Adria Liga: 11. forduló

A hétvégén rendezték az Adria Liga 11. fordulóját, amely a hazai csapatok köre volt. A Szolnoki Olaj KK szkopjei vereségéről már beszámoltunk, mint azóta kiderült, ez volt Pór Péter utolsó meccse a csapat élén. A Radnicski és a Zvezda hozták a kötelezőt, míg a Cedevita visszatalált a nyerő ösvényre, nem mindennapi teljesítménnyel - a cseresor 72 pontot dobott. A Split a sokkal jobb formában lévő Buducsnosztot is kipipálta otthon, az Olimpija pedig két rossz periódusban lévő csapat találkozóján tartotta otthon a két pontot a Cibona ellen. A forduló rangadóját Boszniában játszották, a listavezető Igokea azonban tükörsimán verte a második helyezett Partizant, ezzel már nem csak pontaránnyal, de újra meccselőnnyel is a többiek előtt.

Radnicski (szerb, 6-5) - Zadar (horvát, 3-8) 92-79 (28-22, 21-20, 23-17, 20-20)

A jó formában lévő Radnicski az idényt jól kezdő, azóta némileg beszürkülő Zadarral csapott össze. Az első negyedben még fej-fej mellett haladtak a felek, az utolsó három perc sikerült sokkal jobban a hazaiaknak, ekkor építették ki 6 pontos előnyüket (28-20). A második negyedben is folytatódott az Adria Ligához képest pontzuhatagnak tűnő termelés. Érdekesség, hogy se közelebb nem tudott jönni a vendég alakulat, se a Radnicski nem tudott meglógni, végig 4-6 pont körül mozgott a távolság, a félidő végére pedig 7 pontos volt a szerbek fórja (49-42). A nagyszünetet követően viszont azonnal eldőlt az összecsapás, hiszen 3 perc játékot követően már 59-42-t mutatott az eredményjelző, innen pedig nem volt már visszaút a horvátok számára. A harmadik negyed utolsó két perce előtt ugyan visszajöttek még 8 pontnyira (65-67), de az ezt követő szakasz is jobban sikerült a hazaiak számára, az utolsó felvonás előtt 13 pont volt a differencia (72-59). Az utolsó negyedben is 8 egység volt a legkisebb különbség, a záró játékrész felénél (77-69), de azonnal reagáltak Csapinék, majdnem 20 ponttal is mentek már, a vége megint 13 lett.

Majdnem 10%-kal dobták jobban a triplákat a szerbek, több büntetőt is dobhattak, de ahol megnyerték a meccset, az az eladott labdák száma (4-14). A hazaiaknál négy teljesítmény egyértelműen kiemelkedett: Csapin, Sinovec, White és Worthington mind pontokban, mind hatékonyságban messze a gárda legjobbjai voltak, vezetésükkel a második félidőben simán a kezükben tartották a mérkőzést a szerbek. A Zadarnál szinte már menetrendszerűen Romeo Travis volt a legponterősebb és a legjobb is. Kastropil inkább hasznos volt, mint ponterős, Krasic, Vrbanc és Prostan viszont pont fordítva.

Split (horvát, 5-6) - Buducsnoszt (montenegrói, 6-5) 71-69 (14-22, 20-10, 18-14, 19-23)

Az otthon kiváló Split az utóbbi időben nagyon jó Buducsnosztot fogadta. A találkozó a jelenlegi formák alapján indult, a montenegróiak kifejezetten jól kezdtek, végig vezettek az első negyedben, végül Popovics triplájával 8 egységgel vezettek 10 perc után (14-22). A második felvonásra azonban nagyot fordult a kocka, a vendégek majdnem négy percig képtelenek voltak betalálni, ezt kihasználva pedig egalizáltak a horvátok (22-22). Szoros csata alakult ki a félidőből hátralévő hat percben, eleinte a vendégek azért minimálisan, de vezettek, az utolsó percre fordulva azonban fordult a kocka, végül 2 pontos Split előnnyel mehettek nagyszünetre a csapatok (34-32). A második félidőben a hazaiak voltak a kezdeményezőbbek, többször is próbáltak nagyobb különbségű fórt kiépíteni, de huzamosabb ideig ez nem sikerült nekik, 30 percet követően így is vezettek azonban 6 ponttal (52-46). A záró játékrész elején kinyílt az olló, három perc után 11-gyel mentek a horvátok (58-47), időt is kértek a montenegróiak. Ez hatott is, a következő három percben csak ők dobtak pontot, jöhetett a spliti időkérés (58-54). Az utolsó minutumokban egyszer volt mindössze esélye egyenlíteni a vendégeknek, a hazaiak olyan jól büntetőztek. 71-68-at követően Subotic kihagyta a második egypontos kísérletét, úgy tűnt, van esélye a Buducsnosztnak. Nem volt, észnél voltak a Split játékosai, azonnal faultoltak, Ivanovic pedig hiába hagyta ki direkt a második büntetőt, nem tudták leszedni a pattanót, nyertek a horvátok.

Hiába szedték sokkal jobban a támadópattanókat (3-11) és dobhattak sokkal több büntetőt a vendég együttes tagjai, sokkal gyengébben használták ki ezeket a lehetőségeket (12/15 vs. 17/27). A hazaiak nagyon jól dobtak kintről (7/14 triplából) és amiben óriási különbség mutatkozott, az a gólpasszok száma (17-2), a Buducsnoszt oldalán az a 2 elképesztően kevés, nem igazán ment a csapatjáték, de így is majdnem nyertek. A Splitben Vujcic újra bombaformában kosarazott, mellette Subotic és Vukusic voltak a legjobbak, de Kruslin is ponterősen játszott. A vendégeknél csak Aleksza Popovics emelhető ki, ő is inkább csak közepes teljesítmény nyújtott, a gond az, hogy a többiek még gyengébbet nála.

Crvena Zvezda (szerb, 7-4) - Siroki (bosnyák, 4-7) 69-57 (20-15, 13-15, 19-14, 17-13)

Az előzetes várakozásokhoz képest szorosabb ütközetet vívott egymással a liga legjobb formában lévő csapata, a Zvezda és a bosnyák Siroki. Az első negyedben végig fej-fej mellett haladtak a felek, az utolsó két percben alakult ki egy túl nagynak nem nevezhető, 5 pontos fór a hazaiak számára (20-15). A 13. perc végére már jelentőssé vált a két csapat közötti különbség, miután 9-0-ával kezdett a Zvezda (29-15), jött is a vendégek időkérése. Sikerült is a taktikai megbeszélés, és leginkább a szerbek támadójátékának szétszedése, ugyanis mindössze 4 pontot termeltek a hazaiak a következő 7 percben, zárkózott ezzel a pár perccel korábban még elég komoly gondban lévő Siroki (33-30). A fordulást követően egyenlítettek is a bosnyákok, tapadtak ellenfelükre egészen a negyed feléig. 41-40-et követően azonban megint elkezdett nyílni az olló, a vendégek támadójátéka szétesett, így a 8 pontos hazai fór még igen barátinak is volt mondható 10 perccel a rendes játékidő vége előtt (52-44). A záró felvonásban aztán végig 10 pont körül, inkább fölötte volt a differencia, izgalmak nélkül nyert a Zvezda.

A szerbek sokkal több büntetőt dobhattak (10/12 vs. 4/4), jobban is pattanóztak (34-26), kevesebb eladott labdájuk is volt (11-15) és a triplákat is jobban dobták (5/14 vs. 5/20), nem meglepő, hogy nyertek, statisztikailag sokkal simábban is, mint ahogyan az nagyjából 25 percig kinézett. A Zvezdában megint a csapatmunka volt a jelszó: a Brown, Szubotics, Szavovics, Katics, Radivojevics, Nelson, Scott hetesből senkit nem lehet kiemelni, egyikőjük sem volt rettenetesen jó, de mind sokat tettek a végső sikerért, így Rakocsevics gyengébb estéje is simán belefért. A túloldalon most is Planinic és Sutalo voltak a legjobbak, összességében is ők mutatták a legtöbbet, de ketten nagyon kevesen voltak a borzasztóan mély kerettel rendelkező szerbekkel szemben.

Cedevita (horvát, 7-4) - Krka (szlovén, 5-6) 97-78 (22-24, 29-11, 17-19, 29-24)

A forduló egyik legsimább meccsét játszotta egymással az immár Aco Petrovics vezetésével készülő Cedevita és az idegenben még mindig teljesen súlytalan Krka. Na persze ez nem az első negyedben mutatkozott, végig 1-2 pontot belül mozgott a különbség, 10 perc után a szlovének vezettek 2-vel (22-24). A második felvonásban aztán eldőltek a lényegi kérdések. A 13. perc után még 27-28 volt az állás, a következő öt és fél minutumban azonban 18 hazai pontra mindössze egy tripla érkezett válaszul, és ez a differencia nagyjából maradt is a félidőre (51-35). Fordulást követően többször is benéztek 20 pont fölé a Cedevita játékosai, a negyed összképét nézve nagyon hízelgő volt a Krka 14 pontos hátránya a záró felvonás előtt (68-54). Az utolsó negyedben sem történt semmi érdemleges, simán nyertek a horvátok.

A triplaszázalékban (13/26 vs. 5/17) és a büntetők kihasználásánál (18/19 vs. 21/31) volt óriási különbség a két fél között, mindkét esetben a hazaiak számára. A Cedevita legjobbjai ezúttal kivétel nélkül a padról érkeztek: Wright, Babic, Andric, Ilievszki és Gelabale összesen 72 pontot dobtak a 97-ből, ők voltak a siker letéteményesei. A túloldalon Lalic, Pajic és Muric emelkedtek ki a többiek közül, hárman nagyon jó teljesítményt nyújtottak, de a többiektől nem kaptak elég segítséget.

Union Olimpija (szlovén, 5-6) - Cibona (horvát, 4-7) 87-82 (20-27, 18-23, 26-17, 23-15)

A kör legfordulatosabb találkozóját egyértelműen a szlovén fővárosban játszották. Már az első negyedben megmutatkozott, nem lesz ez egyszerű összecsapás, hiszen öt perc után már vezettek a horvátok 7-tel, az utolsó két percre hazai vezetéssel fordultak a felek (20-19), de az első 10 percet követően megint 7-tel vezetett a Cibona (20-27). A második negyed jóval egyszerűbben alakult, végig 6-10 pont különbséggel mentek a vendégek, a nagyszünet előtt pedig kialakult az addigi legnagyobb különbség is, 12 egység (38-50). A fordulást követően még tovább nőtt a távolság a két együttes között, a 27. perc közepén már majdnem 20-szal ment a zágrábi alakulat (44-63), itt azonban egy óriási fordulat állt be. A negyedből hátralévő három és fél percet 20-4-re!!! nyerte a Union, így már csak 4-gyel voltak lemaradva 10 perccel a lefújás előtt (63-67). A 33. percben még 70-76 volt, de három percig egyik csapat sem volt képes a másik gyűrűjébe találni, három perccel a vége előtt pedig már a szlovének vezettek (77-76). Az utolsó percre egállal fordultak a felek (79-79), itt viszont a Union Olimpija játékosai voltak nyugodtabbak, nagyon jól büntetőztek, ezzel meg is nyerték a meccset a biztos vezetésük tudatában előbb megnyugodó, a végjátékban pedig iszonyatosan kapkodó Cibona ellen.

Túl nagy különbség egyik statisztikai adatban sem mutatkozott egyik fél javára sem, ez egy ilyen, utolsó percben eldőlő meccsnél nem meglepetés. Érdekesség, hogy a hazaiak abszolút kétfejűek voltak, Prepelic és a forduló MVP-jének választott Baynes vitték a szekeret, de a többiek messze elmaradtak tőlük és a jó teljesítménytől is. A túloldalon Zubcic, Kus és Strawberry voltak a legjobbak, de utóbbi a legvégén nagyon fontos szituációban adott el egy labdát, így negatív hőssé is vált egyben.

Igokea (bosnyák, 9-2) - Partizan (szerb, 8-3) 73-50 (18-14, 15-7, 22-12, 18-17)

A két listavezető csapott össze Aleksandrovacban. A Partizan a múlt heti kevés pontos találkozója után most is ilyet produkált, igaz, kiütéses vereségüket nem az első negyed vetítette elő, ekkor még nem igazán tudott tőlük elhúzni a teljes Adria Liga mezőny meglepetésére első helyezett Igokea (18-14). A teljes második negyedet kitörölné mindenki az emlékezetéből, aki csak látta, hiszen az első öt percben 2, illetve 4 pontot értek el a felek, de a félidőből hátralévő öt perc is csak a hazaiaknak sikerült normálisan, 12 ponttal vezettek a nagyszünetben (33-21). A fordulást követően teljesen megadták magukat a szerbek, pillanatok alatt 20 fölé nőtt a bosnyákok fórja, leginkább 25 körül mozgott, és az utolsó felvonás előtt is 22 egység volt (55-33). A záró játékrészben már semmi nem történt, hihetetlenül simán nyert végül az Igokea, így már meccselőnnyel vannak a Partizan előtt.

A dobószázalékokban nem volt nagy különbség, de mindenhol a hazaiak voltak a jobbak, viszont az eladott labdák számában már annál nagyobb volt a difi (9-23), ez így összeadva pedig kiadta az ezen a napon mutatott kategória különbséget a két együttes között. A hazaiak a Jorovic, Brkic, Joksimovic hármasra támaszkodtak, de több segítséget is kaptak a többiektől. A túloldalon csak Musli volt vállalható, édeskevés volt ez egy ilyen rangadón.