ACB Liga - csillaghullás az első körben

A Real Madrid alapszakasz győzteshez méltóan tudta le a negyeddöntőt, míg a címvédő Barcelonának három meccs kellett a továbbjutáshoz. A két óriási tehát már ott van az elődöntőben és ha a papírforma beigazolódik, akkor újra egymással néznek majd farkasszemet a fináléban, csak hogy két olyan gárda vár rájuk, amely óriási meglepetést okozva kiverte esélyesebb ellenfelét az első körben.

Real Madrid (1.) – Blusens Monbus Obradoiro (8.) 2-0

90-75, 74-58

A párharc első felvonása előtt vehették át a Real Madrid játékosai a Liga különdíjait (az év legjobb csapatának tagjai, MVP, Év edzője), de ettől nem illetődtek meg az obradoiroiak, koncentrált játékkal egy negyed után vezettek az alapszakasz győztes otthonában. Örömük azonban nem tartott sokáig, a második etapban nagyobb sebességi fokozatba kapcsoltak a blancók és a 17 pontig jutó Rudy Fernandez vezérletével ugyanennyit vertek a vendégekre, innentől pedig nem is engedték ki a vezetést a kezükből, végig magabiztos játékkal könnyedén hozták az első meccset.

Obradoiroban már tíz perccel tovább tudta izzasztani a bajnoki cím egyik legfőbb várományosát a szezon meglepetéscsapata, ám a második félidőben nem bírták tartani a madridiak tempóját, melyben a két kisembernek, Jaycee Carrollnak (22) és Sergio Llullnak (16) elsült a keze, előbbi öt, utóbbi négy triplát vágott a házigazdáknak. Sikerével a Real lett az egyedüli, amely két meccs alatt le tudta zárni a negyeddöntős párharcát, a Blusens Monbusnak pedig nincs miért keseregnie emiatt, csapatuk így is óriási bravúrt ért el, hogy még egy héttel meghosszabbította a szezonját.

Az első mérkőzés összefoglalója (videó) és statisztikája.

A második mérkőzés összefoglalója (videó) és statisztikája.

FC Barcelona Regal (3.) – Gescrap Bilbao Basket (6.) 2-1

88-62, 89-90, 79-70

Az egyetlen negyeddöntő, melyben a hazai pálya tényleg előnynek számított, ugyanis csak a vendéglátók tudtak diadalmaskodni a három meccsig tartó csatározás során. A címvédőnek nem okozott gondot az első találkozó behúzása, végig vezetve hozták a nagyon fontos nyitómeccse. A Bilbaoban nem igazán volt átütő erő, Hervelle 17 és Grimau 14 pontja vérszegény volt a parádézó
Barca sztárok mellett. A bajnokság végén igazolt Loukas Mavrokefalidisz 16 ponttal tette le névjegyét a gránátvörös-kékeknél, Tomic (13 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) és Sada (8 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) pedig sokoldalú játékával keserítette a baszkokat a lepattanóharcot nagy fölénnyel, 37-24-re nyerő házigazdáknál.

Korántsem volt ennyire sétagalopp a következő felvonás, habár az első félidőben itt is úgy tűnt, hogy a Bilbao hazai pályán simán zsebeli be a győzelmet, miután már 18 ponttal is mentek a Hamilton fémjelezte (19) baszkok. Csakhogy az első meccsen csöndesebb Navarro berámolt 19-et, Huertas szintén ennyivel zárt, míg Lorbek rajtuk is túltett a maga 20 egységével, a Barca pedig meccslabdáig kúszott vissza a végjátékban, de a sérülés után újra bevetett Vasziliadisz (13) hiába ajándékozta oda a játékszert a vendégeknek, Todorovic ajtó-ablak ziccerben hibázott, aminek köszönhetően be tudta húzni a meccset a Bilbao.

Jöhetett a mindent eldöntő összecsapás Barcelonában, de itt már nem tudott annyira dominálni a hazai gárda, a baszkok vérszemet kaptak az előző, megnyert derbi után, és három negyednyi játékot követően még ők álltak továbbjutásra. A záró etap azonban nagy dobópárbajt hozott, melyben a katalánok kerekedtek végül felül nagyembereik, Lorbek (18) és Tomic (13) remeklésének hála, így a címvédő versenyben maradt, hogy sorozatban harmadszor is elhódítsa az ACB Liga győztesének járó trófeát.

A harmadik mérkőzés összefoglalója (videó) és statisztikája.

Laboral Kutxa (2.) – Herbalife Gran Canaria (7.) 1-2

57-56, 78-83 – hosszabbítás után, 66-72

Itt a rájátszás első bombameglepetése, a fináléra is esélyesnek tartott baszk sztár gárda elhasalt az első körben és idejekorán mehet vakációzni.

A papíron esélytelenebb Gran Canaria már az első összecsapáson is közel járt a bravúrhoz, ám akkor a 16-ig jutó Spencer Nelson vezette vendégek kezéből az utolsó pillanatokban kicsúszott a győzelem Vítoriában. A házigazdáknál egyedül Lampe vette fel a playoff fonalát, a lengyel óriás 15 pontos és 10 lepattanós estéjével toronymagasan csapata legjobbja volt, a hős mégsem ő, hanem Huertlal lett, aki 2.4 másodperccel a vége előtt vágta be a győzelmet érő triplát. A kanárik még végigrohantak a pályán és Bellas el is eresztett egy kétségbeesett hárompontost, ám dobása túlságosan reménytelen helyzetből történt és célt is tévesztett. Érdekesség, hogy a pontszegény derbi egyáltalán nem ilyen sovány termést predesztinálva indult, a felek ugyanis az első negyedben megdobták a pontjaik több, mint egy harmadát (21-21).

Javítottak a párharc színvonalán a felek a második találkozón, a sárgába öltözött Gran Canaria közönség egy jóval élvezetesebb mérkőzésnek lehetett már szemtanúja. Nocioni is összekapta magát a derbire, az argentin dupla-duplával (13 pont, 12 lepattanó) volt csapata legjobbja, de a hazai oldalon is több jó egyéni teljesítménynek tapsolhatott a publikum, Toolson 17-el, Bellas 15-el, Newley 13-al zárt. Mindhárom kanári főszereplővé vált a meccs során, az előző találkozón a végső triplát kihagyó Bellas most is sorsdöntő dobást vállalt magára, ám a rendes játék idő végén, egál állásnál nem tudta dűlőre vinni a dolgot. Jöhetett a hosszabbítás, ahol továbbra sem eresztették egymás kezét a felek, de a hajrában Toolson betörés-kisosztását követően Newley bevitte a ”halálos” csapást egy trojka formájában, kiegyenlítve a párharcot.

Két ennyire kiélezett mérkőzés után, mindenki a drámát várta a párharcban és a végeredmény tekintve meg is kapta, hiszen a top favorit baszkok nem tudták hazai pályán érvényesíteni a papírformát és elbúcsúztak az ACB Liga további küzdelmeitől. Lampe ismét hozta magát (14 pont, 10 lepattanó), az első meccs hőse Huertal is összekapart egy 12-es termést, valamint az eddig haloványabb San Emeterio nevéhez is fűződött 12 egység, ám nagyon hiányzott egy jó Nocioni ebből a Laboral Kuttxából, az argentin közel sem játszott olyan formában, mint amivel bekerült az év legjobb ötösébe. Toolson annál inkább parádézott a Gran Canaria színeiben, a kisember 27 ponttal oroszlánrészt vállalt a vendégek bravúrjában, Baez pedig 16-al támogatta csapattársát.

Valencia Basket (3.) – CAI Zaragoza (6.) 1-2

80-42, 120-122 – háromszori hosszabbítás után, 77-83

Nem sok zaragozai gondolta volna az első mérkőzés 38 pontos zakója után, hogy kedvenceiknek lehet még keresnivalójuk ebben a szezonban, de a keveseknek lett igazuk, mert a gárda talpra állt és (újabb) szenzációt okozva bemasírozott az elődöntőbe.

Mint macska az egérrel, úgy játszott a Valencia a Zaragozával a negyeddöntő első felvonásán, a Dubljevic (15), Martinez (14), Faverani (14), Doellmann (13) alkotta négyesfogat könnyedén intézte el a Van Rossom (17) fémjelezte vendégeket, akiket 21 eladott labdába hajszoltak bele a házigazdák. Ráadásul nagyon meg sem kellett izzadnia a Perasovic legénységnek, a legtöbbet játszó valenciai is csak 21 percig volt a pályán, így a kulcsembereket eleget tudta pihentetni a horvát mester.

Csak úgy, mint a Laboral Kutxa – Gran Canaria negyeddöntőben, itt is óriási pálfordulást hozott a második derbi. A Valencia hőse több szempontból is Justin Doellmann lett, aki előlépett hadvezérré és 29 pontjával, valamint 9 lepattanójával toronymagasan csapata legjobbja volt a találkozón, nem mellesleg a rendes játékidő végén az ő triplájával egyenlített ki a vendég gárda, majd az amerikai blokkolta a hátralévő időben a betörő Llompart ziccerét, (az első) hosszabbításra mentve az összecsapást. Ribas sem volt rest betermelni 21 egységet, sőt Faverani 16-os és Martinez 14-es összpontszáma is említésre méltó teljesítmény, de csapatmunkában a Zaragoza egyértelműen felülmúlta riválisát, a házigazdáknál ugyanis hetem jutottak el legalább 14 pontig!! A mesebeli számú héroszból végül Damjan Rudez (15) ment mennybe, miután a harmadik túlóra végén a horvát csillag duplája döntötte el végleg a mérkőzést, így az első meccs majd 40 pontos zakója után a sírból hozta vissza a párharcot a Zaragoza.

A maratoni győzelem után már sokkal több hittel és önbizalommal telve látogatott a Valenciához Jose Luis Abos legénysége, amely ezúttal már nem játszott alárendelt szerepet a magasabban rangsorolt otthonában. A vendégek a záró etap elején ugrottak meg házigazdájuktól, előnyüket pedig sikerült is végig megtartani, a hajrában azonban Doellmann egylábas duplájával fel tudott még zárkózni két pontra a hazai együttes, amikor még volt hátra 13 másodperc. Csakhogy óriási hibát elkövetve az ilyenkor szokásos óramegállítós szabálytalanság helyett sportszerűtlenül faultot ítéltek a Valencia ellen, ami gyakorlatilag megpecsételte a sorsukat és bombameglepetésre (ők is) elbúcsúzhattak elődöntős álmaiktól.