupla-dupláján kívül Feldeine 13 pontja tartotta meccsben a Fuenlabradát. Az Unicaja már most összeszokottabb csapatnak tűnik, mint a tavalyi szezonban, ha ehhez még hozzájön az is, hogy a Williams-Gist páros eddig nem nagyon találta a helyét, akkor egy bombaerős gárda képe formálódik előttünk, már csak Jasmin Repesa mesteren múlik mit főz ki belőlük.

Cajasol Sevilla – Herbalife Gran Canaria 74-63

Remek első félidő után a harmadik negyed végéig tudta megőrizni előnyét a Gran Canaria együttese, az utolsó szakasz viszont a házigazdáké volt, mindössze kilenc pontot engedve a sárga mezeseknek. Összesen 20 eladott labdába hajszolták bele Satoranskyék (9 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) a vendégeket, míg náluk John Holland (16/3) és Luka Bogdanovics (18/12) is tarthatatlannak bizonyultak. Így hiába nyerte meg Beiran vezérletével a lepattanó harcot (24-35) a Gran Canaria, a 43 %-os dobóteljesítmény nem volt elegendő az idegenbeli sikerhez.

Gescrap Bizkaia Bilbao – Asefa Estudiantes Madrid 86-85

Eddig az egypontos meccsek specialistája a Bilbao, a Barca hazai legyőzése után az eddig veretlen Estudiantesnek is fejet kellett hajtania a baszkok otthonában. A végig kiegyenlített találkozón a vendéglátóknál a végre remek formát mutató Lamont Hamiltonon (21 pont, 8 lepattanó) kívül a győztes triplát jegyző Vasiliadisz (15/9) voltak a sikerkovácsok, de még öten jutottak el legalább hét pontig, a kilencnél megálló Pilepic mindezt öt játszott perccel érte el, míg Raul Lopez a kiszolgálásban jeleskedett és hat gólpasszal zárt. A madridiaknál a Gabriel (21 pont, 7 lepattanó), Kirksay (16 pont, 7 lepattanó), Granger (14 pont, 3 gólpassz, 3 szerzett labda) trió tündöklése mellett English 16 pontja tartotta meccsben a csapatot, ám a veretlenségük azon az egyetlen Vasiliadisz triplán múlott.

UCAM Murcia – Lagun Aro GBC 77-75

Murciában is öldöklő csatát láthattak a szurkolók, ahol a tavalyi árnyékát üldöző Lagun Aro késztette nagy küzdelemre a házigazdát. Ibekwe ugyan nem villogott ezúttal támadásban a vendégeknél, de védekezésben megállíthatatlan volt, összesen négy sapkát osztott ki a nigériai válogatott bedobó, csak úgy, mint az energetikus Marcus Lewis a hazaiaknál, aki emellé még betett 16 pontot és 10 lepattanót is a közösbe. Társa Barlow személyében akadt, aki szintén dupla-duplával (11 pont, 11 lepattanó) járult hozzá a győzelemhez, amelyre a Raul Neto (13 pont, 6 gólpassz) vezette baszkoknak is jó esélyük volt, még az utolsó pillanatokban is. Csakhogy a brazil kisember tempója lepördült a gyűrűről és a lecsorgó labdát visszaszerző Ibekwe sem tudta kosárra váltani az utolsó akciót, így a Murcia javítani tudott otthoni mérlegén.

Caja Laboral – FIATC Joventut Badalona 92-76

Rajt-cél győzelmet aratott az Ivanovics legénység hazai pályán, a katalánok egy-egy kisebb fellángolástól eltekintve nem tudták megnehezíteni a baszkok dolgát. Hatan lépték túl a tíz pontot hazai oldalon, de az összesen kilenc embert forgató házigazdáknál mindenki feliratkozott a góldobók közé, akiknek minden sült ezen a délutánon, 62 %-al céloztak ugyanis mezőnyből. A Badalonánál Tony Gaffneynek még talán az 1-0-s helyzetben kihagyott zsákolását is elnézték, mert egyedül ő tett le értékelhető performanszot az asztalra, de az ő 16 pontja is csak a tisztes helytálláshoz volt elegendő Vitoriában.

Valencia Basket – Blusens Monbus Obradoiro 68-64

Az Obradoiro úgy tűnik levetkőzte a pofozógép szerepét, hibátlan mérlegének megőrzése csak egy hajszálon múlt a jóval erősebb kerettel rendelkező Valencia otthonában. Alaposan beragadtak a Lishchuk (17 pont, 11 leapttanó) vezette vendéglátók, a Kendall fémjelezte (24 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) Obradoirot csak a harmadik negyedben sikerült leelőzniük, ám a végjátékban tovább tapadt a házigazdákra a meglepetéscsapat és majdhogynem egylabdás meccs lett a találkozóból. Corbacho ugyanis egyre faragta a vendégek hátrányát egy hárompontossal az utolsó percben, ám jött a nyáron megszerzett Pau Ribas és triplával válaszolva végleg eldöntötte az összecsapást.

CB Canarias – Real Madrid 86-88

Ha az elmúlt forduló összefoglalójában azt írtuk, hogy eddigi legnagyobb győzelmi esélyét szalasztotta el az újonc Canarias, akkor erre nem igazán találunk szavakat… Történt ugyanis, hogy szűk négy perccel a lefújás előtt már tíz ponttal mentek a házigazdák, el is kezdtek gyűlni Pablo Laso homlokán a ráncok, hogy a bajnoki címre törő Real Madird megég a tenerifei katlanban. Ám szédületes triplazáport zúdítottak vendéglátóikra Carrollék, aki egyébként egymaga hat hárompontos jegyzett a mérkőzésen, a hátrányuk pedig percről percre egyre jobban olvadt. Fél perccel a vége előtt aztán kihasználva a Canarias védekezési hibáját Rudy Fernandez egy alapvonali belépést követően megszerezte a győztes kosarat a blancóknak, ám a hazaiak még egy kétségbeesett rohamot indítottak a bravúr eléréséért. Az akció vége kosár lett ugyan, de jóval a rendes játékidő és a dudaszó felhangzása után, bár utóbbit az óriási hangzavartól szinte senki nem hallotta a csarnokban. A Real örülhet, hogy megúszta a tenerifei kalandot és nem esett a Barca első fordulós vereségéhez hasonló bakiba, míg a Canariasnak erőt adhat, hogy egy Európa élvonalába tartozó együttessel is lépést tudott tartani 40 percig.

CAI Zaragoza – FC Barcelona Regal 50-65

Ha támadásban még nem is, védekezésben már kezdi tavalyi önmagát idézni a Barcelona, hiszen 50 pontot kapni egy spanyol bajnoki mérkőzésen bárki ellen megsüvegelendő teljesítmény. A Zaragoza dobógépei nem villogtak ezen az estén, mindössze Damjan Rudez jutott tíz pont fölé (14), bár a túloldalon is csak a Mickael-Tomic páros érte el a bűvös számot, a fiatal Abrines kivételével mindenki feliratkozott a pontdobók közé. Bármilyen furcsa is, a két csapat a mostani mérkőzésük után azonos mérleggel a nyolcadik helyen tanyázik az ACB Ligában, csak még a Barcelona két meccses győzelmi szériában van, addig a Zaragoza pont ugyanennyi találkozó óta nem tudott győzedelmeskedni.

Káprázatos zsákolások és elképesztő szerelések, ezekkel szolgálhatunk a forduló legemlékezetesebb jelenetei közül. Lássuk hát!