Adria Liga - Zvezda-Partizan derbi a döntőben

Tegnap délután és este játszották az idei Adria Liga kiírásának két elődöntőjét Boszniában, Laktasiban. A Zvezda óriási csatában, hatalmas fordulatok után győzte le a Radnicskit, a Partizan pedig egy pontszegény meccsen tudta maga alá gyűrni a vendéglátókat, az alapszakaszt megnyerő Igokeát, így belgrádi házi döntőt játszanak a 2012-2013-as Adria Liga első helyéért - mindkét döntős egyébként kiharcolta ezzel a jövő évi Euroliga főtábláját. Lássuk a meccseket kicsit részletesebben!

Crvena Zvezda (szerb) - Radnicski (szerb) 79-78 (20-27, 21-13, 21-20, 17-18)

Nagyon fordulatos meccset játszott egymással a két gyenge formában lévő szerb alakulat. A Zvezda csak az első percekben volt jobb ellenfelénél, 4-0 után kaptak egy 2-12-es szakaszt, és innentől végig jobban kosarazott a Radnicski az első negyed folyamán (20-27). A 13. percben már 13 pont is volt a két fél között (22-35), innentől kezdve viszont jött a meccs egyik fordulópontja, egy 16-0-ás belgrádi roham, így három perc alatt fordított Dejan Radonjics legénysége, akik a félidőben is vezettek, igaz, csak minimális különbséggel (41-40).

A nagyszünetet követően még jobban rákapcsolt a Zvezda - egy 10-2-es szakaszt futottak a 22. perctől kezdve, így a negyed felénél már 9 ponttal is vezettek (56-47). Alekszandar Csapinék azonban nem adták fel, kettő és fél perc alatt egy 11-0-át repesztettek, így már ők vezettek a hullámvasútra hasonlító találkozón a 28. percben (56-58). Fej-fej mellett haladtak ezután a csapatok, két egységgel a belgrádiak álltak jobban 30 perc játékot követően (62-60).

A záró játékrészt egy 7-0-ával nyitották, úgy tűnt, hogy meglehet számukra a meccs (69-60), ám előbb egy 6-0-lal válaszolt a Radnicski, majd 71-66-ot követően egy 12-0-ával át is vették a vezetést, a 38. percben már ők számítottak a favoritnak 7 pontos előnyük birtokában (71-78). Az utolsó két és fél perc azonban egészen biztosan sokáig fogja kísérteni őket - eladott labdák, rossz dobások után buta faultok, Terrico White két kihagyott büntetője, és Stefan Bircsevics faultja után Vuk Radivojevics egy bedobott büntetője már azt jelentette, hogy a negyedik negyed elején még mennyben lévő, két perccel a lefújást megelőzően viszont a poklot is megjáró Zvezda újra előnyben volt (79-78). Mivel Danilo Mijatovics kihagyta a triplát a legvégén, így egy hatalmas meccsen nyertek a belgrádiak, ezzel kiharcolták a jövő évi Euroliga indulásukat.

A teljes statisztikát itt megtaláljátok!

Igokea (bosnyák) - Partizan (szerb) 57-63 (15-17, 10-6, 15-18, 17-22)

Hasonlóan jó, igaz, jóval pontszegényebb és sokkal nyugodtabb végjátékot hozó összecsapás volt a másik elődöntő. A Partizan végig vezetett az első negyed folyamán, kezükben tartották az irányítást a láthatóan ideges, támadásban önmagukat csak kereső hazaiak ellen. Hét ponttal is vezettek már (10-17), a negyed végén azonban csak kettő volt az előnyük (15-17). A második negyed aztán komoly állóháborút hozott. A felvonás első felét 5-2-re!!! nyerte a vendég együttes, az első félidő utolsó öt percében azonban mindössze egy pontra voltak képesek - óriási mázlijuk, hogy a Nebojsa Jokszimovics négy pontjával elinduló Igokea is csak 8 egységig jutott ez idő alatt, így csak két egység volt a két fél között a nagyszünetben (25-23).

A fordulást követően kiegyenlített volt a küzdelem, és szerencsére a kosárba is sikerült betalálnia a játékosoknak. Végig vezetett a bosnyák vendéglátó - hat pontnál többel egyszer sem -, az utolsó percre fordult meg a kocka, itt fordult meg az eredmény a szerbek kirakatcsapata (40-41). A záró negyed elején aztán elkezdett nőni a távolság, itt már egyértelműen a Partizan volt fölényben, és öt perccel a vége előtt már egy tízessel mentek, sőt, Dragan Miloszavljevics triplájával a 13 pontot is elérte fórjuk (45-58). Innen sokkal közelebb már nem tudtak kerülni a hazaiak ellenfelükhöz, hiszen az utolsó perc kezdetén még mindig 11 volt közte, esélye nem volt az alapszakaszgyőztesnek, hogy fordítson, nyert a Partizan (57-63), így a másik belgrádi csapat mellett ők is ott lesznek következő évben az Euroligában.

A teljes statisztikát itt találjátok!

A döntőt szombaton, 20:30-as kezdettel játssza tehát a Zvezda és a Partizan.
Élőképes streamhez linket a szokásos helyen, itt találtok majd!

Az Euroliga és az Adria Liga elöljárói márciusban is egyeztettek még, mi legyen az Adria Ligának kiosztott indulási jogokkal. Eredetileg az alapszakasz győztese, illetve a második helyezett kapott volna B licence-t - ami automatikusan főtáblát jelent a legelőkelőbb európai kupasorozatban -, ám az Igokea csarnokgondok miatt nem volt erre jogosult, azzal fenyegettek azonban, hogy kilépnek az Adria Ligából is, ha nem képviseltethetik magukat alapszakaszgyőztesként az Euroligában. A két liga vezetősége úgy döntött, hogy a Final Four győztese és másik döntőse kapja meg az Adria Liga első két helyét az Euroliga B licences listájában, a két elődöntő vesztesei közül pedig azé lesz a harmadik Adria Ligás pozíció ebben a sorrendben, aki a jobb helyet érte el az alapszakaszban - ez pedig az Igokea.

Az Euroliga 24-es főtáblája az A licence-s csapatokkal kezdődik, ez idén 14 együttest takart (Barcelona, Real Madrid, Unicaja Malaga, Caja Laboral, Panathinaikosz, Olimpiakosz, Maccabi Tel-Aviv, MontePaschi Siena, EA7 Emporio Armani Milano, CSZKA Moszkva, Anadolu Efes, Fenerbahce, Asseco Prokom, Zalgiris Kaunas). Nagyban nem fog változni ezeknek az együtteseknek a száma és összetétele sem, tekintve hogy komoly teljesítménnyel és anyagi háttérrel lehet csak valaki A licence-s. C licence-t kapott a EuroCup győztese, az orosz Lokomotiv Kubany, ő is biztosan ott van a 24-es mezőnyben. E csapatok mellé töltik fel a mezőnyt egészen 23-ig a B licence-s csapatokkal az alábbi táblázat alapján:

Ha a feltüntetett bajnokság feltüntetett pozíciójában A licence-s csapat végez, akkor csúszik tovább a B licence odaítélése. A B licence-esek száma természetesen függ az A licence-esekétől, tehát addig nem lehet biztosan tudni semmit, amíg az Euroliga ki nem hirdeti, hogy jövőre hány A licence-s csapat van és kik azok pontosan. Esély van az Unicaja Malaga jogának elvételére, de helyükre a Virtus Roma visszakerülhet, tőlük tavaly vették el az A licence-t. Nagy valószínűséggel azonban 9db B licence-s indulási jogot osztanak majd ki idén is, nem véletlen, hogy a táblázat alapján is az a biztos, hogy a francia és a német bajnokság első helyezettje, és az Adria Liga győztese ott van a főtáblán jövőre - ők benne vannak a top9 B licence-s helyben egészen biztosan.

Mivel a CSZKA Moszkva már megnyerte az orosz bajnokságot, ők pedig A licence-szel is rendelkeznek, ezért ahhoz, hogy a mostani döntő vesztese ne indulhasson jövőre a főtáblán - hanem a selejtezőben kelljen megküzdenie -, olyan eseményeknek kellene bekövetkeznie, hogy nem az Olimpiakosz vagy a Panathinaikosz nyeri a görög bajnokságot, hogy nem az Asseco Prokom nyer a lengyeleknél, vagy hogy nem a Barcelona, a Real Madrid vagy a Caja Laboral nyeri az ACB ligát. Ezekre a reális esély nagyjából nulla - a háromra egyszerre pedig pontosan ennyi.

Az Igokea a 20. helyen nem nagyon reménykedhet a sima indulásban, nekik valószínűleg a 8 csapatos selejtezőtornán kell kivívniuk a főtáblán való részvételt - ezt a 8 csapatot az ebben a listában az A, illetve a B licence-s csapatok utáni nyolc együttes alkotja, amennyiben pedig valaki nem vállalja az indulást vagy nincs meg a keretszám, akkor szabadkártyákat oszt az Euroliga vezetősége saját belátása szerint - így indult idén a Cantú, illetve a UNICS Kazany.

A mostani döntőben tehát az Euroliga-indulás már nem lesz befolyásoló tényező, a két együttesnek viszont így is van miért elszámolnia egymással, tekintve hogy mindketten belgrádiak, ősellenségek, ráadásul a szerb kupa döntőjét idén is egymással játszották, akkor a Zvezda tudott diadalmaskodni.